Książki w Kurierze: Nowości z księgarskich półek

lub
Udostępnij:
Prezentujemy kolejną porcję nowości książkowych, które pojawiły się na rynku. Z pewnością znajdziecie coś interesującego dla siebie.

Bryan Mark Rigg „Losy żydowskich żołnierzy Hitlera” (Rebis)Byli żołnierzami i oficerami, służyli w regularnej armii lub w Waffen-SS. Według osławionych nazistowskich ustaw rasowych byli także Żydami. Pochodzili z różnych rodzin, często o tradycjach wojskowych i chrześcijańskich, wstępowali do armii z rozmaitych pobudek: powodowani patriotyzmem, ze strachu, chcąc ochronić rodziny przed prześladowaniami.

Autor szczegółowo analizuje doświadczenia żołnierzy, których uznano za Żydów. Zamieszcza zapisy rozmów z ludźmi o fascynujących i zarazem strasznych biografiach. Z ich opowieści o przeżyciach na froncie, o nieustannym zagrożeniu w kraju, z ich refleksji na temat patriotyzmu i lojalności wobec ojczyzny, wyłania się wstrząsający obraz ludzi walczących za Trzecią Rzeszę, którzy byli jednocześnie ofiarami rasistowskich praw.

Mariusz Zielke „Dobre miasto” (Czarna Owca)Duszna atmosfera prowincjonalnego miasteczka, zamknięta, nieprzychylna społeczność oraz dojmujące przekonanie, że życie nie przyniesie nic lepszego - czy to wystarczy, aby zwyczajny człowiek stał się zabójcą? Dobre Miasto jest jak każde inne: ma swoje ciemne zaułki i ponure tajemnice. Kiedy zamordowana zostaje żona lokalnego biznesmena, uwielbiana przez wszystkich aktywistka, wzrasta niepokój, mnożą się plotki i rodzą nowe podejrzenia. Wkrótce ma rozpocząć się proces trzech mężczyzn podejrzanych o to brutalne morderstwo. Tymczasem Małgorzata, dziennikarka pochodząca z Dobrego Miasta, odkrywa, jak wiele niedomówień jest w tej na pozór prostej sprawie i jak bardzo nieprawdziwe twarze ukazują jej kolejni rozmówcy. Od tego, komu teraz zaufa, będzie zależało jej życie.

Chris McGeorge „Zgadnij kto” (Insignis) W wieku jedenastu lat Morgan Sheppard rozwiązuje zagadkę niespodziewanej śmierci swojego nauczyciela matematyki. Mimo że wyglądała na samobójstwo, Morgan odnajduje zabójcę i zyskuje przydomek „małoletniego detektywa”. Dwadzieścia pięć lat później Morgan budzi się w pokoju hotelowym przykuty kajdankami do łóżka. Oprócz niego jest tam pięć nieznajomych osób. W łazience znajdują czyjeś zwłoki. Jedna z osób w pokoju jest zabójcą, a Sheppard ma trzy godziny, by odkryć która. Jeżeli mu się nie uda, wszyscy zginą. Z każdą upływającą minutą gęstnieje atmosfera. Dochodzi do kłótni, wybuchów paniki, wzajemnych oskarżeń. Sheppard, walcząc ze swoimi ograniczeniami i uzależnieniami oraz pokonując niechęć otaczających go osób, rozpaczliwie poszukuje rozwiązania zagadki. Aby uratować siebie i pozostałych.

Ewa Madeyska „Ostatni romans Kornelii” (Rebis)Bohaterka powieści, Kornelia Kłosowska, która jest scenarzystką i autorką cieszącej się dużą popularnością książki, traci nieoczekiwanie pracę. Okazuje się, że znalazła się na zakręcie. Co będzie dalej? Na domiar złego grozi jej proces. Żona pewnego posła dopatruje się podobieństwa między jednym z bohaterów książki a swoim mężem. Planuje pozwać Kornelię do sądu. Wydawca żąda, aby autorka napisała romans, w którym ukaże małżeństwo posła w lepszym świetle. Pozbawiona źródła dochodów Kłosowska wraca do rodzinnego Miłowa, w którym spotyka licealną miłość. Tyle fabuła. Autorka nie tylko bawi się stereotypowymi cechami tzw. literatury kobiecej, lecz przede wszystkim ujawnia tajemnice warsztatu pisarskiego. W lekkim tonie przedstawia perypetie pisarki na zakręcie.

Alexander Polonius „Widziałem oblężenie Warszawy” (Rebis)Przyjazd na wakacje do Polski zamienia się nagle w ciąg dramatycznych przygód i walkę o życie we wrześniu 1939 roku. Dziennik Poloniusa jest bardzo interesującą relacją. Autor ma dar obserwacji i doskonale potrafi opowiadać, jego opisy są szczegółowe i plastyczne. Jak zdjęcia. Ponadto emocje są doskonale ukazane, napięcie nie opada, a z kart wyłania się czasem bardzo naturalistyczny obraz życia w atakowanej Polsce i obleganej stolicy, z jasnymi, optymistycznymi akcentami, ale też z całym okrucieństwem wojny. Są więc opisy ogromnych zniszczeń i śmierci. Ciekawa jest historia tej książki. Warto przypomnieć, że została wydana w Wielkiej Brytanii już w 1941 roku i natychmiast zyskała rozgłos, a jej egzemplarze znajdują się w bibliotekach na całym świecie.

Jorn Lier Horst „Nocny człowiek” (Smak Słowa)Mglisty, jesienny poranek. Powoli ustępująca mgła odsłania głowę kobiety wbitą na pal pośrodku miejskiego rynku. Jej tożsamość jest nieznana, ale widać, że to młoda osoba. William Wisting stoi przed koniecznością zbadania najbardziej groteskowego morderstwa w swojej policyjnej karierze. Cała Norwegia jest wstrząśnięta, media domagają się szybkiego wyjaśnienia sprawy. Presja nie maleje, kiedy zostają znalezione kolejne zwłoki, wyłowione z głębi rzeki. To kolejna powieść kryminalna Horsta, który należy do śmietanki norweskich twórców tego gatunku literatury. Ma solidny warsztat, a że autor sam jest policjantem, to ma dużą wiedzę o czysto technicznej stronie zawodu, plus zdolność opowiadania i budowania intrygi w znakomity sposób. Przy okazji dostarcza wiele dobrych analiz społecznych.

Caleb Carr „Miasteczko Surrender” (Rebis)Na głębokiej prowincji stanu Nowy Jork dochodzi do brutalnych morderstw. Mimo prób zatuszowania sprawy okazuje się, że wszystkie ofiary są nastolatkami porzuconymi przez rodziców. Ekscentryczny samotnik, doktor Trajan Jones, odkrywa, że za morderstwami mogą stać bogaci i wpływowi mieszkańcy Nowego Jorku. Gdy posługując się metodą opracowaną przez doktora Laszlo Kreizlera zbliża się do rozwiązania zagadki, nad nim i jego współpracownikami zaczynają się zbierać ciemne chmury. Caleb Carr, autor bestsellerowego “Alienisty“, w tej książce z ogromną dbałością o szczegół i wymiar psychologiczny ukazuje zaścianek Ameryki i najbardziej bezbronne ofiary świata na uboczu. Precyzyjnie punktuje główne grzechy, których dopuszczają się w swojej pracy organy ścigania.

Luz Gabas „Płomień pod lodem” (Muza)Owego fatalnego dnia, gdy Attua po śmierci ojca musiał zająć jego miejsce, pojął, że obiecująca przyszłość legła w gruzach. Spadło na niego zarządzanie termami, które stanowiły utrzymanie całej rodziny, w odległym, przygranicznym regionie, do którego nie zamierzał powracać. Wraz z jego marzeniami przepadły marzenia Cristeli, spragnionej wyrwać się z nieznośnej rutyny i nieprzyjaznego otoczenia. Miłość, jaka nierozerwalnie łączy dwoje bohaterów, zostaje wystawiona na ciężką próbę. Z nieporozumień i codziennych obowiązków, postanowień i obsesji, zdrad i lojalnych wyborów Luz Gabás splata opowieść o miłości, honorze i przezwyciężaniu losu. Niespokojne lata połowy XIX wieku, rewolucje i wojny karlistowskie; realizacja marzeń w niedostępnych Pirenejach i miłość zdolna przekraczać wszelkie bariery.

Dominic Smith „Ostatni obraz Sary de Vos” (Rebis)Holandia, XVII wiek. Sara de Vos, pierwsza malarka przyjęta do amsterdamskiej Gildii Świętego Łukasza, pod wpływem śmierci córki tworzy pejzaż - Na skraju lasu. Nowy Jork, 1957. Marty de Groot, spadkobierca starej holenderskiej fortuny, pewnej nocy orientuje się, że w jego sypialni zamiast oryginału Na skraju lasu wisi falsyfikat. Co więcej, poznaje autorkę fałszywego obrazu - Australijkę Ellie, klepiącą biedę studentkę historii sztuki. Sydney, 2000. Ellie, teraz już uznana historyczka sztuki, organizuje wystawę poświęconą malarkom holenderskiego złotego wieku. I na tej wystawie spotykają się oryginał i wykonana przez nią przed laty kopia Na skraju lasu. Książka Dominica Smitha, opowiada o zagadkach przeszłości i o tajemnicach, jakie ludzie skrywaja przez długie lata.

Bartow J. Elmore „Obywatel Coke. Kapitalizm według Coca-Coli” (Rebis)Autor opowiada o tym, jak firma za pomocą outsourcingu, wsparcia rządu, narzędzi rynkowych oraz lobbingu zbudowała globalne imperium. Coca-Cola wyrosła na giganta w czasach, gdy zasoby były ogólnie dostępne, lecz ich obecne braki znacznie utrudniają jej działanie, a produkty firmy dodatkowo wyczerpują bogactwa naturalne naszej planety i pogarszają stan zdrowia jej mieszkańców. Coca-Cola jest jedną z najpotężniejszych instytucji ekonomicznych naszych czasów, lecz jej wpływ na społeczeństwo i ekologię do tej pory nie był starannie przeanalizowany. Dopiero teraz zdolny młody historyk rzucił światło na korporacyjny kapitalizm, pieczołowicie rozkładając na czynniki pierwsze fundamenty jednej z najcenniejszych światowych marek.

Maciej Stroiński „To jest taki Russian style!” (Oficyna 4eM)Maciej Stroiński, pojechał na koniec kontynentu, aż do Magadanu nad Morzem Ochockim. Świadomie zrezygnował z wygód, które gwarantuje samolot. Jako rasowy reporter uważnie obserwuje świat, który znika na naszych oczach i barwnie go opisuje.Jest feria barw syberyjskiej przyrody, ale prawdziwy koloryt tej książki tworzą ludzie. Opowiadają swoje historie i pokazują swój świat. Zapraszają do niego Stroińskiego, który koduje każdy szczegół, czytelnikom podpowiadając hasła potrzebne do zrozumienia tytułowego „russian style”. Maciej Stroiński nie jest zakochany w Rosji. Nie jest także jej antagonistą. Jest obserwatorem, który próbuje zrozumieć zjawiska i opisuje to co widzi.

„Nietypowa Matka Polka” (Edipresse)Debiutancka książka Nietypowej Matki Polki, której cięty język, zmysł obserwacji i charyzmatyczna osobowość, a przede wszystkim absurdalny humor doprawiony szczyptą zdrowego rozsądku zgromadził tysiące fanów w sieci. W świecie, w którym wszyscy są piękni, fit i ćwiczą z Chodakowską, ona postanowiła nie nakładać filtra na swoje zmarszczki i cellulit, a jako guru wybrała sobie Dorotę z “Moich Wypieków”. W świecie, w którym rodziny w mediach społecznościowych są zawsze uśmiechnięte, mają nienaganne maniery i lśniący dom - ona mówi, że zawsze chciała, by pośmiertnie mówiono o niej “fajna babka”, a nie ta z najczystszymi oknami. Generalnie pozycja jest jednak głównie o tym, że życie jest zbyt krótkie żeby się nie śmiać, popijając wino i głaszcząc koty.

Beata Pawlikowska „Ilustrowany elementarz do nauki angielskiego i polskiego” (Edipresse)Ilustrowany elementarz do nauki języka angielskiego oraz języka polskiego. Dla Polaków, którzy chcą poznać podstawy angielskiego oraz dla angielskojęzycznych obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do Polski i pragną nauczyć się polskiego. Przydatne wyrażenia i słówka, łatwa fonetyczna wymowa dla obu języków, ćwiczenia utrwalające wiedzę oraz autorskie rysunki. Dla dorosłych i dla dzieci. Samouczek do nauki języka angielskiego i języka polskiego napisany i narysowany w przystępny, przyjazny i zabawny sposób.

Beata Pawlikowska „Kalendarz do nauki języka angielskiego 2019” (Edipresse)Ucz się angielskiego razem z Indianami Wielkich Prerii Ameryki Północnej! - W kalendarzu zamieściłam moje ulubione indiańskie cytaty wraz z łatwą wymową i tłumaczeniem, a także specjalne ćwiczenia, które pomogą ci w utrwaleniu wiedzy - pisze autorka. Posiada kalendarium na 2019 rok, słówka i wyrażenia w języku angielskim, ćwiczenia gramatyczne, zapisy fonetyczne
moje ulubione indiańskie cytaty wraz z wymową i tłumaczeniem.

Beata Pawlikowska „Rok dobrych myśli” (Edipresse)365 dni dobrych myśli i dobrych zdarzeń. Każdy nowy dzień przynosi nową nadzieję i nową siłę, bo wiem, że wszystko w moim życiu będzie najlepiej. Z myślą przewodnią na każdy dzień, prostymi przepisami kulinarnymi i najbardziej zaskakującymi świętami do codziennego odkrywania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie