MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Składowski, Robert Konieczny i Maciej Pieprzyca laureatami nagrody "Promotor Polski". Statuetki odebrali na EKG w Katowicach

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Laureaci nagrody Promor Polski. W tym roku doceniono architekta Roberta Koniecznego, reżysera i scenarzystę Macieja Pieprzycę oraz onkologa, profesora Krzysztofa Składowskiego, dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
Laureaci nagrody Promor Polski. W tym roku doceniono architekta Roberta Koniecznego, reżysera i scenarzystę Macieja Pieprzycę oraz onkologa, profesora Krzysztofa Składowskiego, dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Kamil Broszko
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach trwa 13. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Pierwszego dnia odbyła się gala wręczenia statuetek "Promotor Polski" przyznawanych przez Fundację Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Otrzymali je onkolog i radiolog Krzysztof Składowski, architekt Robert Konieczny, a także reżyser Maciej Pieprzyca.

Wręczenie statuetek Promotorom Polski na Śląsku podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Dokonali tego prof. Jerzy Buzek, europoseł, były premier RP oraz przewodniczący europarlamentu, Wojciech Kuśpik, prezes Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Uroczystość poprowadził Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

W tym roku doceniono architekta Roberta Koniecznego, reżysera i scenarzystę Macieja Pieprzycę oraz onkologa, profesora Krzysztofa Składowskiego, dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Byłem już promotorem doktoratów i przewodów habilitacyjnych. Być promotorem całego kraju to co innego. To jest dla mnie zaskoczenie. Zastanawiałem się, za co? Oczywiście chodzi o instytut, który w przyszłym roku będzie obchodził 70 lat. Mam honor i zaszczyt reprezentować placówkę naprawdę wyjątkową - zaznaczał profesor Krzysztof Składowski.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od ponad 30 lat organizuje dla firm Konkurs „Teraz Polska” na najlepsze produkty, usługi i innowacje. Od 2017 roku nagradza i promuje również osiągane lokalnie sukcesy Polaków i rodzimą przedsiębiorczość.

- Dziękuję za tę nagrodę. To duży zaszczyt być Promotorem Polski. Wszystkie historie, które opowiedziałem w swoich filmach są kameralne i lokalne. Większość z nich powstało na Śląsku. Spodziewałem się, że pozostaną lokalne i nie przebiją się dalej, ale mimo to pojawiły się w różnych miejscach na całym świecie. To co miało być ich wadą, okazało się zaletą. Dlatego myślę, że warto stawiać na lokalność - przekonywał reżyser Maciej Pieprzyca.

W tym roku statuetki przyznano już po raz piąty.

- To nie jest wyróżnienie tylko dla mnie, ale również dla wszystkich fantastycznych ludzi, z którymi pracuję - mówił Rober Konieczny. - Żyjemy w nowych czasach, na naszych oczach zmienia się architektura. W kolejnych latach będą powstawać obiekty inne niż te, które znaliśmy dotychczas. Wszystko po to, by nasze dzieci i wnuki, mogły tu normalnie funkcjonować. Dobrze, że dziś o tym rozmawiamy - dodawał architekt.

Projekt „Promotor Polski” został zainaugurowany w 2017 roku, właśnie w Katowicach, na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Od tego czasu Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego utrwaliła swoją obecność również na innych regionalnych wydarzeniach gospodarczych, m.in. w Katowicach, Białymstoku, Toruniu, Świnoujściu, Rzeszowie i Warszawie, a tytułem uhonorowano już ponad 30 osób.

- Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować Polaków, za którymi stoją sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – mówił Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Swoje wystąpienie miał także Jerzy Buzek, który nawiązał do genezy powstania nagrody Promotor Polski.

- Ważne są projekty z dziedziny nauki, ważne przedsięwzięcia biznesowe na skalę regionalną, krajową a nawet globalną. Niewątpliwie ważne są działania w obrębie kultury, bo to co przetrwa z dzisiejszych czasów przez następne sto czy dwieście lat, to będą właśnie wytwory kultury. Ale nie zapominajmy, że wszystkie działania są wynikiem talentu, zaradności i kreatywności ludzi. To ludzie są duszą projektów, które poprzez swoją wyjątkowość promują Polskę. A naszym zadaniem jest promowanie ludzi, którzy są najcenniejszym dobrem ojczyzny i Śląska - przekonywał Jerzy Buzek.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski