Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Polecamy nowości z księgarni

LUB
Co warto wybrać spośród nowości książkowych? Mamy dla was kilkanaście propozycji.

William Souder „Steinbeck. Wściekły na świat”, Prószyński i S-ka
Co sprawiło, że książki Steinbecka stały się klasyką literatury światowej? Zdaniem Williama Soudera odpowiedź jest prosta: umiejętność do współodczuwania. W chwilach wolnych od pisania Steinbecka pochłaniały kobiety, kolejne śluby oraz alkohol. Sprawiał wrażenie obojętnego na rosnącą sławę. Mimo swego dobrobytu pisarz do ostatnich dni nie zapomniał o nagłaśnianiu nierówności ekonomicznych i zbliżającej się katastrofie ekologicznej - tematach, które dzisiaj są wiodące w debacie publicznej. Steinbeck zapisał się na kartach historii jako wybitny prozaik i dziennikarz, który udzielił głosu zapomnianym obywatelom Ameryki.

Antti Tuomainen „Mała Syberia”, Albatros
Finlandia, zapomniane miasteczko gdzieś w głębi kraju. Wydawać by się mogło, że nic nie może zakłócić spokoju jego mieszkańców. Wszystko wywraca się do góry nogami, kiedy w jego okolicach niespodziewanie spada wielki meteoryt. Sumka, jaką można zgarnąć za jego sprzedaż, przekracza najśmielsze oczekiwania mieszkańców. Postanawiają pilnować go dzień i noc, aby nikt inny nie wpadł na pomysł wzbogacenia się na meteorycie. „Mała Syberia” to pełna zaskakujących zwrotów akcji powieść kryminalna. Choć trudno uznać ją za klasyczny kryminał, ale z pewnością przypadnie ona do gustu miłośnikom mrocznej, choć okraszonej dużą dozą humoru literatury sensacyjnej.

Artur Nowak, Stanisław Obirek „Babilon. Kryminalna historia Kościoła”, Agora
Współczesnym więzieniem wierzącego człowieka, katolika, jest kościelny system, który niemal od zarania służy interesom spasionej hierarchii - dowodzą Stanisław Obirek i Artur Nowak w swojej nowej książce, kontynuacji „Gomory”. Nie chodzi tylko o wyzysk i pazerność. Kościół żywi się poczuciem winy jednostki zazdrośnie strzegąc jedynej recepty na życie. Ma nią być ślepe posłuszeństwo - by odwołać się do języka Boya Żeleńskiego - wobec „naszych okupantów”. Nie jest to książka antyreligijna. Podobnie jak Frederic Martel w „Sodomie”, autorzy piętnują przede wszystkim zakłamanie kościelnych urzędników w przekonaniu, że pomoże to oczyścić sam kościół i pozwoli mu odzyskać wiarygodność.

Marek A. Koprowski „Wołyń zapomniany”, Replika
Dzieje Polaków na Wołyniu to nie tylko historia ukraińskich rzezi. To zdecydowanie dłuższa i bogatsza epopeja pisana potem i łzami. To historia heroizmu prostych ludzi i cichego bohaterstwa duchownych, którzy w czasach sowietyzacji i ateizacji, ryzykując życie za rodaków i wiarę, umacniali na Ukrainie Kościół katolicki i poczucie przynależności do narodu polskiego. Od Wielkiego Głodu lat trzydziestych i przymusowej kolektywizacji, przez zsyłki do łagrów i wywózki na Daleki Wschód, aż po bestialstwa banderowców oraz represje ze strony Sowietów, Polacy na Wołyniu robili wszystko, by ocalić własną tożsamość narodową oraz wychować w wierze katolickiej i poszanowaniu polskich tradycji następne pokolenia.

Jurij Felsztinski, Władimir Popow „Od Dzierżyńskiego do Putina”, Rebis
Autorzy piszą o przejmowaniu władzy w Rosji przez służby specjalne. Opisują walkę WCzK/KGB z Komunistyczną Partią Związku Radzieckiego, która toczyła się nieustannie przez dziesiątki lat. W tej walce przewagę zyskiwała raz jedna, raz druga strona, ale w końcu służby bezpieczeństwa odniosły ostateczne zwycięstwo nad partią w 1991 roku. W 2000 roku, kiedy Putin przejął władzę, zdobyły cały kraj. Putin zamierza być prezydentem do 2036 roku - w ten sposób pobije rekord Stalina, który rządził przez 30 lat. Rządy dysponującej bronią jądrową FSB są niezwykle niebezpieczne dla Rosji i całego świata. Czy i ewentualnie jak można wyeliminować to zagrożenie?

Wojciech Orliński „Kopernik. Rewolucje”, Agora
Jakich cudów trzeba było, by Kopernik w ogóle mógł pojawić się na świecie? Dlaczego właśnie on, półsierota z Torunia, mógł, a nawet musiał zmienić nasze miejsce we Wszechświecie? Kopernik w opowieści Wojciecha Orlińskiego, choć odległy w czasie, staje się nam bliski jako człowiek szukający miejsca do życia i przestrzeni na realizowanie swoich pasji. Odkrywany dziś na nowo zaskakuje skromnością, pokorą, ale też uporem i słabościami, które mogły go zaprowadzić - jak jednego z jego przyjaciół - do lochów Watykanu. Jednak w życiu Kopernika amor omnia vincit - miłość zwycięży wszystko. Wzniosła miłość do nauki, ale też jak najbardziej ziemska i ludzka miłość.

Lisa Gray „Samotne serca”, Wydawnictwo Słowne
Christine Ryan rozpaczliwie próbuje odszukać przyjaciółkę z dzieciństwa, Veronicę Lowe. Kobieta zniknęła w tajemniczych okolicznościach, krótko po urodzeniu dziecka, którego ojcem był osadzony w celi śmierci seryjny morderca Travis Dean Ford. Zgłasza się w tej sprawie do niezawodniej prywatnej detektyw Jessiki Shaw. Christine jest zaniepokojona faktem, że Jordana, wdowa po Fordzie, zostaje zamordowana w ten sam sposób co ofiary jej męża. Obawia się, że Veronicę i jej córkę może wkrótce spotkać ten sam los. Jessica odkrywa, że zarówno Veronica jak i Jordana należały do klubu zrzeszającego kobiety korespondujące z więźniami. Wie, że musi odnaleźć Veronicę, zanim zrobi to zabójca.

Przemysław Borkowski „Wieża strachu”, Czwarta Strona
W centrum Warszawy, na trzydziestym piętrze ekskluzywnego apartamentowca, policja znajduje zwłoki kobiety i mężczyzny. Początkowo śledczy przyjmują, że mają do czynienia z typową zbrodnią małżeńską, jednak kolejne makabryczne, trudne do wytłumaczenia odkrycia wywracają ich wszystkie hipotezy. Sprawą zajmuje się prokurator Gabriela Seredyńska, znana ze swojej nieustępliwości i bystrego umysłu. Kiedy niespodziewanie pojawia się świadek, który może rzucić nowe światło na szokującą zbrodnię, jest niemal pewna, że śledztwo zmierza ku końcowi. Niestety zarówno jego zeznania, jak i sekcja zwłok ofiar, zamiast odpowiedzi, przynoszą tylko nowe, coraz bardziej niepokojące pytania.

Maciej Zdzienicki „Pozagrobowe. Nawiedzone miejsca w Polsce”, Replika
Podróżując po Polsce, można się zetknąć z niesamowitymi opowieściami o nawiedzonych miejscach. Według miejscowych duchy kryją się w okolicznych zamkach, pałacach, grodach, dworach, a także, oczywiście, na cmentarzach. Ile w tym prawdy? Maciej Zdzienicki zgłębia temat najbardziej niezwykłych, nawiedzonych miejsc, nie omijając przy tym najciekawszych i owianych mroczną sławą zamków i dworów. Opisuje tajemniczą historię przeklętego wzgórza w Sławkowie; zapoznaje czytelnika z dziwnymi mocami i przebiegłymi widziadłami, które nękają bywalców doliny Prądnika; opowiada o upiorach w Lipowcu i zjawach snujących się nocami na zamku w Liwiu.

Laura Agustí „Historia pewnego kota”, Albatros
Opowieść o przyjaźni Laury, hiszpańskiej artystki - malarki i graficzki, miłośniczki zwierząt - z syjamskim kotem o imieniu Hej. Książka napisana i zilustrowana przez autorkę - z czułością i artyzmem. Połączenie autobiografii, notatnika odkrywcy i eseju graficznego. Wśród wszystkich zwierząt, udomowionych i dzikich, żadne nie jest dla człowieka tak tajemnicze i fascynujące jak kot. Od starożytności, aż po współczesność - z lekkim załamaniem koniunktury w czasach średniowiecza - kot inspiruje, budzi ciekawość i zachwyt. Poznali się na nim bogowie, królowie i artyści, ale też mieszczanie i chłopi. W czym tkwi sekret jego oszałamiającego sukcesu?

Joanna Bachanek „Katar 2022. Skarb młodego kibica”, Rebis
Za chwilę piłkarska gorączka ogarnie cały świat. Dzięki tej książce każdy mlody fan futbolu będzie przygotowany do kibicowania podczas najbliższych mistrzostw świata. Znajdziecie tu sporą dawkę historycznych faktów, fascynujące ciekawostki oraz ważne informacje o mundialu w Katarze. Poznacie drużyny i gwiazdy futbolu - najlepszych z najlepszych, którzy stoczą bój o najcenniejsze trofeum. Ten mundial zapewne będzie niezapomniany. A jeśli uzupełnicie, przygotowane specjalnie dla was, pomeczowe tabele i wpiszecie statystyki, powstanie wyjątkowa pamiątka z 22. Mistrzostw Świata. Wspaniałej zabawy i wielkich emocji!

Michael Dine „Droga do wszechświata”, Prószyński i S-ka
„Droga do Wszechświata” opowiada o zdumiewających wynikach współczesnych badań naukowych, które ujawniają naturę naszej rzeczywistości, często zaskakującą i zupełnie sprzeczną z naszą intuicją. Ta książka to pełna przygód odyseja - aż na skraj naszej wiedzy o wszechświecie, tak w najmniejszej, jak i w największej skali. By wybrać się w tę niezwykłą podróż, nie musisz brać ze sobą żadnego bagażu wiedzy. Jest ona przeznaczona dla wszystkich. Drogę ku największym osiągnięciom nauki i największym tajemnicom wszechświata będzie wskazywał ci ktoś dysponujący nie tylko ogromną wiedzą, ale też zdający sobie sprawę, że do odkrycia i zrozumienia wciąż pozostaje o wiele więcej, niż odkryliśmy i rozumiemy.

Peter Chrzanowski "Szusss, czyli jak przeżyłem samego siebie", Wydawnictwo Annapurna
Autor, Peter Chrzanowski, wyemigrował z Polski do Kanady jako chłopiec. W latach 60. i 70. dokonał wielu pierwszych zjazdów na nartach z niedostępnych szczytów Ameryki Północnej i Południowej. Był jednym z pierwszych propagatorów narciarstwa w wersji extreme, oraz jednym pierwszych użytkowników paralotni.

Anna Onichimowska "Listy od Jaśka", Wydawnictwo Tandem
Mali chłopcy w czasie pandemii często nie czują się komfortowo. Szczególnie wówczas, kiedy nie wiadomo, co się dzieje z ukochaną babcia, która trafiła do szpitala. I kiedy rodzice nie mogą się dogadać. Świat Jaśka zmienił się bez uprzedzenia. Wszyscy pochowali się w domach przed złośliwym wirusem, który dyktuje nowe zasady. Już nie można żyć jak dawniej... Na szczęście jest jeszcze dziadek! Pełen zwariowanych pomysłów, pomocny we wszystkim. Gdyby nie on, Jasiek nie poznałby Izy… I gdyby nie on, nie zdarzyłyby się wszystkie fantastyczne rzeczy, które jednak się zdarzyły! Czy przyjaźń z dziadkiem i pisanie listów do znajomej pisarki pomoże mu przetrzymać trudny czas?

Beata Pawlikowska "Czas namiętności", Purple Book
Anna ma szare oczy, szare włosy i nie oczekuje niczego więcej od życia. Pracuje w klinice jako psycholog, przyjmuje pacjentów starając się rozwikłać ich problemy z miłością i małżeństwem, nie zdając sobie sprawy z tego, że ona sama nigdy nie doświadczyła prawdziwej namiętności. Aż do pewnego dnia pod koniec maja, gdy wybucha w niej szalony ogień zmysłów.

John Jakes "Północ i Południe", Albatros
Epicki obraz amerykańskiego społeczeństwa w przeddzień najbardziej krwawego konfliktu w dziejach tego narodu. Losy dwóch dynastii na przestrzeni trzech pokoleń. Nowoczesna Północ, która z rozmachem wkracza w epokę rozwoju przemysłu i zmian obyczajowych, i senne Południe, którego dobrobyt opiera się na pracy niewolników, a ich właściciele nie chcą, by cokolwiek się zmieniło. George Hazard, syn bogatego przemysłowca z Pensylwanii, i pochodzący z rodziny plantatorów z Karoliny Południowej Orry Main poznają się w drodze do Akademii Wojskowej West Point i już pierwszego dnia czują do siebie sympatię. Wydaje się, że nic nie może zniszczyć przyjaźni młodych kadetów, co więcej – bliskie stosunki nawiązują również ich rodziny. Niestety, kiedy George i Orry opuszczają uczelnię, wybuchem grożą nawarstwiające się konflikty między żądającą zniesienia niewolnictwa Północą a Południem, gdzie coraz częściej mówi się o secesji.

Hanna Greń "Jak kamień w wodę", Czwarta Strona
Myśl o kontakcie z policją wzbudza w niej lęk. Wspomnienie sprzed jedenastu lat wciąż boli. Nadal pamięta porozumiewawcze spojrzenia policjantów, ich kpiące uwagi i uśmiechy pełne politowania. Nikt nie wierzył w składane przez nią zeznania, gdy roztrzęsiona prosiła o pomoc. Teraz Kornelia Pliszka znów musi się o nią zwrócić. Otrzymuje listy z pogróżkami, a gdy w nocy słyszy dźwięk rozbitej szyby, zdaje sobie sprawę, że sytuacja stała się zbyt poważna, by milczeć.

Robin Sharma "Kto zapłacze nad twoim grobem", Kompania Mediowa
„Kto zapłacze nad twoim grobem” to 101 lekcji na temat twojego codziennego życia. Dzięki nim nauczysz się jak stawiać czoła problemom oraz jak świadomie rozwijać, dzień po dniu, swoje umiejętności i pasje. Sugestie i praktyczne rozwiązania znajdujące się w książce sprawią, że odnajdziesz w sobie pokłady mądrości, które wzbogacą twoje życie prywatne, zawodowe i duchowe.

Lisa Gardner "Znajdź ją", Albatros
Flora Dane podczas beztroskich wiosennych ferii na Florydzie zostaje porwana i prawie półtora roku jest więziona przez psychopatycznego sadystę. Cudem ocalona, przy wsparciu Samuela Keynesa, psychologa FBI specjalizującego się w pomocy ofiarom przestępstw, próbuje powrócić do normalnego życia, ale nawet po latach nadal ścigają ją demony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski