Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Polecamy nowości z księgarni

Marek Podgajny
Marek Podgajny
Prezentujemy 16 nowych tytułów, które znajdziecie na księgarskich półkach.

Janusz Leon Wiśniewski „Nazwijmy to miłość”, Wydawnictwo Literackie
Tytułowe opowiadanie to mroczna i kontrowersyjna opowieść o zakazanej namiętności sprzecznej z wszelkimi normami społecznymi. W kolejnych historiach autor pokazuje, jak pojemnym słowem jest miłość - jak to, co nią nazywamy, wymyka próbom ścisłego zdefiniowania. Ta pozornie piękna i spełniona ma niekiedy swoje mroczne drugie dno, z kolei ta społecznie potępiana - bywa otwarta na serdeczność, czułość i głębię. W najnowszej książce Janusza Leona Wiśniewskiego znalazły się jednak nie tylko chwytające za serce opowiadania, ale również rozważania, w których autor precyzyjnie i frapująco pisze na przykład o dziedziczności inteligencji, narcyzmie, biochemii miłości. Janusz Leon Wiśniewski to kolekcjoner ludzkich historii, znawca najdelikatniejszych zakamarków ludzkiej duszy.

Michael Palin „Korea Północna. Dziennik podróży”, Insignis
Szczera, błyskotliwa i pełna cierpkiego humoru relacja Michaela Palina z podróży po Korei Północnej. Wyjątkowe spojrzenie na ten fascynujący kraj, budzący zarówno grozę, jak i współczucie, a znany większości z nas wyłącznie z pierwszych stron gazet i czerwonych pasków serwisów informacyjnych. W tej bogato ilustrowanej zdjęciami książce czytelnicy znajdą też to, co w twórczości Palina cenią sobie najbardziej - jego rozmowy z miejscowymi: przewodnikami, nauczycielami, artystami na usługach propagandy, rolnikami i żołnierzami. Uniwersalne ludzkie wartości ujmująco przeplatają się w nich z brakiem zrozumienia dla innego pojmowania świata, co zachęca do refleksji nad istotą i główną siłą napędową życia obywateli w jednym z najbardziej ponurych i zatrważających reżimów świata.

David Churchill, Wilbur Smith „Łzy wojny”, Albatros
Zapierająca dech w piersiach historia miłosna rozgrywająca się w czasach II wojny światowej. Sielankowe dzieciństwo Saffron Courtney zostaje przerwane przez rodzinną tragedię, która zmusza nastolatkę, by dorosła znacznie szybciej, niż wynikałoby to z jej metryki. Nieodparta ciekawość świata i nieustające pragnienie przygód zawiodą ją do Anglii, w sam środek zbierającej się burzy, która poprzedza II wojnę światową. Młody Gerhard von Meerbach, spadkobierca fortuny przemysłowej i zagorzały zwolennik partii nazistowskiej, stara się pozostać wierny swoim zasadom w coraz bardziej okrutnym świecie. Jego przyjaźń z Żydem naraża go na niebezpieczeństwo i zmusza do przeciwstawienia się siłom zła, które opanowały jego kraj i rodzinę.

Beata Pawlikowska „Blondynka na Hawajach”, Edipresse
Kolejna książka Beaty Pawlikowskiej z jej podróżniczej serii. Autorka pokazuje najbardziej egzotyczne zakątki świata. Tym razem opisuje swoją wyprawę na Hawaje. Tak pisze: Marzyłam o tym od czasów szkoły średniej, kiedy po raz pierwszy usłyszałam nazwę Mauna Kea. Te dwa słowa brzmiały dla mnie magicznie. Mauna Kea - Biała Góra, najwyższy szczyt świata o wysokości ponad 10 000 metrów. Tajemniczy wulkan wyrastający z dna oceanu, święty dla rdzennych Hawajczyków. Wyruszyłam wreszcie w podróż na Hawaje! Przez wulkany, czarne plaże i wodospady Big Island, po słynnej drodze do Hany na wyspie Maui, do magicznego lasu na prawie bezludnej wyspie Molokai i na plażę Waiki w Honolulu na wyspie Oahu. Szlakiem hawajskich legend i polinezyjskiej przeszłości.

Marcin Kydryński „Dal. Listy z Afryki minionej”, Edipresse
Pretekstem do tych opowieści stają się dawne fotografie, pocztówki, listy, mapy, ryciny - wszystkie z bogatej kolekcji autora. „Afrykanie znikali bez śladu. Te karty są dziś jedynym świadectwem, że gdzieś kiedyś byli. Jedynym dowodem na istnienie. Lubię patrzeć w ich oczy, ilekroć to możliwe”. Na kartach tej książki powracają oczywiście postacie legendarne, ale pojawiają się - i to najważniejsze - zwykli ludzie, którzy gdzieś, kiedyś, do kogoś wysłali swoje słowa z afrykańskiego kontynentu. Ich historie. „Dal” oddaje głos świadkom tamtych czasów. Jest jednak też czymś więcej niż tylko wędrówką ścieżkami historii. Jest dyskusją o istocie sztuki fotografii. O jej związkach z malarstwem. Jest podróżą po świecie literatury. Przypominając fotografie z egzekucji dyskutuje o okrucieństwie.

Marek Hłasko „Piękni dwudziestoletni”, Iskry
Wznowienie fenomenalnej książki Hłaski. Niech was nie zniechęca, że to wygląda na ramotę, ględzenie o dawno minionych czasach i ludziach, że ktoś snuje wspomnienia, które nikogo nie zainteresują. Nie wierzcie w to. „Piękni dwudziestoletni” to opowieść z włóczęgi. Marek Hłasko oprowadzi was po barach i opowie o wydarzeniach, które rozpalały wyobraźnię młodych buntowników. Opisze rozpaczliwe próby ucieczki od ponurej rzeczywistości PRL. Rozpamiętuje chwile, gdy z pomocą przychodziły mu alkohol, związki z kobietami, a wreszcie literacka i filmowa fikcja. Znaczną część tych - jak sam o nich mówił Hłasko - „prawdziwych zmyśleń” stanowią powroty do czasów młodości. Hłasko zrewolucjonizował polskie myślenie o literaturze wspomnieniowej balansując między prawdą a zmyśleniem.

Anders Roslund, Börge Hellström „Trzy godziny”, Albatros
Spokojny poranek w Sztokholmie. Ewert Grens zostaje wezwany do kostnicy. W zamkniętym pomieszczeniu znajduje się o jedno ciało za dużo. Skąd się tam wzięło? Piet Hoffman przenosi się w nowe miejsce, aby wypełnić ostatnią niebezpieczną misję, zanim definitywnie porzuci życie kryminalisty. Czeka go podróż przez gorącą, pozbawioną wody pustynię i wzburzone morze, w odległe zakątki świata, gdzie ludzkie życie nie ma żadnej wartości. Tymczasem w Szwecji Zofia i jej synowie z utęsknieniem wyczekują na powrót Pieta. Gdy zjawi się w domu, będą mogli wreszcie odnaleźć spokój. Rodzinna sielanka nie trwa jednak długo, a poczucie bezpieczeństwa jest złudne - synom Pieta Hoffmana zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo.

David Nott „Lekarz wojenny”, Insignis
Profesor David Nott - pracujący w londyńskich szpitalach chirurg ogólny i naczyniowy - co jakiś czas bierze bezpłatny urlop i wyrusza jako wolontariusz do najbardziej niebezpiecznych stref działań wojennych. Przeprowadzał ratujące życie operacje w wyjątkowo wymagających i trudnych warunkach - między innymi w 1993 roku w oblężonym Sarajewie i w tajnych szpitalach w kontrolowanym przez rebeliantów wschodnim Aleppo. „Indiana Jones chirurgii”, jak bywa nazywany Nott, ocalił niejedno życie także w krajach dotkniętych katastrofami naturalnymi - między innymi w Haiti i Nepalu po trzęsieniach ziemi. Zawodowa pasja, głęboka empatia, pragnienie niesienia pomocy najbardziej potrzebującym i dreszcz emocji związany z pracą w obliczu śmiertelnego zagrożenia - wszystko to popycha go do działania.

Wojciech Chmielarz „Wyrwa”, Marginesy
Kiedyś już pisałem w tym miejscu, że książki Chmielarza zaspokoją wymagania najbardziej wybrednego czytelnika. Dobry, równy poziom. Jego historie mają w sobie to coś, co sprawia, że nie żałujecie czasu poświęconego na lekturę. Tak będzie i tym razem. Główny bohater książki, Maciej, traci żonę w wypadku samochodowym. Wali mu się świat, tym bardziej, że wkrótce okazuje się, że Janina miała wiele sekretów. Znacznie więcej, niż można się spodziewać po kimś tak zagonionym i zapracowanym. Ba, miała drugie życie skrywane przed mężem. Pytania zaczynają się mnożyć, a rodzinna tragedia zmienia w skomplikowaną zagadkę. Maciej za wszelką cenę chce poznać prawdę, nie wiedząc ile to będzie go kosztować. Jedzie na Mazury i wkrótce przekonuje się, że być może tak naprawdę nie znał kobiety, z którą spędził ostatnich dwanaście lat życia.

Alex Marwood „Zatruty ogród”, Albatros
Zbiorowe samobójstwo stu członków odizolowanej od świata sekty wstrząsa opinią publiczną. Nieliczni, którzy przetrwali masakrę, muszą nauczyć się żyć od nowa. Wśród nich jest Romy, która wciąż z przestrachem ogląda się za siebie. Wpojono jej, że zewnętrzny świat jest niebezpieczny, przerażający i godny pogardy. Dla Sarah zniknięcie siostry, która jako nastolatka opuściła rodzinny dom, by dołączyć do sekty, położyło się cieniem na całym życiu. Gdy opieka społeczna kontaktuje się z nią, prosząc, by zajęła się dwójką nastolatków - rzekomo dziećmi jej nieżyjącej siostry, Sarah przyjmuje dziwne rodzeństwo pod swój dach. Ale czy może zaufać nastoletnim Eden i Ilo? Czy Sarah nie popełnia błędu? Co naprawdę zdarzyło się na farmie? Jaki los czeka ocalałych członków sekty?

Jenny Blackhurst „Ktoś tu kłamie”, Albatros
Minął rok, odkąd Erica Spencer zginęła w wyniku tragicznego wypadku. Wydaje się, że nikt w Severn Oaks już nie pamięta o tym wydarzeniu. Do czasu, gdy do sieci trafia zapowiedź serii podcastów zatytułowanych „Prawda o Erice”. Ich autor zapowiada, że ujawnią, co tak naprawdę wydarzyło się na halloweenowym przyjęciu, podczas którego Erica została zamordowana. Podejrzanych jest sześcioro, a autor nagrań obiecuje w ostatnim z nich zdemaskować mordercę. Ponieważ każdy kolejny podcast skupia się na innym podejrzanym, mieszkańców Severn Oaks zaczyna ogarniać niepokój, a gdy jedna z wytypowanych osób ginie - wybucha panika. Kiedy napięcie rośnie, sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie. Zwłaszcza że każdy z nich ukrywa jakiś sekret. A jeden z nich już ma na koncie morderstwo.

Hanna Greń „Więzy krwi”, Czwarta Strona
W Świercznicy znalezione zostaje ciało Wioletty Kamińskiej. Dziewczyna została zgwałcona i uduszona, ale pomimo śladów biologicznych pozyskanych z jej ciała nie zdołano ustalić sprawcy. Nie wiadomo też, w jakim celu Kamińska przyjechała z drugiego końca Polski do tej małej górskiej wsi. Mieszkańcy Świercznicy są mało rozmowni, co od razu wzbudza podejrzenia miejscowego policjanta, a ten postanawia do całej sprawy zaangażować Dionizę Remańską. Była policjantka już wkrótce przekonuje się, że miejscowi kłamią, gdy tylko rozmowa schodzi na osobę Kamińskiej. Typuje więc podejrzanych i rozpoczyna śledztwo, które wstrząśnie całą okolicą i sprawi, że życie mieszkańców spokojnej dotąd miejscowości już nigdy nie będzie takie samo. Czy Dionizie uda się rozwiązać zagadkę zanim będzie za późno?

Robert Harris „Drugi sen”, Albatros
Młody ksiądz Christopher Fairfax przybywa do położonej na odludziu wioski, by odprawić pogrzeb tamtejszego proboszcza. Nie jest witany z otwartymi ramionami i budzą się w nim podejrzenia, że stary proboszcz nie zmarł śmiercią naturalną, a jego zgon mógł mieć coś wspólnego z księgą, która zaginęła, i znajdowanymi w pobliżu kośćmi. Im głębiej Fairfax wchodzi w życie odizolowanej od świata wspólnoty, tym bardziej zaczyna się chwiać jego wiara w obowiązującą wiedzę o historii świata. Wiedzę, której strzeże Kościół, gotowy zrobić wszystko, by prawda nie wyszła na jaw. Jak to Kościół. Klimat książki kojarzy się z Imieniem róży i Opowieściami podręcznej. Sceneria mogłaby pochodzić z późnego średniowiecza, gdyby nie to, że czasem można znaleźć w ziemi plastikowe przedmioty.

Izolda Kiec „Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt”, Marginesy
Już za życia była legendą kawiarnianej cyganerii drugiej połowy lat trzydziestych. Przyjaźniła się z Tuwimem i Gombrowiczem. W czasie wojny uciekła do Lwowa, a stamtąd - po donosie - do Krakowa. W 1944 roku, po kolejnym donosie, została zatrzymana i rozstrzelana kilka miesięcy później w Płaszowie. Od lat dziewięćdziesiątych poezja Ginczanki i sama Ginczanka budziła coraz większe zainteresowanie. Izolda Kiec zbiera i weryfikuje dotychczasowe informacje na temat poetki oraz uzupełnia je o niepublikowane wcześniej relacje jej znajomych, a także fakty zgromadzone podczas wieloletnich poszukiwań w archiwach. Nie dąży do rozstrzygania sprzecznych relacji tam, gdzie jest to niemożliwe, ani do stworzenia jednoznacznego obrazu Ginczanki.

„Stulecie kryminału”, Czwarta Strona
Osiemnaście kryminalnych opowiadań o zbrodni i sprawiedliwości. Historie policyjne inspirowane prawdziwymi zdarzeniami. Jeśli ktoś lubi krótką formę, to z pewnością znajdzie tu coś dla siebie, bo niektóre opowiedziane historie to prawdziwe perełki, skrzące się również dowcipem i obyczajowymi obserwacjami. Ta książka to plon konkursu ogłoszonego z okazji stulecia polskiej policji. Czytelnik znajdzie tu kryminał retro, kryminał współczesny i kryminał przyszłości. A wszytko się kręci wokół policji, która od stu lat walczy ze złem. Jak wyglądała praca policji wtedy, sto lat temu? Z jakimi wyzwaniami funkcjonariusze policji mierzą się dziś? I jak może wyglądać tropienie przestępców za kolejnych sto lat? Zyski ze sprzedaży książki zostaną przeznaczone na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach.

Ryszard Ćwirlej „Jedyne wyjście”, Muza
Jest rok 2012. W małym sennym miasteczku porwany zostaje 17-letni syn miejscowego biznesmena. Porywacze kontaktują się z rodziną, żądają okupu i zabraniają informować policję. Ale wieść o porwaniu szybko się roznosi. Ojciec chce za wszelką cenę odzyskać syna, więc postanawia dogadać się z porywaczami, ale na swoich własnych warunkach. Dzięki dawnym kontaktom w świecie nielegalnych interesów, próbuje sam znaleźć bandytów. W tym samym czasie i w tym samym miasteczku znika młoda dziewczyna, matka rocznego dziecka. Ludzie zastanawiają się, czy przypadkiem nie uciekła z domu, choć trudno uwierzyć, że matka porzuciła swoje małe dziecko. Czy te dwie sprawy łączą się ze sobą? Musi to wyjaśnić Aneta Nowak, której będą pomagać policjanci Alfred Marcinkowski i Mariusz Blaszkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski