Książki w Kurierze. Polecamy nowe tytuły

Marek Podgajny
Marek Podgajny
Jeżeli lubisz książki, to świetnie trafiłeś. Oto nowości, które gorąco polecamy.

Rosalie Gilbert „Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu”, Rebis
Oto seksowny, barwny i rzeczywisty obraz najbardziej tajemniczej epoki w dziejach. Jak naprawdę wyglądało życie seksualne kobiet w średniowieczu? Czy spełniały one niewolniczo wszystkie zachcianki mężów, którzy na czas nieobecności zakuwali je w pasy cnoty? Czy czerpały z seksu przyjemność? Czy tylko uznawały go za jeszcze jeden uciążliwy obowiązek? Czy miały coś do powiedzenia w sprawach własnej seksualności i własnych ciał? Mimo sztampowych obrazów prezentowanych choćby w hollywoodzkich filmach życie intymne w średniowieczu było bardziej bogate i zróżnicowane, niż można by się spodziewać. W tej książce znajdziecie prawdziwe historie ponad stu kobiet, tworzące barwny, sugestywny i rzeczywisty obraz tamtej epoki.

Izabela Wagner „Bauman. Biografia”, Czarna Owca
Głośna biografia Zygmunta Baumana, bo i bohater wywoływał w Polsce wiele kontrowersji, dyskusji i burz. Dla jednych to wybitny socjolog, pisarz, światowej sławy twórca teorii płynnej nowoczesności. Dla innych - zdrajca, który aktywnie kładł fundamenty pod budowę opresyjnego systemu. Z Polski uciekał dwukrotnie, raz tuż po wybuchu II wojny światowej, potem w roku 1968. Z uniwersytetu został usunięty przez tę samą władzę, której służył. Bronił idei, w które wierzył, a jego dzieła, niekiedy dojmująco pesymistyczne, zawsze miały w sobie pewnego rodzaju czułość i nadzieję. Izabela Wagner drobiazgowo analizuje kolejne wydarzenia z życia Baumana, próbując odgadnąć, kim tak naprawdę był. Jaki obraz człowieka, a jaki obraz intelektualisty wyłania się z setek dokumentów, zeznań i świadectw?

Radek Rak „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, Powergraph
Książka nagradzana, o której swego czasu sporo się mówiło i stała się, powiedzmy, modna. Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc. To baśń, która jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni.

Jamie Oliver „Razem”, Insignis
Pyszna lektura. Przepisy nie tylko na smaczne dania, ale także na niezapomniane chwile spędzone w kuchni i przy stole razem z najbliższymi. To jest właśnie to! Autor wyznaje: Moja nowa książka pokazuje, jak wyczarować pyszne potrawy, którymi możemy cieszyć się w gronie najbliższych. Ale tu chodzi o coś więcej niż jedzenie - chodzi o tworzenie wspomnień. Czytelnicy mogą zaplanować i przyrządzić wyjątkowe dania tak, żeby spędzić najwięcej czasu z gośćmi. Dziś wystarczy kilka kliknięć, żeby zamówić jedzenie z restauracji, dlatego kiedy poświęcamy czas i energię na przyrządzenie posiłku dla ukochanych osób, robimy coś naprawdę wyjątkowego. Oto pełen inspiracji, a przy tym praktyczny zbiór ponad 120 łatwych do realizacji przepisów kulinarnych. Smacznego i wielu wrażeń!

Piia Leino „Niebo”, Widnokrąg
Helsinki, rok 2058. Po wojnie domowej władzę w mieście przejął ruch nacjonalistyczny zwany Światłem. W mieście Światła obywatele chowają się w swoich mieszkaniach, nie rozmawiają ze sobą, nie rodzą dzieci. Granice są zamknięte, a przyszłość nie istnieje. Na pocieszenie Światło daje swoim poddanym Niebo: wirtualną przestrzeń będącą odbiciem starego świata, piękniejszą i łagodniejszą niż kiedykolwiek wcześniej. Tam toczy się życie. Akseli pracuje na uniwersytecie, próbuje dociec, co odebrało Finom chęć życia. Studiuje filmy starego świata, starając się zrozumieć motywacje i zachowania minionych pokoleń. Kiedy otrzymuje dodatkowe uprawnienia i więcej czasu w Niebie, jedynym jego celem staje się zapomnienie się w kojącej wirtualnej rzeczywistości - dopóki na niebiańskiej łące nie spotyka kobiety, którą pragnie poznać również w prawdziwym świecie.

Robert Małecki „Najsłabsze ogniwo”, Czwarta Strona
Znany pisarz powieści obyczajowych, Piotr Warot, spędza w małej wiosce najpotworniejsze wakacje swojego życia. W tajemniczych okolicznościach znika jego brat z dziewczyną. Policjanci podejrzewają, że Aleks i Alina wyskoczyli na krótki romantyczny urlop i odcięli się od świata. Jednak kiedy oboje milczą zbyt długo, Piotr nie ma wątpliwości, że stało się coś złego. Tylko co stało się z Aleksem i Aliną oraz kto stoi za ich zaginięciem? I dlaczego - w tym samym czasie - nastoletni syn sąsiadów ucieka z domu? Czy to możliwe, że coś łączy obie te sprawy? Aby poznać prawdę, Warot będzie musiał wyplątać się z pajęczyny pełnej kłamstw, którą tkają także jego najbliżsi. W powietrzu czuć wszechogarniające zło, a w solidnym i trwałym łańcuchu tajemnic trudno trafić na jedno, najsłabsze ogniwo.

Deron R. Hicks „Skok na Rembrandta”, Widnokrąg
Dwunastoletni Art ma pewność, że w National Portrait Gallery Museum w Waszyngtonie szykuje się coś niedobrego, ale jedyne dowody, jakie ma na poparcie swojej teorii, to mrożona mokka, czterdzieści dwa kroki i tajemnicza kobieta, która codziennie pojawia w muzeum o tej samej godzinie. Kiedy Artowi udaje się przekonać najlepszą przyjaciółkę Camille, że ktoś szykuje wielki napad, rozpoczyna się pogoń przez Waszyngton. Czy bohaterom uda się odkryć, kto planuje nikczemny skok, który może okazać się największym od czasu kradzieży w Muzeum Isabelle Stewart Gardner w 1990 roku? Na szali leżą dzieła warte miliard dolarów. Ukryte w książce kody QR pozwolą obejrzeć słynne obrazy, o które toczy się ta gra, plus misterna intryga, szybkie tempo i ciekawostki o słynnych renesansowych dziełach sztuki.

Łukasz Cieśla, Jakub Stachowiak „Dziennikarz, który wiedział za dużo”, Wydawnictwo Otwarte
Jarosław Ziętara zaginął 1 września 1992 roku. Młody reporter „Gazety Poznańskiej” rozpracowywał poznańskie afery gospodarcze. Dotarł do przekrętów, do których dochodziło w największym polskim holdingu - Elektromisie, założonym przez Mariusza Ś. Autorzy książki próbują odkryć prawdę o śmierci Jarosława Ziętary. Kto pociąga za sznurki i ukrywa sprawców? Jak wysoko postawieni są zleceniodawcy zabójstwa? Dziennikarze odkrywają przed nami poznański półświatek lat 90. To czasy, kiedy powstała fortuna Jana Kulczyka, a na salonach brylował Aleksander Gawronik, bogaty biznesmen i senator. W nie zawsze uczciwe interesy zaangażowani byli naukowcy, wzięci prawnicy, ludzie z służb specjalnych, kryminaliści, chłopcy z miasta.

Michał Przeperski „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”, IPN
Długotrwała kariera polityczna oraz nimb „liberała” wśród polskich komunistów uczyniły z niego jedną z najbardziej interesujących postaci w dziejach PRL. Wychowany wsi, wchodził w dorosłość w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu. Sztandarowy przykład wielkiej kariery w tamtych czasach. Był self-made manem PRL, lecz jego fryzury (i nuworyszostwo) zostały obśmiane przez Leopolda Tyrmanda. Jednocześnie konsekwentnie próbował racjonalizować ustrój i piąć się po szczeblach kariery. Im bardziej cenili go towarzysze partyjni, tym bardziej oddalał się od niegdyś bliskich mu salonów towarzyskich Warszawy. Ta książka to próba bilansu skomplikowanego życiorysu politycznego. A przy okazji pokazuje PRL od strony salonów władzy.

Isaac Asimov „Fundacja”, Rebis
Klasyka gatunku i chyba najlepsza powieść z cyklu fantastycznonaukowego Isaaca Asimova - dla przypomnienia - amerykańskiego pisarza pochodzenia rosyjsko-żydowskiego. Po procesie Seldona i wydaleniu Encyklopedystów z Trantora ostoją ludzkiej wiedzy jest Fundacja. Na Peryferiach, podobnie jak w rozpadającym się Imperium, wrze. Dla osamotnionego, pozbawionego bogactw naturalnych Terminusa ratunkiem okazują się ludzka mądrość, inteligencja i przedsiębiorczość, nie zaś skarbnica wiedzy - monumentalna Encyklopedia Galaktyczna. W obliczu zagrożenia ze strony Czterech Królestw do władzy dochodzą, po walce z opozycją, wybitne osobowości i godni następcy Hariego Seldona: Salvor Hardin i Hober Mallow. Terminus, świadomy swych niedostatków, ale i mocnych stron, rozpoczyna bój o przetrwanie, a następnie ekspansję...

Tess Gerritsen, Gary Braver „Studentka”, Albatros
Frankie Loomis, detektyw bostońskiej policji, bada sprawę tragicznego w skutkach upadku młodej dziewczyny z balkonu apartamentowca. Dlaczego w mieszkaniu zmarłej nie znaleziono telefonu komórkowego? Dlaczego atrakcyjna i zdolna Taryn Moore targnęła się na swoje życie, skoro właśnie miała rozpocząć wymarzone studia doktoranckie? Podejrzenia padają na Liama, byłego chłopaka Taryn, ale policjantka ma również na oku przyjaciela dziewczyny, nieśmiałego Cody’ego, który skrycie podkochiwał się w studentce. Jednak wkrótce wychodzi na jaw mroczna strona Taryn, która może mieć znaczenie: chorobliwa obsesja na punkcie związków i mężczyzn, którzy coś dla niej znaczyli. Czy ta niebezpieczna skłonność zagrażała innym, czy może najbardziej jej samej?

Artur Nowak, Stanisław Obirek „Gomora”, Agora
Zmieniają się księża, zmieniają się biskupi, a patologie w polskim Kościele pozostają. Nierozliczone przestępstwa, w tym pedofilia, brak kontroli nad finansami, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet, feudalny model władzy, afery seksualne, skorumpowani biskupi, rozpusta, kolesiostwo, cynizm, związki z władzą, hipokryzja... Przez media co i rusz przewijają się kolejne skandale, które pokazują, że hierarchowie mają na sumieniu bodaj wszystkie grzechy główne. To system jest chory - taką tezę stawiają autorzy książki „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele”. Stanisław Obirek - to teolog i były jezuita, zaś Artur Nowak - adwokat ofiar pedofilii i publicysta. Obaj przyglądają się polskiemu Kościołowi, analizują system w nim panujący w oparciu o swą wiedzę i dziesiątki rozmów z duchownymi oraz ludźmi Kościoła.

Hanna Greń "Śmiertelna dawka", Czwarta Strona
W Bystrzycy Wielkiej znaleziono ciało nastolatki, Klaudyny Poloczek. Miejscowa policja sądzi, że było to samobójstwo – w torebce dziewczyny odkryto list pożegnalny, a wyniki sekcji zwłok wykazują, że przedawkowała narkotyki. Rodzina zmarłej i mieszkańcy miasteczka nie wierzą, że nastolatka mogła targnąć się na swoje życie, a tym bardziej – że była narkomanką. Na prośbę siostry zmarłej sprawą zajmuje się Dioniza Remańska. Była policjantka musi tym razem działać w ukryciu. Bystrzycka policja śledzi każdy jej ruch i wyraźnie nie życzy sobie, aby ktokolwiek kontynuował zamknięte śledztwo. Mimo przeciwności Remańska odkrywa ważny wątek w sprawie – okazuje się, że na moment przed śmiercią Klaudyna pomagała swojej przyjaciółce przyłapać na gorącym uczynku podglądacza, który niepokoił ją od dłuższego czasu.

Gary John Bishop "Madry, że F*CK", Insignis
Kiedy zaczynają nas przytłaczać problemy, często nie wiemy, jak sobie z nimi radzić – niezależnie od tego, czy straciliśmy pracę, złamano nam serce czy odczuwamy dojmujący brak celu w życiu. Potrzebujemy mądrych wskazówek, które podpowiedzą nam, w jakim kierunku podążać. W sieci można znaleźć mnóstwo na pozór dobrych rad – lecz one nie pomogą naprawdę zmienić
naszego podejścia. „Wise as f*ck” przebija się przez te wszystkie internetowe bzdury i inspiruje, jak radzić sobie w czterech obszarach: miłości, stracie, strachu i sukcesie.

Krystyna Mirek "Pierwsza miłość", Edipresse
Wygląda na to, że życie Anki Jaworskiej zbliża się do zakrętu. A właściwie związek, jej pierwsza miłość, ta najważniejsza i - jak dotąd myślała - aż po grób. By uciec od czarnych myśli (choć bez entuzjazmu) sięga po napisaną przez babcię książkę - pamiętnik. Babcię, której przez zawirowania rodzinne właściwie nie zna. I ta historia, najwspanialsza opowieść o wielkiej miłości, jaką poznała, wcale nie pierwszej, odmieni jej życie, a także kilku innych osób.

Magdalena Salik "Płomień", Powergraph
Naukowcy szykują się do największej z dotychczasowych misji ludzkości. W kosmosie, całkiem blisko jak na jego skalę, odkryto nadającą się do zamieszkania Drugą Ziemię. Co może zjednoczyć podzieloną ludzkość? Rozwiązaniem wydaje się nowy prometejski mit: ogólnoświatowy projekt wyprawy międzygwiezdnej do zbadania pokrytego lodem globu. Za przygotowania „Płomienia” do startu odpowiada charyzmatyczny astrofizyk i inżynier technologii kosmicznych. Pozyskuje do projektu uzdolnioną psycholożkę moralności, która będzie odpowiadać za etyczne aspekty przedsięwzięcia. Dokąd zaprowadzi naukowców ten romans bez śladu cyfrowego? Czy mapowanie mózgu pilotów uczestniczących w misji okaże się sukcesem i przed jakimi dylematami z tym związanymi stanie ludzkość?

Hanna Faryna-Paszkiewicz „Kobusz”, Wydawnictwo Mando
Aktor zapamiętany przez widzów na zawsze. Król śmiechu. Twórca wielu komediowych ról i postaci. Pan Janeczek z Kabaretu Olgi Lipińskiej, Majster, który uczy Jasia, małe rólki arcydzieła w filmach choćby Stanisława Barei… A jednak prywatnie był śmiertelnie poważny. Skąd się brała jego oryginalność? Czy potrafił uciec przed popularnością? Czy miał inne pasje niż aktorstwo? Biografię znakomicie dopełniają wspomnienia krewnych oraz bliskich mu artystów. Anna Seniuk opowiada, jak Janek wprowadzał ją na warszawskie sceny, a Wiktor Zborowski zdradza, czym brzydkim postraszył go wuj, gdy strzelił gafę przed publicznością. Autorka książki, prywatnie siostrzenica aktora, wydobywa sekrety z rodzinnych archiwów. Łamie stereotypy, pokazując wuja od nieznanej strony.

Marcin Pilis „Cisza w Pogrance”, Wydawnictwo LIRA
Tego lata cały Wołyń ogarnęła trwoga. Lipiec 1943 roku. Dwie nastoletnie siostry z Pogranki zakochują się w młodzieńcu z sąsiedniej ukraińskiej wsi Połapy. Chłopak jest członkiem UPA, ale dla uczuć nie stanowi to przeszkody. Tymczasem ze Wschodu docierają wieści o krwawych atakach na polskie wioski. Polacy będą zmuszeni dokonać wyboru: zostać czy uciekać. Co się stanie, jeśli pogłoski o okrucieństwach okażą się prawdziwe? Czy mieszkańcom obu wsi uda się porozumieć i pośród szalejącej rzezi uratować Pogrankę? W latach 60. o tragicznych wydarzeniach wciąż pamięta Ołena Taraszuk, mieszkająca w Ukraińskiej SRR. Zaczyna się XXI wiek, ostatni uciekinierzy z Wołynia i Małopolski Wschodniej odwiedzają rodzinne strony. Tam, gdzie kiedyś stały domy i toczyło się życie, dziś kwitną puste łąki...

Martin Amis „Opowieść wtajemniczonego”, Rebis
Impulsem do powstania Opowieści... była śmierć Christophera Hitchensa, najbliższego przyjaciela Martina Amisa. To właśnie ich głęboka i wieloletnia relacja jest główną osią opisanych w tej książce historii - od wspólnej pracy zawodowej, pełnej recenzji nie tylko książek, miejsc i idei, ale też najświeższych plotek ze świata literatury, po meandry życia prywatnego i podboje miłosne. Na kartach tej niezwykłej książki pojawiają się też inne, silne postacie, które współzawodniczą o wpływy na życie autora. Poszukując własnej drogi, Amis zmaga się - z czułością i humorem - z najtrudniejszymi pytaniami: jak żyć, jak opłakiwać zmarłych i jak umierać. Próbując na nie odpowiedzieć, przywołuje nie tylko swoje prywatne doświadczenia, ale i historię najnowszą z jej najpotworniejszymi zdarzeniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rutkowski robi show. Zobacz InstaHistorie !

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie