Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki, które Kurier poleca do kupowania i czytania

LUB
Oto dziewięć nowości, które bez trudu znajdziecie w księgarniach. Szczególnie polecamy literaturę. Steinbeck i Małecki smakują wyjątkowo. Miłej lektury!

Jakub Małecki "Dygot", Wydawnictwo Sine Qua Non
Sięgnijcie po tę książkę, a nie będziecie rozczarowani. Co najwyżej ogarnie was smutek, bo w ostatecznym rozrachunku smutne są losy zbiorowego bohatera tej powieści, dwóch rodzin Geldów i Łabendowiczów, przedstawione na tle ostatnich kilku dziesięcioleci. Opowieść o bólu istnienia - jak kiedyś się mawiało - i o tym jak różni ludzie lepiej lub gorzej radzą sobie z życiem. Obie rodziny zbliżyły się za sprawą miłości dwojga odmieńców, introwertycznego albinosa i okaleczonej w płomieniach dziewczyny. Po kilkudziesięciu latach mroczną tajemnicę rodzinną rozwikłał ich jedyny syn Sebastian. Też "oryginał", jak każdy w tej rodzinie.

Bernard Minier „Paskudna historia”, RebisNa jednej z wysp archipelagu San Juan, gdzie przez większą część roku pada deszcz, i gdzie trudno coś ukryć przed mieszkańcami, bo wszyscy się znają, dochodzi do makabrycznego morderstwa. Na ustronnej plaży znalezione zostają zwłoki szesnastolatki, zamordowanej w bestialski sposób. Kto i dlaczego zgotował tej dziewczynie taki los? Rusza policyjne śledztwo. Bernard Minier zachęca czytelnika do zastanowienia się nad tym, do czego zdolny jest człowiek i co z ludzką duszą robi współczesny świat.

Tadeusz A. Kisielewski "Zabić księdza", Rebis
Książka odsłania mało znane fakty w sprawie śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i jej prawdziwych sprawców. Czytaliście coś na ten temat? Na podstawie analizy 1100 stron odtajnionych dokumentów, licznych książek i kilku relacji dr Tadeusz Kisielewski wykazuje, że prawdziwa jest nieoficjalna wersja, iż ks. Popiełuszko został zamordowany sześć dni później, gdy porywacze z SB byli już w areszcie. Szczegółowa analiza politycznych okoliczności uprowadzenia i śmierci ks. Jerzego doprowadziła autora ksiązki do wniosku, że inspiratorem zbrodni była Moskwa.

Adrian Bednarek „Proces Diabła”, Zysk i S-ka Morderca zwany Rzeźnikiem Niewiniątek siał terror na ulicach Krakowa. Dziewczyny bały się zostawać same w domach. Rozpętał chaos, który uczynił go sławnym na całą Polskę. Ujęty przez policję i skazany na dożywocie, został zabity przez współwięźnia. Teraz jest tylko miejską legendą, mrocznym wspomnieniem, opowieścią służącą ku przestrodze dla nieostrożnych młodych kobiet. Tylko ja wiem, że Rzeźnik Niewiniątek nigdy nie został złapany, żyje i ma się całkiem dobrze.

Anne Rice „Książę Lestat”, Rebis Wampiry mnożą się na potęgę. W wielu miejscach na świecie dochodzi do pożarów i masakr podobnych do tej z Królowej Potępionych. Stare wampiry, zbudzone ze snu, stają się posłuszne tajemniczemu Głosowi, który nakazuje im wyeliminować wszystkich bezmyślnych wampirzych pobratymców. W Nowym Jorku zbierają się najważniejsze postaci z „Kronik wampirów”. Nie może wśród nich zabraknąć pozornie nieobecnego bohatera, oszałamiającego buntownika i wielkiej nadziei nieumarłych - księcia Lestata.

John Steinbeck „Zima naszej goryczy”, Prószyński i S-kaTakiej literatury nikt dziś już nie pisze. Coś, co z samej definicji wygląda na mało interesujące dla czytelnika, wciąga bez reszty. Amerykańska prowincja. Ethan Hawley, kiedyś jeden z najbogatszych ludzi w mieście, a teraz sprzedawca w sklepie, stara się zapomnieć o starych dobrych czasach. Jego żona tęskni za dawnym życiem. Margie, rozwódka, boi się samotności i braku środków do życia. Pewnego dnia pojawia się zapowiedź zmiany smutnego losu mieszkańców miasteczka.

Francis Fukuyama "Ład polityczny i polityczny regres", RebisDrugi tom jest wreszcie gotowy i tym samym zostało ukończone najważniejsze dzieło z dziedziny myśli politycznej co najmniej ostatniego pokolenia. Postawiwszy kluczowe pytanie, jak społeczeństwa rozwijają silne, bezosobowe i odpowiedzialne wobec obywateli instytucje, Fukuyama kontynuuje swoją opowieść, rozpoczynając od rewolucji przemysłowej i kończąc na tak zwanej Arabskiej Wiośnie oraz głębokich dysfunkcjach życia politycznego współczesnej Ameryki. Bada wpływ korupcji na jakość rządzenia i szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektórym społeczeństwom udało się ją wykorzenić. Zgłębia spuściznę kolonializmu w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji i przedstawia wnikliwe wytłumaczenie, dlaczego niektóre regiony świata rozkwitły i rozwinęły się szybciej niż inne. I śmiało podejmuje temat przyszłości demokracji w obliczu rosnącej globalnej klasy średniej i pogłębiającego się paraliżu politycznego na Zachodzie.

Krzysztof Szczerski, Leszek Sosnowski „Dialogi o naprawie Rzeczypospolitej”, Biały Kruk To długa i ważna dla Rzeczypospolitej tradycja: poważnej rozmowy nacechowanej troską o wspólne dobro. „Dialogi...” są po to, by powiedzieć sobie, co nas boli i jak bólowi, a raczej jego źródłom, politycznym chorobom i społecznym patologiom, zaradzić. Wolny obywatel, zatroskany marnotrawstwem, zdenerwowany głupotą, która zbyt już się szarogęsi na publicznej scenie, pyta swojego interlokutora o możliwości naprawy tego stanu.

Marcin Przybyłek „Gamedec. Obrazki z imperium” cz. 1 i 2”, Rebis Marcin Przybyłek zasila serię „Horyzonty zdarzeń” kolejnym (dwuczęściowym) tomem przygód Gamedeca. Po Drugiej Wojnie z Thirami w WayEmpire nastały Czasy Szczęśliwości. Ludzkość kontroluje ImBu - cyfrowy byt będący połączeniem programu Budda i wirtualnej reprezentacji Imperatora Gorgona Nemezjusa Ezry. Realną władzę sprawują Błogosławieni. Na tym nieskazitelnym obrazie pojawiają się jednak rysy: anarchista Han Fierce chce zamordować Rana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski