Książki: Kurier poleca do czytania 15 nowości

LUB, ART
Prezentujemy omówienia aż 15 książek, jest z czego wybierać. Wielka różnorodność tematów i gatunków. Życzymy mocnych wrażeń podczas lektury.

Toni Di Corcia, "Gianni Versace. Biografia", Rebis, 39,90 zł
Książka jest opowieścią o młodym chłopaku z południa Włoch, synu kalabryjskiej krawcowej, który w rodzinnym zakładzie łapie bakcyla mody i w krótkim czasie staje się jednym z najbardziej cenionych na świecie jej kreatorów. Uwielbiają go największe gwiazdy i osobistości, jak Madonna i księżna Diana, a on projektuje nie tylko modę, ale i kostiumy do spektakli baletowych z choreografią Maurice'a Béjarta. 15 lipca 1997 roku został zabity przez seryjnego mordercę. Relacje najbliższych przyjaciół i współpracowników pozwoliły stworzyć inny portret różniący się od wizerunku lansowanego przez media.

Tomasz Ponikło, "Józef Tischner - myślenie wg miłości", WAM, 34,90 zł
Ostatnie trzy lata życia ks. Józefa Tischnera. Praca i zmaganie się z chorobą, któremu towarzyszyła wielka troska ze strony najbliższej rodziny i przyjaciół. Ks. Tischner pracował póki miał siły, autor książki szczegółowo omawia jego publikacje z tamtego czasu i powroty do kwestii sensu istnienia, cierpienia i śmierci. Ten czas był także powrotem do namysłu nad tajemnicą wiary i nadziei. Tomasz Ponikło analizując teksty z tych lat, pisze o Tischnerze bez popadania w pomnikowość. Jarosław Gowin podsumował, że ta książka ma jeden cel: pomóc nam przeżyć dany każdemu z nas czas wartościowo.

Jadwiga Skibińska-Podbielska, "Epopeja wołyńska 1913-1945", Norbertinum, 32 zł
Książka ukazuje przełomowe momenty naszej historii przez pryzmat losu kilku polskich rodzin z Wołynia, żyjących w otoczeniu Ukraińców, Niemców i Żydów, w pełnej z nimi asymilacji, którą naruszy dopiero wojna. Opisy ich tragicznych losów poruszają i działają na wyobraźnię. Opowieść zaczyna się tuż przed I wojną światową, jest o tworzeniu legionów Piłsudskiego i walce o niepodległość i ustalenie wschodniej granicy. Najwięcej emocji wywołują opisy tragicznych wydarzeń z czasów drugiej wojny światowej i gdy w 1943 r. dochodzi do rzezi wołyńskiej.

Piotr Korczyński, "Elitarne jednostki specjalne Wojska Polskiego 1939-45", Vesper, 39,90 zł
Ośrodek szkoleniowy komandosów w Achnacarry w północnej Szkocji. To tam wybrani żołnierze przechodzili niezwykle ciężki, trzytygodniowy kurs. Zaliczenie całego programu szkolenia uprawniało do noszenia tytułu "komandosa". Były to m.in. marszobiegi w pełnym oporządzeniu z bronią oraz zajęcia na strzelnicy. Szczególną wagę przywiązywano do treningu tzw. cichej roboty na nieprzyjacielskich tyłach. Ćwiczono walkę wręcz, walkę sztyletem, wspinaczkę górską i pływanie. Aby oswoić przyszłych komandosów z ogniem, większość zajęć odbywała się z użyciem ostrej amunicji.

Lisa Samson, "Przytul mnie", WAM, 37,90 zł
Val, ofiara ciężkiego poparzenia twarzy, które zmieniło ją w "kobietę jaszczurkę", pracuje w cyrku. W miasteczku Mount Oak spotyka Augustyna, samozwańczego mnicha z dredami mieszkającego w przytulisku. Drew jest opętany wizją kariery duszpasterza "doskonałej parafii", a Daisy, dziewczyna z przepięknym głosem, nie potrafi oprzeć się chorobliwie ambitnej matce. Ich losy splatają się w dramatyczny sposób. Po ciężkich doświadczeniach usiłują uwolnić się od brzemienia win i zadanych ran. Opowieść o ukrywaniu się i odnajdywaniu, doświadczaniu bólu i uzdrowieniu. Historia prawdziwej przemiany człowieka.

Fotografie: Adam Bujak, Słowo: Jan Paweł II, "Bóg się rodzi", Biały Kruk
Adam Bujak, przejęty faktem przyjścia na świat Dzieciątka w Betlejem, dokumentuje od Ziemi Świętej po Bałtyk artystyczne interpretacje tej wielkiej Tajemnicy w kościołach, muzeach, na ulicach miast. Możemy podziwiać zestawione we wspaniałej harmonii: obrazy, rzeźby, stajenki w polskich i światowych świątyniach, Madonny, ołtarze, liturgię świąteczną, kolędowanie, choinki czy najciekawsze – tradycyjne i współczesne – szopki.

Na prawie 300 fotografiach widać wielkie bogactwo motywów artystycznych, niezwykłą fantazję genialnych twórców, jak i dla skromne, acz wzruszające dzieła artystów ludowych. Dokładnie zwiedzamy też Bazylikę Bożego Narodzenia w Betlejem, rzymskie kościoły, liczne polskie świątynie. Nade wszystko jednak uświadamiamy sobie, że Boże Narodzenie to czas święty, czas radości płynącej od ubogiego betlejemskiego żłóbka na cały świat.

Tomasz Sekielski, "Obraz kontrolny", Rebis, 35,90 zł
Kontynuacja opowieści o polskich służbach specjalnych, nielegalnych operacjach biznesowych na gigantyczną skalę, a w tle stacja telewizyjna, która robi milionom widzów wodę z mózgu. Nic tu nie napawa optymizmem i pewnie nikt z Was nie chciałby żyć w takim świecie. Nawet pokazany w książce luksus jest ob-rzydliwy, większość postaci jest odrażająca. Nawet główny bohater nie wzbu-dza specjalnej sympatii. Fabuła książki, jak przy-stało na polityczny thriller, utkana jest z sensacji, korupcja przeplata się z nieczystą grą, podstępem, fałszem. Nic tu nie jest oczywiste, nie dzieli się na białe i czarne.

"Alfabet Franciszka", zebrał i opracował Piotr Żyłka, WAM, 24,90 zł
Czy papież jest słuchany w świecie? A może zwracamy uwagę tylko na jego bon moty, które traktujemy tak samo jak twitty celebrytów albo wpisy na FB? Może to tylko chwilowa moda, powierzchowne zaciekawienie, objaw franciszkomanii? Co zostaje w słuchaczach z tych słów, które niemalże codziennie cytują stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe i prasa na całym świecie. Ta książka to wybór wypowiedzi Franciszka od pierwszych dni jego pontyfikatu na tematy od A do Ż. Od "Abrama" do "Żywych kamieni". Spróbujcie się wczytać w te słowa, poznać ich sens i przesłanie.

Julie Orringer, "Niewidzialny most", Czarna Owca, 44,90 zł
W 1937 roku młody i utalentowany Andras Lévi wyrusza do Paryża. Mimo obaw i oporów przed rozstaniem z rodziną wie, że musi opuścić Budapeszt, aby zrealizować swoje ambicje i marzenia w wielkim świecie. Do Francji zawozi potajemnie list, który ma doręczyć w Paryżu. Tajemniczym adresatem okazuje się nauczycielka baletu Klara. Andras i Klara, mimo dzielących ich różnic, szaleńczo się w sobie zakochują. Ich namiętny związek pełen jest jednak komplikacji. Gdy poznają się bliżej, Klara wyjawia kochankowi swój mroczny sekret. Życie młodego mężczyzny wkracza w zupełnie nowy etap.

Anne Bishop, "Pisane szkarłatem", Initium, 44,90 zł
Meg Corbyn jest jasnowidzącą szczególnego rodzaju. Ten dar jest dla niej jednak przekleństwem, gdyż znajduje się w mocy Kontrolera, człowieka, który pragnie mieć stały dostęp do wizji Meg. Postanawia więc uciec, a jedynym bezpiecznym dla niej miejscem okazuje się Dziedziniec w Lakeside - dzielnica handlowa opanowana przez Innych. Simon Wolfgard, zmiennokształtny, niechętnie zatrudnia Meg na stanowisku łącznika z ludźmi. Od pierwszej chwili wyczuwa, że dziewczyna coś ukrywa. Kiedy już pozna prawdę, będzie musiał zdecydować, czy jest warta rozpętania wojny między ludźmi a Innymi.

Adam Cioczek, "Szach-mat", www.e-bookowo.pl, 15 zł
„Szach-mat” jest historią rozgrywki, w jaką oskarżony o zabójstwo mordercy swojego syna Edward Chojar wciąga prokuratora Tomasza Brackiego i adwokata Adama Getza. Adwokat, który ma osobisty powód, by być śmiertelnym wrogiem swojego klienta. Prokurator, który ma równie mocny powód, by bronić oskarżonego i stanąć po jego stronie. I w tym wszystkim oskarżony, który będąc nałogowym hazardzistą bawi się w najlepsze, rozgrywając najważniejszą i najtrudniejszą rozgrywkę w swoim życiu: zabić mordercę swojego syna i przy okazji tej sprawy wyznać prokuratorowi, że kiedyś uratował mu życie, a także spojrzeć w oczy obrońcy i powiedzieć, że stoi za śmiercią jego ojca oraz rozpadem najważniejszego związku.

„Szach-mat” jest historią planu zrodzonego w głowie przestępcy, który tak naprawdę jest tylko impulsem do obudzenia przeszłości i sił, które związały życie oskarżonego, obrońcy i prokuratora niewidzialną pętlą i wpłynęły na większość ich wyborów. To historia o zbrodni, potrzebie adrenaliny, a także miłości, która choć wydaje się być zamkniętym rozdziałem, to powraca po latach.

Cała historia rozgrywa się w Lublinie i jego okolicach, a czytelnik wraz z głównymi bohaterami ma okazję przenosić się do takich miejsc, jak: Bazylika Dominikanów na Starym Mieście, mijać bramę Trynitarską, podglądać policjantkę na strzelnicy przy ulicy Grenadierów, czy w końcu poznawać rzeczywistość twardych, męskich przesłuchań w areszcie przy ulicy Południowej.

Wojciech Jagielski, "Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli", Wydawnictwo Znak, 39,90 zł
Wielokrotnie nagradzany pisarz, publicysta, korespondent wojenny, autor bestsellerowych książek. Nelson Mandela - organizator akcji terrorystycznych i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Przez 27 lat więzień rasistowskiego reżimu. Nie dał się złamać i w końcu poprowadził swój kraj do rewolucyjnych przemian. Freddie "Saddam" Maake czcił Mandelę jak boga, ale prawdziwy fanatyzm wyzwalał w nim futbol. Wprowadził na stadiony słynne trąbki - wuwuzele. Wtedy usłyszał o nim cały świat. W książce Wojciecha Jagielskiego spotykają się: polityka, wojna i magia stadionu. To biografia rewolucjonisty, a także historia reportera wojennego, który zmaga się z kryzysem powołania.

Tadeusz Biedzki, "Zabawka Boga", Wydawnictwo Bernardinum
Autor dostaje list od dawnego przyjaciela, zakonnika z Etiopii, który trafił na ślad pamiątki sprzed dwóch tysięcy lat. Odnalezienie jej – ze względu na pierwszego właściciela – byłoby światową sensacją. Mnich prosi przyjaciela o podjęcie poszukiwań. Autor jedzie do klasztoru św. Katarzyny na Synaju, gdzie odbiera kopertę z wierszem-szyfrem. Wynika z niego, że musi przebyć trasę z Jerozolimy do Efezu. Czyni to, ale dowiaduje się niewiele. Dopiero kolejne podróże, wizyty w klasztorach Prowansji i w kościołach Lalibeli w Etiopii stwarzają mu szansę na odnalezienie historycznego skarbu. Czy ją wykorzysta?

Wciągająca opowieść o podróży śladami tajemniczego listu od przyjaciela. Historia drewnianej zabawki, jaką w dzieciństwie miał bawić się człowiek, który wpłynął na bieg historii świata. Zaskakujące połączenie tego, co fikcyjne z tym, co – jak wierzy tak wielu – wydarzyło się naprawdę.

Matthew Quick, "Niezbędnik obserwatorów gwiazd", Wydawnictwo Otwarte, 34,90 zł
Kolejna powieść autora bestsellerowego "Poradnika pozytywnego myślenia". Finley mieszka w Bellmont, gdzie rządzą czarne gangi oraz irlandzka mafia (zależy od dzielnicy). Jego dziadek nie ma obu nóg, ojciec pracuje na nocną zmianę, a matka zginęła w okolicznościach, o których nikt nie chce mówić. Finley też nie chce mówić - odzywa się tylko wtedy, gdy musi. Woli grać w koszykówkę. Jedyną osobą, która rozumie Finleya, jest jego dziewczyna Erin. Oboje co wieczór spotykają się na dachu jego domu, patrzą w gwiazdy i marzą o tym, aby wydostać się z piekła, jakim jest Bellmont. Pewnego dnia trener Finleya prosi go o dziwną przysługę... A potem...

Andrzej Maleszka "Magiczne drzewo. Gra", Znak Emotikon, 36,90 zł
Klon Kukiego szuka tajemniczej kostki do gry. Odnajduje ją Kuki. Kostka ma potężną moc i wciąga posiadacza do niebezpiecznej gry. Gdy wypada jedynka, uruchamia się lawina groźnych zdarzeń. Gabi, Blubek, Kuki i jego pies zostają porwani do podziemnej twierdzy Klona. Muszą pokonać roboty Moradora i Marę, sterowane nietoperze i pułapki skorpiona Korto.

Andrzej Maleszka (reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy) napisał przygodową powieść o szybkim tempie i zaskakujących pomysłach. A także o szczęściu, pechu i przyjaźni... Opowieści "Magicznego drzewa" są podstawą cyklu filmowego nagrodzonego "Emmy", telewizyjnym Oscarem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie