18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Tadeusz Pajurek o wydatkach archidiecezji lubelskiej

EP
archiwum Polskapresse
11 nowych kościołów i kilkanaście domów parafialnych powstaje obecnie w archidiecezji lubelskiej. W planach są też kolejne inwestycje, np. remont Domu Księży Emerytów w Lublinie. Skąd wziąć na to pieniądze? M.in. o tym mówił ks. Tadeusz Pajurek, dyrektor ekonomiczny archidiecezji w czasie konferencji naukowej o źródłach finansowania Kościoła. Wydarzenie odbyło się w czwartek na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Diecezjalny ekonom przypomniał, że duże inwestycje udaje się realizować dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Korzystając z takiego wsparcia archidiecezja zrealizowała trzy duże projekty. - Obejmowały one m.in. renowację archikatedry, organizację Muzeum 200-lecia Archidiecezji Lubelskiej, remont Wieży Trynitarskiej, a ostatnio renowację 12 obiektów w ośmiu parafiach Lubelskiego Powiśla - wymieniał ks. Pajurek.

- Obecnie archidiecezja przygotowuje nowe wnioski. Planujemy m.in. termomodernizację Domu Księży Emerytów, a także stworzenie oficjalnego Muzeum Sztuki Religijnej (jego siedziba mieści się obecnie w Wieży Trynitarskiej - przyp. red.) - zapowiedział duchowny. Przypomniał, że na co dzień ciężar utrzymania archidiecezjalnej administracji spoczywa na parafiach, a więc w praktyce na wiernych. Poszczególne parafie płacą podatek, tzw. "poduszne". Jego wysokość zależy od liczby mieszkańców. Te najmniejsze są z niego zwolnione. Pozostałe płacą 4 gr. (800-1200 mieszkańców) albo 9 gr. (powyżej 1200 mieszkańców) na miesiąc od każdego mieszkańca. W sumie wpływy od wszystkich parafii (jest ich blisko 270) na konto lubelskiej kurii to około 950 tys. zł. rocznie.

Dodatkowo wszystkie parafie, które mają ponad tysiąc wiernych mają obowiązek przekazywać na fundusz archidiecezjalny 10 proc. pieniędzy z tzw. kolędy.

Część parafii prowadzi dodatkowo działalność gospodarczą np. wynajmuje lokale, udostępnia miejsca parkingowe. Z tego 20 proc. przychodu przekazują na rzecz archidiecezji. Sama kuria także wynajmuje pomieszczenia, prowadzi też wydawnictwo Gaudium i Centrum Inicjatyw Ekonomicznych. Z pozyskanych pieniędzy opłacani są pracownicy kurii (20 osób), utrzymywane są też pomieszczenia.

Archidiecezja ma też m.in. własną rozgłośnię - katolickie Radio eR. Na jego działalność przeznacza około 25 tys. zł. miesięcznie. Jest też organem założycielskim Zespołu Szkół im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Budowę nowych kościołów finansują same parafie. Raz do roku zbierana jest dodatkowo taca na budownictwo sakralne.

Jaka jest ogólna sytuacja finansowa diecezji? O tym, kilka tygodni temu mówił abp Stanisław Budzik. - Z trudem wiążemy koniec z końcem, a więc nie mamy nadzwyczajnych dochodów, żyjemy z ofiarności wiernych - mówił.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski