Książki na lato. Polecamy nowości z lubelskich księgarni

lub
Udostępnij:
Mamy dla Was przegląd 12 tytułów, które w ostatnich tygodniach pojawiły się na rynku księgarskim.

Lottie Moggach „Najpierw mnie pocałuj” (Rebis)Leila czuje, że jej życie nareszcie nabrało barw, kiedy zostaje użytkownikiem elitarnego serwisu internetowego - tutaj dyskutuje się na poważne tematy i tu są ludzie, którzy liczą się z jej zdaniem. Mało tego, założyciel serwisu, charyzmatyczny i nieprzeciętnie inteligentny Adrian, ma dla niej wyjątkowo odpowiedzialną misję - jest oto pewna kobieta, Tess, która od dawna pragnie rozstać się z życiem, ale nie chce sprawić bólu rodzinie i znajomym. Pomysł jest więc taki, że Leila wcieli się w nią na Facebooku i Gmailu, dzięki czemu otoczenie Tess będzie wierzyć, że ona wciąż żyje, tyle że gdzieś po drugiej stronie globu. Wielopłaszczyznowa, podszyta ogromnymi emocjami powieść - rasowy thriller psychologiczny i jednocześnie rzecz o tym, jak często okłamujemy siebie i innych, z niskich i wysokich pobudek.

Kevin Hearne „Plaga olbrzymów” (Rebis)Nowy cykl autora bestsellerowej serii „Kroniki Żelaznego Druida”. Pisarz stworzył własną mitologię, w której nie braknie zmiennokształtnych bardów, walczących ogniem olbrzymów i nastolatków rozmawiających z oszałamiającymi stworzeniami. Wojowniczka Tallynd musi stawić czoło inwazji olbrzymów, które zamierzają wyciąć w pień cały jej kraj. Właśnie rozpoczęła się dla niej gra o najwyższą stawkę: życie synów. Z kolei Abhi marzy o innym życiu i wyrusza na poszukiwanie swego przeznaczenia. Wkrótce okazuje się, że włada magiczną mocą, która może się okazać niezastąpiona w walce z olbrzymami - jeśli wcześniej nie zniszczy jego. Historykowi Dervanowi zaś, któremu marzy się proste, ciche życie, władca zleca spisanie opowieści tajemniczego barda. Uczony zostaje wciągnięty w skomplikowaną polityczną intrygę.

Marek Orzechowski „Chaos. Nowy porządek świata” (Muza)W pięciu regionach świata, na obrzeżach Europy, toczą się walki, każdy z konfliktów może przerodzić się w biblijną Apokalipsę. Islamski terror, chociaż nadal groźny, przestał być jedynym czynnikiem zagrożenia, znacznie groźniejsza od niego jest trwała i głęboka dekonstrukcja świata muzułmańskiego. Masowa migracja jest ucieczką nie tylko od wojen, lecz także od biedy, niszczy spójność systemów socjalnych, gwarantujących dotychczasowy porządek i poczucie bezpieczeństwa. Dlaczego tak się dzieje? Kto ponosi winę za chaos? Marek Orzechowski, korespondent radiowy i telewizyjny opowiada najnowsze dzieje Chaosu i jego wielostronne zagrożenia, które mogą doprowadzić do ostatecznego kataklizmu. Chaos - to Nowy Porządek Świata w XXI wieku. Bez gwarancji, że go przeżyjemy.

Andrus Kivirähk „Oskar i rzeczy” (Widnokrąg)Sześcioletni Oskar zmuszony jest spędzić wakacje na wsi u babci. Nie dość, że nie jest to miejsce jego wymarzonych wakacji, to na domiar złego zapomina zabrać ze sobą telefonu komórkowego. Nieszczęśliwy pogrążyłby się w nudzie, gdyby nie kawałek drewna, który zapoczątkuje serię wydarzeń, jakich chłopiec nigdy by się nie spodziewał. Przygody Oskara zaskakują i bawią. Pokazują, że dziecięca wyobraźnia nie ma granic. Tu nóż może być poszukwaczem skarbów, a kosz na śmieci - poetą! Ale historia ta jest również wspaniałą lekcją o przyjaźni, która nie zawsze oznacza tylko radość. Bo z przyjaźnią czasem mogą wiązać się troska lub zazdrość. Przyjaciel może nie mieć ochoty na wspólną zabawę albo poświęca czas komuś innemu. Czasem przyjacielowi można pomóc, a czasem nie. Ale kto by nie chciał mieć przyjaciela?

Frank Wynne „To ja byłem Vermeerem” (Rebis)Arcyciekawa historia życia Hana van Meegerena, fałszerza obrazów. Nawet krytycy i znawcy sztuki, wbrew rozsądkowi, przez długi czas nie dopuszczali do siebie myślii, że jedno z rzekomych dzieł XVII-wiecznego malarza Jana Vermeera zostało “wymyślone” przez genialnego fałszerza. Jak to było możliwe? - opowiada o tym książka. Od wczesnego dzieciństwa van Meegeren marzył, żeby zostać malarzem, ale w skandalizującym świecie sztuki współczesnej jego malarstwo krytycy wyśmiali jako beznadziejnie staroświeckie. Wściekły i rozgoryczony uknuł plan zemsty na swych przeciwnikach. W niespełna dziesięć lat zarobił równowartość 50 milionów dolarów i zyskał akceptację krytyków, którzy wcześniej z niego szydzili.

Krzysztof Kamil Baczyński „Ten czas. Wiersze zebrane” (Prószyński i S-ka)Najpełniejszy zbiór wierszy Baczyńskiego w jednym tomie. Swojej matce powiedział: “Mamo, ja muszę bardzo szybko i w krótkim czasie przeżyć całe życie”. Dlatego Krzysztof Kamil Baczyński głodny życia pisał intensywnie i dużo. Od najczulszych erotyków do żony Barbary Drapczyńskiej, po wstrząsające wojenne obrazy będące wyrazem okupacyjnej tragedii jego pokolenia. Mijają kolejne dekady, a jego talent i wrażliwość wciąż fascynują następne pokolenia. Uważany jest za najwybitniejszego poetę czasu okupacji. Za życia opublikował cztery tomiki poezji oraz wiele utworów prasie i wydawnictwach konspiracyjnych. Uczestnik Powstania Warszawskiego, podharcmistrz Szarych Szeregów. Zginął 4 sierpnia 1944 roku od kuli niemieckiego snajpera na posterunku w pałacu Blanka. Miał zaledwie 23 lata.

Ryan Gattis „Sejf” (Czarna Owca)Kiedy kradniesz czyjeś pieniądze, jedno jest pewne: ich właściciel zrobi wszystko, żeby cię dopaść. Ricky Mendoza stara się żyć uczciwie. Zarabia rozbrajaniem sejfów na zlecenie organów ścigania. Mógłby zapewne robić to w spokoju do końca swych dni, gdyby nie fakt, że najważniejsza dla niego osoba wpakowała się w poważne tarapaty finansowe. Mendoza nie zawaha się przed niczym, by ją uratować. Natomiast Rudy Reyes handluje narkotykami w najgorszych dzielnicach Los Angeles. Kiedy Mednoza obrabia sejf należący do jego szefa, ich drogi krzyżują się, a głównym celem gangstera jest dopaść winowajcę. I postarać się, aby przy okazji nie ujawnić swojej prawdziwej tożsamości. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, w której stawką jest coś znacznie cenniejszego niż pieniądze - życie najbliższych.

Raphaelle Giordano „Dzień, w którym lwy zaczynają jeść sałatę” (Muza)Romane Gardener prowadzi terapeutyczne szkolenia dla osób odbieranych przez otoczenie jako dominujące, patrzące na innych z góry i ostro ich oceniające, pozbawione empatii, wrażliwości, egocentryczne. Jej klienci często są kreatywni, przekonani, że dają światu dużo, więc należy się im posłuch i respekt. W rzeczywistości otoczenie z trudem ich znosi, a oni nie potrafią wykorzystać potencjału innych, krzywdzą zarówno siebie, jak i ich. Poradnik w nowatorskiej formie, dla tych, którzy nie chcą być nadętymi dupkami i muszą sobie radzić z takim typem ludzi na co dzień. Książkę można czytać jak pasjonujący przewodnik radzenia sobie z bufonadą i egotyzmem - swoimi i innych. Poradnikowy charakter książki podkreśla zamieszczony na końcu słowniczek terminów.

Wojciech Chmielarz „Żmijowisko” (Marginesy)
Niby kryminał, a jednak bardzo interesująca powieść o ludzkich dramatach, uczuciach i strachu. Dobra literatura, książka naprawdę warta poświęconego jej czasu. Po lekturze pozostaje jeszcze w głowie, w myślach czytelnika. Fabuła jest prosta. Grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje. Odreagowują stres szybkiego wielkomiejskiego życia. Jest alkohol, narkotyki. A także skrywane od lat urazy i wzajemne pretensje. Podczas jednej z mocno zakrapianych imprez ktoś kogoś prawie topi. Wywiązuje się kłótnia, podczas której otwierają się dawne rany. Następnego dnia córka jednej z par, piętnastoletnia Ada, znika. Pomimo poszukiwań nikomu nie udaje się jej odnaleźć. Rozpływa sięw powietrzu. Rok później jej ojciec wraca, by podjąć ostatnią próbę odnalezienia córki.

Candance Bushnell „Seks w wielkim mieście” (Rebis)Z pewnością oglądaliście przynajmniej kilka odcinków serialu, który powstał na podstawie tej książki. Candace Bushnell opisała świat singli rozpaczliwie szukających swojej wymarzonej drugiej połowy. Carrie Bradshaw, jej główna bohaterka, to bliska krewna Bridget Jones i Ally McBeal. Mimo że jest bardziej perwersyjna, podobnie jak one w głębi duszy pozostaje niepoprawną romantyczką szukającą swego księcia z bajki. Autorka w latach dziewięćdziesiątych publikowała felietony w „New York Observer”, To właśnie doświadczenia z tamtego okresu przyczyniły się do powstania tej powieści. Natomiast serial “Jak upolować mężczyznę, czyli seks w wielkim mieście” przez lata cieszył się ogromną popularnością i zdobywał Złote Globy oraz nominacje do nagrody Emmy.

Agnieszka Dydycz „Marzenia z terminem ważności” (Muza)Czy marzyliście kiedyś, by zamienić się z kimś miejscami i rolami? To właśnie robią siostry Anna i Alicja. Anna, która od dawna marzy o wielkim świecie, opuszcza wreszcie sielską wieś i wraz z rodziną przeprowadza się do Warszawy. Życie w stolicy jednak jej nie rozpieszcza. Anna ciągle tkwi w korkach i wiecznie się spóźnia na spotkania. Jej mąż Misiek zaczyna romansować ze swoim szefem. Dzieci wciąż marudzą, bo nie wiedzą, w co się ubrać do nowej szkoły. Natomiast Alicja, która marzy, by choć przez chwilę odpocząć od udręk wielkomiejskiego życia, z ulgą wyprowadza się ze stolicy. Nareszcie ma czas dla siebie, a jej syn Leon, który nie mówi, może wreszcie bezpiecznie pójść do szkoły. Siostry realizują więc to, co zaplanowały, ale czy na pewno chciały właśnie tego?

W.E.B. Griffin, William E. Butterworth IV, William E. Butterworth III „Kurtyna śmierci” (Rebis)Zimna wojna przybiera coraz bardziej osobistą i dramatyczną formę. Na początku 1946 r. w Monachium agenci NKGB usiłują porwać dwie kobiety pracujące dla Armii amerykańskiej. Ponoszą jednak porażkę. Jeden z nich zostaje ranny, a następnie zatrzymany przez Centralny Dyrektoriat Wywiadu, w którym tak naprawdę służy jedna z kobiet. Incydent ten ma poważne reperkusje dla szefa Dyrektoriatu Jamesa Cronleya oraz wszystkich uwikłanych w niego stron. Choć Niemcy zostały pokonane, Cronley i jego towarzysze znaleźli się na froncie innej, równie groźnej wojny. Zmienił się wróg, zmieniły się reguły gry, lecz stawka nigdy nie była tak wysoka. W.E.B. Griffin to autor ponad 50 powieści, nazwisko bardzo znane na polu literatury sensacyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie