Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki, które Kurier poleca do czytania. Aż 15 nowości!

LUB
Dziś kurierowa półka aż się ugina od książek, które pojawiły się w księgarniach. Wśród 15 nowości przez nas polecanych, z pewnością znajdziecie dla siebie coś interesującego. Życzymy wielu wrażeń podczas lektury.

Kate Atkinson "Zagadki przeszłości", Czarna Owca, 34,99 zł
Zazdrosny mąż podejrzewa żonę o zdradę. Uznany prawnik prowadzi śledztwo w sprawie dawnego morderstwa. W tym samym czasie pewna pielęgniarka traci siostrzenicę, a starsza pani swoje koty… Te wszystkie sprawy spadają na barki prywatnego detektywa, Jacksona Brodiego. Były policjant przeżywa ciężkie chwile - otaczają go śmierć i intrygi, a na dodatek boryka się z rodzinnymi problemami. Mimo tych przeciwności losu, Brodie kontynuuje śledztwa. Ku swojemu zaskoczeniu szybko dostrzega związek między sprawami.

W.E.B. Griffin, Williame E. Butterworth IV "Niebezpieczna misja", Rebis, 32,90 zł
Nowe, niebezpieczne przygody superagenta. Nowe zagrożenia dla ładu świata, sensacyjna fabuła i wartka akcja. Meksykańskie kartele narkotykowe urządzają strzelaniny na ulicach Laredo i El Paso. Somalijscy piraci zatrzymują trzy amerykańskie tankowce i żądają okupu. Prezydent Stanów Zjednoczonych ma tego dość i wpada na świetny pomysł: niech powstrzymaniem fali terroru zajmą się pułkownik Castillo i jego ludzie. Jak rozwinie się sytuacja? Tego nie wie nikt, ale Castillo i jego kompani co do jednego nie mają wątpliwości: to będzie niebezpieczna misja.

Bogdan Chazan, Maciej Muller "Prawo do życia. Bez kompromisu", WAM, 24,90 zł
Ponoszę konsekwencje wyborów, których dokonałem - mówi w tej książce profesor Bogdan Chazan. Takiego sporu nie było w Polsce od czasu wprowadzenia regulacji prawnych dotyczących usuwania ciąży. W kwietniu 2014 roku prof. Chazan jako dyrektor szpitala odmówił wykonania zabiegu aborcji. Decyzja lekarza wywołała medialną burzę. Ostatnie dwie dekady były czasem klarowania się poglądu Polaków na ten trudny temat. Profesor również przebył długą drogę, zanim stał się symbolem bezkompromisowej walki o prawo do życia dzieci nienarodzonych.

Zbigniew Pawlak, Jerzy Wlazło "Pęknięte miasto. Biesłan", Znak, 37,90 zł
Biesłan - małe miasteczko u podnóży gór Kaukazu. W 2004 roku do szkoły wtargnęli zamaskowani i doskonale przygotowani bojownicy. Zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci. Do dzisiaj był to największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie. Zbigniew Pawlak był w Biesłanie kilka dni po tych tragicznych wydarzeniach. Odwiedził ponad setkę osetyjskich rodzin. Mieszkał w ich domach, słuchał ich historii. Po 10 latach wrócił, by zobaczyć, jak zmieniło się ich życie. "Pęknięte miasto" opowiada o tragedii, która do-tknęła jego mieszkańców.

Prit Buttar "Między mocarstwami", Rebis, 54,90 zł
Jeśli nie liczyć Polski, żaden kraj nie ucierpiał podczas II wojny światowej tak bardzo jak państwa bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia. W kleszczach między Związkiem Radzieckim a Niemcami już od 1918 roku były areną walk o wpływy i terenem okupowanym. "Między mocarstwami" to historia podboju i wyzysku, śmierci i masowych deportacji, a także tragicznych losów ludzi zmuszanych do wyborów i walki w szeregach armii okupantów. Prit Buttar, opierając się na licznych źródłach, szczegółowo opisuje przebieg działań na froncie wschodnim i krwawych walk w Kurlandii.

Rafał Dębski "Kamienne twarze, marmurowe serca", Rebis, 29,90 zł
Na Jerzym Wołłkowiczu, polskim zesłańcu, ciąży śmiertelne piętno. Zamachy na jego życie to tylko część tajemniczych zdarzeń prześladujących byłego oficera carskiej armii. Ucieka z niewoli, zostawiając swą ukochaną Anastazję i po długiej podróży trafia do Paryża. Tam bacznie obserwują go różne frakcje polskiej emigracji, wśród której prym wiodą pojedynkujący się na strofy wieszczowie, Mickiewicz i Słowacki. Szara eminencja francuskiej polityki, Vidocq, wróżki, carscy szpiedzy - wszyscy z uwagą śledzą każdy krok Wołłkowicza.

Bp Grzegorz Ryś "Wiara z lewej, prawej i Bożej strony", WAM, 34,90 zł
Pewnie nieraz zastanawialiście się, że skoro wiara jest osobistym spotkaniem z Bogiem, to po co nam Kościół? Ten Kościół, który jest pełen takich samych grzeszników jak ja sam? Nieważne, czy jesteś w samym środku Kościoła, czy też nie znajdujesz dla siebie miejsca nawet na jego obrzeżach - poświęć trochę czasu na lekturę tej książeczki. W tekstach biskupa Grzegorza Rysia rozpoznasz Kościół, który Cię boli, ale też Boga, który na każdy nasz ból ma lekarstwo. Wtedy znajdziesz w tej konkretnej wspólnocie miejsce dla siebie.

Robert J. Kudelski "Zaginiony Rafael", Wydawnictwo Technol
W czasie II wojny światowej setki tysięcy cennych zabytków z polskich zbiorów nie powróciło do swoich właścicieli. Wśród zaginionych dzieł sztuki był również Portret młodzieńca Rafaela Santi. Po raz ostatni widziano go na Dolnym Śląsku. Mimo iż od chwili zakończenia wojny poszukiwały go dziesiątki specjalistów z wielu krajów, jego losy pozostają nieznane. Nierozwiązana zagadka historyczna i zmowa milczenia towarzysząca tej sprawie nie dawały spokoju autorowi tej książki. Robert Kudelski podjął wyzwanie wyjaśnienia tej tajemnicy.

Michael Alfred Peszke "Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie", Rebis, 49,90 zł
Autor, polski emigrant urodzony w Dęblinie, przedstawia wkład Polaków w wysiłek zbrojny aliantów w zachodniej Europie, ale przede wszystkim jednak przy-bliża polskie koncepcje strategiczne i plany. Peszke pokazuje gorzki los Polaków, którzy mimo ogromnego zaangażowania, począwszy od Teheranu, byli coraz bardziej lekceważeni przez sprzymierzeńców i stopniowo przegrywali walkę o swoją przyszłość. To tragiczna historia państwa, które padło ofiarą nie tylko agresorów, ale też sprzymierzeńców i ich wielkiej polityki.

Mika Dunin "Alkoholiczka", WAM, 29,90 zł
"Alkoholiczka" to autobiograficzna opowieść o życiu pod dyktando wstydu i lęku: historia ukrywania swej tożsamości i ciągłych prób schronienia się za różnymi maskami - dzielnej dziewczynki, zbuntowanej nastolatki, cynicznej seksbomby, kobiety agresywnie korzystającej z uroków życia, wreszcie przedsiębiorczej i świetnie sobie radzącej singielki. Jednak przede wszystkim to świadectwo odzyskiwania utraconej godności i dająca nadzieję opowieść o tym, że można żyć inaczej.
Mika Dunin to pseudonim literacki polskiej dziennikarki i blogerki.

Florian Illies "1913. Rok przed burzą", Czarna Owca, 34,99 zł
Lubię czytać takie książki, jak zapowiedź nadejścia burzy. Rok 1913 w drobnych epizodach opowiada, jak toczyło się życie w Europie i nikt nie przeczuwał, że już za rok wszystko runie, a ludzkość pogrąży się w najtragiczniejszej z dotychczasowych wojen. Florian Illies pokazał, jak wszystko zaczyna się rozwijać, literatura, muzyka i sztuka łamią wszelkie zakazy, pokonują granice. Naszkicował portret ostatniego roku pokoju, kiedy kończy się stara epoka a zaczyna nowy wiek. Nadciąga jednak burza. To, co tak pięknie się zapowiadało, zamieni się w koszmar.

Snorri Kristjansson "Miecze dobrych ludzi", Rebis, 34,90 zł
Rok 996. Dwuletnia podróż Ulfara Thormodssona i jego młodego kuzyna dobiega końca. Pozostało im do odwiedzenia tylko jedno miasto - Stenvik, położony w zimnym, surowym rejonie w zachodniej Norwegii. To niebezpieczne miejsce i impulsywny Ulfar błyskawicznie wpada w poważne kłopoty. Tajemnicza i piękna Lilja podbija jego serce, lecz aby ją zdobyć, Ulfar musi stawić czoło mieszkańcom miasta wrogo nastawionym do obcych. Prawdziwe kłopoty jednak dopiero się zaczynają. W Stenviku może dojść do krwawego starcia wrogich armii.

Na podstawie książek Sempego i Goscinny'ego "Szkolne przygody Mikołajka", Znak Emotikon, 39,90 zł
Mikołajek dostaje czasem złą ocenę w szkole. Ale tym razem może być naprawdę niewesoło. Tata powiedział mu, że jeśli znów zaliczy klasówkę gorzej niż klasowy pupilek Ananiasz, to koniec z piłką! Na szczęście Mikołajek i jego kumple mają głowy pełne pomysłów, więc tak łatwo się nie poddadzą. Jeśli się uda, będzie już tylko zabawa! Mikołajek i jego kumple nigdy się nie nudzą - ani w szkole, ani w domu, kiedy pada deszcz, ani na placu. Tym razem przygotowali dla Was mnóstwo pomysłów, jak umilić sobie czas.

Conn Iggulden "Imperator. Bramy Rzymu", t. 1, Rebis, 37,90 zł
"Bramy Rzymu" to pierwszy tom epickiego fresku historycznego o czasach i życiu Juliusza Cezara. O jego dzieciństwie i młodości wiadomo bardzo mało. Autor obdarzył swego bohatera takim dzieciństwem, jakie mógł mieć chłopiec ze średnio zamożnej rzymskiej rodziny. Młody Gajusz wraz z przyjacielem Markiem wspólnie znoszą trudy tradycyjnej edukacji, przygotowując się do kariery politycznej i wojskowej. Później, zmuszeni do szukania własnych dróg w najbardziej ekscytującym mieście świata, doświadczają jego pokus i niebezpieczeństw.

Waldemar Bzura "Mazury. Między niebem a wodą", Biały Kruk
Śmiem twierdzić, że zdjęcia, które zobaczycie w tym albumie, mają właściwości terapeutyczne. Oglądanie mazurskiej przyrody, ptactwa i zwierząt wycisza i relaksuje. To po prostu inny, piękniejszy świat niż ten, z jakim mamy do czynienia na co dzień.

Gorąco polecam tę książkę, choćby dla samego oglądania. Żyjący na Mazurach Waldemar Bzura jest znawcą zachowań ptaków i zwierząt, dzięki czemu mógł je podpatrzeć w sytuacjach, jakich nie ujrzy nigdy zwykły turysta. Album jest też wyrazem nadziei, że to piękno Mazur uda się tam ocalić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski