Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości do czytania

LUB
Wybraliśmy zapowiedzi kilku nowości książkowych, które - jak mamy nadzieję - zachęcą Was do sięgnięcia po którąś z tych książek. Ich różnorodność jest wielka, więc z pewnością coś wybierzecie dla siebie.

Corrado Augias, "Sekrety Watykanu", Rebis, 49,90 złTytuł książki brzmi sensacyjnie, ale jej treść jest głębsza i bardziej wymagający czytelnik z pewnością się nie zawiedzie. Autor opowiada o tym, jak Kościół na przestrzeni wieków godził, a raczej próbował godzić sprawy wiary i duchowości z pieniędzmi i uprawianiem polityki. Jak zacierały się granice między tym co boskie a świeckie. Z bogatych dziejów Watykanu autor wybrał kilkanaście historii wartych poznania i - co ważniejsze - przemyślenia. W każdej z nich znajdziecie barwne postacie i kontro-wersyjne, często skandaliczne wydarzenia. Rzecz nie tylko dla miłośników historii i odkrywców dziejów Kościoła katolickiego.

J.D. Bujak, "Bilbord", Prószyński i S-ka, 34 złPowieść kryminalna z Kazimierzem Dolnym w tle. Główny bohater, Krzysztof Pasłęcki, jest właścicielem świetnie prosperującej, uroczej kwiaciarni w centrum Kazimierza. To także partner mądrej i oddanej kobiety, dobry przyjaciel i szef. Ma wszelkie powody, by uważać się za człowieka sukcesu. Wiedzie spokojne, szczęśliwe życie, które nagle urywa się wraz z wizytą dawnego przyjaciela. Policjant Feliks Pokorny pojawia się jak burzowa chmura w słoneczny dzień. Kim jest i jaką wiadomość przekazał? Co łączy Pasłęckiego z serią brutalnych morderstw? Odpowiedzi są zaskakujące, a w obliczu tragedii, otaczający Krzysztofa Pasłęckiego świat okazuje się zupełnie inny niż dotychczas.

Irving Stone, "Pasje utajone", Muza,69,99 złTa seria wydawnicza zasługuje na największe uznanie, bo książki Irvinga Stona są pasjonujące. Tym razem mamy do czynienia z opowieścią o Zygmuncie Freudzie i jego drodze do psychoanalizy. O ludzkiej podświadomości, ukrytych kompleksach, zahamowaniach, o tych wszystkich mrocznych tajemnicach naszych przeżyć, do których cywilizowany człowiek nie przyznaje się nawet samemu sobie. Chcecie poznać naukowca, który na przełomie XIX i XX wieku dokonał rewolucji w poznaniu ludzkiej natury na miarę kopernikowskiego odkrycia? Wybierzcie się więc w podróż do świata skromnego geniusza, który zrobił to wbrew konwenansom i pruderii.

Agnieszka Lingas-Łoniewska, "Szósty", Replika, 29,90 złPolska nie jest już bezpiecznym miejscem. Zwłaszcza dla zielonookich blondynek, które od jakiegoś czasu padają ofiarą seryjnego mordercy, któremu środowisko policyjne nadało przydomek Szósty. Jego tropem podąża inspektor Marcin Langer, stojący na czele Śląskiej Grupy Śledczej. Pomaga mu Alicja Szymczak, której zadaniem jest sporządzenie portretu psychologicznego mordercy. Wkrótce Alicję i Marcina połączy coś więcej niż tylko sprawy zawodowe. Zresztą, jak się okazuje, nie jest to pierwszy raz, kiedy ich drogi się przecinają...
Czy inspektor Langer zachowa zimną krew i podejmie grę, w której stawką będzie życie ukochanej?

Krista Bendova, "Małpeczki z naszej półeczki", Prószyński i S-ka, 25 złRzadko gościmy w tej rubryce tego typu literaturę, więc nadrabiamy zaległości i prezentujemy książeczkę dla najmłodszych o przygodach Frycka i Jupka - uczłowieczonych małpek. Opowieść o braciach, którzy w prezencie dostają pluszowe małpki. Frycek i Jupko stają się ważnymi członkami rodziny i przeżywają wspólnie z nią całą masę przygód. Pewnego dnia zapodziewają się. Wszyscy krewni i przyjaciele znoszą chłopcom nowe małpki, dla których ci wymyślają nie tylko imiona, ale nawet własne języki. To pierwsze od 1978 roku wydanie kochanej przez ówczesne dzieci książeczki autorstwa znanej słowackiej pisarki.

Claire LaZebnik, "Rodzinka do zwrotu", Prószyński i S-ka, 44 złKeats jest najrozsądniejszą osobą w rodzinie genialnych i ekscentrycznych Sedlaków. Rodzice naukowcy nie wykazują żadnych zdolności wychowawczych. Jest tylko jedna osoba, na której Keats zawsze może polegać - jej chłopak Tom. Oddany, skupiony na tu i teraz, od kilku lat stanowi niezmienny element w życiu dziewczyny. Niespodziewanie matka Keats oświadcza, że rozwodzi się z mężem i zaczyna umawiać z innymi mężczyznami. Sprzedaje też ich wspólny dom. Po raz pierwszy Keats nie potrafi posprzątać rodzinnego bałaganu. Coraz lepiej jednak rozumie wybory rodziców i przekłada je na swoje własne życie. Czy zacznie kierować się sercem?

Kei Miller, "Ostatnia Kobieta - Wyrocznia", Świat Książki, 34,90 złHistoria dwóch kobiet o tym samym imieniu i nazwisku. Rok 1941. Jamajka. Pierwsza Pearline bezskutecznie próbuje zarobić na chleb dzierganiem. Druga Pearline została obdarzona niezwykłym darem - potrafi wyczuwać zbliżające się trzęsienia ziemi i huragany. Na Jamajce ostrzega ludzi przed różnymi kataklizmami. Po przybyciu do Anglii w charakterze "żony na zamówienie" wciąż głosi swoje złowieszcze prawdy, jednak tu jest uważana za obłąkaną i trafia do zakładu psychiatrycznego. Jedyną osobą, która wyciąga do niej pomocną dłoń, jest młody człowiek nazywany przez nią Panem Pisarzem. Ale czy robi to bezinteresownie?

Jana Oliver, "Córka łowcy demonów", Replika, 34,90 złRok 2018. Społeczeństwo jeszcze nigdy nie było tak skłócone. W chaosie upadającej cywilizacji na żer wyruszają demony, które pragną przejąć władzę nad światem. Stawić im czoła mogą jedynie specjalnie przeszkoleni łowcy...
Riley zawsze marzyła, by tak jak jej ojciec - legendarny Paul Blackthorne - zostać łowcą demonów. I właśnie ma na to szansę, bo teraz, kiedy Gildia potrzebuje wszystkich, nawet pomoc siedemnastoletniej dziewczyny staje się niezbędna. Riley rozpoczyna pełną niebezpieczeństw rozgrywkę ze złem i tymi, którzy tylko czekają na jej pomyłkę. Musi też zmierzyć się z potęgą rodzącego się uczucia.

Karol Maliszewski, "Manekiny", Prószyński i S-ka, 29 złGdy zacierają się szczegóły wcześniejszego życia, dzieciństwo staje się pomysłem na człowieka, poetycką średnią, konfabulacją. Ta książka pokazuje, jak można walczyć z niepamięcią o wiarygodny kształt dzieciństwa, jak po latach rozumieć i odzyskiwać ojca. Jest to również opowieść o szukaniu własnego głosu, o wysuwaniu się na plan pierwszy pewnych, nieraz przypadkowych, form życia i narracji. Jeżeli więc konfabulacja, to symboliczna i mityczna, czyli taka, w której życie zapisuje się samo przez się i głęboko. "Jakieś mi się to wydaje dojrzalsze, spokojniejsze, pełne fajnego humoru, autoironii w dobrym gatunku" - napisała Olga Tokarczuk.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski