MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krwawnice to piękne i niedoceniane kwiaty. Wspaniale kwitną, nie kapryszą i są na lata. Sprawdź, co im wystarcza, by pięknie rosły

Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Krwawnice to piękne rośliny, które rosną dziko w Polsce. Mają też odmiany ozdobne, które doskonale nadają się do ogrodów. To wieloletnie kwiaty, które ładnie kwitną latem. Są wytrzymałe, tolerancyjne i mają niewielkie wymagania. Sprawdź, jak uprawiać krwawnice, gdzie je posadzić i jakie właściwości mają te rośliny.

Spis treści

Krwawnica: co to za roślina

Krwawnica ma może niezbyt sympatyczną nazwę, ale wygląda i kwitnie pięknie. A w dodatku jest wytrzymała. Ta roślina pochodzi z naszego klimatu, więc niestraszny jej mróz. Krwawnice można spotkać na podmokłych łąkach, w pobliżu strumieni czy nawet rowów melioracyjnych. Warto jednak docenić jej urok i posadzić w ogrodzie.

Krwawnice ładnie kwitną, są wytrzymałe, trwałe i łatwe w uprawie.
Krwawnice ładnie kwitną, są wytrzymałe, trwałe i łatwe w uprawie. pixabay.com

Jak wygląda krwawnica pospolita?

Krwawnica pospolita jest dość wysoką rośliną, bo dorasta do 130 cm (ale ma też niższe odmiany). Jej łodygi lekko rozgałęzione i wzniesione. Latem gęsto pokrywają je różowofioletowe kwiaty. Mają one trochę „nieporządny” wygląd, bo ich płatki zawsze wyglądają, jakby były trochę zmięte, ale całość prezentuje się pięknie i efektownie. Krwawnica ma też oczywiście liście. Te, które rosną w dolnej części rośliny, mają sercowaty kształt, pojawiające się na łodygach są wąskie i dość długie.

Inne gatunki i odmiany ozdobne krwawnicy

Poza krwawnicą pospolitą uprawia się także krwawnicę rózgowatą i ich odmiany ozdobne. Wyglądają one dość podobnie, ale wyróżniają się bardziej zwartym pokrojem, zróżnicowanymi odcieniami kwiatów, są też niższe. Do popularnych odmian należą:

  • Blush – kwiaty jasnoróżowe,
  • Dropmore Purple – kwiaty purpurowe,
  • Lady Sackwille – kwiaty różowopurpurowe,
  • Robert – o żywo różowych kwiatach.

Sprawdź też: Jak uprawiać ładną i wytrzymałą tojeść kropkowaną i na co uważać, sadząc tę roślinę

Kiedy kwitną krwawnice?

Te rośliny kwitną latem, głównie w czerwcu/lipcu i sierpniu, czasem jeszcze wrześniu.

Czy krwawnice są wieloletnie?

Tak, krwawnica jest wieloletnią rośliną, byliną. Jest też trwała.

Gdzie posadzić krwawnicę i jakie ma wymagania?

Krwawnice należą do roślin o minimalnych wymaganiach. Rosną na różnych ziemiach, nawet niezbyt żyznych. Nie lubią jedynie suchych i piaszczystych. Najlepsze dla niej są podłoża wilgotne, a miejsca – słoneczne (zniosą także lekki cień). Dlatego krwawnice idealnie sprawdzają się do obsadzania oczek wodnych czy wszelkich wilgotnych, ale otwartych miejsc.
Jednak krwawnice rosną również w mniej idealnych dla nich warunkach. Zniosą też czasowy brak podlewania. Z powodzeniem można je sadzić także na różnych rabatach kwiatowych. Pięknie pasują do naturalistycznych i wiejskich. Niższe odmiany można też uprawiać w donicach.

Krwawnice można sadzić też w większych donicach. Nadają się do tego szczególnie niższe odmiany ozdobne.
Krwawnice można sadzić też w większych donicach. Nadają się do tego szczególnie niższe odmiany ozdobne. Katarzyna Laszczak

Niektóre portale polecają krwawnicę jako roślinę, która może zastąpić wrzosy w ogrodzie. Jednak krwawnicy z wrzosami nic nie łączy – jest znacznie większa, ma zupełnie inne kwiaty i liście, lubi inne warunki. Chyba jedyne wspólne cechy są takie, że obie rośliny lubią słońce i mają podobnie ułożone kwiaty, jednak znacznie więcej między nimi różnic niż podobieństw.

Pielęgnacja i cięcie krwawnicy

Te rośliny nie wymagają niemal żadnej pielęgnacji. Jedynie jeśli rosną w miejscu, które nie jest z natury wilgotne, docenią podlewanie, ale nie trzeba biegać codziennie z konewkę. Nie wymagają nawożenia.
Gdy krwawnice zaczynają przekwitać, warto je przyciąć. Jeśli przełom lata i jesieni będzie ładny, mają szansę zakwitnąć drugi raz.

Krwawnice szczególnie lubią słoneczne miejsca z wilgotną ziemią, ale radzą sobie w różnych warunkach.
Krwawnice szczególnie lubią słoneczne miejsca z wilgotną ziemią, ale radzą sobie w różnych warunkach. pixabay.com

Jak rozmnażać krwawnicę i kiedy ją sadzić?

Krwawnica pospolita rośnie w Polsce dziko w dobrych warunkach (wilgotna ziemia, słońce), dobrze rozrasta się, a także rozsiewa z nasion. Dlatego tym bardziej warto ścinać przekwitłe kwiaty. Natomiast do ogrodu warto wybierać odmiany ozdobne, które tworzą ładne kępy, ale nie rozrastają się za bardzo i najczęściej nie tworzą też nasion.

Sadzonki ozdobnych krwawnic kupisz w sklepach ogrodniczych. Można je sadzić przez cały sezon. Te rośliny można też rozmnażać przez podział kęp. Robi się to wiosną lub na przełomie lata i jesieni.

Właściwości krwawnicy

Nazwa tej rośliny ma związek z jej właściwościami leczniczymi – ziele krwawnicy pospolitej działa m.in. przeciwkrwotocznie. Napar pomaga też m.in. przy nieżycie żołądka, chorobie wrzodowej, a stosowany zewnętrznie łagodzi podrażnienia skóry, stany zapalne jamy ustnej, korzystnie też działa na przetłuszczające się włosy. Zielem jest kwitnąca roślina. Uwaga: informacje dotyczą czystego gatunku krwawnicy pospolitej (Lythrum salicaria).

Źródła

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski