Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki. Kurier poleca nowości z księgarskich półek

LUB
Oto zapowiedzi nowości książkowych, które pojawiły się w lubelskich księgarniach. Wybierzcie coś interesującego dla siebie. Wielu mocnych wrażeń z lektury!

Maria Czubaszek „Nienachalna z urody” (Prószyński i S-ka) Najodważniejsza z dotychczasowych książek znanej satyryczki. Maria Czubaszek zdradza swoje sekrety i po raz pierwszy mówi o sobie tak szczerze. I tak dużo. Opowiada o ludziach, z którymi się przyjaźniła, pracowała, których mijała w życiu. Komentuje sytuację w kraju (także tę po „dobrej zmianie”). Pewne historie, które Czytelnicy już mieli okazję poznać, wreszcie znajdują zakończenie - jak choćby ta, dlaczego nigdy nie pojechała na Galapagos i jaka jest w tym wina Marcina Wolskiego. A wszystko to, jak zwykle zresztą, jest niezwykle zabawne. Jednak tylko z pozoru jest to opowieść o niej samej. Maria Czubaszek mówi wprost to, o czym każdy z nas po cichu myśli, ale boi się powiedzieć głośno. Nic więcej już nie napisze. Zmarła 12 maja br.

Deborah Moggach "Tulipanowa gorączka" (Rebis)Polecam Waszej uwadze książki tej brytyjskiej pisarki. Warto zapamiętać to nazwisko. W jej powieściach znajdziecie bardzo dużo emocji i uczuć. Plus interesująca fabuła. XVII wiek, Amsterdam. Tulipanowa mania osiąga rozmiary epidemii. Cebulki tych pięknych kwiatów są najbardziej pożądanym towarem i płaci się za nie niewyobrażalne sumy – jednego dnia można zdobyć lub stracić fortunę. Cornelis Sandvoort, zamożny kupiec, zamawia u znanego malarza swój portret z młodą żoną. Między piękną Sophią a artystą rodzi się gorące uczucie, które zrujnuje ich świat.

Powieść przenosi czytelnika do Holandii czasów Vermeera i Rembrandta – do świata płomiennych uczuć i wielkiej sztuki.

Andreas Cserna-Szabo, Benedek Darida „Wielka księga kaca” (Czarna Owca)Jak głosi ludowe przysłowie, „Polak, Węgier dwa bratanki - i do szabli, i do szklanki”. Tym razem Węgrzy zaserwowali nie tylko butelkę śliwowicy, ale i garść pomysłów, jak poradzić sobie ze skutkami spożycia. I zrobili to w niepowtarzalnym stylu! Czym raczyli się najwięksi myśliciele, by pozbyć się efektów wielogodzinnych filozoficznych dysput zakrapianych winem? Jak z kacem radzili sobie Skandynawowie, a jak mieszkańcy dalekiej Azji? Na te i inne pytania w zabawny sposób odpowiada węgierski tandem: Cserna-Szabó i Darida. „Wielka księga kaca” to zarówno pełna humoru historia walki z kacem, jak i sposoby radzenia sobie z tajemniczymi skutkami upojenia. Książka zawiera wiele pomysłowych przepisów. Podejmiesz wyzwanie?

Tove Alsterdal „Weź mnie za rękę” (Akurat)Śmierć Charlie Eriksson nosi wszelkie znamiona samobójstwa. Tylko zeznania pewnego bezdomnego wskazują na możliwość, że kobieta padła ofiarą morderstwa, ale kto przejmowałby się majaczeniami wariata i pijaka? Siostra Charlie, Helen, rozpoczyna prywatne śledztwo. Doświadczone traumami dzieciństwa, porzucone przez rodziców siostry nigdy nie były sobie szczególnie bliskie, lecz teraz Helen uczyni wszystko, żeby dotrzeć do prawdy. Tropy prowadzą m.in. do Buenos Aires; czy Charlie poleciała tam tylko po to, by spotkać się z poznanym na portalu randkowym wielbicielem tanga? Z każdym kolejnym krokiem pojawiają się nowe zagadki, wydarzenia sprzed lat nabierają nowego znaczenia, przyjaciele okazują się wrogami, a wrogowie - potencjalnymi zabójcami.

Piotr Pytlakowski i Monika Banasiak „Królowa mafii” (Rebis)Żona Słowika opowiada o gangsterach, miłości i zdradzie. Oskarżono ją o kierowanie gangiem. Po wyjściu z aresztu zdecydowała się przerwać milczenie. Była żoną słynnego gangstera Słowika. Mówiono, że to związek aż po grób. Słowik budził wśród innych gangsterów strach, Monika - szacunek i podziw. Piękna dziewczyna z dobrego domu, studentka medycyny, weszła do egzotycznego dla niej świata narkotyków i zbrodni i wspięła się na sam szczyt. Kochała i była wierna, nawet kiedy Słowik trafił na wiele lat za kraty. Ale w końcu spotkała innego, dla którego straciła głowę. Słowik mógłby wybaczyć jej wszystko, ale nie zdradę. Związek najsłynniejszej pary polskiej mafii się rozpadł.

Krzysztof Kawalec „Roman Dmowski. Biografia” (Zysk i S-ka)Bezdyskusyjne jest, że Roman Dmowski był wybitną postacią pierwszej polowy XX wieku i jego zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 trudno przecenić. Jego najwięksi przeciwnicy polityczni nie mogą temu zaprzeczyć. W odrodzonej Polsce przegrał rywalizację o władzę z Józefem Piłsudskim, co sprawia, że dzisiaj w pamięci zbiorowej zajmuje mniej miejsca. Reszty dopełniła komunistyczna propaganda, która z Dmowskiego zrobiła potwora. I tak przez dziesięciolecia ścierają się ze sobą obozy wielbicieli oraz krytyków Dmowskiego. Ta biografia odpowiada na pytanie, kim był człowiek, który potrafił budzić tak silne i trwałe emocje.

Lily King "Euforia" (Rebis)Lata 30. XX wieku. Fascynująca historia trójki młodych, ale już znanych antropologów - Margaret Mead oraz dwóch mężczyzn jej życia - osadzona w egzotycznym i parnym świecie Nowej Gwinei. Wartka narracja, prowadzona z punktu widzenia kilku bohaterów, pełna jest poezji, dowcipu i intrygujących faktów z życia głównych postaci oraz otaczającej ich trudnej do zrozumienia kultury. Portretując osobowość słynnej antropolożki, ujawnia, jak badając i analizując Innego, człowiek odkrywa w pierwszej kolejności - siebie.

Dawid Grosman „Wchodzi koń do baru” (Świat Książki)Lubicie przedstawienia typu „stand-up”? Śmieszą was jednoosobowe występy charyzmatycznych kabareciarzy, jadących po bandzie, a nawet pod, błyskotliwie wykpiwając rzeczywistość i w niej nas samych? To cieszcie się na tę lekturę, ale i uważajcie, bo Dow Grinsztejn potrafi dowalić.

Występ, którego będziecie świadkami, jest wyjątkowy, ale na razie wie o tym tylko sam artysta. Z jakich powodów zaprosił na widownię swego przyjaciela sprzed czterdziestu lat, Awiszaja Lazara, obecnie szacownego sędziego na emeryturze? Przecież od czasów młodości nie widzieli się i nie mieli ze sobą kontaktu. Skąd wśród publiczności karliczka - medium, którą Dowczik znał w dzieciństwie? Ile jeszcze osób, siedzących przy kawiarnianych stolikach z rodziną lub znajomymi, zostało specjalnie zaproszonych na ten jeden jedyny wieczór, by uczestniczyć w huraganie śmiechu, która powoli przemienia się w psychodramę?

Bo oto nieoczekiwanie Dowale zaczyna opowiadać o sobie, o pamiętnym obozie wojskowym, w którym uczestniczył wraz z Ajwiszem jako uczeń. Pewnego dnia jego obozowa przygoda została przerwana wezwaniem na pogrzeb, choć nikt mu nie powiedział czyj. W długiej drodze na cmentarz dokonał obrachunku, który na zawsze zmienił jego życie. Teraz, po latach, postanowił się z niego publicznie rozliczyć bez względu na koszty, dając występ, w którym nie oszczędza ani siebie ani ludzkości…

Barbara N. Łopieńska "Sposób życia. Z Pawłem Hertzem rozmawia Barbara N. Łopieńska" (Iskry)Autorka w latach 90. przeprowadziła intrygujący wywiad z barwną postacią polskiej literatury – dziennikarzem, pisarzem, wydawcą, bibliotekarzem, recenzentem, tłumaczem, a także działaczem społecznym – Pawłem Hertzem. W latach młodości podróżował po Europie, odwiedził m.in. Austrię, Włochy i Francję. W 1939 roku wrócił do Polski, a gdy dotarł do Lwowa, został aresztowany i skazany na pobyt w sowieckim obozie jenieckim. W 1942 roku objęła go amnestia, następnie wyjechał do Samarkandy. Do Polski wrócił z końcem 1945 roku. Był członkiem PZPR do 1957 roku, w marcu 1964 roku zdecydował się podpisać List 34 w obronie wolności słowa. Od 1969 roku był członkiem zarządu polskiego PEN Clubu, w latach 1975–1978 był jego wiceprezesem.

Paweł Hertz wspomina swoje pasje pisarskie i wybory życiowe. Z młodego człowieka poszukującego swojego miejsca w literaturze stał się wszechstronnym humanistą otoczonym już za życia literacką legendą.

Corinne Sweet „Dziennik uważności i kolorowanka uważności” (Insignis) Odszukaj spokój i harmonię w każdej sytuacji dzięki prostym i skutecznym ćwiczeniom uważności. Dziennik uważności - ilustrowana książka ze stronami, na których możesz zapisać własne myśli - to znakomity zbiór prostych ćwiczeń z techniki mindfulness, które możesz wykonać, siedząc przy biurku, jadąc zatłoczonym pociągiem czy stojąc w kolejce w supermarkecie. Przekonasz się, że Dziennik uważności stanie się twoim niezastąpionym przyjacielem, dzięki któremu każdy twój dzień będzie spokojniejszy i wolny od stresu. Uzupełnieniem Dziennika uważności jest zbiór intrygujących ilustracji i misternych, wyrafinowanych wzorów - przygotowana przez Emmę Farrarons wedle reguł mindfulness.

Winston Graham „Demelza” (Czarna Owca) Nadchodzą burzliwe czasy poddające próbie małżeństwo i miłość Demelzy Carne i Rossa Poldarka. Wysiłki kobiety, by przystosować się do życia w środowisku kornwalijskich właścicieli ziemskich, niosą gorycz i troski, mimo radości z narodzin pierwszego dziecka. Ross rozpoczyna trudną walkę o prawa właścicieli kopalni miedzi i staje się śmiertelnym wrogiem potężnego bankiera George’a Warleggana.

Winston Graham jest autorem czterdziestu powieści. Głośna saga rodu Poldarków stała się kanwą dwóch seriali telewizyjnych, a na podstawie ósmej części cyklu powstał dwugodzinny film telewizyjny. W sumie sześć książek pisarza zaadaptowano na potrzeby kina; najbardziej znana ekranizacja to Marnie w reżyserii Alfreda Hitchcocka.

Kamil Sipowicz „Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt” (Iskry)Filozoficzne opowiastki o relacji ludzi i zwierząt, których autorem jest jeden z wielkich buntowników - Kamil Sipowicz, rockmen, dziennikarz, artysta, poeta i zwolennik legalizacji marihuany. W tych krótkich historiach pokazuje nam się jako wrażliwy, spostrzegawczy i dowcipny obserwator. Uzupełnieniem tych subtelnych wspomnień są ilustracje autorstwa Olgi Sipowicz (Kory), która w odmienny sposób wyraziła silną więź z czworonogami. Autorzy żyją w harmonii ze swoimi braćmi mniejszymi w cichym domu na Roztoczu i widać, że dobrze się z tym czują.

Bohaterami tej książki są zwierzęta. Dokładnie pięćdziesiąt dziewięć. Psy, koty, nawet węże.

Paweł Łukasik, Grzegorz Targosz "Retrowarzywa. Warzywa na stół!" (Samo Sedno)
Burak, rabarbar, jarmuż, skorzonera, pasternak, brukiew oraz topinambur - siedem warzyw, kiedyś znanych i lubianych, a dziś już zapomnianych lub przypisanych do zaledwie kilku popularnych dań. Autorzy tej książki podjęli wyzwanie, by przywrócić retrowarzywa współczesnej kuchni. Przygotowali 105 oryginalnych przepisów, dla których inspiracją były dania z różnych części świata oraz polska tradycja i kultura. Warzywa występują w tej książce w roli głównej, dlatego blisko trzy czwarte przepisów to dania bezmięsne. Pomysły kulinarne zostały tak skomponowane, aby gotowanie sprawiało przyjemność zarówno osobom podejmującym kulinarne rewolucje, jak i doświadczonym wielbicielom kuchni.

Paweł Łukasik - technolog żywienia, a prywatnie pasjonat gotowania. Grzegorz Targosz - fotograf. Obaj prowadzą blog kulinarny „Gotowanie z Pasją” (Gotowaniezpasja.pl), udowadniając, że męska kuchnia może być kreatywna, zdrowa, lekka i wysmakowana także wizualnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski