Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Nowości godne polecenia

lub
Kilkanaście nowych tytułów, które możecie znaleźć w księgarniach, a które warte są by je zabrać np. na weekend za miasto albo na wakacyjny wyjazd.

Jaume Cabré „Podróż zimowa” (Marginesy)Płatny morderca na tropie płatnego mordercy, na którego życie także ktoś nastaje. Szemrany szlifierz diamentów z Amsterdamu, który próbuje wkraść się w łaski łódzkiego jubilera. Człowiek, którego kaszel niesie śmierć. Pianista, który podczas recitalu widzi w pierwszym rzędzie Franza Schuberta, choć ten nie żyje od 150 lat. Kataloński organmistrz surowo ukarany za zbrodnię, przy której nawet nie był obecny. To ledwie garstka bohaterów, których Jaume Cabré wyprawił w podróż. Pisarz zwodzi i bawi się z czytelnikiem - na poważnie, z przymrużeniem oka, rubasznie. Miesza plany czasowe i wątki, prowokuje, z premedytacją myli rzeczywistość z fikcją. Każde opowiadanie jest zaskoczeniem. Jeżeli to wasze pierwsze spotkanie z prozą katalońskiego pisarza, z pewnością przypadnie wam do gustu i nie będziecie żałować.

Ezekiel Boone „Wyklucie” (Insignis)W głębi peruwiańskiej dżungli, miejsca pełnego tajemnic, czarna szeleszcząca masa atakuje amerykańskich turystów. W odległym o tysiące kilometrów Minneapolis agent FBI, prowadząc dochodzenie w sprawie dziwnej katastrofy lotniczej, dokonuje makabrycznego odkrycia. W Kanpurze naukowcy z centrum ostrzegania przed trzęsieniami ziemi nie mogą dać wiary odczytom z jednego z sejsmografów i wyruszają, by go sprawdzić. W tym samym tygodniu rząd Chin zrzuca - jak oficjalnie zapewnia, w wyniku fatalnej pomyłki - bombę atomową na peryferyjne miasto przygranicznej prowincji własnego kraju. Podczas gdy fala niepokojących incydentów przetacza się przez świat, do pewnego laboratorium dociera tajemnicza paczka z Ameryki Południowej. Cokolwiek jest w środku, rwie się na wolność. Świat staje w obliczu zagłady.

Jorn Lier Horst „Jedna jedyna” (Smak Słowa)To już czwarty kryminał z komisarzem Williamem Wistingiem w roli głównej. Tego typu serie mają duży potencjał, bo zawsze jest szansa, że czytelnicy polubią bohatera - gliniarza, tak jak to było np. w przypadku Kurta Wallandera, Eberharda Mocka albo komisarza Maciejewskiego i wielu innych. Czy tak się stanie i tym razem? Zobaczymy. Jest ciepły, lipcowy dzień. Znana piłkarka ręczna - Kajsa Berg, w drodze do centrum treningowego, nagle znika bez śladu. Zaraz po tym, wybucha pożar lasu. Podczas prac porządkowych, strażacy znajdują zwęglone ludzkie zwłoki przykute do drzewa. Obok leży martwy kot z odciętymi łapami. Podczas prowadzenia śledztwa, wszystkie osoby zdają się coś ukrywać, a dochodzenie stopniowo odkrywa ludzką słabość oraz wiele innych wad, no i żądzę władzy.

Imran Mahmood „Nic o mnie nie wiecie” (Czarna Owca)Przed sądem staje młody chłopak oskarżony o morderstwo. Tuż przed zakończeniem procesu zwalnia adwokata i postanawia sam wygłosić mowę końcową we własnej obronie. Twierdzi, że prawnik radził mu przemilczeć pewne sprawy we wcześniejszych zeznaniach. Czasami może być zbyt trudno wytłumaczyć prawdę tak, by inni w nią uwierzyli. Ale jeśli chłopak ma spędzić resztę życia za kratkami, to chce przynajmniej trafić do więzienia za to, co naprawdę zrobił. Kiedy omawia kolejne elementy materiału dowodowego, składa swoje życie w nasze ręce. My, czytelnicy - członkowie ławy przysięgłych - musimy powstrzymać się od osądów, dopóki nie usłyszymy jego historii w całości. Przyjęta przez niego linia obrony budzi wiele wątpliwości… Ale tak naprawdę liczy się odpowiedź na jedno pytanie: Zrobił to czy nie?

Marek Rybarczyk „Skandale angielskich dworów” (Prószyński i S-ka)Bajeczne fortuny, wystawne życie, przynależność do jednej z najwspanialszych elit Europy i międzynarodowe koligacje. Ale za drzwiami wielkich rezydencji i pałaców było także życie, które miało nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Pełne skandali, ekscentryzmu i seksualnych afer. Hrabia Castlehaven w noc poślubną ze swoją żoną zaprosił także służbę. Przyszły król Edward VII zaliczył dwa tysiące kochanek, w paryskim burdelu miał własny apartament, z rodowym herbem i wielką żeliwną wanną, w której kąpał się z kurtyzanami w szampanie. Nosił też torbę golfową wykonaną ze skóry penisa słonia. Książę Karol na pytanie Diany o romans z Kamilą Parker Bowles, miał odpowiedzieć krótko: „Nie chcę być pierwszym w historii księciem Walii, który nie ma kochanki”.

Robert Harris „Monachium” (Albatros)Mówiąc krótko: udała się ta książka Harrisowi. Opowieść osnuta wokół brzemiennej w skutki konferencji monachijskiej z 1938 roku daje czytelnikowi dobrą rozrywkę i trochę do myślenia. Czy brytyjski premier Neville Chamberlain rzeczywiście był nieudacznikiem, politycznym naiwniakiem i dał się oszukać Hitlerowi w zamian za mgliste obietnice utrzymania pokoju w Europie? A może jednak “wycisnął” z Monachium maksymalnie dużo, na ile było to możliwe w tamtych warunkach? Pomyślcie o tym podczas lektury. Obok postaci historycznych mamy dwóch fikcyjnych, głównych bohaterów. Hugh Legat jest osobistym sekretarzem premiera Chamberlaina. Natomiast Rikard von Holz pracuje w sztabie niemieckiego MSZ i jest członkiem tajnego antyhitlerowskiego ruchu oporu. Jakie są ich cele?

Marina Abramović „Pokonać mur. Wspomnienia” (Rebis)Ikona performansu, artystka, której udało się dotrzeć z kontrowersyjnymi dziełami do szerokiego grona odbiorców. “Doświadczyłam wolności absolutnej - czułam, że moje ciało nie zna ograniczeń, że ból nie ma żadnego znaczenia, że nic się nie liczy - i to mnie upoiło”. W 2010 roku ponad 750 tysięcy ludzi ustawiło się w kolejce do nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, by wziąć udział w trwającym w sumie ponad 700 godzin performansie Mariny Abramović - usiąść naprzeciw niej i nawiązać z nią milczące porozumienie. Ta książka to opowieść Mariny o niej samej, poruszająca historia jej życia i wyjątkowej kariery artystycznej związanej z poddawaniem ciała ekstremalnym próbom strachu, bólu, wyczerpania czy zagrożenia w dążeniu do emocjonalnej i duchowej przemiany.

Leszek Herman „Biblia diabła” (Muza)Według legendy Kordula była dwórką brytyjskiej księżniczki zamordowanej wraz z dziesięcioma tysiącami dziewic przez Hunów. Jej szczątki uznano za święte relikwie. Czaszka trafiła do niewielkiego księstwa nad Bałtykiem. W skarbcu katedry w Kamieniu Pomorskim dotrwała do końca drugiej wojny światowej. W czasie wojny trzydziestoletniej od brzegów wyspy Wolin odbija galeon, w którego ładowni ukryty jest przerażający ładunek. Klątwa z nim związana dosięgnie każdego, kto odważy się go tknąć. Mroźna noc 5 marca 1945 r. Ucieczka przed wkraczającymi Rosjanami. W drogę rusza kawalkada wyładowanych wozów. Jest tam m.in. jeden z najcenniejszych pomorskich artefaktów. Jaki związek mają ze sobą te trzy wydarzenia? Jedna z największych tajemnic Pomorza wciąż przyciąga rzesze poszukiwaczy skarbów.

David Scarfe "Księga dzikości" (Insignis)W świecie, w którym zawsze mamy pod ręką telefon, tablet, komputer czy konsolę, często nie zauważamy, ile radości czeka na nas poza domem. Budujemy światy w Minecrafcie, kiedy moglibyśmy budować tratwę; oglądamy najnowszy serial na Netfliksie, kiedy moglibyśmy oglądać gwiazdy; bezmyślnie buszujemy po mediach społecznościowych, kiedy moglibyśmy buszować po lesie; szukamy okazji w internecie, kiedy moglibyśmy szukać złota w strumieniu. Mamy coraz lepsze smartfony, ale coraz mniej doświadczeń – świat skurczył się do rozmiaru ekranu przed oczami. "Księga dzikości" przypomina nam, ile cudownych przeżyć czeka na nas za progiem. Jest pełna propozycji prostych i przyjemnych zajęć i gier na świeżym powietrzu.

Katarzyna Misiołek "Ktoś ci się przygląda" (Muza)Anna, radiowa dziennikarka, której nocny program „Randka w ciemno” jest bardzo popularny wśród słuchaczy, mieszka z pięcioletnim synem w starym domu na krakowskim Podgórzu. Jest kobietą jakich wiele – rozwiedzioną samotną matką, która godzi pracę zawodową z opieką nad dzieckiem. W jej życiu nie dzieje się nic niezwykłego, aż do dnia, w którym odkrywa, że ktoś się koło niej kręci. Ktoś, kto ma klucze do jej domu. Ktoś zupełnie obcy, a może bliski? Ktoś, kto nie waha się naruszyć pewnych granic i być może ma złe zamiary… Anna zaczyna się bać. Ten, kto ją osacza, wciąż pozostaje w ukryciu. Anna gubi się w domysłach, powoli przestaje ufać nawet swoim bliskim. Nęka ją nowy sąsiad? Syn gruzińskiej gosposi o ponurym spojrzeniu? Były student, z którym miała przelotny romans? Jak wiele wiemy o ludziach, których spotykamy na co dzień? I czy to możliwe, że Anna, która bardzo źle zniosła swój niedawny rozwód, wszystko to sobie wyobraziła? Pozostawiona samej sobie, osamotniona po odejściu męża, wpada w paranoję, czy może jednak ktoś na nią czyha?

Keith Stuart "Chłopiec z klocków" (Muza)Poznajcie Alexa, trzydziestoparoletniego tatę. Kocha swoją żonę Jody, lecz zapomniał, jak jej to okazywać. Kocha swojego syna, Sama, ale go nie rozumie. Coś musi się zmienić. A Alex powinien zacząć od siebie. Poznajcie ośmioletniego Sama. Pięknego, zaskakującego, autystycznego chłopca. Dla niego świat to zagadka, której nie potrafi samodzielnie rozwiązać. Gdy jednak Sam zaczyna grać w Minecrafta, pojawia się miejsce, w którym on i tata zaczynają na nowo odkrywać nie tylko samych siebie, lecz także siebie nawzajem… Czy rozsypaną na kawałki rodzinę uda się poskładać?

Qing Li "Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych" (Insignis)Shinrin-yoku – leśna kąpiel – to spędzanie czasu w lesie, żeby być zdrowszym, szczęśliwszym i spokojniejszym. Shinrin-yoku od dziesiątków lat stanowi jeden z filarów japońskiej kultury i sposób odbudowywania naszych więzi z naturą. Może przybierać różne formy: od uważnych spacerów po lesie, przez wyjście do pobliskiego parku, po chodzenie boso po trawie. Badania dr. Qing Li, eksperta w dziedzinie medycyny leśnej, dowiodły, że obcowanie z drzewami (a nawet ustawienie w mieszkaniu czy biurze odpowiednich roślin czy wdychanie olejków eterycznych) może obniżać ciśnienie krwi, zmniejszać stres, zwiększać energię życiową i pobudzać układ odpornościowy. Bazując na swojej wieloletniej pracy naukowej, dr Li pisze o odmieniającej życie mocy drzew. Dzieli się przy tym praktycznymi radami i wskazówkami, by każdy z nas mógł skorzystać z dobroczynnego działania shinrin-yoku.

Benedict Wells "Ucieczka z martwego życia" (Muza)Brennerowi nie ma czego zazdrościć. Z jego kariery muzycznej nic nie wyszło, praca na pełny etat, jako nauczyciela budzi w nim wstręt, a jego życie miłosne jest jedną katastrofą. Nagle odkrywa w swojej klasie nieprawdopodobny talent muzyczny: Rauliego Kantasa z Litwy. Jako manager tajemniczego chłopca chce jeszcze raz spróbować kariery muzycznej, jednak nie przypuszcza nawet, co go w związku z tym czeka. Tragikomiczna powieść o zaprzepaszczonych szansach i starych marzeniach, o miłości, Bobie Dylanie i przedziwnej podróży do Stambułu. Magiczne lato, podczas którego wszystko wydaje się znowu możliwe.

Brandon Sanderson "Alcatraz kontra Bibliotekarze. Zakon Rozbitej Soczewki" (IUVI)Jeśli Mokia upadnie, jej los mogą podzielić pozostałe Wolne Królestwa, a wtedy cały świat znalazłby się we władaniu złowrogich Bibliotekarzy. Choć jego jedyna broń to kilka par soczewek, zapas wybuchowych pluszowych misiów i niewiarygodny talent do psucia, Alcatraz i tak podejmie wyzwanie. Wystarczy, że pokona armię monstrualnych bibliotekarskich robotów, oddziały Bibliotekarzy, którzy mają normalny wzrost, lecz są nadzwyczaj groźni, oraz najniebezpieczniejszego przeciwnika – własną matkę.

Roma J Fiszer "Siedlisko gorących serc" (Edipresse)Anna, Kasia i Eliza goszczą w Iskierce, stojącej na pełnym słońca i otulonym ciszą wzgórzu. Ono jest źródłem siły i energii kobiet do kolejnych stających przed nimi wyzwań. Dobro oraz optymizm całej trójki są zaraźliwe; przyciągają licznych, poznanych na Kaszubach przyjaciół, więc Iskierka tętni życiem jak nigdy dotąd. Tuż obok trwa budowa siedliska, którego centralnym elementem będzie ich przyszły dom. Anna wraz z Ryszardem, w którym kocha się z wzajemnością, zajmują się jego budową. Kasia podczas wesela z Maciejem oznajmia, że pod sercem nosi jego dziecko, zaś najmłodsza bohaterka, Eliza, rozpoczyna drugi rok studiów w Gdyni. Czas tam spędzony, to dla niej również okres poważnych rozterek sercowych. Gdy pojawi się w Parchowie z dyplomem ukończenia uczelni wydarzy się coś, co ostatecznie wyjaśni tajemnicę pochodzenia Anny, ale także spowoduje, że serce Elizy zdecyduje się wreszcie, dla kogo ma bić mocniej.

Hector Garcia, Francesc Miralles "Trening ikigai" (Muza) Garcia i Miralles, korzystając z wiedzy zdobytej podczas podróży po Japonii, stworzyli swój autorski program samodoskonalenia. Jest on motywujący, realistyczny i oparty na prostych ćwiczeniach, a także uniwersalny – może dotyczyć naprawdę różnorodnych celów, stawianych sobie przez osoby w różnym wieku i mających różne zainteresowania. Te wszystkie ćwiczenia prowadzą do najważniejszego: odkrycia swojego ikigai – pasji i sensu życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski