Książki w Kurierze. Do czytania na koniec roku

lub
Oto ostatnie nowości książkowe kończącego się roku 2019.

„HRABI. Duszkiem tak!”, Znak Litera Nova
Kabaret HRABI pierwszy raz w takiej formie, nie na scenie, a za kulisami. W opowieściach prywatnych i terapii grupowej. Własnymi słowami, więc nudno nie będzie. Błyskawice absurdu, sztormy inteligencji, burze pomysłów. Kabaretu HRABI nie da się nie lubić. Aśka. Kobieta dynamit. Powalający urok i monstrualny zmysł komiczny. Kamol. Studnia z pomysłami. Bez dna. Bajer. W pewnych kręgach nazywany Małpoludem, ale jakoś wszystkie dziewczyny chcą go całować! Lopez. Maestro, Dziubas, maskotka zespołu o przepięknych łydach! HRABI to zjawisko kabaretowo-teatralne. Inteligentni, z ambicjami i w ogóle A’YoY. Ciągle o coś im chodzi, choć trzymają się z daleka od politycznej przewalanki. Godni spadkobiercy Kabaretu Potem i Kabaretu Starszych Panów. Nie mają żadnych wad, tylko waszki. Tak, że o. Niepublikowane zdjęcia! Skecze! Anegdoty! Czujecie to?

Robert Harris „Oficer i szpieg”, Albatros
Powieść osnuta wokół afery Dreyfusa, politycznego skandalu, który wstrząsnął Europą końca XIX wieku. Młody francuski oficer odkrywa, że najgłośniejszy proces o zdradę ojczyzny opierał się na sfabrykowanych dowodach. Najwyżsi rangą dowódcy wojskowi robią wszystko, żeby zatuszować sprawę - Georges Picquart podejmuje jednak walkę o ujawnienie prawdy. W trudnych czasach jeden człowiek może zmienić bieg historii. “Oficer i szpieg” to jednocześnie trzymający w napięciu thriller polityczno-szpiegowski i uniwersalna powieść o wynaturzeniach władzy. To także historia o służbach specjalnych, które wymykają się spod kontroli prawa i uprawiają własną politykę, wedle której w imię „bezpieczeństwa narodowego” można gwałcić prawa jednostki. Powieść zekranizowana przez Romana Polańskiego.

Jeremy Clarkson „Świat według Clarksona. Jeśli mógłbym dokończyć...”, Insignis
Świat wokół tak szybko się zmienia i komplikuje. Dziś prowadzisz najpopularniejszy program motoryzacyjny wszech czasów, a jutro z różnych powodów musisz szukać nowej pracy. Jeremy Clarkson - pogromca absurdów, obrazoburczy komentator codzienności - pomaga nam się w tym wszystkim odnaleźć. Z godną podziwu wszechstronnością ogarnia to, co nawet najtęższym umysłom świata polityki, mediów i biznesu wydaje się nie do ogarnięcia. W najnowszej książce dzieli się z nami swoimi obserwacjami, poglądami i dobrymi radami. Z jego ostrych jak brzytwa felietonów dowiemy się między innymi: dlaczego prawa mężczyzn powinny być zrównane z prawami koni, w jaki sposób energia jądrowa dała nam muzykę pop, jakie pytanie zawsze przełamie pierwsze lody.

Neil deGrasse Tyson „Astofizyka dla młodych zabieganych”, Insignis
Przewodnik po wszechświecie w kolorowej, ilustrowanej wersji dla młodszych czytelników. Czym są: materia, ciemna materia i antymateria? Co to jest supernowa i czy ma coś wspólnego z gwiazdą? Jak kosmita widziałby naszą planetę? Na czym polega perspektywa kosmiczna? Światowej sławy popularyzator nauki Neil deGrasse Tyson zaprasza w podróż po wszechświecie. W bardzo przystępny i dowcipny sposób opowiada o niezwykłych tajemnicach jakie skrywa bezmiar kosmosu. Od elementarnej fizyki po głębokie pytania o naturę czasu i przestrzeni, od najbliższych ciał niebieskich po odległe galaktyki, pulsary i czarne dziury - dzięki tej książce poznacie i zrozumiecie wszystko, co na temat kosmosu mogło wam się kiedyś obić o uszy. Książka pełna pobudzających wyobraźnię zdjęć i ilustracji.

Łukasz Klinke, Arkadiusz Bartosiak „Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!”, WAB
Wywiad - rzeka z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Książka jest wielce interesująca nie tylko z racji na jej bohatera, ale także z tego powodu, że Andrzej Seweryn wiele opowiada o sztuce aktorskiej, teatrze, filmie i środowisku aktorskim. Jest też trochę w niej polityki polityki, a także życia prywatnego aktora. Nie robi uników, opowiada między innymi o latach swego dzieciństwa, młodości, oraz o swoich małżeństwach i dzieciach (choć w tym ostatnim temacie nie uprawia ekshibicjonizmu, co moim zdaniem dobrze książce zrobiło). Tak więc mamy bardzo ciekawy portret Andrzeja Seweryna plus niebanalną opowieść o tym czym jest dla niego aktorstwo. Przeczytajcie, a dowiecie się choćby tego co na scenie oznacza „podanie do Benzemy”.

Andrew Nagorski „1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę”, Rebis
Na początku 1941 roku wojska niemieckie okupowały już niemal całą Europę. Wielka Brytania dzięki swemu położeniu wciąż stawiała opór, ale bombowce Luftwaffe atakowały jej miasta. Stalin dotrzymywał warunków paktu Ribbentrop-Mołotow, Roosevelt zaś nie angażował bezpośrednio USA w wojnę. Hitler był przekonany, że lada dzień zwycięży. A jednak pod koniec 1941 roku wszystko się zmieniło. Hitler podjął kilka ryzykownych decyzji, przede wszystkim napadł na ZSRR i pochopnie wypowiedział wojnę Stanom Zjednoczonym. Los Niemiec został przypieczętowany. Nagorski ukazuje działania głównych postaci tego przełomowego roku, który był też zapowiedzią powojennego podziału Europy skutkującego zimną wojną.

Remigiusz Mróz „Chór zapomnianych głosów”, Czwarta Strona
Okręt badawczy „Accipiter” przemierza bezkres kosmicznej próżni, a jego załoga pogrążona jest w głębokiej kriostazie. Nieliczni świadomi są dramatu, który rozgrywa się na pokładzie. Astrochemik Hakon Lindberg budzi się przedwcześnie z kriogenicznego snu i widzi, jak ginie jeden z ostatnich członków załogi. Prócz niego rzeź przetrwał tylko nawigator, Dija Udin Alhassan. Czy to on jest odpowiedzialny za fiasko misji? A może stoi za tym jakaś niewypowiedziana siła? Obca cywilizacja? Nieokreślony byt? Ludzkość podróżuje między gwiazdami, odkrywa miriady światów, ale nigdy nie napotkała żadnych oznak życia. “Chór zapomnianych głosów” to SF z tempem właściwym powieściom sensacyjnym, intrygą kryminalną i klimatem rodem z horrorów.

Cezary Borowy „Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach”, Wydawnictwo TBR
Relacja uczestnika wydarzeń. Barwna, naładowana emocjami. Opowieść o czasach, które nigdy nie wrócą. O podróżach i ludziach, wyjątkowej wspólnocie, której powstanie umożliwiło dzielenie ekstremalnych doświadczeń i uzależnienie od adrenaliny. „Przewalaczy” elektroniki i złota na szlaku Singapur - Indie w latach osiemdziesiątych uważam za prekursorów polskiego kapitalizmu: odważnych ludzi z wielką wyobraźnią. Wiem dobrze, że do pisania potrzeba innego typu odwagi niż do przemytu. Dlatego podziwiam Cezarego, zarówno jako debiutującego, zdolnego autora, jak i człowieka, który zdobył się na szczere opisanie swoich przygód z młodości oraz pielgrzymki przez współczesne Indie - napisał o autorze książki Max Cegielski.

Rosella Postorino „Przy stole z Hitlerem”, WAB
Inrtygujący obraz wojny widzany z zupełnie innej perspektywy, do którem my, Polacy, przywykliśmy. Rosa Sauer opuszcza Berlin, by zamieszkać z teściami na wsi. Wydaje jej się, że znajdzie tam schronienie przed wojną. Pewnego ranka do drzwi pukają esesmani, aby oznajmić jej, że została powołana do bycia testerką Hitlera: trzy razy dziennie ona i dziewięć innych kobiet udają się do tajnej siedziby Hitlera w Wilczym Szańcu, aby próbować jego potraw, zanim on to zrobi. Zmuszone do jedzenia tego, co mogłoby je zabić, degustatorki zaczynają dzielić się na dwie grupy: fanatyczki lojalne Hitlerowi oraz kobiety takie jak Rosa, upierające się, że nie są nazistkami, pomimo że każdego dnia ryzykują własne życie dla Hitlera. W pewnym momencie wszyscy zaczynają się zastanawiać, czy stoją po złej stronie historii.

Bernard Minier „Na krawędzi otchłani”, Rebis
Moira, młoda Francuzka, ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji, podejmuje pracę w Hongkongu. Jej nowa firma to chiński wiodący producent nowych technologii. Praca nad prototypem wirtualnego opiekuna o wiele mówiącej nazwie Deus to dla niej życiowa szansa. Moira dość szybko orientuje się, że firma kryje wiele sekretów, i to nie tylko związanych z ochroną nowych rozwiązań technologicznych. Wśród jej pracowników mnożą się morderstwa, samobójstwa i wypadki. Moira czuje się śledzona i obserwowana. Wkrótce dziewczyna uświadamia sobie, że prawda jest bardziej przerażająca niż najgorszy z sennych koszmarów. “Na krawędzi otchłani” to powieść o rodzącym się na naszych oczach świecie, w którym potęga technologii i sztucznej inteligencji skłania do snucia najczarniejszych scenariuszy.

Katarzyna Bonda „Miłość leczy rany”, Muza
Igor jest znanym na Dolnym Śląsku uzdrowicielem. Skutecznie pomaga ludziom, dlatego tłumnie ciągną do niego, gdy są w potrzebie. Pojawił się w Górach Sowich kilka lat wcześniej i poznał dziewczynę, która została jego narzeczoną. Nikt jednak nie wie, co robił przedtem. Ma sekret, którego nie chce wyjawić nawet ukochanej kobiecie. W kazachskim Uralsku przed laty doszło do krwawej zbrodni. Zginęli szefowie lokalnego gangu, synowie kasty władców. Sąd wydał na sprawcę mordu zaoczny wyrok śmierci. Starszyzna rodowa żąda dodatkowo „zemsty krwi”. Przestępcy na całym świecie szuka Interpol oraz grupa zawodowych zabójców. Czy to możliwe, że uzdrowiciel cieszący się powszechnym szacunkiem i zabójca z Kazachstanu to jedna i ta sama osoba? Czy Polce uda się uratować ukochanego od śmierci?

Charlie Brooker, Annabel Jones, Jason Arnopp „Czarne lustro. Po drugiej stronie”, Insignis
Od dnia premiery serial „Czarne lustro” zdążył przeistoczyć się w globalny fenomen. Jego twórcy - Charlie Brooker i Annabel Jones - zabierają nas w podróż po wszystkich dziewiętnastu filmach tworzących pierwsze cztery sezony tej kultowej już serii. Towarzyszą im głosy licznych współtwórców. Wśród nich znajdziemy takie gwiazdy jak Bryce Dallas Howard, Jon Hamm, Jodie Foster, Jodie Whitaker, Mackenzie Davis i wiele innych. Produkcja tak przełomowego i innowacyjnego serialu telewizyjnego to ciężki kawałek chleba. Każdy odcinek antologii to ryzykowny skok w nieznane nie tylko dla widza, ale przede wszystkim dla twórców. Oto najpełniejsza, stuprocentowo szczera i bezkompromisowa historia o tym, jak udało się tego dokonać.

Dmitrij Mereżkowski „Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów”, Wydawnictwo MG
Przepięknie ilustrowana wersja powieści biograficznej, przywołującej fascynującą osobowość Leonarda da Vinci - wszechstronnego artysty i badacza, wyprzedzającego śmiałymi odkryciami i wynalazkami kilka epok, wielkiego malarza, rzeźbiarza, twórcy machin wojennych, systemów melioracyjnych, map oraz instrumentów muzycznych, a także wielkiego marzyciela, który chce przypiąć człowiekowi skrzydła. Mereżkowski pokazuje dramat geniusza, olbrzyma wśród ludzi, którego każdy człowiek prywatnie podziwia, a jako część społeczeństwa pogardza nim. W tle mamy barwny opis epoki, w której przyszło mu żyć. Wspaniałe czasy dla artystów, dwory Sforzów i Borgiów, Savonarola i Machiavelli, procesy czarownic, wojny i bale dworskie.

Ewa Ornacka „Wrobiony w dożywocie. Sprawa Arkadiusza Kraski”, Rebis
To historia zbrodni sądowej dokonanej w majestacie prawa.To historia złamanego życia. Niejednego. W 1999 roku od kul zginęli dwaj mężczyźni związani z półświatkiem. Na dożywocie za mafijną egzekucję skazany został Arkadiusz Kraska. Wyrok był wypadkową przestępstw popełnionych w śledztwie przez policjantów, niechlujstwa prokuratora i rutyny sędziego, przekonanego o własnej nieomylności. Po kilkunastu latach spędzonych za kratami Arkadiusz Kraska otrzymał szansę na sprawiedliwość. Dały mu ją dwie kobiety. W serialu “realizowanym przez Ewę Ornacką, prokurator Barbara Zapaśnik powiedziała: „W moim przekonaniu, wbrew zapadłym wyrokom, Arkadiusz Kraska nie jest sprawcą tego zabójstwa”. Słowa te wywołały lawinę zdarzeń.

Helen Russell „Atlas szczęścia”, Insignis
Czujesz strach przed zbliżającą się rozmową o pracę? Bądź jak Islandczycy. Ich ?etta reddast - przeświadczenie, że wszystko jakoś się ułoży - na pewno doda ci wiary w siebie. Pogubiłeś się w życiu? Sprawdź, jak w podobnej sytuacji radzą sobie Chińczycy, i znajdź swoje xingfú - cel, który nada twoim działaniom głębszy sens. Zbyt wiele spraw na głowie? Z pomocą przyjdą ci Włosi i opanowana przez nich do perfekcji sztuka słodkiego nicnierobienia, czyli dolce far niente. Przytłoczony pracą i oderwany od natury? Szwedzi mają na to radę: smultronställe, dosłownie „poletko poziomek”, a w głębszym znaczeniu: sielskie odludzie, dokąd możesz uciec przed zgiełkiem świata. Rusz w podróż dookoła świata, podczas której poznasz 34 sposoby na szczęście. Odkryjesz sekrety szczęścia z różnych zakątków świata.

Beth Gardiner „Uduszeni”, Wydawnictwo RelacjaBeth Gardiner podróżuje po świecie, spotyka się z naukowcami, którzy zmienili nasze rozumienie wpływu zanieczyszczeń na ludzkie organizmy. Zanieczyszczone środowisko podwyższa ryzyko wystąpienia udarów, zawałów serca, nowotworów, przyczynia się do przedwczesnych porodów, występowania demencji, astmy i wielu innych schorzeń. To wszystko już teoretycznie wiemy. Ale co możemy zrobić? Autorka zwiedziła w zasadzie cały świat (w tym Kraków, któremu poświęciła osobny rozdział), by poznać temat smogu z każdej strony. Rozmawiała z działaczami środowiskowymi, politykami i zwykłymi ludźmi. Pokazuje, że problem zanieczyszczonego powietrza, choć wspólny dla całej ludzkości, w różnych krajach wygląda jednak inaczej, inaczej się o nim mówi i pisze. Skupia się na realistycznych rozwiązaniach problemu.

Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3