Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Mirosław Ładniak: ŚDM to okazja do wspólnego doświadczania wiary

Małgorzata Szlachetka
Anna Kurkiewicz
Z księdzem Mirosławem Ładniakiem, dyrektorem Areny Młodych rozmawiamy o Światowych Dniach Młodzieży.

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w diecezji lubelskiej trwały od roku. Na czym polegały?
Ponad rok temu stworzyliśmy zespół, który miał przygotować program Areny Młodych. Sztab spotykał się regularnie, na początku raz w miesiącu. Ks. Adam Bab przy Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej stworzył sztaby wolontariuszy, którzy spotykali się w ciągu roku m.in. na czuwaniach modlitewnych. Odbywały się także dni skupienia. Ważnym momentem przygotowań było nasze spotkanie na placu Łokietka, sto dni przed rozpoczęciem ŚDM. Wtedy właśnie powstał teledysk do lubelskiej wersji hymnu ŚDM. Można go oglądać na stronie sdm.lublin.pl.

Co jest najważniejsze w czasie Światowych Dni Młodzieży?
Światowe Dni Młodzieży dają szansę na to, aby ludzie z różnych stron świata mogli spotkać się i przekonać, że nie są samotni w doświadczaniu wiary, a jednocześnie mogą nabrać duchowych sił do wyznawania wiary w codziennym życiu.

Na Arenie Lublin w dniu 23 lipca będzie 17 tysięcy wiernych. Czy możliwe jest dostanie wejściówek na stadion jeszcze teraz? Czy pierwotnie w planach nie było postawienie punktu z wejściówkami przy stadionie w dniu odbywania się Areny Młodych? Dlaczego takiego namiotu nie będzie?

Okazało się, że wszystkie wejściówki rozeszły się jak świeże bułeczki. Na stadion wejdą tylko te osoby, które je mają. Zawsze można jednak jeszcze zapytać w swojej parafii, czy jakieś wejściówki się nie zwolniły w ostatniej chwili.

Lublinianie, przed wyjazdem do Krakowa, będą gościć także pielgrzymów z zagranicy. Ilu ich będzie i z jakich stron pochodzą?/b]
Przyjedzie do nas ponad 1700 osób z całego świata m.in. z Afryki, obu Ameryk, a w Europie chociażby z Hiszpanii, Belgii, Francji i Ukrainy. Będą nocować na terenie diecezji lubelskiej, wezmą udział w Arenie Młodych, a później pojadą do Krakowa.
[b]Ilu lublinian wybiera się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie? I czy można jeszcze dostać wejściówki na uroczystości krakowskie?

Na centralnych stronach internetowych Światowych Dni Młodzieży, czyli krakow2016.com jeszcze można się zapisywać. Po 1 lipca został uruchomiony moduł Rejestracja „Last Minute”. Osoby wyjeżdżające do Krakowa trzema pociągami specjalnymi z Lublina mają już zarezerwowane miejsca siedzące w składach. Do 31 czerwca w systemie rejestracji zapisało się 2,5 tysiąca osób z diecezji lubelskiej.

Czy szansę na wyjazd będą miały też osoby, których nie stać na sfinansowanie sobie biletów i pakietów pielgrzyma, które kosztują od 150 do 690 złotych?
Mocno nagłośniona była akcja charytatywna “Bilet dla Brata” umożliwiająca dofinansowanie wyjazdu dla tych osób z zagranicy, które same nie byłyby w stanie pokryć kosztów przyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Polsce, na przykład młodzież z Ukrainy. Takie wyjazdy organizują całe parafie. W przypadku młodzieży z Polski, której nie stać na wyjazd, parafie przez cały rok organizowały różnego rodzaju akcje charytatywne, żeby udało się obniżyć koszty wyjazdów dla nich.

Skąd pomysł, aby przy Arenie Młodych była możliwość oddania krwi albo zapisania się na listę dawców szpiku kostnego?
Chcemy uwrażliwić młodych na miłosierdzie w praktyce, dlatego Światowe Dni Młodzieży w Lublinie będą okazją do oddania krwi albo wpisania się na listę dawców szpiku kostnego. Zarówno w piątek, 22 lipca, w czasie koncertu zespołu Mazowsze i Zespołu Pieśni i Tańca “Lublin” na placu Zamkowym, jak i w sobotę, przy Arenie Lublin. W obu tych miejscach będą stały ambulanse Regionalnego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa. Krew to cenny dar, bo nie da się jej zastąpić środkami chemicznymi - oddając ją, ratujemy życie.

Nie można zapomnieć o wątku bezpieczeństwa w trakcie Światowych Dni Młodzieży i ryzyku ewentualnych zamachów terrorystycznych. Niedawno przecież zhakowana została strona internetowa Światowych Dni Młodzieży w Lublinie.
Wszystkie służby z Lubelszczyzny odpowiadające za bezpieczeństwo w czasie ŚDM są w pełnej gotowości. Nie ma żadnych sygnałów świadczących o jakimkolwiek zagrożeniu.

Euro 2016. Czym jeżdżą piłkarze polskiej reprezentacji? [ZDJĘCIA]
Nowi doktorzy na UMCS [ZDJĘCIA]
Osiedle na górkach czechowskich. Kiedyś - hipermarket, teraz - ekodzielnica (WIZUALIZACJE)
Uroczystości rocznicy Cudu Lubelskiego [ZDJĘCIA]
Plac Rybny odżył. Ruszył nowy projekt na Starym Mieście [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski