Książki w Kurierze. Do poczytania w długie, jesienne wieczory

lub
Udostępnij:
Prezentujemy aż 22 nowości, które trafiły do lubelskich księgarni. Różne gatunki, rozmaita tematyka. W sam raz do czytania w długie, jesienne wieczory.

Ewa Beynar Czeczott „Mój ojciec, Paweł Jasienica” (Wydawnictwo MG)Macie okazję poznać Pawła Jasienicę (Leona Beynara) i jego życie, prywatne i publiczne - szczegółowo opisane przez córkę. Są to głównie wspomnienia z rodzinnego domu, jest sporo o prywatnych sprawach, ale mamy dużo informacji i komentarzy dotyczących działalności publicznej Jasienicy i jego pracy publicysty i historyka. Wszystko widziane z perspektywy dziecka, dorastającej dziewczyny i dojrzałej kobiety. Córka podaje w tej książce mnóstwo faktów i opowieści rodzinnych. Opowiada o życiu w epoce Gomułki, o środowisku, w którym żył ojciec, o jego pasjach, znajomych i przyjaciołach . A na koniec prezentuje skrótowy wyciąg z dokumentów, do których dotarła w IPN, bo trzeba wiedzieć, że Jasienica żył pod czujnym okiem bezpieki i poznał PRL od tej strony jak mało kto spośród literatów i naukowców.

Jamie Olivier „Jamie gotuje po włosku” (Insignis) Ta książka jest wyrazem hołdu dla kuchni Włoch. Jamie chce się podzielić z czytelnikami miłością, jaką darzy ulubioną gastronomię smakoszy z całego świata, prezentując łatwe w przygotowaniu, znane i lubiane klasyki: kurczaka z wyspy Salina, faszerowaną focaccię, zapiekankę z risotto, pieczony kalafior, klasyczną carbonarę czy tiramisu z limoncello. Dzięki przepisom i poradom z tej książki bez trudu wyczarujesz w kuchni wspaniałe smaki Italii. A jest z czego wybierać. Ponad 130 przystępnych przepisów ułożonych jak prawdziwa włoska uczta: antipasti, sałatki, zupy, makarony, ryż i kluski, mięso, ryby, dodatki, chleb i wypieki oraz desery. W końcowym rozdziale, Włoskie ABC, znajdziesz przepisy bazowe, wykorzystywane w innych daniach. Niektóre potrawy można przygotować błyskawicznie, inne wymagają czasu, no i trochę umiejętności. Smacznego.

Andres Ibanez „Księżna jeleń” (Rebis)Andrés Ibánez zagłębia się w świat średniowiecznej fantastyki, żeby opowiedzieć historię Hjalmara, ucznia czarnoksiężnika, oraz jego spotkania z fascynującą księżną Pasquis. I oto ukazuje się naszym oczom osobny świat, żywy w każdym szczególe: ludne miasto Irundast, nad którym góruje Wieża Magów, gdzie mieszkają piękna Olcha, król Urbán i arcymag Saamsar de Olden, a dalej całe uniwersum nieogarnionych imperiów, fanatycznych religii i prastarych legend. Znajdziemy tu kolejne etapy magicznych wtajemniczeń, wielką miłość, długą podróż, niekończącą się wojnę. A przecież ten świat z obłoków i wyobraźni boleśnie przypomina nasz własny. Ta książka to wyprawa w poszukiwaniu naszych wewnętrznych demonów, a także refleksja nad władzą, zniewoleniem i wolnością. Bardzo wysublimowana powieść, może się spodobać smakoszom literatury.

Chris Colfer „Kraina Opowieści” (Wydawnictwo Młodzieżówka)Gdy babcia bliźniąt daje im tajemniczą książkę z baśniami, nie zdają sobie sprawy, że wkroczą do świata pełnego cudów i magii, gdzie spotkają postacie z bajek, z którymi dorastali: Krainy Opowieści. Wkrótce dowiedzą się, że historie, które znają tak dobrze sięgają dalej niż widzi ludzkie oko. Złotowłosa jest poszukiwanym zbiegiem, Czerwony Kapturek ma własne królestwo, a królowa Kopciuszek ma wkrótce zostać matką! Po serii spotkań z czarownicami, wilkami, goblinami i trollami, powrót do domu okaże się trudniejszy, niż przypuszczali. Aby tego dokonać muszą wyruszyć w pełną niebezpieczeństw podróż w poszukiwaniu składników do Zaklęcia Życzeń. Czy odnajdą drogę z depczącą im po piętach legendarną Złą Królową? Zaczyna się wyścig, w którym możliwy jest tylko jeden zwycięzca.

Harlan Coben „Nie odpuszczaj” (Albatros)Detektyw Napoleon „Nap” Dumas z przedmieść New Jersey w ostatniej klasie szkoły średniej stracił brata. Leo i jego dziewczyna Diana zostali znalezieni martwi na torach kolejowych. W tym samym czasie Maura, dziewczyna, którą Nap uważał za miłość swojego życia, zniknęła bez śladu. Przez piętnaście lat Nap Dumas bezskutecznie szukał ukochanej Maury. I liczył na wyjaśnienie zagadkowej śmierci brata. Wygląda na to, że wkrótce uda mu się poznać tajemnice sprzed lat. Kiedy śledczy znajdują odciski palców Maury w wynajętym samochodzie należącym do podejrzanego o morderstwo, Nap rozpoczyna gorączkowe śledztwo. Zamiast odpowiedzi natrafia jednak na kolejne niewiadome. Okazuje się, że nie wiedział nic ani o kobiecie, którą kochał, ani o przyjaciołach z dzieciństwa, ani o opuszczonej bazie wojskowej, w pobliżu której dorastał.

Nina Lykke „Nie, po prostu nie” (Muza)Ingrid i Jan są małżeństwem z dwudziestopięcioletnim stażem. Mieszkają w pięknym domu w Oslo, mają dwóch dorosłych synów i poczucie stabilizacji, zarówno życiowej jak i zawodowej. Prowadzą spokojne życie do czasu, kiedy Jan nawiązuje romans z trzydziestoczteroletnią Hanne. Dla niej odchodzi od żony. Zdradzona i opuszczona Ingrid przeżywa załamanie nerwowe i musi nauczyć żyć się od nowa. Jan dochodzi do wniosku, że oficjalny związek z młodą kochanką nie cieszy go już tak jak kiedyś romans. Również Hanne stwierdza, że nie tego dla siebie pragnęła, czuje się głęboko rozczarowana i oszukana. “Nie, po prostu nie” to powieść o egzystencjalnej wściekłości i życiowych frustracjach w dobie konsumpcjonizmu i globalizacji, widzianych z perspektywy pokolenia trzydziesto-, i pięćdziesięciolatków.

Martin Gayford, David Hockney, Rose Blake „Historia obrazów dla dzieci” (Rebis)W tej książce odkryjesz dzieła sztuki, które powstały w zadziwiająco różnych miejscach: na ścianach jaskiń, w laptopach, telefonach, czasopismach, gazetach, grach wideo i książkach. Poznasz także artystów, którzy je stworzyli, na przykład Vincenta van Gogha. “Historia obrazów dla dzieci” zabiera czytelników w podróż po historii sztuki, która zaczyna się od pierwszych rysunków na ścianach jaskiń i prowadzi do obrazów tworzonych dzisiaj na ekranie komputera i smartfona. Wybitny artysta David Hockney i krytyk sztuki Martin Gayford opowiadają o sztuce z porywającą prostotą i jasnością. Ilustracje Rose Blake uzupełniają ich słowa i zachęcają młodych odbiorców do zgłębiania dziejów sztuki. Książka oparta jest na bestsellerowej “Historii obrazów w wersji dla dorosłych”.

Joseph Conrad „Tajny agent” (Officyna)
Joseph Conrad oparł „Tajnego agenta” na autentycznych wydarzeniach z 15 lutego 1894 r., gdy w parku otaczającym królewskie obserwatorium w Greenwich doszło do eksplozji bomby. Miała ona wysadzić mury budynku obserwatorium, lecz wskutek przedwczesnej detonacji wybuchła w rękach niedoszłego zamachowca. Wypadek uruchamia ciąg zdarzeń, wykazujących powiązania pomiędzy tytułowym agentem a politykami, funkcjonariuszami policji oraz anarchistami, ukazując świat brudny, oparty na sile, kłamstwie i wyrachowaniu. Świat, w którym gra pozorów prawdziwych psychologicznie, a zarazem groteskowych postaci doprowadza do autentycznej tragedii. „Tajny agent” został wysoko oceniony przez krytykę i czytelników. Stawiany obok innego arcydzieła Conrada „Jądra ciemności”.

Robert I. Frost „Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej” (Rebis)Historię Europy Wschodniej zdominowała opowieść o ekspansji Imperium Rosyjskiego, lecz Rosja stała się mocarstwem dopiero po roku 1700. Przez trzysta lat największą potęgą Europy Wschodniej było państwo powstałe na skutek zawarcia unii przez Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie. Unia ta należała do najdłużej trwających w dziejach Europy. Ta ksiązka opowiada o kształtowaniu się opartego na konsensusie, wielonarodowego państwa, które budowano na drodze pokojowych negocjacji, a nie podboju. Chociaż wewnątrz unii toczyły się często zażarte spory o jej charakter, wzajemne nieporozumienia nigdy nie przeważyły nad wizją Rzeczypospolitej jako unii ludów stanowiącej jedną wspólnotę polityczną obywateli pod panowaniem monarchy elekcyjnego.

Piotr Nesterowicz „Jeremiasz” (WAB)Akcja powieści toczy się u kresu XIX w. Bohaterem jest tytułowy Jeremiasz - śledczy w III Oddziale Kancelarii Osobistej Jego Cesarskiej Mości. Przybywa do miasteczka na Podlasiu, w którym w ostatnich tygodniach zamordowanych zostało troje ludzi: fabrykant Jan Jansen, ihumen miejscowego klasztoru Wincenty Kurhanowicz oraz przedsiębiorca Christian Tinius. Wszystkie zabójstwa łączy sposób, w jaki zginęły ofiary - odcięto im głowy. Poza wątkiem kryminalnym mamy do czynienia z opowieścią o świecie na granicy zagłady, o wielokulturowym Podlasiu. To kocioł, w którym mieszają się narody i wyznania, polscy szlachcice planują zryw powstańczy, anarchiści rzucają bomby, a w lasach nauczają ludowi prorocy. Cuda są na porządku dziennym i zaciera się granica między światem nadprzyrodzonym a rzeczywistym.

J. Richard Gott „Kosmiczna pajęczyna. Tajemnicza struktura wszechświata” (Prószyński i S-ka)J. Richard Gott był jednym z pierwszych kosmologów, którzy sugerowali, że Wszechświat przypomina strukturą gąbkę, złożoną z gromad galaktyk, połączonych za pomocą galaktycznych włókien - łańcuchów galaktyk o długości miliardów lat świetlnych. Analogicznie, puste obszary są połączone tunelami o niskiej gęstości materii. W swojej książce uczony zdaje relację z odkryć, które doprowadziły nas do zrozumienia, jak wygląda Wszechświat w największej skali. “Kosmiczna pajęczyna” to opowieść o tym, jak nieoczekiwane powiązania mogą prowadzić do nowych pomysłów i o tym, jak symulacje komputerowe w połączeniu z szeroko zakrojonymi teleskopowymi przeglądami nieba zmieniły nasze rozumienie Wszechświata, w którym mieszkamy.

Khaled Hosseini „Modlitwa do morza” (Albatros)
Ta książka to reakcja na brutalne realia wojny w Syrii i dramat uchodźców. Inspiracją była dramatyczna historia Aylana Kurdiego, który utonął w wodach Morza Śródziemnego podczas próby ucieczki z kraju ogarniętego wojną. Opowieść jest hołdem złożonym chłopcu w trzecią rocznicę jego tragicznej śmierci. To monolog ojca opowiadającego w liście do syna o dwóch światach - pięknym, który przepadł, i okrutnym, który przyniosła wojna. Ojciec zestawia ze sobą dwa światy. Dawny, idylliczny obraz rodzinnego miasta Hims w Syrii jest już tylko śladem w pamięci. Bezpieczny dom znalazł się w strefie działań wojennych. Walki obróciły miasto w zgliszcza. Zostały ruiny, ogień, zniszczenie. I wspomnienia. Tekst „Modlitwy do morza” został po raz pierwszy odczytany przez jej autora podczas imprezy charytatywnej UNHCR w Nowym Jorku.

John Steinbeck „Była raz wojna”, „Bomby poszły” (Prószyński i S-ka)
“Była raz wojna” tworzy portret życia w czasie wojny. Heroizm, trud codziennej walki, znaczące wydarzenia i drobne epizody, w których uczestniczy autor. Jest zawsze na pierwszej linii, zawsze obok żołnierzy. W reportażach zawartych w tym zbiorze pisanych na zamówienie dziennika “New York Herald Tribune” najwięcej miejsca poświęcił nie rzeczom i sprawom uznanym za najważniejsze, nie budzącym grozę wydarzeniom, lecz drobnym, codziennym, niekiedy zabawnym sprawom, które wojnie towarzyszą. Ukazuje przy tym ludzki wymiar nieludzkiej wojny. Tłem dla powieści “Bomby poszły” jest obraz amerykańskich sił powietrznych oraz amerykańskiej załogi bombowca. To meldunek, który załoga składa w chwili, gdy wielkie bomby lotnicze wypadają z komory i lecą w dół.

Marcel Proust „W stronę Swanna” (Officyna)Nowy przekład na nowe czasy. Ale postawmy pytanie: czy lektura Prousta może przekazać nam dzisiaj coś ważnego? W czasach zdominowanych przez konsumpcjonizm, nowomowę, karierę, w okresie zmieniającej się Europy. “W stronę Swanna” i cały siedmiotomowy cykl “W Poszukiwaniu utraconego czasu” należy do gatunku utworów prozatorskich, żywiących się różnymi językami: eseju i poezji, filozofii i krytyki społecznej, analizy ludzkich charakterów i religii piękna, zaszyfrowanego w malarstwie, literaturze i muzyce. Na zasadzie kontrastu z dookolną rzeczywistością, ten wielowymiarowy francuski pisarz uczy nas dostrzegać walor cierpliwości, spowolnienie w działaniu na rzecz uważności w patrzeniu, ukazuje jak delektować się zmysłową stroną świata i jak odczytywać jego znaki, zapisane w naturze i w sztuce.

Roger Scruton „Głupcy, oszuści i podżegacze. Myśliciele nowej lewicy” (Zysk i S-ka) Krytyka współczesnej myśli lewicowej. Roger Scruton przygląda się sylwetkom najbardziej wpływowych myślicieli nowej lewicy. Rozpoczyna od bezlitosnej analizy filozofii nowolewicowej, a kończy krytyką najważniejszych jej filarów. Dokonuje oceny największych lewicowych myślicieli, takich jak E.P. Thompson, Ronald Dworkin, R.D. Laing, Jürgen Habermas, György Lukács, Jean-Paul Sartre, Jacques Derrida, Slavoj Žižek, Ralph Miliband oraz Eric Hobsbawm. Scruton stawia pytanie, jak wygląda dzisiaj nowa lewica i jak zmieniła się od 1989 roku. Pokazuje również, w jaki sposób pretensje klasy robotniczej przeniesiono do debaty na temat praw kobiet, gejów oraz problem imigrantów. Książka jest - mówiąc krótko - miażdżącą krytyką współczesnej filozofii lewicowej.

Celeste Ng „Małe ogniska” (Papierowy Księżyc)W Shaker Heights, spokojnym, postępowym miasteczku, wszystko zostało zaplanowane - począwszy od rozkładu krętych dróg, przez kolory domów, na pełnych sukcesów życiu jego mieszkańców kończąc. A nikt nie uosabia lepiej ducha tego miejsca niż Elena Richardson, która uważa, że najważniejsze jest trzymanie się zasad. Mia Warren - enigmatyczna artystka i samotna matka - wchodzi w ten zamknięty, idylliczny świat wraz ze swoją nastoletnią córką Pearl i wynajmuje od Richardsonów dom. Ich życie, tak odmienne od życia gospodarzy, zaczyna się z nim zlewać i burzyć ich światopogląd. Gdy przyjaciele Richardsonów chcą zaadoptować dziecko o chińskich korzeniach, wybucha wojna o prawa do opieki, która dzieli całe miasteczko i stawia Mię i Elenę po dwóch różnych stronach barykady.

Jenny Blackhurst "Czarownice nie płoną" (Albatros)Imogen Reid, psycholożka rozpoczynająca nowe życie w rodzinnym mieście, z którego kiedyś uciekła, nie chce wierzyć w ludzkie gadanie. Ellie Atkinson, uratowana z pożaru, w którym zginęli wszyscy jej bliscy, potrzebuje pomocy, a nie piętnowania. I Imogen zrobi wszystko, żeby jej tę pomoc zapewnić. To nie z Ellie jest coś nie tak, lecz z jej otoczeniem – z miastem, ze szkołą, z rodziną zastępczą dziewczynki. Tak w każdym razie uważa Imogen. I robi wszystko, by pomóc Ellie uporać się z traumą.

Ewa Madeyska "Ostatnia obsesja Natalii" (Rebis)Natalia Nancewicz, nauczycielka kreatywnego pisania, autorka "Ostatniego portretu Melanii" i "Ostatniego romansu Kornelii", marzy o komercyjnym sukcesie. Pewnego dnia otrzymuje zaskakującą propozycję od poczytnego pisarza Doriana Habdanka. Wkrótce okaże się, że oboje skrywają kilka zawodowych i życiowych tajemnic. Kolejne zwroty akcji zaś ujawnią skomplikowane sieci powiązań między bohaterami i zdemaskują ich sekrety. Tak jak w poprzednich tomach cyklu „Ostatnie” i w tym ważną rolę odgrywa literatura popularna i zabawa konwencjami. Tym razem autorka z przymrużeniem oka proponuje romans z elementami thrillera. Zaprasza też czytelników na kurs twórczego pisania.

Regina Brett "Mów własnym głosem" (Insignis)Odkryj swoją prawdę, wytrwale za nią podążaj i nie wahaj się nią dzielić – oto przesłanie nowej książki Reginy Brett. To 50 lekcji o tym, jaką siłę mają słowa – nie milczenie; o tym, że nawet jeśli trudno zmierzyć się z prawdą, to tylko w ten sposób staniemy się wolni. Jak ćwiczyć się w odwadze? Jak stawiać czoła codzienności wbrew naszym obawom i lękom? I wreszcie – jak przekazywać swoją historię, by była inspiracją i nadzieją?

Beata Pawlikowska "Blondynka na Wyspie Zakochanych" (Edipresse)Ona wyruszyła na swoją kolejną samotną wyprawę do Ameryki Środkowej. W tym samym czasie w Nowym Jorku on kupił bilet, spakował plecak, wsiadł do samolotu i wylądował w tym samym miejscu, co ona. Spotkali się w samochodzie jadącym do dawnego miasta Majów w dżungli Ameryki Środkowej. On z natury rozmowny, przyjacielski, otwarty i chętnie nawiązujący nowe znajomości tamtego dnia był wyjątkowo milczący i z nikim nie miał ochoty rozmawiać. Ona zawsze wolała wędrować samotnie, ale tamtego dnia wyjątkowo chciała porozmawiać właśnie z nim. Nocą z nieba zaczęły spadać gwiazdy, a oni nie chcieli się już rozstać. Komedia romantyczna, której scenariusz napisało życie i która zdarzyła się naprawdę. Między Nowym Jorkiem, Warszawą i rajską wyspą na Karaibach.

Brandon Sanderson "Mroczny talent" (IUVI)
Alcatraz zdołał pokonać armię Bibliotekarzy i uratować królestwo Mokii. Szkoda, że przy okazji udało mu się zepsuć talenty Smedrych. Co gorsza, jego ojciec próbuje wprowadzić w życie sekretny plan, który może doprowadzić do zagłady świata, a Bastylia leży pogrążona w śpiączce. Aby się ocknęła, Alcatraz musi dokonać infiltracji Wielkoteki – zwanej przez Ciszlandczyków Biblioteką Kongresu – źródła groźnej bibliotekarskiej mocy. Czy pozbawiony możliwości korzystania ze swego talentu Alcatraz znajdzie sposób, by ocalić Bastylię i na dobre pokonać Bibliotekarzy?

Roma J. Fiszer "Listy sprzed lat" (Edipresse)Dramatyczne okoliczności powodują, że Iwonie i Ewie, po latach wzajemnej niechęci, udaje się odbudować przyjaźń, a skrywana dotąd w listach sprzed lat, wielka tajemnica jednej z nich, wreszcie wychodzi na jaw. Dzięki sile przyjaźni, powraca odwaga by zawalczyć o siebie, uwolnić się od wcześniejszych złych wyborów. Odwaga, by spróbować podążyć drogą wielkiego uniesienia z młodości… Szczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że w życiu Iwony pojawia się mężczyzna sprzed lat. Ten sam, o którym dotąd odważała się tylko śnić, ukradkiem zaglądać w przechowywane od niego listy, powraca niczym książę z bajki...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie