Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Adam Bab: Posługa biskupa to odpowiedzialność za cały Kościół

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Małgorzata Genca
- Trudno nie czuć lęku z powodu własnych ograniczeń - mówi ks. Adam Bab. Z proboszczem parafii św. Józefa w Lublinie rozmawiamy w przeddzień przyjęcia święceń biskupich.

W jakich okolicznościach dowiedział się ksiądz o decyzji Ojca Świętego?
To był poniedziałek, dzień zwykłej pracy duszpasterskiej. Akurat wróciłem z pogrzebu, który odprawiałem i w telefonie zobaczyłem nieodebrane połączenie. Oddzwoniłem. Początkowo nikt nie odbierał. Później telefon sam zadzwonił. Okazało się, że to abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Zakomunikował mi decyzję Ojca Świętego.

Jak ksiądz zareagował?
Poprosiłem o czas do namysłu. Trudno, abym na taką informację zareagował na bieżąco. Potrzebowałem czasu przede wszystkim na modlitwę. Oddzwoniłem. Powiedziałem, że się zgadzam, choć przyznaję, z dużym lękiem i niepokojem.

Święcenia biskupie zaplanowane są na poniedziałek w archikatedrze lubelskiej. Jak przebiegają przygotowania do uroczystości?
Najważniejsza jest praca duchowa dlatego kluczowe są rekolekcje przed święceniami. Odbyłem je dwa tygodnie temu.

Decyzja papieża Franciszka to dla księdza wyróżnienie, czy zadanie do wykonania?
Na pewno jest to duża odpowiedzialność. To pierwsze moje skojarzenie z tą nominacją. Jestem księdzem od 21 lat. W życiu kapłańskim kluczowe jest sprawowanie sakramentów i więzi z ludźmi. Sakramenty, którymi żyje Kościół, czyli Msza święta, spowiedź, sakrament chorych nie stają się „większe" przez to, że będę je sprawował jako biskup. To, co pojawia się jako nowe, to większa odpowiedzialność za wspólnotę wierzących. Kiedy się o tym pomyśli, to trudno nie czuć lęku z powodu własnych ograniczeń.

Jest ksiądz wikariuszem biskupim ds. młodzieży, organizował ksiądz wyjazdy młodych na Światowe Dni Młodzieży w różnych miejscach na świecie i obchody ŚDM w Lublinie. Czy młodzież nadal będzie zajmowała ważne miejsce w księdza pracy duszpasterskiej?
Posługa biskupa to odpowiedzialność za cały Kościół, więc i wszystkie grupy społeczne. Myślę jednak, że nie będzie powodu do tego, żeby młodzież straciła swoje szczególne miejsce w mojej posłudze. Dalej będziemy razem. Bardziej może w kategorii spotkań duszpasterskich, niż codziennej współpracy, ale to co będzie możliwe, to podejmę.

Księdza parafianie wkrótce stracą proboszcza, ale zyskają biskupa.
Tak to jest w posłudze kapłańskiej, że przychodzą nowe obowiązki. W nowych faktach wyraża się wola Pana Boga. Po ludzku sądząc, trzeba się w jakimś sensie rozstać. Przyznam, że to nie jest łatwe.

Czy wybrał już ksiądz zawołanie, które będzie towarzyszyło nowemu biskupowi?
Tak. Po łacinie brzmi ono: „Cibus meus, voluntas Tua”, co po polsku oznacza: „Moim pokarmem jest wola Twoja”. To nawiązuje do motta, które przyjąłem w dniu święceń kapłańskich. Na obrazku prymicyjnym napisałem: „Moim pokarmem jest pełnić wolę Tego, który mnie posłał i wypełnić Jego dzieło”. Nominacja biskupia została ogłoszona 22 maja, czyli dokładnie w 21. rocznicę święceń. W tej zbieżności dat szukałem inspiracji i słów, które będą mi towarzyszyć w całej posłudze. Jeśli w wyzwaniach, które stoją przed nami widzimy wolę Bożą to możemy im podołać, nawet jeżeli czujemy się zbyt słabi.

***
Święcenia biskupie
Uroczystości święceń biskupich ks. Adama Baba, odbędą się w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła 29 czerwca o godz. 11 w archikatedrze lubelskiej.

Ks. Adam Piotr Bab ma 45 lat i jest najmłodszym biskupem w całej Polsce. W młodości uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcące im. Zamoyskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1999 r. W latach 1999-2000 był wikariuszem parafii Niepokalanego Poczęcia w Lublinie. Podczas studiów na KUL pełnił posługę duszpasterską w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży mieszczącego się przy kościele rektoralnym pw. Ducha Świętego w Lublinie. Od 2002 r. jest diecezjalnym koordynatorem pielgrzymek na Światowe Dni Młodzieży.

W latach 2005-2010 był rektorem kościoła Ducha Świętego w Kraśniku. W latach 2010-2014 był proboszczem w Końskowoli i dekanalnym wizytatorem religii. Ostatnie sześć lat kieruje parafią św. Józefa w Lublinie. Pełni jednocześnie funkcję wikariusza biskupiego ds. młodzieży. Należy do Kolegium Konsultorów, najważniejszego gremium w archidiecezji lubelskiej i jest konsultorem rady ds. duszpasterstwa młodzieży KEP.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski