Ksiądz Franciszek Blachnicki to jedna z najbardziej inwigilowanych osób przez służby SB w historii PRL. Był również założycielem Ruchu Światło-Życie. Wybuch stanu wojennego zastał go gdy przebywał za granicą, więc nie mógł powrócić do Polski. Osiadł w Carlsbergu gdzie stworzył kolejny ośrodek Ruchu Światło-Życie. Zmarł nagle 27 lutego 1987 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Wtedy jako przyczynę śmierci podano zator płucny. Stan jego zdrowia i samopoczucie pogarszała coraz gorsza sytuacja finansowa stworzonego przez niego ośrodka.
Do sprawy śmierci księdza Blachnickiego powrócono w 2005 roku, z inicjatywy dr Andrzeja Grajewskiego. Według niego, okoliczności śmierci wskazywały na to, że kapłan został zamordowany, a tuż przed śmiercią rozmawiał z małżeństwem Gontarczyków. Sprawę umorzono w 2006 roku z uwagi na brak przesłanek dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.
W 2020 roku katowickie IPN zajął się ponownie sprawą tej niewyjaśnionej śmierci.
Podczas wtorkowej (14 marca) konferencji prasowej, minister Ziobro poinformował, że z prowadzonego w tej sprawie śledztwa wynika iż, ksiądz Blachnicki został zamordowany.
Ksiądz Blachnicki był wieloletnim wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Rektor KUL JM ks. prof. Mirosław Kalinowski wspominał, że kilkukrotnie miał okazję spotkać ks. Blachnickiego, który imponował mu swoją charyzmą, spokojem oraz refleksją. Rektor podkreślił, że "to bardzo ważny fakt dla procesu beatyfikacyjnego prowadzonego w jego sprawie", który prowadzony jest od 1995 roku.
- Postępowanie śledczych wykazało, że ks. Blachnicki był ofiarą systemu komunistycznego. Jego inicjatywy formacyjne, m.in. Ruch Światło-Życie, były niewygodne dla reżimowych władz, ponieważ kształtowały młodzież w duchu wolności, poszanowania praw człowieka i chrześcijańskiego systemu wartości. Takie treści głosił również w swoich wykładach i homiliach. Trafiał z przesłaniem do ludzi z różnych grup społecznych, był wizjonerem dostrzegającym konieczność stałej formacji duchowej świeckich i budowania wspólnoty - przekazał rektor.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?