Książki, które Kurier poleca do czytania

lub
Dziś wielka dawka księgarskich nowości. Polecamy Wam aż 15 książek, duży wybór tematyki i gatunków. Z pewnością znajdziecie coś co Was zainteresuje. Życzymy wielu mocnych wrażeń podczas lektury.

Barbara Holender "Od Wajdy do Komasy", Prószyński i S-ka, 45 zł
Miłośnicy kina lubią czytać o "kuchni filmowej", szczególnie gdy rzecz dotyczy ich ulubionych filmów lub twórców. Barbara Holender przedstawia nam w swej książce sylwetki reżyserów. To dobra okazja do poznania ludzi, którzy tworzą filmy, a jednocześnie mamy do czynienia z historią polskiego kina. Autorka snuje opowieść o kilku pokoleniach polskich artystów o bardzo różnych życiorysach i doświadczeniach. Od Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland, przez Krauzów i Wojciecha Smarzowskiego, aż po pokolenie czterdziestolatków i najmłodszych: Tomasza Wasilewskiego czy Jana Komasę, którzy już zdobyli swoją publiczność.

Jon Ronson "Czy jesteś psychopatą?", Insignis, 34,99 zł
Jon spotyka pensjonariusza zakładu zamkniętego Broadmoor, który zaklina się, że symulował chorobę psychiczną w celu złagodzenia wyroku, a teraz utknął tu, bo nikt nie chce uwierzyć, że jest normalny. Od niego Jon uczy się rozpoznawać osoby o skłonnościach psychopatycznych. Przeprowadza wywiad z niesławnym dowódcą szwadronów śmierci i rozmawia ze znanym prezesem, którego domniemana psychopatia doprowadziła do sporych fluktuacji na giełdzie. Ale Jon nie spotyka się wyłącznie z psychopatami; kontaktuje się też z tymi, których działalność zawodowa w jakiś sposób związana jest z szaleństwem i którzy dzięki niemu zarabiają na życie. Wciągająca lektura.

Marcin Kozioł "Skrzynia władcy piorunów",Wydawnictwo The Facto, 29,90 zł
Jeden z recenzentów napisał, że ta powieść "to Dan Brown dla młodzieży". Rzeczywiście, historia jest fantastyczna, a fabuła coraz bardziej wciąga czytelnika z każdą kartką książki. 14-letnia Julia poruszająca się na wózku i labrador Spike, pies asystujący, zostają wplątani w intrygę, która pozwala dziewczynce zrealizować marzenie o byciu detektywem. Kiedy w niejasnych okolicznościach znika ojciec jej przyjaciela, bohaterowie rozpoczynają poszukiwania i trafiają na ślad zabytkowej skrzyni oraz tajemniczej organizacji Teslariuszy. Współczesna akcja splata się z historią rozpoczynającą się ponad 150 lat wcześniej, w dniu narodzin wynalazcy Nikoli Tesli.

James Rollins, Rebeca Cantrell "Ewangelia krwi", Wydawnictwo Albatros
Książka w podobnym klimacie co poprzednia pozycja, którą obok prezentujemy, ale już dla starszego czytelnika. Pełna jest historycznych zagadek, które swymi korzeniami sięgają do starożytności, a ich rozwiązanie ma być udziałem współczesnych bohaterów. Trzęsienie ziemi w Izraelu ujawnia podziemny grobowiec. Trójka detektywów - archeolożka, policjant i czterystuletni sangwinista - wpada na trop starożytnej tajemnicy. Śledztwo przynosi na pewno jeden wniosek - niektóre książki nigdy nie powinny były być znalezione ani, tym bardziej, otwarte. Lubicie takie historie? To sięgnijcie po tę gotycką powieść o poszukiwaniu "Ewangelii krwi".

Mateusz Czarnecki "Otwórz oczy, zaraz świt", Wydawnictwo Al Revers, 29,95 zł
To powieść o poszukiwaniu samego siebie. Cytując jednego z jej bohaterów: "nie umierasz przecież za pięć minut, ciągle jest jeszcze o co walczyć" - napisał autor o swojej książce.

Człowiek sukcesu, który ma wszystko. Wszystko, oprócz miłości, marzeń, poczucia sensu i świadomości, kim naprawdę jest i kim chce być. Wciśnięty w maskę i kostium dusi się w sztucznym świecie. Spętany siecią zależności, odpowiedzialności, tego, co wypada, co jest dobrze widziane. Przypadkowa znajomość z piękną muzułmanką zmienia jego życie. Traci wszystko i ląduje na ulicy, w Indiach. Nie mając nic do stracenia, rusza przed siebie. To powieść o poszukiwaniu samego siebie.

Francesca Simon "Koszmarny Karolek. Wielka forsa i wielkie żarcie", Znak Emotikon, 24,90 zł
Kolejna pozycja z obszernego cyklu książek Franceski Simon o niesfornym chłopcu imieniem Karolek. Już od ponad 20 lat kolejne pokolenia dzieci mogą czytać o jego przygodach, a chłopak rzeczywiście ma ciekawe życie i jest powodem koszmarów swoich rodziców i znajomych. Kolejne książki ukazują się w co najmniej kilkunastu krajach. Wydawnictwo Znak Emotikon przygotowało specjalne jubileuszowe wydania z okazji dwudziestych urodzin najokropniejszego chłopca na świecie. W każdym tomie czekają na Was koszmarne wybryki, złowrogie pomysły, odjazdowe ciekawostki oraz ulubione kawały Koszmarnego Karolka.

Tadeusz A. Kisielewski "Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943-1945", Rebis, 49,90 zł
Armia Berlinga była zbieraniną jakich mało: tworzyli ją komunistyczni renegaci, sowieccy oficerowie, którzy mieli dopilnować, żeby nie wymknęła się ona z ręki Stalina, ale i przedwojenni polscy wojskowi, którym marzyła się kariera legionistów Piłsudskiego. Najliczniejszą grupę stanowiły jednak żołnierskie masy - ci, którzy "nie zdążyli do Andersa" i chcieli uciec z "nieludzkiej ziemi", jak i wcieleni z poboru , w tym nawet oficerowie AK.Tadeusz Kisielewski opowiada o tych ludziach i stosunkach, jakie panowały w armii.

Robert E. Howard "Solomon Kane. Okrutne przygody", Rebis, 44,90 zł
W tym bogato ilustrowanym tomie znalazły się wszystkie opowieści i wiersze składające się na pasjonującą sagę o surowym i zabójczym Purytaninie Solomonie Kane. Razem tworzą rozbudowaną epopeję przygód i opowieści niezwykłych, która rozciąga się od terenów szesnastowiecznej Anglii po odległe afrykańskie dżungle. Mamy historie o mściwych duchach, złaknionych krwi demonach i mrocznej magii. Im wszystkim przeciwstawi się posępny mściciel uzbrojony w fanatyczną wiarę oraz nieujarzmione serce wojownika.

Wojciech Lada "Polscy terroryści", Znak Horyzont, 44,90 zł
Organizowali zamachy na życie rosyjskich przywódców. Napadali na banki, pociągi i urzędy i rabowali duże pieniądze. Nikt ich nie szkolił, a i tak doszli do perfekcji w sztuce kamuflażu, przemytu, zdobywania informacji. Wśród nich był późniejszy Naczelnik Państwa i kilku premierów II Rzeczypospolitej. Walczyli słowem i rewolwerem albo dynamitem. To nie powieść sensacyjna ani polityczny thriller. Wojciech Lada opowiada o działalności m.in. bojowców z PPS w początkach XX wieku i burzliwych walkach o odzyskanie niepodległości. Prawda, że ta książka nieźle się zapowiada?

Jewgienij Dodolew "Kremlowska księżniczka. Sprawa Galiny Breżniewej",Bellona, 29.90 zł
Książka opowiada o klanie Breżniewów. Jest to głównie historia córki genseka Galiny Breżniew. W tamtych czasach krążyło o niej wiele plotek i mitów. Książka opowiada o jej kolejnych małżeństwach i kochankach, otaczaniu się zbytkiem i zamiłowaniu do kosztownej biżuterii, o drodze do statusu wszechwładnej "księżniczki ZSRR", a wreszcie o dramatycznym finale. Zakończyła życie w oparach alkoholizmu, w otoczeniu meneli, w chorobie psychicznej. Ot, taka zwykła, smutna historia kremlowskiej księżniczki.

Adam Makos, Larry Alexander "Rycerze wojennego nieba", Rebis, 49,90 zł
Autentyczna historia dwóch pilotów - Charliego Browna i Franza Stieglera - walczących po przeciwnych stronach, opowieść o starciach w przestworzach podczas drugiej wojny światowej. Poznajemy równolegle ich życie i realia służby w lotnictwie. Nim los zetknął ich ze sobą, Franz przeszedł całą długą drogę niemieckiego pilota myśliwskiego: latał nad północną Afryką, wspierając Afrika Korps Rommla, stacjonował na Sycylii, osłaniając przeprawę przez Morze Śródziemne, wreszcie miał bronić swego kraju przed nalotami aliantów.

Aleksander Litwinienko "Przestępcy z Łubianki", Replika, 34.90 zł
Sprawa Litwinienki swego czasu zyskała wielki rozgłos. Umierając, oskarżył Władimira Putina: "Może ci się uda uciszyć mnie, ale ta cisza ma swoją cenę. Pokazałeś, że jesteś tak barbarzyński i bezwzględny, jak twierdzą twoi najbardziej wrodzy krytycy. Okrzyki protestu z całego świata będą dźwięczeć w pańskich uszach, panie Putin, przez resztę pańskiego życia. Oby Bóg wybaczył ci to, co zrobiłeś". Ta książka to bezpośrednia opowieść Aleksandra Litwinienki, najpierw agenta służb, a potem największego "zdrajcy" w historii Federacji Rosyjskiej, o Putinie i dzisiejszej Rosji.

Hakan Nesser "Sprawa Ewy Moreno", Czarna Owca, 34,99 zł
Kolejna część serii kryminałów o komisarzu Van Veeterenie i policjantach z Maardam. Osiemnastoletnia Mikaela Lijphart postanawia spotkać się po raz pierwszy ze swoim biologicznym ojcem. Ten zdradza jej, z jakiego powodu został odizolowany w zakładzie psychiatrycznym. Niedługo potem dziewczyna znika bez śladu. Dla inspektor policji kryminalnej Ewy Moreno urlop z ukochanym okazuje się czymś innym niż sądziła. Zamiast spędzać miło czas na plaży, policjantka rozpoczyna dochodzenie. Z przerażeniem odkrywa prawdę o wydarzeniach sprzed szesnastu lat.

Paweł Majka "Dzielnica obiecana", Insignis, 39,99 zł
Dwie dekady po Pożodze, globalnej zagładzie atomowej. Gatunek homo sapiens na powrót został sprowadzony do roli jednego z konkurentów w grze o przetrwanie. Zmieniło się wszystko. Tylko ludzie pozostali tacy jak dawniej. Nowa Huta. To tu, w podziemnych schronach, mieszkają ci, którzy przetrwali nuklearną apokalipsę. Każdy dzień oznacza dla nich walkę, każdy miesiąc przynosi nowe zagrożenia. Wśród strzępów cywilizacji przeżycie kolejnego roku zakrawa na cud. Zdradzeni i zmuszeni do ucieczki mieszkańcy Nowej Huty wyruszają na poszukiwanie mitycznego raju - Kombinatu.

Django Wexler "Tysiąc imion", Rebis, 34,90 zł
Kapitan Marcus d'Ivoire, dowódca jednego z garnizonów cesarstwa vordonajskiego w koloniach, został przywódcą zdemoralizowanego oddziału, broniącego małej fortecy na skraju pustyni. Uciekająca przed przeszłością Winter Ihernglass zaciąga się do kolonialnej armii. Losy obojga tych żołnierzy i wszystkich ich podkomendnych zależą od nowo przybyłego pułkownika Janusa bet Vhalnicha. Jednak lojalność Marcusa i Winter zostanie wystawiona na próbę, kiedy zaczną podejrzewać, że ambicje tajemniczego Janusa sięgają królestwa nieziemskich mocy, mogącego zmienić znany świat.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3