Książki w Kurierze. Polecamy do czytania

lub
Oto nowości książkowe, które pojawiły się w ostatnich tygodniach w lubelskich księgarniach.

Andrew Marr „Prawdziwa Królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy” (Marginesy) Od dzieciństwa wiedziała, że zasiądzie na tronie. W czasie wojny była kierowcą i mechanikiem i dosłużyła się stopnia kapitana. Jako dwudziestojednolatka, ku niezadowoleniu rodziców, wy-szła za mąż za ubogiego kuzyna, księcia Filipa, urodziła dwójkę dzieci, a w wieku 27 lat wstąpiła na tron. I jest obecnie najstarszym w historii brytyjskim monarchą. I symbolem ciągłości i jedności Wspólnoty Brytyjskiej. Elżbieta II stroni od wywiadów, pilnie strzeże swojej prywatności. Tylko tak rzetelny dziennikarz i wytrawny komentator polityczny jak Andrew Marr mógł napisać równie precyzyjną faktograficznie, analityczną politycznie i wyjątkowo ciekawą opowieść o swojej prawdziwej królowej.

Jadwiga Czajkowska „Ufać zbyt mocno” (Prószyński i S-ka)Blanka na fotelu dyrektora banku czuje się jak w pułapce, bo musi wymagać od pracowników realizowania kosmicznych planów sprzedażowych, co jest możliwe tylko wtedy, gdy oszukują klientów. W dodatku na gruncie osobistym ponosi same klęski - przyciąga wyłącznie facetów, którzy chcą pasożytować na niej finansowo. Z każdym dniem Blanka utwierdza się w przekonaniu, że inne kobiety mają szczęście - złapały zaradnych finansowo mężów, nie muszą pracować i walczyć o przetrwanie w dżungli życia. Pewnego dnia jednak pojawia się Marcel - i marzenia Blanki się spełniają. Ale czy warto bezgranicznie zaufać mężczyźnie i oprzeć się na nim jak na filarze, który nigdy nie skruszeje?

Jorge Diaz „Listy do Pałacu” (Rebis)Wojna bezlitośnie pustoszy Europę. Do Pałacu Królewskiego w Madrycie przychodzi list, w którym mała Francuzka prosi hiszpańskiego monarchę o pomoc w odnalezieniu zaginionego na froncie brata. Bożo-narodzeniowy gest króla względem Sylvie wywołuje lawinę zdarzeń. Jest to poruszająca powieść o miłości w czasach zarazy wojennej. Hiszpania, choć pozostała neutralna, odegrała w I wojnie światowej ważną rolę. To w Madrycie aż do 1921 roku działał Urząd do spraw Ochrony Jeńców. Jego pracownicy zdołali pomóc dwustu tysiącom jeńców wojennych. Przeprowadzili repatriację siedemdziesięciu tysięcy cywili oraz dwudziestu jeden tysięcy rannych żołnierzy. Koszty funkcjonowania urzędu pokrywał król Alfons XIII.

Liselotte Roll „Trzeci stopień” (Czarna Owca)Inspektor policji kryminalnej Magnus Kalo dostaje nową sprawę. W śródmieściu Sztokholmu znalezione zostają zwłoki okaleczonego mężczyzny. Trop prowadzi daleko w przeszłość, do ESMA - ośrodka tortur junty wojskowej w Argentynie - ale również na północne, willowe przedmieścia Sztokholmu. Wkrótce Magnus i jego żona, terapeutka Linn, odkrywają z przerażeniem, że w sprawę wciągnięta zostaje ich rodzina. Na wolności jest bezwzględny morderca, który toczy z nimi grę. Czy Magnus powinien zagłębiać się w sprawy przeszłości? Kto zwycięży w rozgrywce na śmierć i życie? Autorka książki kiedyś pracowała w Argentynie przy wykopaliskach preinkaskiej osady. Wtedy zapadły jej w pamięć opowieści o juncie wojskowej.

"Dieta Smartfood" (Wydawnictwo Muza)Żyjemy w epoce nadmiaru. Dotyczy to również jedzenia i kilogramów. Jesteśmy skłonni do gigantycznych poświęceń, by jak najdłużej zachować młodość, urodę i zdrowie, uciekamy się do absurdalnych sposobów, łapiemy się diet ad hoc i naiwnie dajemy wiarę „cudownym produktom”. A cudów nie ma. Jest jednak nauka. Dieta Smartfood to inicjatywa pod egidą Europejskiego Instytutu Onkologicznego w Mediolanie. Możemy bez wielkich poświęceń zmienić nawyki żywieniowe. Wiadomo, że niektóre produkty spożywcze zachowują się jak leki, zdolne uzdrawiać i chronić organizm. Właśnie te pokarmy odgrywają główną rolę w diecie Smartfood: działają na nasze ciało w sposób niezwykły. Sycą, zapobiegają gromadzeniu tłuszczu, po-zwalają uniknąć chorób i przedłużają życie. To zwyczajne produkty: od sałaty po ziarna zbóż, od truskawek po pistacje.

Zoe Sugg „Girl Online solo” (Insignis)Życie Penny wróciło do normy. Na początku nowego roku szkolnego jest gotowa stawić światu czoła w pojedynkę. Noah skrócił swoje światowe tournée, zapadł się pod ziemię i nikt nie ma pojęcia, co się z nim dzieje. Megan zaprasza Penny do swojej akademii artystycznej, więc nadarza się okazja do zawarcia nowych przyjaźni. Dobrym sposobem na tęsknotę jest pomaganie wszystkim wokół. Elliot potrzebuje swojej najlepszej przyjaciółki bardziej niż kiedykolwiek, a nowo poznana Posey zmaga się z tremą i szuka pomocnej dłoni. Callum, czarujący Szkot z akademii Megan, próbuje rozproszyć smutki Penny. Ale czy uda się jej zapomnieć o Noah, skoro wciąż prześladują ją wspomnienia?

Lottie Moggach „Najpierw mnie pocałuj” (Rebis) Leila została użytkownikiem elitarnego serwisu internetowego - tutaj dyskutuje się na poważne tematy i tu są ludzie, którzy liczą się z jej zdaniem. Mało tego, założyciel serwisu, charyzmatyczny i nieprzeciętnie inteligentny Adrian, ma dla niej wyjątkowo od-powiedzialną misję. Jest oto pewna kobieta, Tess, która od dawna pragnie rozstać się z życiem, ale nie chce sprawić bólu rodzinie i znajomym. Pomysł jest więc taki, że Leila wcieli się w nią na Facebooku i Gmailu, dzięki czemu otoczenie Tess będzie wierzyć, że ona wciąż żyje, tyle że gdzieś po drugiej stronie globu. Dobry thriller psychologiczny i jednocześnie rzecz o tym, jak często okłamujemy siebie i innych, z niskich i wysokich pobudek.

Kate Rhéaume-Bleue „Witamina K2 i paradoks wapnia” (Wydawnictwo Vivante)Odkrycie witaminy K2 jest ostatnim elementem układanki żywieniowej związanej z wieloma powszechnie występującymi chorobami, taki mi jak cukrzyca, nowotwory, choroba Alzheimera, niepłodność czy próchnica. Zrozumienie procesów zachodzących w naszym organizmie jest niezbędne do tego, aby prawidłowo zadbać o nasze zdrowie. Doktor Kate Rhéaume-Bleue opisała je, dzięki czemu książka „Witamina K2 i paradoks wapnia” to jasny przewodnik w drodze do zdrowego serca i silniejszych, mocniejszych kości. Bez witaminy K2 organizm, zamiast umiejscawiać wapń tam, gdzie jest naprawdę potrzebny - czyli w kościach, kieruje go do tętnic i przyczynia się tym samym do powstawania chorób takich jak osteoporoza czy miażdżyca. Na tym właśnie w skrócie polega paradoks wapnia.

Urszula Sowińska „Wybarany” (Wydawnictwo w Punkt) Polska B z nieproszoną wizytą w Polsce A. Młody pracownik supermarketu z dyplomem w kieszeni chce wygrywać się z małomiasteczkowej biedy i zarobić wielkie pieniądze w dużym mieście. Za wszelką cenę. W desperacji posuwa się do czynu ostatecznego. “Wybrany” to nie tylko powieść obyczajowa, ale także trzymająca w napięciu opowieść psychologiczna, która prowadzi czytelnika tropem skrywanych namiętności aż na samo dno ludzkiej natury. Bezwzględność, męczące ambicje i fatalnie pojęta sprawiedliwość pomagają bohaterowi ignorować uniwersalne wartości. Ale co, gdy na jego drodze stanie przeznaczenie? Zaskakujące zakończenie książki nikogo nie pozostawia obojętnym.

Antonio Tabucchi „Dla Isabel. Mandala” (Rebis)Tadeus Slowacki, portugalski pisarz o polskich korzeniach, poszukuje śladów dawnej przyjaciółki Isabel. Tropy wiodą go w najrozmaitsze miejsca, od Lizbony z czasów dyktatury Salazara, przez Alpy Szwajcarskie i Ligurię, po Makau. Czy ją odnajdzie i czego się wtedy dowie? Ostatnie dzieło włoskiego mistrza, rozpisane na kręgi niczym w mandali, to rzecz o zagubieniu w meandrach życia, poszukiwaniu prawdy, odpowiedzi na pytania ostateczne. Tajemnice i niedomówienia, atmosfera z pogranicza jawy i snu, fascynująco uchwycona niepowtarzalność chwili... Niecodzienna uczta literacka. Antonio Tabucchi to wybitny włoski pisarz, tłumaczony na całym świecie, laureat wielu prestiżowych nagród.

Winston Graham "Poldark. Czarny księżyc" (Czarna Owca)Kolejna część Dziedzictwa rodu Poldarków. Narodziny syna Elizabeth i George'a Warleggana pogłębiają konflikt między Poldarkami a Warlegganami. Kiedy Morwenna Chynoweth, guwernantka syna Elizabeth z pierwszego małżeństwa, zakochuje się w Drake'u Carnie, bracie Demelzy, pojawia się nowy punkt zapalny, a rywalizacja i wrogość między Rossem a George'em wybuchają z nową siłą, nabierając wyjątkowej ostrości. Na kanwie tej sagi powstał bardzo popularny serial BBC emitowany równiez w Polsce.

Michał Olszewski "#Upał" (Znak)Wszystko dzwoni, pika, wibruje. Klikasz, odbierasz, gnasz. Zewsząd dopadają cię setki newsów. Nie pamiętasz, co czytałeś, dlaczego, gdzie, po co. Uwięziony w wirtualnym świecie nie dostrzegasz odległej o milion lat świetlnych rzeczywistości, aż w brutalny sposób przypomni ci o swoim istnieniu. "#upał" to opowieść o pułapce, w którą wpaść może każdy, o sieci, którą na nas zastawiono, o (nie)obecności, pracoholizmie, manipulacji. Autor z wirtuozerią i pozorną lekkością prowadzi czytelnika do piorunującego finału.

Iwona Żytkowiak „Matka swojej córki” (Prószyński i S-ka)Nina po śmierci męża zostaje sama. Dzieci usamodzielniły się, a świat zdaje się o niej zapomniał. W obronie przed samotnością wychodzi ponownie za mąż za Lucjana, mężczyznę z bagażem doświadczeń i przyzwyczajeń. Chce być tak kochana jak bohaterki filmów, nie odmawia sobie prawa do bycia kobietą. Maluje na czerwono usta, jest świadoma swego ciała, ma tęsknoty, z których nie umie, a może nie chce się wyzwolić. Czy małżeństwo jest w stanie uszczęśliwić Ninę, która marzy o wielkiej miłości? To również opowieść o Joannie - córce, która z niechęcią patrzy na poczynania matki. Nie widzi, że bagaż życia i doświadczeń Niny jest przepełniony. Nic więc dziwnego, że stało się to, co się stało.

Weronika Mliczewska „Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów” (Muza)Reportaż z wyprawy do świata dzisiejszych Majów. Autorka, antropolożka stając się cichym obserwatorem ich codziennego życia, podejmuje próbę poznania i zrozumienia różnić kulturowych oraz odmiennego pojmowania czasu. Książka jest nie tylko relacją z wędrówki przez świat Majów (Mundo Maya), czyli tereny m.in. dzisiejszej Gwatemali, Meksyku, Hondurasu, lecz przede wszystkim zapisem spotkań z ludźmi i wsłuchiwaniem się w ich historie. Zgłębiając kolejne opowieści, stajemy się świadkami odkrywania prawdy o dzisiejszych Majach i ich życiu, bez ubarwień i bez romantycznego mitu o duchowości i szamanach.

Erik Kessels „Ale wtopa!” (Insignis) Powiedzmy sobie szczerze - wszyscy ponosimy porażki. Być może nie są to monstrualne klęski, ale bez wątpienia każdemu z nas zdarza się coś schrzanić. Przyjęło się uważać, że porażka nigdy nie jest dobra, niezależnie od tego, czy chodzi o drobną wpadkę, czy o kompletną katastrofę. Jeśli coś nie wyszło, ktoś ma kłopoty. A gdyby tak spojrzeć na błędy prowadzące do porażki jak na zwiastuny sukcesu? Ta książka jest o odwadze ich popełniania. O tym, jak inspirować się porażkami, zamiast się nimi frustrować. I że poszukując oryginalności, warto ponieść cenę upokorzenia.Tak radykalna zmiana punktu widzenia może zaowocować czymś nieoczekiwanym. Jej konsekwencje zadziwią ciebie i wszystkich wokół - autentycznej oryginalności nie da się bowiem przewidzieć.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie