Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Nowości z księgarni do poczytania wiosną

lub
Kolejna porcja książek, które pojawiły się w księgarni. Zachęcamy Cię do wybrania czegoś interesującego dla siebie.

Wojciech Chmielarz „Cienie” (Marginesy) Nazwisko autora to znana marka na rynku polskich powieści kryminalnych i gwarancja emocjonującej lektury. A komisarz Jakub Mortka jest gliniarzem, którego nie można polubić. W Milanówku giną dwie kobiety - córka i konkubina słynnego gangstera. Zastrzelono je z broni podkomisarza Kochana, a on sam znika. Dzwoni jednak do komisarza Mortki i prosi o pomoc: mówi, że ktoś go wrabia. W tym samym czasie aspirantka Sucha próbuje rozwikłać sprawę nagrania z ukrytej kamery, na którym widać, jak kilku mężczyzn gwałci chłopaka. Zidentyfikowała wysoko postawionych polityków. Wie, że jeśli ujawni nagranie, wszystkiego się wyprą. W dodatku chłopak popełnił samobójstwo. Mortka i Sucha postanawiają sobie pomóc - jeszcze nie wiedzą, że ich śledztwa się łączą i że staną oko w oko ze śmiercią.

James Rollins „Siódma plaga” (Albatros)Dwa lata po swoim zniknięciu na sudańskiej pustyni profesor Harold McCabe, lider brytyjskiej ekspedycji archeologicznej, odnajduje się nieoczekiwanie. Pogrążony jest jednak w szaleństwie i umiera zanim zdoła opowiedzieć, co go spotkało. Sekcja zwłok ujawnia, że ktoś zaczął mumifikować ciało profesora, kiedy ten jeszcze żył. Zwłoki McCabe’a zostają wysłane do Londynu w celu dalszych badań, tymczasem niepokojące wieści nadciągają z Egiptu. Zespół medyczny, który badał ciało profesora, zapadł na nieznaną chorobę, która szybko rozprzestrzenia się w Kairze. Rzecz jest poważna, ponieważ profesor McCabe wyruszył na pustynię, szukając dowodu na prawdziwość opowieści o dziesięciu plagach Mojżesza. W miarę narastania pandemii pojawia się coraz więcej pytań. Czy biblijna historia znów się powtarza?

Joyce Carol Oates „O człowieku, który stracił cień” (Rebis)W 1965 roku młoda neuropsycholożka Margot Sharpe, początkująca badaczka, poznaje przystojnego, wykształconego, obdarzonego charyzmą Elihu Hoopesa, człowieka cierpiącego na ciężką amnezję. To spotkanie na zawsze naznaczy nie tylko jej karierę naukową, ale i ścieżkę życia. “O człowieku, który stracił cień” to nadzwyczaj oryginalna opowieść o zakazanej miłości i tajemnicach psyche, napisana w precyzyjnym i zarazem emocjonalnym stylu charakterystycznym dla autorki. Książka niełatwa w odbiorze, ale bez wątpienia warta lektury. Autorka zgłębia najciemniejsze zakamarki ludzkiego umysłu. Joyce Carol Oates jest bardzo utytułowaną pisarką, laureatką wielu nagród. Od wielu lat uważana jest za jedną z czołowych kandydatek do literackiej Nagrody Nobla.

Tim Peake „Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć...” (Wydawnictwo Kobiece)Czy w kosmosie jest szybki internet? Kiedy człowiek postawi stopę na Marsie? Jak pachnie przestrzeń kosmiczna? Czy w stanie nieważkości da się korzystać z iPada? Czy każdy z nas może zostać astronautą? Na te i setki innych pytań odpowiada brytyjski astronauta, Tim Peake. Młody czytelnik dzięki tej książce poczuje się jak prawdziwy badacz kosmosu: usłyszy ryk silników startującej w kosmos rakiety, zerknie w nocne niebo, by zobaczyć okrążającą Ziemię Międzynarodową Stację Kosmiczną i przekona się, jak to jest podziwiać wschody i zachody słońca 16 razy na dobę. Ten pełen pasji przewodnik po życiu w kosmosie zabierze cię w niezwykłą podróż, pokaże tajniki pracy astronauty i odkryje cuda technologii kosmicznej stworzonej przez człowieka.

Fernando Aramburu „Patria” (Sonia Draga)Obraz kilkudziesięciu ostatnich lat historii Kraju Basków - od połowy lat 80. do 2011 roku - stworzony z opowieści o losach członków dwóch baskijskich rodzin. Książka o ludzkim strachu, zniszczonych przyjaźniach i związkach, bezsilności wobec niekontrolowanej spirali terroryzmu, a w końcu także o wybaczeniu. Mówiąc krótko, dzięki tej książce mamy szansę zrozumieć dlaczego przez tyle lat w Kraju Basków przelewała się krew. „Jeśli Chata wuja Toma stała się ostatecznym impulsem dla abolicjonizmu... Jeśli Jeden dzień Iwana Denisowicza uświadomił to, co się działo w ZSRR... To z “Patrią” powinno być podobnie, bo wstrząsa naszymi sumieniami. Nie możemy zapomnieć, że wszystko, co zostało w niej opisane, wydarzyło się naprawdę. I miało miejsce tutaj” - napisał jeden z hiszpańskich krytyków.

James Aldred „Człowiek, który wspina się na drzewa” (Rebis)Reportażysta i dokumentalista BBC napisał o pasji, odwadze i spełnianiu marzeń. Jak to jest, znaleźć się na czubku figowca dusiciela na Borneo? Albo wisieć na linie w rynsztunku bojowym, aby sfilmować gniazdo harpii w Wenezueli? Albo wspinać się bez asekuracji w Kongu, żeby zobaczyć coś więcej niż słonie i goryle na dnie lasu? Dla Jamesa Aldreda wspinaczka po drzewach jest nie tylko profesją i źródłem utrzymania, ale i ogromną życiową pasją. To miłość do dzikiej i nieokiełznanej przyrody. Dorastał na skraju New Forest w południowej Anglii i już od wczesnego dzieciństwa uwielbiał przyrodę, szczególnie drzewa. Nic więc dziwnego, że zajął się arborystyką, a potem fotografią i filmem przyrodniczym, dołączając między innymi do ekip realizatorskich Davida Attenborough.

Marek Borucki „Bohaterowie polskich powstań” (Muza)Rzeczpospolita przestała istnieć w końcu XVIII wieku. Naród utracił niepodległość, ale przecież nigdy się z tym nie pogodził. Dążenie do suwerenności i walka z tyranią zaborców stały się narodową cechą Polaków. Etapami walki o wolność były powstania narodowe: kościuszkowskie, listopadowe, krakowskie, styczniowe, wielkopolskie, śląskie i warszawskie. Książka Marka Boruckiego, historyka, opowiada właśnie o tych narodowych zrywach, a zwłaszcza o ich uczestnikach, przywódcach. O powstańcach, którzy nie szczędzili zdrowia i życia, nawet gdy szanse na zwycięstwo były niewielkie. Co istotne, autor ukazuje ducha walki Polaków, zaangażowanie i wiarę w zwycięstwo, a nie rozpacz i zwątpienie. Wśród opisanych bohaterów są główni przywódcy powstań.

Oliver Bowden „Assassin’s Creed Orgins. Pustynna przysięga” (Insignis)Kolejna książka z serii o przygodach Assassina. Wszystkie dotychczasowe cieszyły się wielkim uznaniem nastoletnich czytelników (i nieco starszych również). Plus gry komputerowe i na konsole, komiksy i filmy. Mamy rok 70 p.n.e. Po egipskiej ziemi krąży bezwzględny zabójca. Jego misją jest odnaleźć i wyplenić ostatnich Medżajów - członków starożytnej organizacji opartej na więzach krwi.Ze spokojnego miasteczka Siwy wyjeżdża nagle jego opiekun, pozostawiając swojego nastoletniego syna Bayeka z pytaniami o własną przyszłość i przeczuciami celu, który ma osiągnąć. W pogoni za odpowiedziami chłopak wyrusza w podróż brzegiem Nilu przez tonący w chaosie Egipt i stawia czoła niebezpieczeństwom i intrygom stanowiącym chleb powszedni Medżajów.

Antonio Manzini „Zła pora roku” (Muza)Detektyw Rocco Schiavone został karnie zesłany z Rzymu na północ Włoch do Aosty. Prowadzi nową sprawę: chodzi o niezgłoszone porwanie. Ofiarą jest osiemnastoletnia dziewczyna, córka miejscowego przedsiębiorcy budowlanego. Schiavone szybko się orientuje, że za jej porwaniem stoi organizacja przestępcza, która przeniknęła w społeczne i ekonomiczne struktury miasteczka. Wszystko to odbywa się tuż pod nosem Rocca. Co więcej, jego własna przeszłość nadal stanowi zagrożenie dla jego teraźniejszości. Inteligentny, bezpardonowy i skuteczny Rocco udowodni, że intuicja nigdy go nie zawodzi.

Beata Pawlikowska „Jestem szczęśliwym singlem” (Edipresse)Kolejna książka Beaty Pawlikowskiej, podróżniczki, tłumaczki. Tym razem wzięła na tapetę temat zawsze aktualny – relacje międzyludzkie. W „Jestem szczęśliwym singlem” tłumaczy swoim czytelnikom, że szczęście nie zawsze idzie w parze z byciem w związku oraz że prawdziwej miłości nigdy nie należy szukać na siłę. Pawlikowska na bazie własnych przeżyć objaśnia czytelnikom, w jaki sposób zbudować szczęśliwy, zdrowy i pełen uczucia związek, a także jak dbać o niego i go pielęgnować, by przetrwał mimo wzlotów i upadków. Autorka szczerze i bez owijania w bawełnę opowiada o tym, jak sama czuła się więźniem w swoim nieszczęśliwym związku, w którym trwała wbrew rozsądkowi, będąc przekonaną, że tylko u boku drugiego człowieka jest w stanie osiągnąć szczęście i satysfakcję z życia.

Jarosław Maślanek „Góra miłości” (WAB)Zniknięcie żony, lawina wspomnień i historie, które im przeczą. Bohater, zobaczywszy nieznane zdjęcie żony, próbuje odtworzyć ostatni okres jej życia. I wówczas odkrywa że to, co pamięta sprzed zniknięcia, znacznie różni się od tego, co wyłania się z opowieści osób postronnych. Bohater nie wie, komu wierzyć – swojej pamięci czy relacjom postaci, które spotyka. Dzień Wszystkich Świętych, pusty supermarket, bezruch i mroczny zwrot w życiorysie to elementy świata „Góry miłości”.

Malwina Bakalarz „Jak zmieniłam życie w rok?” (Edipresse)To historia o kobiecie z małego miasteczka, która goni, pędzi i chce coś osiągnąć w życiu - i osiąga. Jej podejście do życia zmieni dopiero rodzina. Zawsze chciała ją założyć, ale nie spodziewała się, że odciśnie takie piętno na jej światopoglądzie. Malwina rozkochuje się w życiu rodzinnym i macierzyństwie, nadal jednak funkcjonując w rytm korporacyjnych obowiązków. Szybko, byle do celu, a po celu cel kolejny. Kolejne sukcesy przychodzą jej z łatwością. Nic dziwnego, w końcu to tytan pracy i wulkan energii. „Miałam tego wszystkiego dosyć. Podjęłam ostateczną decyzję. Dosyć pędu. Na pierwszym miejscu - zdrowie. O ciąży postanowiłam zapomnieć, puścić to wolno. Widocznie tak musi być. Małymi kroczkami, z potknięciami, ale ciągle do przodu, dopracowywałam kolejne fuszerki mojego funkcjonowania. Nigdy bym nie pomyślała, że na końcu mojej drogi czeka mnie największy cud – upragniona ciąża. Bez wsparcia farmakologicznego, bez wsparcia medycznego…” – pisze Malwina Bakalarz, autorka słynnego bloga bakusiowo.pl - w swojej debiutanckiej książce „Jak zmieniłam życie w rok?”.

Agnieszka Przybysz „Kobieca moc” (Nowa Proza)Kobieca moc - odkryj 10 mocy drzemiących w Tobie. Przebudź kobiecość, by przełamać ukryte wewnętrzne blokady i aktywować Twoją kobiecą moc, byś miała cudowne relacje, miłość i zawód lub biznes z pasją. Sprawdzony system podnoszenia świadomości obfitości, który powstał na bazie doświadczeń autorki. Stosując te 10 mocy, możesz się spodziewać większego zainteresowania Twoją osobą, nagle ktoś zechce Ciebie wysłuchać, uzna za eksperta-specjalistę w Twojej branży, zaproponuje Ci awans albo podwyżkę, prezent. Nowe projekty lub kontrakty trafią właśnie do Ciebie, a Twoje relacje staną się cieplejsze, a nawet łatwiej Ci będzie przyjąć miłość, która zechce zapukać do Twoich drzwi.

Dani Rabaiotti, Nick Caruso „Czy to pierdzi?” (Insignis)Robią to psy. Robią to krocionogi. Kiedyś robiły to dinozaury. I robisz to ty, w przeciwieństwie do ośmiornic. Być może robią to także pająki, ale pewności nabierzemy dopiero w toku dalszych badań. Nie robią tego ptaki, chociaż mogłyby, gdyby tylko chciały. A śledzie robią to po to, by się porozumiewać. Ksiązka jest pełną zaskakujących faktów, bogato ilustrowaną i rzetelnie, a przy tym lekko napisaną książką o tym, co piszczy we wnętrznościach zwierząt. Autorzy omawiają aż 80 gatunków. Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele intrygujących pytań.

Noah Trevor „Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA” (WAB)Jedna z najdowcipniejszych książek roku i wielki bestseller „New York Timesa”. Pełne poczucia humoru wspomnienia znanego amerykańskiego satyryka, który dorastał w trudnych warunkach w czasach apartheidu w RPA. To też opowieść o miłości, jaka łączyła go z niezłomną matką, która nie bała się sprzeciwiać ani rasistowskiemu systemowi, ani tradycjom, spychającym afrykańskie kobiety na sam dół społecznej drabiny. Wciągająca narracja, pełnokrwiste postacie i pozytywne podejście autora do ludzi i życia składają się na tę podnoszącą na duchu książkę.

Maciej Skrzątek „Numerologia wróżebna” (Buchmann)"Numerologia wróżebna" w bardzo przystępny sposób wyjaśnia symbolikę liczb, przedstawia znaczenie i wpływ daty urodzenia na życie każdego z nas. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ mają liczby na naszą codzienność. Wróżbita Maciej Skrzątek uświadamia nam, co musimy zaakceptować w naszym życiu, bo jest nam to dane od losu, a na co mamy wpływ i co możemy zmienić. Umiejąc czytać datę urodzenia poznamy lepiej otaczający nas świat. Książka jest przeznaczona dla tych, którzy chcą świadomie kierować swoim losem, opanować numerologię, zrozumieć jak wielki wpływ mają liczby na naszą codzienność.

Agnieszka Szygenda „Odnaleziony po latach” (Edipresse)Kto z nas czasami nie ma ochoty rzucić wszystkiego i zmienić swojego życia? Główny bohater powieści, samotnie wychowujący nastoletniego syna, w ciągu jednego miesiąca traci pracę, syna i zdrowie. Ale kiedy wszystko się wali, może to oznaczać, że świat chce nam pomóc zbudować siebie inaczej, od nowa. Niektórym zdarzeniom trzeba po prostu pozwolić się zadziać. Czterdziestokilkuletni mężczyzna wyprowadza się na drugi koniec Polski, żeby przed sobą uciec, a w konsekwencji siebie znajduje. W nowym domu odkrywa ukryty pod podłogą właz do piwniczki, która skrywa tajemnicę z czasów II wojny światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski