18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Polecamy 9 nowości z księgarskich półek

LUB
Prezentujemy kolejne nowości z lubelskich księgarni. Duża różnorodność gatunków i tematyki: powieści, książki historyczne, wspomnienia, muzyka, psychologia. Zapraszamy do krótkich prezentacji książek, a potem do ich lektury.

Stefan Waydenfeld, "Droga lodowa", Rebis, 49,90 zł
W "Drodze lodowej" jak w soczewce skupiają się losy setek tysięcy Polaków po wybuchu II wojny światowej. Przymusowa odyseja rodziny Waydenfeldów, deportowanych w 1940 roku do sowieckiej Rosji, ukazuje długą i straszną drogę, jaką przebywali Polacy - od Syberii, przez kolejne radzieckie republiki, aż po Bliski Wschód. Wyniszczająca praca, niepewność i nieustanne zagrożenie, ale też przyjaźnie, zaradność, upór i nadzieja wbrew ponurej rzeczywistości. O tym wszystkim opowiada Stefan Waydenfeld, który będąc chłopcem przeszedł tę morderczą drogę, przedostał się do Iranu i po wojnie pozostał już na Zachodzie.

Kevin M. Connolly, "Drugi rzut oka. Jak świat się na mnie gapił", Bernardinum, 44 zł
Ludzie przyglądali się Kevinowi od zawsze. Jedni ukradkiem, inni natarczywie - napisał Wojciech Cejrowski. - Chłopak bez nóg, do tego śmigający na deskorolce, budził sensację. Wreszcie Kevin stracił cierpliwość i zaczął fotografować tych, którzy się na niego gapią. Kupił profesjonalny aparat, i pojechał w świat, podglądać gapiów spoza USA. Z tej trwającej kilka miesięcy podróży przywiózł tysiące zdjęć - tak powstała wystawa "The Rolling Exhibition", o której napisano: "15 krajów, 31 miast, 32 tysiące zdjęć, jedno spojrzenie". A swoje przygody opisał w tej książce.

Richard Rohr, "Nieśmiertelny diament. W poszukiwaniu prawdziwego ja", WAM, 29,90 zł
Wychowujemy się wśród wielu głosów podpowiadających nam, jak stawać się w pełni sobą. Na ich podstawie kształtujemy i utrwalamy swój własny wizerunek. Mimo to systematycznie rodzą się w nas pytania: Kim jestem?, do kogo należę?, o co w życiu chodzi? O. Richard Rohr uważa, że odpowiedzią na te pytania jest nasze prawdziwe "ja". To ta część nas samych, która wie, kim w rzeczywistości jesteśmy, niezależnie od tego, co myślimy o sobie, albo co inni o nas mówią. Droga do prawdziwego "ja" prowadzi przez radykalną transformację, przypominającą zmartwychwstanie Jezusa.

Stephen King, "Doktor Sen", Prószyński i S-ka, 42 zł
Wielbiciele Kinga już pewnie połknęli jego najnowszą powieść. Pozostałym czytelnikom wyjaśniam, że nie jest to kontynuacja słynnego "Lśnienia" w pełnym te-go słowa znaczeniu. Związki są luźne, ale najważniejsze jest, że książka warta jest grzechu! King trochę straszy czytelnika, trochę więcej moralizuje (tym razem jest to wątek alkoholizmu i trudnego powrotu do trzeźwości) i opowiada historię mężczyzny z przeszłością i młodej dziewczyny, których łączą paranormalne zdolności i... Nie będę zdradzał szczegółów. Myślę, że każdy czytelnik w tzw. sile wieku odnajdzie w postaci Dana cząstkę siebie i nękających go lęków.

Elif Shafak, "Honor", Wydawnictwo Literackie, 39,90 zł
Elif Shafak i Orhan Pamuk otworzyli mi oczy i pokazali Turcję jaką znają, kraj współczesny i ten sprzed kilkudziesięciu lat. Opowiedzieli historie, w których losy bohaterów przeplatały się z przeszłością, kulturą, tradycją i obyczajami. Były sagi bogatych rodów, epickie opowieści opisujące przemijające pokolenia, oraz krótkie historyjki. Opisywali miłość i ból swych bohaterów, wierność i zdradę. Shafak i Pamuk, każde na swój sposób, kleją z tych składników swoje powieści. I tak jest w przypadku "Honoru" Elif Shafak. Nastrojowa narracja prowadzi nas przez długie dzieje rodziny Topraków do wielkiego dramatu.

Karol Wojtyła, fotografie Mieczysław Żbik, "Wojtyła - nadzieja Polaków", Biały Kruk, 72 zł
Przed kanonizacją Jana Pawła II Wydawnictwo Biały Kruk wydało album z rzadko publikowanymi (lub w ogóle nieznanymi) fotografiami kardynała Wojtyły z lat 60. i 70. Krakowski fotografik Mieczysław Żbik dokumentował wówczas uroczystości religijne z udziałem metropolity krakowskiego. Na zdjęciach zobaczymy obchody Bożego Ciała, procesje ku czci św. Stanisława i konsekrację kościoła Arka Pana w Bieńczycach, niezliczone rzesze wiernych i Karola Wojtyłę w wieku 40-50 lat. Plus jego homilie, przemówienia i listy, dziś - wbrew pozorom - trudno dostępne dla zwykłego czytelnika.

Maciej Orański, "Abba w Polsce", Rebis, 45 zł
W 1976 r. przyjechała do Polski szwedzka grupa ABBA, światowa gwiazda muzyki pop, będąca w szczytowym momencie swojej kariery, z piosenkami z płyty "Arrival", która przeszła do historii światowej muzyki. Ich pojawienie się w Polsce było ważnym wydarzeniem dla wszystkich Polaków słuchających muzyki, w każdym wieku i każdej profesji. Ta książka przypomina tamte dni, ich wizytę w Warszawie, koncert w telewizji, spotkania z dziennikarzami i fanami. Zajrzyjcie za kulisy tamtego wydarzenia i przypomnijcie sobie Agnethę, Fridę, Benny'ego i Björna. W książce jest masa zdjęć i wspomnień znanych ludzi polskiego show-biznesu.

Jeanne Kalogridis, "Żona inkwizytora", Pascal, 39,90 zł
W Hiszpanii twardą ręką rządzi Izabela Kastylijska. Postanawia oczyścić kraj z Żydów. Rozgrywa się dramat Marisol. Ojciec, oskarżony o herezję, w obawie o córkę, w pośpiechu wydaje ją za mąż za inkwizytora Gabriela, ma to uchronić Marisol od podejrzeń i tortur. Osamotniona dziewczyna, poślubiona znienawidzonemu mężczyźnie, nadal tęskni za ukochanym Antoniem, który przed kilku laty porzucił ją bez słowa. Jej nieszczęście pogłębia się, gdy w dniu swojego ślubu spotyka go w kościele. Poznaje prawdę, o której wolałaby się nigdy nie dowiedzieć. Czy Marisol uda się uratować ojca i odzyskać ukochanego?

Terry Crowdy, "Jak oszukiwano Hitlera...", Vesper, 39,90 zł
Alianci musieli wykorzystać przeciw nazistom cały swój spryt. Sieć podwójnych agentów dostarczała wrogowi fałszywych informacji. Do roku 1941 tajne służby ujęły wszystkich niemieckich szpiegów, działających w Wielkiej Brytanii i postawiły ich przed wyborem: śmierć lub współpraca. Generał Wavell w Afryce Północnej stworzył Zespół A, tajną jednostkę, przeznaczoną do maskowania słabości brytyjskiej armii poprzez wykorzystanie fałszywych czołgów i samolotów. Książka opowiada o wspólnej historii alianckiej dezinformacji oraz siatek wywiadowczych, które ją umożliwiały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski