Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości z księgarskich półek

LUB
Zanim pojawią się pierwsze noworoczne nowości książkowe, trzeba jeszcze ciut poczekać. Mamy dla Was zapowiedzi wydawnictw, które ukazały się pod koniec starego roku. Warte uwagi i lektury. Czytajcie i wybierajcie.

Stephen King „Bazar złych snów”, Prószyński i S-kaStephen King im starszy, tym więcej w jego opowiadaniach moralizatorstwa. Ale to nie jest wadą, lubię takiego Kinga i taka literatura mnie nie odpycha. Dlaczego? Bo King z talentem opowiada interesujące historie, które są pretekstem do zastanowienia się np. nad kwestią odpowiedzialności za swoje czyny, nad winą i karą, rolą przypadku w moim życiu albo przeznaczenia (notabene: czy bylibyśmy szczęśliwsi, gdyby człowiek mógł cofnąć zegar, by naprawić błędy popełnione w przeszłości?).

Tego typu pytania, nie tylko natury filozoficznej, pojawiają się u Kinga w większości opowiedzianych w tej książce historii. W kilku opowiadaniach występują postacie, które u kresu życia rozpamiętują swoje zbrodnie i występki. Inne utwory pokazują, jak to jest, kiedy ktoś odkryje w sobie nadprzyrodzone moce - jak felietonista z „Nekrologów”, który zabija ludzi, pisząc ich nekrologi, czy stary sędzia w „Wydmie”, który w dzieciństwie pływał kajakiem na opuszczoną wyspę i widział wypisane na piasku nazwiska nieszczęśników, którzy potem umierali w tragicznych okolicznościach. W „Moralności” King opisuje rozpad małżeństwa i życia dwojga ludzi po tym, jak zawierają oni iście diabelski pakt, który początkowo wydaje się całkiem korzystny.Może te opowiadania nie mrożą krwi w żyłach, nie przerażają, ale z pewnością warte są uwagi. Mówiąc krótko: kto już poznał i lubi czytać Kinga, nie będzie zawiedziony jego najnowszym zbiorem krótkiej formy.

Kazimierz Orłoś „Dzieje dwóch rodzin”, Wydawnictwo LiterackieBogato ilustrowana saga rodzinna, zawierająca wspomnienia matki pisarza, Seweryny Orłosiowej z Mackiewiczów i ojca, Henryka Orłosia, który dzieciństwo i część studiów spędził na Ukrainie. Pojawiają się tu nie tylko członkowie rodziny, ale też znane postacie historyczne i publiczne (Iwaszkiewiczowie, Rydel, Wyspiański, Mehoffer, Józef i Stanisław Cat Mackiewiczowie, J. Korczak), historie obyczajowe, wypadki historyczne i przy- gody pisarskie. Przeplatane opowieści rodziców są oszczędnie komentowane i uzupełniane przez K. Orłosia, wplata on również w tok dawnych wspomnień rezultaty z podróży sentymentalnej po miejscach rodzinnych na Ukrainie z 2010 roku.

„Mój dom rodzinny - jak teraz o nim myślę - był domem wyjątkowym: ani z okresu dzieciństwa, ani z późniejszych lat, nie pamiętam podniesionych głosów Rodziców, kłótni, ostrzejszych słów - wspomina pisarz. - Pamiętam oboje uśmiechniętych, w dobrych nastrojach, optymistycznie nastawionych do życia. A przecież należeli do pokolenia, które przeżyło dwie wojny światowe, rewolucję bolszewicką, 39 rok, okupację niemiecką. Powstanie warszawskie w 44. A potem jeszcze wszystkie absurdy czasów PRL”.

Kazimierz Orłoś to wybitny prozaik i nowelista pokolenia ’56, scenarzysta i publicysta. Jeden z pierwszych pisarzy, którzy, pozostając w kraju, nie godzili się na ograniczenia cenzury politycznej, współpracownik Instytutu Literackiego i „Kultury” paryskiej Jerzego Giedroycia.

„Pysznie i zdrowo od rana do wieczora”, Rebis Program „Dzień Dobry TVN” wszyscy znają. Pojawiły się w nim tysiące kulinarnych receptur. Niniejsza książka zawiera kilkadziesiąt fantastycznych przepisów na dania zarówno smaczne, jak i skomponowane z troską o zdrowie przez znakomitych kreatorów smaków, m.in. mistrzów kulinarnych Andrzeja Polana i Piotra Kucharskiego oraz Beatę Śniechowską i Dominikę Wójciak - zwyciężczynie programu Master Chef Polska.

Michel Houellebecq „Uległość”, WAB Jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych pisarzy wydał tę książkę w dzień zamachu na redakcję „Charlie Hebdo”. Po niedawnych zamachach w Paryżu można ją odczytać na nowo. Houellebecq przedstawił bowiem swoją wizję przyszłości. Jest 2022 rok. Wybory prezydenckie we Francji wygrywa kandydat Bractwa Muzułmańskiego. Francois, bohater powieści, musi nieoczekiwanie przystosować się do nowej, obcej rzeczywistości. Jakiej? Przeczytajcie.

Rock Tetzeli, Bernt Schlender „Droga Steve’a Jobsa”, Insignis Opierając się na obszernych wywiadach z osobami z najbliższego kręgu Steve’a Jobsa, członkami rodziny, przyjaciółmi i konkurentami, uznani dziennikarze portretują człowieka, o którym słyszał chyba cały świat. Przeprowadzając analizę początków kariery Jobsa, autorzy tworzą solidny fundament opowieści o skomplikowanej, usianej przeciwnościami drodze, którą w poszukiwaniu nowej biznesowej tożsamości podążał współtwórca Apple’a.

Bertrand Meyer-Stabley „Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody", Rebis
Historia dwunastu obdarzonych pasją projektantów, którzy kierując się odwagą i wybitnym talentem, rewolucjonizowali modę swoich czasów, przeciwstawiali się schematom i kształtowali gust milionów kobiet na całym świecie. Książka jest opowieścią o fascynującym życiu w świecie elegancji i luksusu, ale też o zmaganiach z przeciwnościami losu, zakusami konkurencji i wyzwaniami czasów, w których przyszło im tworzyć. Christian Dior, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Charles Frederick Worth, Paul Poiret, Jean Patou, Cristóbal Balenciaga, Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Christian Lacroix, John Galliano - najwięksi kreatorzy mody. Każdy z nich to geniusz i wizjoner, a wszyscy zapisali się złotymi zgłoskami w annałach mody.

„Opowiedz mi, Babciu” oraz „Opowiedz mi, Dziadku”, Loyal Solutions Jest okazja do utrwalenia więzi międzypokoleniowej. „Opowiedz mi, Babciu” oraz druga wersja tego starannie wydanego albumu pt. „Opowiedz mi, Dziadku” to książki do zapisywania wspomnień Waszej babci lub dziadka, od dzieciństwa do chwili obecnej. Babcia lub dziadek, samodzielnie lub z Waszą pomocą, będą wypełniać książkę odpowiadając na szereg starannie dobranych pytań. Na przykład: kim chciała być, kiedy była mała, jacy byli jej rodzice i dziadkowie, gdzie się bawiła, kiedy poznała swojego męża, jak zapamiętała ważne wydarzenia, co według niej zmieniło się od czasów jej młodości.

Ks. Adam Boniecki „Abonent chwilowo nieosiągalny”, WAM Ksiądz Adam Boniecki wspomina tych, którzy odeszli, a których spotkał w swoim życiu. Są to wielcy ludzie Kościoła, poeci, filozofowie, opozycjoniści, ale też, na równych prawach, postacie szerzej nieznane, a które niezwykle podziwiał. Jan Paweł II czytający pod stołem krytyczny artykuł Kisiela o sobie. Młody Czesław Miłosz, który wiedział, że dla Polski ważniejsze jest jego pisanie niż walka z bronią w ręku. Czy wreszcie małżeństwo Turowiczów.

Ed Sheeran „Graficzna podróż”, InsignisOpowieść o długiej drodze, jaką przebył brytyjski muzyk Ed Sheeran stając się międzynarodową gwiazdą. Książkę wypełniają wspomnienia Eda, ilustracje stworzone przez jego przyjaciela z dzieciństwa Phillipa Butaha oraz wyjątkowe fotografie. Ed wspomina swoje pierwsze muzyczne doświadczenia, zdradza źródła inspiracji oraz szczegóły dotyczące swoich nagrań i koncertów - aż do wydania drugiego albumu „X”.

Romek Pawlak „Biało-czerwone marzenia...", Rebis
Książka dla najmłodszych czytelników o polskiej reprezentacji piłkarskiej i jej awansie do finałów Euro 2016. Mnóstwo barwnych historii, współczesne i dawne gwiazdy polskiego futbolu, największe sukcesy biało-czerwonych w bogato ilustrowanej opowieści. Poznacie bohaterów, którzy wywalczyli awans na mistrzostwa Europy w 2016 roku. Dla dziewcząt, które marzą o piłkarskiej karierze przedstawiamy sylwetkę wschodzącej gwiazdy polskiej reprezentacji kobiecej, Ewy Pajor.

Jason F. Wright „Szczęście do wzięcia”, WAM Hope (Nadzieja) jest młodą, ambitną dziennikarką. Marzy o napisaniu reportażu, który przyniesie jej wielką sławę. Zafascynowana fenomenem tajemniczych podarunków, które otrzymują ludzie w potrzebie, rozpoczyna prywatne śledztwo. Rozwiązując zagadkę, Hope przekona się, że uczynione dobro zawsze do nas wraca w najbardziej niespodziewanym momencie. Przeżyje wspaniałą przygodę i spotka cudownych ludzi.

Ewa Anna Swat „Kobieto uwierz w siebie" oraz „Jak zostać kobietą sukcesu", Wydawnictwo Marina
Istotną rolę w budowaniu niezachwianej wiary w siebie odgrywa motywacja, która tkwi w Tobie, a nie na zewnątrz Ciebie. Życie bez celu nie ma głębszego sensu i nie gwarantuje satysfakcji życiowej czy wymiernych korzyści. Kobiety wyróżniające się wiarą w siebie potrafią cieszyć się życiem, ponieważ jest ono dla nich frajdą, z której czerpią motywację na przyszłość.

Książka będzie Cię inspirować na co dzień i wspierać Twoją wiarę w siebie! Kobieta pragnąca odnieść sukces powinna zdobyć i utrzymać kontrolę nad własnym życiem, tylko wtedy bowiem może tak naprawdę cieszyć się każdym kolejnym dniem swego szczęśliwego życia.

„Pięć wieków poezji o Lublinie”, Wschodnia Fundacja Kultury AkcentAntologia jest prezentacją najciekawszych i najbardziej wartościowych wierszy pisanych z myślą o Lublinie, od Kochanowskiego po najmłodszych poetów współczesnych. Z ponad tysiąca utworów wybrano prawie 250 tekstów, będących dziełem niemal 150 autorów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Wybór tekstów poprzedza obszerny wstęp - omówienie literackiego wizerunku Lublina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski