Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Król polskiej komedii może zostać honorowym obywatelem Lublina. Dotąd takie wyróżnienie przyznano 17 osobom

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Waldemar Wylegalski/Polska Press
Juliusz Machulski, niekwestionowany król polskiej komedii, reżyser takich filmów jak Vabank, Seksmisja, Kiler czy Volta - to kolejny kandydat do otrzymania honorowego obywatelstwa Lublina. To rzadkie wyróżnienie. W ciągu ostatnich 27 lat otrzymało je 17 osób.

- Poczet Honorowych Obywateli Lublina może powiększyć się o pana Juliusza Machulskiego – informuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I dodaje: - Miłośnikom polskiego kina nie trzeba go przedstawiać, jednak nie każdy wie, że Juliusz Machulski jest blisko związany z Lublinem.

W dzieciństwie przez kilka lat mieszkał w naszym mieście, gdy jego rodzice byli związani zawodowo z Teatrem im. Juliusza Osterwy. W tamtym czasie często odwiedzał Kino Staromiejskie w budynku Teatru Starego.

Uchwałą w sprawie nadania J. Machulskiemu tytułu honorowego obywatela Lublina miejscy radni zajmą się w najbliższy czwartek (17 stycznia). Z inicjatywą wyróżnienia reżysera wyszła Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego w Lublinie.

- W 2012 roku jego filmy były jednymi z pierwszych prezentowanych w odnowionym budynku teatru. Wówczas także Juliusz Machulski nawiązał bliską współpracę z Teatr Stary, co zaowocowało prapremierą sztuki "Machia" , której reżyserem i autorem scenariusza jest Juliusz Machulski – przypomina Żuk. I podkreśl: - Juliusz Machulski często powtarza, że Lublin w dużej mierze go ukształtował. Wielokrotnie podkreśla szczególny charakter naszego miasta i swoje przywiązanie do Lublina.

J. Machulski (ur. 10 marca 1955 r. w Olsztynie), jest reżyserem, producentem filmowym, aktorem, scenarzystą. Założył Studio Filmowe „Zebra” (1988). W latach 1957-1963 mieszkał w Lublinie: najpierw przy ulicy Kołłątaja, potem przy obecnej ulicy Szarych Szeregów.

Nakręcił filmy m.in. Vabank” (1981), Seksmisja (1983 r.) Szwadron (1992 r.), Kiler (1997 r.), Vinci (2004 r.). - Wyreżyserował komedię sensacyjną "Volta" (2017 r. – dop. red), której akcję osadził w Lublinie, odnosząc się w wielu wątkach do trwającego wówczas Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina - dodaje Żuk.

Tytuł honorowego obywatela Lublina to rzadkie wyróżnienie. W latach 1994 – 2021, czyli w ciągu 27 lat przyznano ich 17. Trafia w ręce osób, która swoją działalnością i postawą rozsławia Lublina, zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Na liście wyróżnionych są m.in. Jan Paweł II (1997 r.), prof. Norman Davies (2000 r.), Ryszard Kaczorowski (2002 r. ), Julia Hartwig (2009 r.), Tomasz Wójtowicz (2021 r.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski