18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Nowości, które Kurier poleca Czytelnikom

LUB, ART
Prezentujemy dziś 16 nowości książkowych, które znajdziecie na półkach w lubelskich księgarniach. Macie z czego wybierać, różnorodność tematyki i gatunków. Życzymy wielu wrażeń podczas lektury.

Hans Rosenfeld, Michael Hjorth, "Grób w górach", Czarna Owca, 39,90 zł
Jesień w górach w szwedzkiej Jämtlandii. Przez przypadek dochodzi do makabrycznego odkrycia, najpierw jednego ludzkiego szkieletu, potem jeszcze pięciu, w tym dwójki dzieci. Rozpoczyna się policyjne dochodzenie, jak to w Skandynawii, precyzyjne, uporządkowane i zorganizowane. Cóż z tego, nie ma wyników. W fabule żmudna praca policyjnej specgrupy przeplata się z prywatnym życiem policjantów, z Sebastianem Bergmanem, policyjnym profilerem i psychologiem w roli głównej. Kto wie, może te wątki są bardziej pogmatwane niż nici prowadzące do finału śledztwa? Bohaterowie tej książki mają ciężkie życie...

Andriej Diakow, "Za horyzont", Insignis, 34,99 zł
Petersburskie metro pogrąża się w kolejnej wojnie - tym razem imperium wegan próbuje podbić niezależne stacje. Jednocześnie doświadczony stalker Taran trafia na ślad projektu Alfejos, który daje nadzieję na oczyszczenie powierzchni Ziemi ze śmiercionośnej radiacji i wyjście ocalałych z tuneli i schronów. Trop prowadzi na Daleki Wschód, do Władywostoku. Uczestnicy walk z weganami chcieliby mieć po swojej stronie Tarana, ale on widzi sprawy inaczej… Gotów jest spalić za sobą mosty i siłą opuścić piterskie metro, by wraz z przybranymi dziećmi oraz wypróbowanymi przyjaciółmi szukać nadziei dla świata.

Sherry Jones, "Królowe", Pascal, 39,90 zł
Ja, Beatrycze z Sabaudii, jestem matką czterech królowych. Czy w historii była inna kobieta, która mogłaby to powiedzieć? Nie było żadnej, ręczę za to, i nie będzie. Niezależna Prowansja jest solą w oku wielkich sąsiadów. Pod czujnym okiem ambitnej matki, cztery córki od dziecka są przygotowywane do poślubienia królów. Mają rozszerzać imperia mężów i wcielać w życie rodzinną maksymę "Więzy krwi są najważniejsze": Małgorzata, królowa Francji, Eleonora, królowa Anglii, Sancha, królowa Niemiec, Beatrycze, królowa Sycylii. Cztery siostry. Cztery kobiety. Intrygi i spiski. Miłość i pożądanie. Władza i ambicja.

Jose Saramago, "Kain", Rebis, 34,90 zł
Pisarz dość trudny w odbiorze, kontrowersyjny w przedstawianiu relacji między Bogiem a człowiekiem, na swój sposób interpretujący biblijne historie i przypowieści. Nie ma respektu, budzi emocje, wystawia się na liczne zarzuty. Czy jest obrazoburcą? To ostatnia powieść José Saramago. Dowcipna, ironiczna, ale jednocześnie głęboko filozoficzna przypowiastka o Kainie, który za swój zbrodniczy czyn został skazany przez Boga na wieczną tułaczkę. Pisarz pisze swoim charakterystycznym językiem, ze swadą i humorem, czasem cierpkim. Powieść portugalskiego noblisty, to gorzka refleksja nad naturą człowieka i Boga, ich moralną niejednoznacznością.

Bartosz Rdułtowski, "Tajne operacje. PRL i UFO", Wydawnictwo Technol, 69 zł
Wydarzenia z 1978 roku, z podlubelskiej wsi Emilcin, przeszły do historii ufologii. Zdaniem specjalistów był to autentyczny przypadek bliskiego spotkania człowieka z UFO i jego załogantami. Przez 35 lat tej tezy nikt nigdy nie podważył. Czy jednak w sprawie Emilcina opinia publiczna poznała całą prawdę? Z tym pytaniem zmierzył się Bartosz Rdułtowski. Efektem stała się ta licząca blisko 800 stron książka, bogato ilustrowana i udokumentowana. Jak stwierdza autor: "To, co odkrywałem, zapierało mi dech w piersiach! Wyłaniająca się przede mną prawda była bez dwóch zdań SZOKUJĄCA!".

Lisa Samson, "Namiętności Marii Małgorzaty", WAM, 34,90 zł
Maria Małgorzata Fischer uczy się w szkole klasztornej na małej wyspie przy Chesapeake Bay. Poznaje tam Jude'a Kellera, syna latarnika. Przystojny, wspaniały chłopak bardzo jej się podoba. Nagle jednak znika.
Po latach powraca jako zgorzkniały, schorowany człowiek. Przygotowująca się do służby Bogu Maria Małgorzata otrzymuje sygnał, by porzucić swe zamiary i zaopiekować się dawnym adoratorem. Decyzja o opuszczeniu zgromadzenia może wydawać się szokująca, ale niewielu wie, iż życie kobiety toczy się pod wpływem spotkań z największym przyjacielem.

Jerome Charyn, "Jerzy Kosiński", Czarna Owca, 34,90 zł
Opowieść o Jerzym Kosińskim, m.in. o jego wojennych losach, makabrycznych przeżyciach, którymi zapłacił za przetrwanie Holokaustu, wreszcie dorosłe, pokręcone życie w Polsce, a potem na emigracji. W książce to, co prawdziwe raz po raz zaciera się, przechodzi w stan zmyśleń i fantazji. Wiele wątków tej fabuły pozostaje dla czytelnika intrygującą tajemnicą. Kosiński zaś skrywa się za maskami, w kostiumach, w nierealnych sytuacjach. Zastanawiam się: prawdziwych czy zmyślonych? Nowojorski high live, orgie w klubach, nocny Harlem, liche mieszkanko Kosińskiego na Manhattanie. Scenografia nie-ustannie się zmienia.

Umberto Eco, "Historia krain i miejsc legendarnych", Rebis, 134 zł
Umbert Eco zabiera nas w podróż do miejsc prawdziwych i zmyślonych, krain zjawisk, mitów i bajań, które pojawiły się w dziełach literackich, legendach, zainspirowały twórców wielkiej sztuki oraz użytkowej prostej rozrywki dla mas, albo dały początek nowym ideologiom, takim jak nazizm. Ta książka jest jak przygoda, wędrówka po zakamarkach światowej literatury i kultury, po których nas oprowadza wielki erudyta. Mamy do czynienia z bogatą, pięknie wydaną książką. Spotykamy w niej znanych mniej lub bardziej bohaterów i autorów (Marco Polo, Campanellę, Morusa i Bacona, Guliwera, Alicję z Krainy Czarów i Tolkiena).

Andrzej Dziurawiec, "Bastard", WAB, 34,90 zł
Wielka afera kryminalna, a na jej tle dzieje dziedziców polsko-litewskich książęcych rodów. W Warszawie dochodzi do serii makabrycznych zdarzeń. Pod samochodem wokalistki Niny Goldfarb wybucha bomba. W fabryce wódek podczas strzelaniny ginie dwóch ludzi, a ich ciała znikają z kostnicy. Niewierna żona znajduje w mieszkaniu zmasakrowane zwłoki męża. Wystarczy? Ale to nie koniec brutalnych morderstw. Agenci obcego państwa, stara arystokracja, ciemne interesy na rynku nieruchomości - wszystko to sprawia, że śledztwo wyjątkowo się komplikuje. Dochodzenie prowadzi wyjątkowy duet policyjny: Szubert i Szuman.

"Dlaczego za kratami. Poruszające historie więźniów", WAM, 29,90 zł
Historie ludzi skazanych na więzienie bywają wyjątkowe. Nawet jeśli scenariusze odrzucenia, zła i zagubienia powtarzają się w wielu przypadkach. Ojciec Stanisław Majcher przeszedł przez bramę murów więziennych. Dosłownie i w przenośni. Poprzez realizację ewangelicznego zalecenia Jezusa Chrystusa - nikogo nie przekreślać - jezuita próbuje zrozumieć motywy działania i przede wszystkim obudzić dobro. Ta książka to nie tylko zachęta do heroicznego miłosierdzia, ale także podręcznik dobrego i uważnego słuchania - umiejętności wcale nie tak częstej w dzisiejszym świecie.

Jamie Oliver, "15 minut w kuchni", Insignis, 69,99 zł
Jamie Oliver zyskał moje uznanie, gdy w programie telewizyjnym pokazał, jak oduczyć dzieci od tzw. śmieciowego jedzenia, a w zamian szybko i bez większego wysiłku przygotowywać im posiłki zdrowe, ale przez nie akceptowalne. Sprawdziłem to w praktyce. Łatwo nie było, ale za to smacznie. W tej książce serwuje nam 120 przepisów na zupy, dania główne, sałatki, kanapki, śniadania, pyszne koktajle. Posiłki mięsne, rybne, wegetariańskie. Autorskie wersje dań kuchni angielskiej, francuskiej, włoskiej, meksykańskiej, azjatyckiej, marokańskiej i nie tylko. Mnóstwo trików, jak na co dzień gotować szybko, a zarazem zdrowo i smacznie.

Cezary Zbierzchowski, "Holocaust F", Powergraph, 39 zł
Końce świata mają w fantastyce malowniczą tradycję. To bardzo wdzięczny temat zarówno w książkach, filmach jak i obrazach. Zwłaszcza, kiedy rozpadają się nie tylko światy, ale też społeczeństwa, systemy metafizyczne i ontologie. Zbierzchowski opowiada w swej powieści o Holokauście, o wojnie, w której akcje militarne same w sobie są dziełami sztuki. Wydawca reklamuje, że to mieszanka energii Strossa, rozmachu wizji Stephensona, pesymizmu Wattsa i więcej niż szczypty szaleństwa Dicka. Takie książki zdarzają się rzadko, ale kiedy już się ukazują, niezmiennie stają się wielkim czytelniczym świętem.

Katarzyna Gryga, "Suka", Studio Emka, 34,90 zł
Powieść w rodzaju antytezy całego kobiecego bajdurzenia literackiego, budząca nadzieję, że książkę tę wezmą w dłonie młode czytelniczki, które szukają w literaturze czegoś innego.

Katarzyna Gryga, która również zilustrowała swoją "Sukę", zresztą inteligentnie i dowcipnie, daje odczuć czytelnikowi, że jako młoda pisarka czuje, że jej inteligencja została obrażona tzw. nurtem literatury kobiecej. I postanowiła ośmieszyć ten "nurt" i to nie na zasadzie parodii ale przeciwwagi. Stworzyła modelową bohaterkę, która jako przedstawicielka klasy średniej ma marzenia kształtowane przez otaczający ją świat reklam, a po-tem postanawia walczyć ze "zwariowaną" rzeczywistością. Nie zapominając oczywiście o uśmiechu.

Joanna Rawik, "Muzyka życia", Studio Emka, 39 zł
"Postanowiłam napisać kolejne wspomnienia, albowiem poprzednie pod tytułem "Kocham świat", ukazały się dawno, w roku 1996. Dzisiaj chcę spojrzeć z nowej perspektywy na wszystko w czym żyłam, co mnie otaczało, co działo się zarówno w czasach PRL, jak również później, w dwudziestoczteroletnim okresie tak zwanej transformacji. Opowiem dokładnie jak było, starając się, na ile to możliwe, zachować umiarkowany, obiektywny punkt widzenia, choć nie zawsze jest to możliwe.

(…) Swoje wspomnienia adresuję do czytelnika wrażliwego, wiem, że taki istnieje.Spotykam go na wi-downiach moich koncertów i jest mi ogromnie bliski" - pisze Joanna Rawik.
Warto "ją" przeczytać.

L. Frank Baum, "Czarownik z Krainy Oz", Vesper, 35,90 zł
W przedmowie do swojej książki, 113 (!) lat temu, autor napisał: "Bajki się zmieniają: nie znajdziemy w nich krasnoludków czy wróżek, nie przeczytamy o okrutnych, mrożących krew w żyłach zdarzeniach, o których autor opowiada tylko po to, by przestraszony czytelnik wziął sobie do serca płynący z nich morał. Nowoczesne wychowanie opiera się na etyce, na przyswajaniu wartości, a nie na wzbudzaniu lęku. Współczesne dziecko poszukuje w książkach przede wszystkim zabawy, a straszne momenty nie sprawiają mu żadnej przyjemności.

Pamiętałem o tym podczas pisania "Czarownika z Krainy Oz". I jeszcze bardzo realistyczne ilustracje Evelyn Copelman. Książka dla całej rodziny.

Beata Bolesławska-Lewandowska, "Górecki. Portret w pamięci". Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA
Książka Beaty Bolesła-wskiej-Lewandowskiej - muzykologa, autorki wielu publikacji na temat polskiej muzyki współczesnej, m.in. monografii "Panufnik" - jest zapisem przeprowadzonych w latach 2012-2013 rozmów z rodziną kompozytora, jego uczniami, muzykologami, polskimi i zagranicznymi, wykonawcami i promotorami jego muzyki. Na podstawie wspomnień osób mających bezpośredni kontakt z samym Henrykiem Mikołajem Góreckim i z jego muzyką, niejednokrotnie z nim zaprzyjaźnionych, autorka zbudowała "Portret w pamięci", oddający bogactwo osobowści kompozytora, wybitnego twórcy, ale i niezwykłego człowieka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski