Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości z księgarskich półek

LUB
Trzynaście książek do wyboru. Chyba nie jesteście przesądni? Życzę wielu mocnych wrażeń podczas lektury.

Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt "Niemowa", Czarna Owca
Ukazała się właśnie czwarta książka duetu Hjorth&Rosenfeldt. To naprawdę dobra seria powieści kryminalnej. Jeżeli w ogóle lubicie kryminały, to tę powieść mogę Wam polecić z czystym sumieniem.

Jak w każdym kryminale ważna jest sama zagadka, ale nie tylko to czyni tę książkę interesującą, ba, wciągającą czytelnika. Bohaterowie - policjanci i psycholog - profiler - to postacie wyraziste i różnorodne. Każde z nich jest na tyle interesującą postacią, że wątków z nimi związanych nie pomija się ich jak nużących opisów przyrody. Mamy więc dobrą zagadkę, krwistych bohaterów, interesujące tło wydarzeń, dobre tempo akcji, dbałość o szczegół i skandynawską poprawność. Czego można chcieć jeszcze?

Daniel J. Siegel, Tina Bryson "Sekretne życie pisarzy", Muza
Książka trochę plotkarska, po trochu demaskatorska. Światowa literatura "od kuchni". Odsłania tajemnice sławnych literatów, przedstawia pełne zaskakujących i pikantnych szczegółów życie prywatne, perypetie miłosne, sercowe rozterki, romanse z dużo młodszymi partnerami, podrywy, kłamstwa i burzliwe rozstania. Zawiera listy, quizy i demaskatorskie opowieści – to lektura nie tylko dla miłośników biografii, ale dla każdego, kto interesuje się literaturą.

Umberto Eco "Wahadło Foucaulta", Noir sur Blanc
Nowe, kolejne polskie wydanie powieści powieści sensacyjnej dla intelektualisty. Zapewniam, że w tym zdaniu nie pobrzmiewa nutka ironii. Bo wyrobiony czytelnik, przy odrobinie umysłowego wysiłku, będzie miał niezłą zabawę podczas lektury. Kto jeszcze nie zna "Wahadła Foucaulta", niech nadrobi ten brak.

Umberto Eco poprowadzi z wami wyszukaną grę zachęcając do poszukiwań. Być może rozbudzi w was ciekawość spraw i zagadnień, o których tu pisze. Trzej bohaterowie snują oryginalne hipotezy na temat templariuszy i różokrzyżowców. Wymyślają misterny plan przejęcia władzy nad światem, jaki rzekomo od wieków próbują zrealizować żądni zemsty spadkobiercy ich dziedzictwa. Zgłębianie teorii spiskowych staje się dla bohaterów powieści obsesją.

Charles J. Shields, "Kurt Vonnegut: Życie", Albatros
Klawe życie to miał cysorz, Kurt Vonnegut niekoniecznie. Ukochany pisarz amerykańskiej kontrkultury nie dość, że miał za sobą wojenną traumę, jaką było bombardowanie Drezna (wojenne losy Vonneguta są w książce najciekawsze), to przez większość życia usiłował zarobić pisaniem na życie i zdobyć uznanie krytyki, gardzącej sci-fi. Udało się późno, ku utrapieniu autora "Rzeźni numer 5", ale ku uciesze czytelnika, bo im większe tarapaty pisarza, tym mocniej wciąga biografia.

Fani Universum Metro 2033 "Szepty zgładzonych", Insignis
Szepty zgładzonych to zbiór opowiadań polskich fanów Uniwersum Metro 2033, inspirowanych postapokaliptycznym światem wykreowanym przez Dmitrija Glukhovsky'ego. Tworzy go trzynaście tekstów nagrodzonych w konkursie zorganizowanym przez wydawnictwo Insignis i portal metro2033.pl. Insignis wydał opowiadania w takim samym, bestsellerowym nakładzie jak regularne tomy serii Uniwersum Metro 2033.

Marcin Wolski "Dzień zapłaty", Zysk i S-ka
Minęło pięć lat odkąd rosyjski inżynier Igor Rykow udaremnił zamach na polskiego prezydenta. Jednak kilka miesięcy później prezydent zginął w tajemniczym wypadku samochodowym. Zapowiada się interesująco? To kolejna książka Marcina Wolskiego, którą można zakwalifikować do gatunku political fiction. Jednak wiele wątków i szczegółów przypomina czytelnikowi nie tak odległe wydarzenia z polskiej polityki. Plus fantazja autora.

Rządzący Polską czują, że władza wymyka im się z rąk. Zdecydowani są na wszystko, byle nie przegrać nadchodzących wyborów, gotowi są użyć aparatu bezpieczeństwa przeciw własnym obywatelom. Nieźle się czyta.

C.W. Gortner "Potomek Tudorów", Wydawnictwo Między Słowami
Młoda Elżbieta Tudor zdobywa upragniony tron, ale nie wolno jej jeszcze odetchnąć i stracić czujności. Protestancka królowa ma wielu wrogów. Brendan Prescott, zaufany szpieg w służbie królowej, otrzymuje od władczyni sekretną misję. I trafia na trop tajemnicy tak niewiarygodnej, że gdyby wyszła na jaw, z pewnością przyniosłaby zgubę potężnej królewskiej dynastii. Polecam, dużo przygód, dobra zabawa.

Irina Borogan, Andriej Sołdatow "KGB/FSB. Władcy Rosji", Agora
Historia policji politycznej Związku Radzieckiego. Ta służba przetrwała upadek imperium i zmieniła nazwą na FSB, ale to w gruncie rzeczy wciąż ta sama siła, oplatająca swoimi mackami wszystkie dziedziny życia W Rosji. Jej funkcjonariusze tworzą dziś najbliższy dwór i podstawę rządów Putina. I tak jak wcześniej KGB, teraz FSB zajmuje szczególne miejsce w społeczeństwie i pełni nadal bardzo ważną rolę.

Irina Borogan, Andriej Sołdatow byli korespondentami wojennymi rosyjskich gazet, wspólnie opisywali m.in. wojny na Kaukazie i kulisy zamachów na teatr na Dubrowce oraz szkołę w Biesłanie, sami stając się obiektem zainteresowania FSB. Temat znają jak mało kto.

Justyna Kopińska "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?", Świat Książki
Siostry zakonne przekształciły ośrodek wychowawczy dla dzieci w obóz. Przemoc, gwałty, pobicia, a nawet śmierć. O sprawie, zakończonej skazaniem siostry Bernadetty na więzienie, donosiły wszystkie media. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Autorka opowiada w książce o tym koszmarze i przyzwoleniu ze strony ludzi z zewnątrz. Przez lata za murami działa się tragedia. Czy da się o tym wszystkim opowiedzieć?

"Roger Moore. Ostatni z żywych. Opowieści z fabryki snów", Rebis
Gratka dla miłośników kina i Hollywood. Zbiór opowieści autorstwa legendarnego Rogera Moore'a, który od początku kariery znajdował się w sercu hollywoodzkiego show-biznesu. Jest wyjątkowym żartownisiem, kpiarzem i gawędziarzem, więc zasłyszane historie, wspomnienia dotyczące innych gwiazd oraz zabawne i zaskakujące epizody z własnego życia, przedstawione w tej książce, pochłoną was z pewnością.

Leszek K. Talko "Pomocy, jestem tatą!", Znak Emotikon
Miły facet z perspektywami na piękną karierę zostaje tatą. A jego dziewczyna mamą. Ona zamienia się w zwariowaną kwokę i dostaje fioła na punkcie dziecka, a on zostaje autystycznym ojcem zwiewającym przy każdej okazji z domu. Znajdziesz tu wszystko, co prędzej czy później Cię dopadnie, a dziecko to nie pewne obligacje bez ryzyka. Dziecko to ciągła gra na giełdzie, obfitująca w hossy i bessy, nieoczekiwane kryzysy i niewytłumaczalne zwyżki.

Arnie Berstein "USA w cieniu swastyki", Rebis
Byli tacy Amerykanie, którzy w dwudziestoleciu międzywojennym zarazili się nazizmem. Autor tej książki, bazując na aktach FBI, listach, publikacjach z epoki oraz wywiadach z naocznymi świadkami wydarzeń, przypomina ten niechlubny, ale - co by nie mówić - bardzo interesujący epizod z amerykańskiej historii. Przypomina wątek Niemiecko-Amerykańskiego Bundu, kierowanego przez Fritza Kuhna, który marzył o obaleniu rządu USA.

Zoe Sugg "Girl Online", Insignis
Powieść obyczajowa nie tylko dla dorastających nastolatek. Pod nic-kiem Girl Online Penny dzieli się na blogu najskrytszymi myślami o przyjaźni, chłopcach, szkolnych dramatach, swojej szalonej rodzince i atakach paniki, które skutecznie komplikują jej życie. Kiedy sprawy osobiste Penny przybierają naprawdę zły obrót, rodzice zabierają ją do Nowego Jorku. Tam Penny poznaje Noah - przystojnego gitarzystę. Zaczyna się w nim zakochiwać. Ale Noah też ma pewien sekret...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski