Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. prof. Wierzbicki emocjonalnie o zarzutach rzecznika dyscyplinarnego KUL. „Budzą zdziwienie, a nawet niepokój”

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Ks. prof. Alfred Wierzbicki
Ks. prof. Alfred Wierzbicki Fot. Małgorzata Genca / Polska Press
Ks. prof. Alfred Wierzbicki, teolog i etyk z KUL, upublicznił list skierowany do Rzecznika Dyscyplinarnego KUL, który prowadzi postępowanie w jego sprawie. Podkreśla w nim, że stawiane mu zarzuty „budzą zdziwienie, a nawet niepokój” . Prosi też, aby biegłym w postępowaniu nie był ks. prof. Paweł Bortkiewicz, publicysta mediów o. Tadeusza Rydzyka.

Władze KUL we wrześniu ub. r. oceniły, że wypowiedzi ks. prof. Alfreda Wierzbickiego, teologa, etyka, „szkodzą misji KUL”. Ich treść została przekazana do rzecznika dyscyplinarnego. Z ówczesnych informacji wynikało, że ocenie miały być poddane te wypowiedzi ks. Wierzbickiego, które "odnoszą się do nauczania Kościoła i oficjalnego stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+". Decyzja władz KUL zapadła po tym, jak ks. Wierzbicki poręczył za Michała Sz., pseudonim Margot. Został on aresztowany w związku z zarzutami dotyczącymi napaści na ciężarówkę organizacji pro-life nadającej homofobiczne hasła. Ks. Wierzbicki wielokrotnie mówił później, że poręczenie nie było równoznaczne z aprobatą poglądów czy działań aktywisty, ale stanowiło reakcję na niezwykle surową decyzję sądu o zastosowaniu paromiesięcznego aresztu.

W styczniu tego roku Monika Stojowska, rzeczniczka uczelni poinformowała, że po przeprowadzeniu czynności wstępnych, rzecznik dyscyplinarny postanowił wszcząć postępowanie wyjaśniające w sprawie ks. prof. Wierzbickiego.

Rozszerzona lista zarzutów

W czwartek na facebookowym profilu Klubu Tygodnika Powszechnego w Lublinie upubliczniony został list, jaki ks.. prof. Wierzbicki skierował do prof. Waldemara Bednaruka, rzecznika dyscyplinarnego ds. nauczycieli akademickich KUL. Ks. Wierzbicki podkreśla w nim przede wszystkim, że dziwią go „przewinienia dyscyplinarne” jakie w piśmie do ks. Wierzbickiego wymienił prof. Bednaruk.

Jak pisze ks. Wierzbicki, zarzuca mu się: obraźliwe wypowiedzi w stosunku do innych wykładowców; lekceważenie obowiązków wykładowcy uczelni oraz podważanie fundamentów nauki Kościoła.

„Zakres postępowania budzi we mnie dysonans poznawczy. Według dotychczasowej wiedzy, którą posiadam wyłącznie z doniesień medialnych (…) mogłem sądzić, że przedmiotem postępowania są moje wypowiedzi medialne dotyczące dokumentu Episkopatu Polski w sprawie osób LGBT+, wydanego w sierpniu 2020. Rozszerzenie listy zarzutów budzi moje zdziwienie, a nawet niepokój” - zaznacza prof. Wierzbicki.

Jak zauważa, zarzuty są sformułowane bardzo ogólnikowo. „Do tej pory nie wiadomo mi, aby osobiście ktokolwiek z kolegów czy koleżanek profesorów wyrażał/wyrażała publicznie skargę na obraźliwe potraktowanie go/jej przeze mnie. Poświęciłem 30 lat - w mojej subiektywnej ocenie – gorliwej i solidnej pracy na rzecz naszej wspólnej uczelni” - kontynuuje ks. prof. Wierzbicki.

Biegły, który chciał wysyłać opozycję do więzienia

Ks. prof. Alfred Wierzbicki odnosi się też w liście do kwestii powołania jako biegłego w jego sprawie ks. prof. Pawła Bortkiewicza z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„Protestuję przeciwko tej decyzji, mam poważne zastrzeżenia co do bezstronności ks. Bortkiewicza, a jego postawa moralna bulwersuje i spotyka się z publicznym potępieniem. Kłóci się to z zasadą, że biegłym w delikatnej materii etycznej powinna być osoba kompetentna i zarazem o nieposzlakowanej opinii” - pisze ks. Wierzbicki.

Dalej wyjaśnia, że ks. prof. Bortkiewicz, publicysta Telewizji Trwam i Radia Maryja, znany jest m.in. z politycznego zaangażowania. To właśnie ks. prof. Bortkiewicz w 2017 roku w felietonie dla TV Trwam mówił o opozycji, że „ich właściwym miejscem aktywności powinny być kabarety, najlepiej zakładane za więziennym murem”.

„Obawiam się, że człowiek o mentalności autorytarnej może chcieć posyłać do więzienia zarówno swych oponentów politycznych, jak i intelektualnych. KUL ze względu na swoje chwalebne tradycje wypracowywane w ciągu stu lat powinien trzymać się jak najdalej od ludzi siejących nienawiść” - komentuje ks. prof. Wierzbicki.

Duchowny zwraca też uwagę, że ks. prof. Bortkiewicz wielokrotnie występował publicznie z krytyką jego poglądów. „Zważywszy na notoryczność krytyki papieża Franciszka przez ks. Bortkiewicza w jego publicystyce i moje odmienne w tej kwestii stanowisko jako propagatora tezy o ciągłości pomiędzy nauczaniem św. Jana Pawła II a nauczaniem Franciszka, nikt nie powinien traktować ks. Bortkiewicza jako kompetentnego i bezstronnego eksperta od nauczania Kościoła” - zaznacza ks. Wierzbicki.

I dalej: „Decyzję o powołaniu ks. Bortkiewicza na biegłego w mojej sprawie przyjąłem z przerażeniem – proszę wybaczyć mało dyplomatyczny język - podobnym do tego, jakie przeżywa człowiek spotykający w ciemnej ciasnej uliczce nasłanego nań oprycha”.

Na koniec listu ks. prof. Wierzbicki prosi Rzecznika Dyscyplinarnego o anulowanie decyzji o powołaniu ks. prof. Bortkiewicza na biegłego.

KUL: Postępowanie nie jest jawne

O rozbieżności dotyczące zarzutów dla ks. prof. Alfreda Wierzbickiego, a także o kwestię osoby biegłego, zapytaliśmy Monikę Stojowską, rzeczniczkę prasową KUL. W mailu podkreśliła, że postępowanie nie jest jawne, więc może odnieść się tylko do formalnych kwestii dotyczących sprawy.

- Rzecznik dyscyplinarny może kształtować listę zarzutów i jest w tym zakresie niezależny od poleceń rektora. W szczególności, jeśli w trakcie czynności przygotowawczych natknie się na kolejne przypadki możliwych deliktów dyscyplinarnych - podkreśla Stojowska. I dalej: - (...) biegły podlega wyłączeniu w warunkach przewidzianych w ustawie, między innymi w przypadku zagrożenia bezstronności podczas jego opiniowania. W szczególności dotyczyć to będzie sytuacji, kiedy to biegły wypowiadałby się na temat winy osoby, której dotyczy postepowanie wyjaśniające.

Rzeczniczka KUL dodaje też, że "rzecznik powołał dwóch biegłych z dwóch różnych ośrodków akademickich, by mieć możliwość szerszego spojrzenia na sprawę".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski