Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Nowości do czytania w jesienne wieczory

Marek Podgajny
Marek Podgajny
Oto zapowiedzi nowości, które pojawiły się ostatnio w księgarniach. Polecamy gorąco.

Joao Ubaldo Aibeiro „Labirynt pamięci”, Rebis
Arcydzieło największego prozaika brazylijskiego, opowieść o narodzinach Brazylii. Saga rodzinna obejmująca niemal czterysta lat pokazuje historię wieloetnicznego narodu: niewolnictwo, kanibalizm, wojna, połów wielorybów, candomblé, bój o niepodległość. To wszystko przewija się w dziejach rodziny księgowego Amleta Ferreiry i jego synów: księdza, poety i żołnierza oraz innych postaci, które nie znalazły miejsca na kartach historii. W meandrach pamięci prawda miesza się z fikcją, realizm z magicznością, obrazy okrucieństwa z niezwykłym liryzmem. Bohaterem powieści jest też język, niezwykle sugestywny, wysublimowany i pełen rabelaisowskiego poczucia humoru. Poemat epicki, będący zarazem krytyką współczesnej autorowi dyktatury i mitologizacji historii prowadzonej dla celów politycznych.

James Rollins „Tygiel zła”, Albatros
Najnowsza powieść mistrza książek łączących odkrycia naukowe, zagadki historyczne i akcję przyspieszającą bicie serca. Tym razem członkowie zespołu Sigma Force staną do wyścigu z czasem, aby ocalić jednego ze swoich. Komandor Gray Pierce odkrywa, że jego mieszkanie zostało splądrowane, a ukochana - porwana. Jedyny świadek tego, co rozegrało się w domu Pierce’a, to żona jego najepszego przyjaciela. Niestety, jest pogrążona w śpiączce. Kiedy genialny neurolog znajduje sposób na skontaktowanie się z katatoniczką, okazuje się, że agentów Sigmy czeka szalona misja. Będą musieli wyruszyć w podróż, aby odkryć tajemnice hiszpańskiej inkwizycji i jednej z przeklętych ksiąg chrześcijaństwa - Malleus Maleficarum, Młota na czarownice. Przerażająca przeszłość ujawni prawdę o teraźniejszości i przyszłości świata.

Hakan Nesser „Stowarzyszenie leworęcznych”, Czarna Owca
Marten Wincekelstroop i Rejmus Fiste to najlepsi przyjaciele. W pierwszej klasie szkoły podstawowej w małym miasteczku Oösterby zakładają Stowarzyszenie Leworęcznych. Ponad dwadzieścia lat później płonie doszczętnie stary pensjonat. Giną ludzie. Oba wydarzenia mają ze sobą jakiś związek, jednak nie przeżył nikt, kto mógłby wyjaśnić, co się stało. Prawie nikt. Minęło już piętnaście lat od ukazania się ostatniej powieści z cyklu, którego bohaterem jest komisarz policji Van Vetereen. Ostatnia powieść z serii o komisarzu Gunnarze Barbarottim ukazała się sześć lat temu. W „Stowarzyszeniu leworęcznych” spotykają się po raz pierwszy. Nesser, autor kilkudziesięciu poczytnych powieści, powraca z kolejną intrygującą zagadką.

Paweł Kapusta „Pandemia”, Insignis
Pandemia zmieniła życie większości z nas. Dziś żyjemy w rzeczywistości, którą staramy się oswoić mianem „nowej normalności”. Co działo się na linii frontu podczas pierwszej fali zachorowań na koronawirusa? Jak wyglądały te pełne napięcia, obaw i dramatów dni? Jak sobie radzili ratownicy medyczni, pielęgniarki, diagności laboratoryjni - osoby bezpośrednio stawiające czoła nowemu zagrożeniu i walczące o życie i zdrowie innych? Mocna, chwilami wstrząsająca reporterska relacja Pawła Kapusty, który dokumentował przebieg pandemii w Polsce od jej oficjalnych pierwszych chwil. To opowieść z wielu perspektyw. Również osobistej, bo w sierpniu koronawirus dopadł także jego. Uzupełnieniem są pogłębione wywiady z „twarzami” walki z pandemią: ministrem zdrowia, Łukaszem Szumowskim oraz profesorem Krzysztofem Simonem.

Stephen King „Jest krew...”, Prószyński i S-ka
Cztery nowe, znakomite opowieści. King po raz kolejny pokazuje pełnię swojego kunsztu, że pewne tematy są nieprzemijające. Jednym z motywów przewodnich utworów Kinga jest zło, które występuje także w “Jest krew…”, przedstawione w tytułowej noweli jako “duży, uszargany, lodowatoszary ptak”. Stale obecne jest jednak też przeciwieństwo zła, w twórczości Kinga przybierające często postać przyjaźni. King przypomina nam, że codzienne przyjemności, choć ulotne, właśnie dzięki tej ulotności są piękne - czy jest to niespotykanie piękny, pogodny dzień po długich tygodniach szarugi, czy frajda z tańca, w którym idealnie wychodzi każdy krok, czy też nieoczekiwane miłe spotkanie. W takich momentach przekonujemy się, że Stephen King potrafi nie tylko przyprawić o dreszcz przerażenia, ale i opisać radość w jej najczystszym wydaniu.

Guillaume Musso „Sekretne życie pisarzy”, Albatros
Opublikowawszy trzy kultowe powieści, sławny autor Nathan Fawles ogłosił koniec pisarskiej kariery i zaszył się w Beaumont, na dzikiej wyspie na Morzu Śródziemnym. Przez 20 lat Fawles nie udzielił żadnego wywiadu. Jako że jego książki wciąż przykuwają uwagę czytelników, Mathilde Monney, młoda szwajcarska dziennikarka, zjawia się na wyspie, zdeterminowana, by poznać sekrety pisarza. Tego samego dnia na plaży zostaje znalezione ciało martwej kobiety, a władze otaczają wyspę kordonem. Tak zaczyna się niebezpieczne starcie twarzą twarz pomiędzy Mathilde i Nathanem, w którym namiętność mierzy się ze strachem, a zawoalowana prawda z wyrachowanym kłamstwem. To kolejna przewrotna historia, która wyszła spod pióra Musso, łącząca w sobie elementy powieści obyczajowej i thrillera psychologicznego.

Robin Cook „Geneza”, Rebis
Kiedy na stół sekcyjny w nowojorskim Inspektoracie Medycyny Sądowej trafia ciało Kery Jacobsen, wiele wskazuje na to, że doszło do przedawkowania narkotyków. Podczas sekcji okazuje się, że kobieta była w ciąży. Nikt nie wie, kto był ojcem dziecka. Czyżby jego tożsamość była kluczem do wyjaśnienia zagadki ostatnich chwil jej życia? Aria Nichols, rezydentka prowadząca sprawę, postanawia wykorzystać kontrowersyjną metodę badawczą opartą na najnowszych osiągnięciach biotechnologii. Zwraca się o pomoc do firmy specjalizującej się w wyszukiwaniu przodków, by na podstawie DNA płodu ustalić prawdopodobnych męskich krewnych dziecka i tym sposobem dotrzeć do tajemniczego ojca. Śmierć najlepszej przyjaciółki ofiary rzuca na sprawę nowe światło: ktoś robi wszystko, by zagadka śmierci Kery nigdy nie została wyjaśniona.

Leszek Pietrzak „Miasto wolności. Historia Świdnika od komunizmu do wolnej Polski”, Biblioteka w Świdniku
Dlaczego w Świdniku nigdy nie odbyły się najważniejsze państwowe uroczystości upamiętniające walkę „Solidarności” z komunistycznym systemem? - pyta autor książki. Dlaczego przedstawiciele najwyższych polskich władz, politycy, dziennikarze, a także historycy, ilekroć o niej mówią, pomijają rolę Świdnika? I przypomina, że przecież w lipcu 1980 roku robotnicy WSK jako pierwsi zainicjowali pokojową metodę walki z komunistycznym systemem. W czasach stanu wojennego działające w Świdniku struktury podziemnej „Solidarności” również należały do najsilniejszych i najbardziej aktywnych w kraju. Autor książki przypomina wszystkie te fakty i wydarzenia z nieodległej przeszłości.

Salman Rushdie „Quichotte”, Rebis
Sam DuChamp, drugorzędny autor thrillerów szpiegowskich, zainspirowany klasycznym dziełem Cervantesa tworzy postać Quichotte’a, szarmanckiego akwizytora o zmąconym umyśle i obsesji na punkcie telewizji, który niedorzecznie zakochuje się w telewizyjnej gwieździe, Salmie R. W towarzystwie (wymyślonego) syna Sancza Quichotte wyprawia się w awanturniczą podróż przez Amerykę, by udowodnić, że jest godny jej ręki, i dzielnie stawia czoło tragikomicznym niebezpieczeństwom ery Wszystko Się Może Zdarzyć. Tymczasem jego twórca, w szponach kryzysu wieku średniego, musi się zmierzyć z własnymi, nie mniej palącymi problemami. Tak jak Cervantes napisał Don Kichota, żeby wykpić kulturę swoich czasów, Rushdie zabiera czytelnika na szaloną wyprawę przez kraj w przededniu moralnej i duchowej zapaści.

Piotr Zychowicz „Germanofil”, Rebis
Władysław Studnicki był politycznym prorokiem. W najdrobniejszych szczegółach przewidział klęskę 1939 roku w wojnie z Niemcami, sowiecki cios w plecy i zdradę aliantów. Bezskutecznie apelował do ministra Becka o przyjęcie oferty III Rzeszy i wspólny marsz przeciwko Związkowi Sowieckiemu. Podczas wojny żądał od Hitlera, by porzucił zbrodniczą politykę okupacyjną w Polsce. Wielokrotnie interweniował na rzecz aresztowanych rodaków. Gotowy był nawet stanąć na czele kolaboracyjnego rządu, by ratować naród przed terrorem. Niemcy uwięzili go na Pawiaku. Dla komunistów Studnicki był “wrogiem ludu” i “faszystą”. Zychowicz przedstawia dramat i niejednoznaczne losy tej postaci. To najbardziej niepoprawna politycznie polska biografia z okresu II wojny światowej.

Morgan Audic „Jaskółki z Czarnobyla”, Wydawnictwo Mova
Ponad 30 lat po wybuchu elektrowni w Czarnobylu Morgan Audic powraca do jednej z najbardziej przerażających historii w dziejach świata. Przez Prypeć, teren dawnej zony, przetaczają się wycieczki turystów zafascynowanych nuklearnym wysypiskiem postsowieckiego świata. Podczas jednej z wycieczek zostaje znalezione zmasakrowane ciało mężczyzny. Do prowadzenia śledztwa zostaje włączony sztab ludzi: Aleksander Rybałko, który jako dziecko mieszkał w Prypeci, Josif Melnyk , policjant pracujący od kilku lat w Czarnobylu, a także ornitolożka Nina. Czy uda im się odkryć, kto stoi za w makabryczną śmiercią Leonida, syna byłego ministra Wiktora Sokołowa? Czy ta śmierć ma związek z jeszcze jedną, która wydarzyła się w dzień katastrofy w Czarnobylu?

Robert Małecki „Żałobnica”, Czwarta Strona
Gdyby to był idealny związek, Anna jeszcze długo nie wyszłaby z żałoby po wypadku męża i pasierbicy. Ale to nie było idealne życie, ani idealne małżeństwo. Anna bowiem nie była idealną żoną i macochą. W pogoni za szczęściem mogła znieść wiele, jednak śmierć bliskich zniszczyła wszystko z siłą sztormu, jej życie i plany. Żałobnica, piękna kobieta po trzydziestce, dziedziczy po śmierci męża świetnie prosperujące przedsiębiorstwo i spory majątek. Niestety skrywane głęboko tajemnice po latach wypływają na wierzch i Anna orientuje się, że ktoś zaczyna manipulować jej życiem. Kobietę zalewa fala strachu, ale zanim wpadnie w nieprzeniknioną toń, będzie musiała stawić czoła mrocznej przeszłości. I zrobi to. Tym bardziej, że ukrywa jeszcze jeden sekret.

Sally Rooney „Normalni ludzie”, WAB
Sally Rooney opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie. Powieść nominowana była do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award w 2019 r. A BBC ogłosiła, że historia Connella i Marianne zostanie przeniesiona na mały ekran, a adaptację wyreżyseruje Lenny Abrahamson.

Robert Forczyk „Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939”, Rebis
Robert Forczyk wykorzystując bogate doświadczenie historyka i oficera US Army demaskuje mity narosłe wokół najazdu Niemiec na Polskę we wrześniu 1939. Mity oparte na propagandzie, świadomych przekłamaniach zachodnich i sowieckich wojskowych i polityków, lenistwie historyków. Autor udowadnia, że plan Fall Weiss nie był modelowym przykładem blitzkriegu, lecz dość konwencjonalną kampanią, w czasie której Wehrmacht dopiero uczył się, jak wykorzystywać w walce czołgi i bombowce nurkujące. Robert Forczyk przedstawia rozwój polskiej doktryny militarnej, organizację armii. Udowadnia, że Wojsko Polskie było dobrze uzbrojone i wyposażone, walczyło odważnie, ale wytyka także polskie błędy militarne, polityczne, gospodarcze, które wraz z sowiecką inwazją doprowadziły do wrześniowej klęski.

Mark Boyle „Offline”, Wydawnictwo MOVA
Mark Boyle, znany na świecie jako „człowiek bez pieniędzy”, opisuje swoje życie bez technologii, rządzone rytmami pór roku, na tle krajobrazu dalekiego od miejskiego zgiełku. W swojej książce dzieli się wnioskami, które skłoniły go do „powrotu do korzeni”, oraz osobistą podróżą w poszukiwaniu sensu życia i pielęgnowaniem człowieczeństwa bez udziału urządzeń elektronicznych. Jego pełna otwartości, podszyta poczuciem humoru opowieść skłania do refleksji: czy jestem w stanie przełączyć się na stałe na tryb offline? Czy poczucie wygody zatraca we mnie radość z codziennych czynności? Jakie działania mogę podjąć, aby bliżej połączyć się ze światem i otaczającymi mnie ludźmi? Autor pisze jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskał wolność i szczęście. A może i ty, czytelniku, spróbujesz?

Przemysław Żarski „Blizna”, Czwarta Strona
Po każdej traumie zostaje blizna. W noworoczny poranek w sypiącym się pomieszczeniu gospodarczym zespół śledczych odnajduje zwłoki młodej kobiety. Dwadzieścia kilometrów dalej inna dziewczyna budzi się na tylnej kanapie rozbitego samochodu, należącego do Błażeja Urygi. W jaki sposób się tam znalazła i co łączy te sprawy? Dokąd prowadzą zbrodnie, które wkrótce wstrząsną całym miastem? Dwadzieścia pięć lat wcześniej komisarz Robert Kreft przekonał się, jak niewiele dzieli dzieciństwo od przedwczesnej dorosłości. Mimo upływu lat Kreft wciąż nie uporał się z samobójczą śmiercią matki. Teraz, gdy koszmar powraca po latach, komisarz znów musi zmierzyć się ze swoimi demonami. To historia o złych wyborach, o rozmywaniu się winy, kar, czy ról ofiary i kata, ale także o dążeniu do prawdy, które sprawia ból, rujnuje życie, odziera ze złudzeń.

Robert Szmidt "Per aspera ad astra", Rebis
O tym, że droga do gwiazd może być usłana cierniami, przekonuje się na własnej skórze Robert Bukowski, dowódca pierwszej wyprawy kolonizacyjnej, która w połowie XXI wieku wyrusza poza Układ Słoneczny. Celem Mayflower jest znajdujący się w odległości 25,5 lat świetlnych system Centuriona, w którego ekosferze astrofizycy odkryli ziemiopodobną planetę. Trwająca sto siedemdziesiąt lat podróż nie przebiega jednak tak gładko, jak zakładali jej organizatorzy. Poddawana kolejnym ciężkim próbom załoga będzie musiała nie tylko stawić czoło niespodziewanym przeciwnościom losu, ale także pokonać znacznie groźniejsze, wewnętrzne demony. Żaden z szóstki astronautów nawet nie podejrzewa, że ich heroiczne zmagania będą tylko wstępem do znacznie gorszego koszmaru.

Myke Cole "Legion kontra falanga", Rebis
Jak walczyły falanga i legion? Jaką stosowały taktykę, jak były uzbrojone i wyposażone? Jak przebiegało sześć bitew, w których stanęły naprzeciw siebie? Jaki wpływ na losy bitew miały polityka, wodzowie, pogoda, teren, emocje i... przypadek? I dlaczego falanga ostatecznie uległa? To nie nudny wykład, to barwna opowieść, w której Myke Cole łączy pisarską swadę i bogate doświadczenie żołnierza z precyzją historyka. Tekst uzupełnia kilkadziesiąt kolorowych ilustracji uzbrojenia i wyposażenia, mapy oraz plany bitew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski