Kryminalni z lubelskiego garnizonu najskuteczniejsi w Polsce

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
archiwum / zdjęcie ilustracyjne
W 2022 roku na terenie województwa lubelskiego doszło do 24 zabójstw. Ale na szczęście policjanci z garnizonu lubelskiego wykazali się 100-procentową skutecznością i wszyscy sprawcy wpadli w ich ręce.

100-procentowa skuteczność lubelskich mundurowych

Krwawym zdarzeniem, które odbiło się echem w całej Polsce był atak nożownika na komorniczkę w Łukowie w połowie listopada ub.r. Sprawca zadał kobiecie aż 40 ciosów nożem. Funkcjonariusze, którzy interweniowali na miejscu zdarzenia, użyli wobec mężczyzny broni palnej, w wyniku czego trafił na stół operacyjny. Przeżył, ale za popełniony czyn grozi mu dożywocie.

Zabójstwem, także przy użyciu noża, zakończyła się awantura, do jakiej pod koniec lipca ub.r. doszło w Hrubieszowie. Kłótnia przerodziła się w rękoczyny a te doprowadziły do tragicznego finału: 31-latek chwycił za nóż i rzucił się na 36-latka zadając mu rany kłute. Mimo szybkiej interwencji medyków ofiara ataku zmarła, sprawca natomiast został zatrzymany przez policjantów.
To tylko dwa przykłady. Ale zabójstw w 2022 r. było łącznie 24 (rok wcześniej – 41). Na szczęście wszyscy sprawcy wpadli w ręce policjantów.

Skąd wzięła się tak wysoka skuteczność?

– To przede wszystkim dobra współpraca policjantów operacyjnych, którzy mają dobre rozpoznanie środowiska, w których dochodzi do przestępstwa, a także właściwie zabezpieczają ślady na miejscu zbrodni – mówi nadkom. Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy KWP w Lublinie. – Posiłkujemy się także nagraniami z monitoringu, a czasami nawet niewielki fragment nagrania pomaga nam w poskładaniu wszystkich elementów w jedną całość – dodaje rzecznik.

Nadkom. Andrzej Fijołek mówi nam także, jak wygląda „statystyczne” zabójstwo: - Najczęściej ma charakter emocjonalny, ofiara i sprawca się znają, dochodzi do niego w rodzinie lub wśród znajomych, często towarzyszy temu alkohol, a zbrodnia dokonywana jest za pomocą noża lub narzędzia tępego, które jest akurat pod ręką.

Przed stróżami prawa z garnizonu lubelskiego nie uciekł żaden zabójca, rzadko kiedy udawało się to także sprawcom bójek i rozbojów. Tu wykrywalność była na poziomie odpowiednio: 92,7 proc. oraz 93,9 proc. co dało czwarte miejsce w kraju.

Lubelscy kryminalni najlepiej w Polsce tropili złodziei samochodów

Wykrywalność wyniosła tu 74,4 proc. Dobry wynik osiągnęli też w przypadku ujęć sprawców kradzieży i kradzieży z włamaniem – drugie miejsce w kraju – i odpowiednio: 60,6 proc. i 68,5 proc.
Ogólna liczba przestępstw kryminalnych, do jakich doszło na terenie naszego województwa wyniosła 18,3 tys., a wykrywalność 74,2 proc. (drugie miejsce w skali kraju). Wskaźnik lubelskiej policji był o 10 proc. wyższy niż średnia krajowa wynosząca 64,5 proc.

Pochwalić mogą się także policjanci z prewencji. Jak zwykle ważnym obszarem było dbanie o bezpieczeństwo na drogach regionu. W porównaniu do ubiegłego roku, mamy do czynienia z tendencję spadkową zarówno pod względem liczby wypadków drogowych, jak też ofiar śmiertelnych i osób rannych – zaznacza Andrzej Fijołek. I tak: w 2022 r. doszło do 799 wypadków (o 79 mniej niż w roku 2021), 122 osoby zginęły (o 13 mniej), a 828 osób zostało rannych (o 121 mniej).

Tradycyjnie policjanci „zaginali parol” na pijanych i zbyt szybkich kierowców. Tych z promilami we krwi, którzy wpadli w ręce policji było 4087, zaś za przeoczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. zatrzymano prawa jazdy 234 kierowcom. Natomiast[ powołana do zwalczania agresywnych zachowań grupa „Speed”, skontrolowała łącznie 46 tys. pojazdów, ujawniając prawie 50 tys. wykroczeń. Policjanci z tej grupy zatrzymali łącznie 380 praw jazdy.

Należy też zaznaczyć, że w minionym roku funkcjonariusze policji wyszli poza swoje „standardowe” działania. Wymusiła to na nich wojna na Ukrainie.

- Już od pierwszych dni wojny dbaliśmy o bezpieczeństwo uchodźców, którzy przez Polskę próbowali przedostać się do innych państw. Ta pomoc przebierała różne formy: konwoje humanitarne, pomoc udzielana na granicy polsko-ukraińskiej, zbiórki niezbędnych artykułów – informuje Andrzej Fijołek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie