Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Polecamy nowości z księgarskich półek

LUB
Prezentujemy 13 książkowych premier, które możecie znaleźć w lubelskich księgarniach.

Andrzej Strzelecki „Człowiek z parawanem” (Iskry) Aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych napisał książkę przygodową. O własnych przygodach. To, że - z racji swoich licznych zawodowych aktywności - nieustannie obraca się on wśród ludzi bardzo znanych i uznanych, nie zasługiwałoby na wzmiankę, gdyby nie sposób, w jaki autor postrzega siebie i innych. Jest w tej książce autoironia, poczucie humoru i dobry duch.

„Mam wrażenie, że piszą wszyscy, a kto nie pisze - hop, hop, hop - ten jest trąba. Czytanie… czytaniem… czytaniu… Mam wrażenie, że nikt nie czyta, a kto czyta - hop, hop, hop - ten jest trąba potrójna. Aby nie zniknąć bez wieści całkiem, książkę niniejszą napisałem i ulokowałem ją w butelce Iskier w nadziei, że nim ją pożre głupawy rekin, dotrze ona na jakiś ląd niebezludny.”

Robin Cook „Znieczulenie” (Rebis)Gdy chłopak Lynn Peirce, studentki medycyny, trafia do szpitala na rutynowy zabieg chirurgiczny, w jej uporządkowane życie wkrada się chaos. Pacjent nie odzyskuje przytomności, a badania potwierdzają niedokrwienie mózgu. Zdruzgotana dziewczyna zaczyna szukać przyczyn i szybko nabiera przekonania, że władze szpitala próbują coś ukryć. Przy pomocy przyjaciela stara się znaleźć dowody na błąd w sztuce medycznej albo zaniedbanie. Prawda jest jednak bardziej przerażająca. U zadziwiająco wielu niegroźnie chorych pacjentów wykrywa się śmiertelną chorobę krwi. Gdy ktoś zaczyna grozić Lynn i Michaelowi, oboje nie mają już złudzeń, że w szpitalu dzieje się coś podejrzanego.

Christian Jacq „Przeklęty grobowiec. Śledztwa księcia Setny” (Rebis)Krótko po zwycięstwie sił faraona Ramzesa II w bitwie z Nubijczykami dochodzi do tragedii: z przeklętego grobowca znika największy ze skarbów - zapieczętowany dzban Ozyrysa, w którym zamknięto tajemnicę życia i śmierci. Bardzo inteligentny książę Setna, młodszy syn władcy, by zniweczyć plany złodzieja, sprzymierza się z młodą, czarującą uzdrowicielką, kapłanką ze świątyni bogini Sechmet, a przy okazji zakochuje się w niej. Sekhet odwzajemnia jego uczucie. Czy ich miłość i wiedza okażą się dość silne, by pokonać działanie złych mocy? Przeklęty grobowiec nie tylko zaciekawia sensacyjną, wartką fabułą, ale także przenosi czytelnika w tajemniczy kraj faraonów.

Ben Macintyre „Szpieg wśród przyjaciół” (Świat Książki) Kim Philby, podwójny agent, czarujący intelektualista i bezwzględny oszust w jednej osobie. Zdradzał Rosjanom szczegóły najważniejszych operacji prowadzonych przez aliantów w pierwszych latach zimnej wojny. Philby, Nicho-las Elliott i James Jesus Angleton należeli do grona wschodzących gwiazd na firmamencie brytyjskich i amerykańskich tajnych służb, osób, które miały dostęp do wszelkiego rodzaju tajemnic. Elliott i Angleton żyli w przekonaniu, że znają Philby’ego jak nikt inny - po czym ze zdumieniem odkryli, że nie mieli pojęcia, kim był naprawdę. Oto opowieść o lojalności, zaufaniu i zdradzie, przynależności klasowej i sumieniu, o wykuwaniu się wyjątkowej męskiej przyjaźni i jej niszczeniu.

Małgorzata Karcz „Aureola w tornistrze” (Instytut Papieża Jana Pawła II)Niewielka książeczka przybliżająca dzieciom postać Ojca Świętego Jana Pawła II. Autorka opowiada o dzieciństwie Ojca Świętego, jego rodzicach, latach szkolnych i posłudze kapłańskiej. Ale nie tylko. Daje też młodym czytelnikom impuls do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób mogą go naśladować w swoim codziennym życiu. Całość książki została wzbogacona kolorowymi ilustracjami autorstwa Agnieszki Sulimierskiej.

Piotr Zychowicz "Żydzi" (Rebis)Kolejna książka Piotra Zychowicza, którą wydawca zapowiada jako najbardziej bulwersującą ze względu na podjęty temat. Jego publikacje za każdym razem wywoływały dużo polemik z powodu prezentowanych kontrowersyjnych tez, które często burzyły dotychczasowe widzenie najnowszej historii Polski. Ma zagorzałych wielbicieli wśród czytelników, ale i wielu przeciwników, którzy nie zostawiają suchej nitki na jego publicystyce. Tak czy owak, mamy do czynienia z nową książką wartą uwagi.

Tym razem Piotr Zychowicz pisze o sprawach niewygodnych zarówno dla Polaków, jak i Żydów. O komunistach i żydowskich kolaborantach pod niemiecką okupacją, ale również o polskich szmalcownikach. O szkoleniu przez II RP żydowskich terrorystów i zamordowaniu przez nich polskiego konsula. O powstaniu w getcie warszawskim oraz tysiącach Żydów służących w Wehrmachcie… W książce znalazły się też kontrowersyjne rozmowy z wybitnymi żydowskimi intelektualistami, którzy mają odwagę głosić poglądy niepopularne w ich własnej społeczności.

Kurt Vonnegut "Gdy śmiertelnicy śpią" (Albatros) Niepublikowany wcześniej zbiór wczesnych opowiadań amerykańskiego mistrza ciętego języka i czarnego humoru. Świadectwo jego niezwykłego zmysłu obserwacji i nieograniczonej wyobraźni. Dowód na umiejętność uraczenia czytelnika zaskakującą puentą, stworzenia historii, która - trochę jak biblijna przypowieść - ma dać do myślenia.

Mamy tu więc opowieści o ludziach i maszynach, o sztuce i sztuczności, o tym, jak niespodziewana fortuna, sława lub miłość potrafią wywrócić zwykłe życie do góry nogami. i tak ambitny budowniczy dróg, dowódca armii buldożerów, spychczy i asfalciarek w wolnym czasie zawiaduje miniaturowymi makietami pociągów, gdy niespodziewanie do świata fantazji wkracza kobieta jego życia. Z kolei młoda stenotypistka-marzycielka odbiera telefon od zbiegłego przestępcy, który składa jej dziwną propozycję. Natomiast zrzędliwy dziennikarzyna zostaje powołany do komisji oceniającej bożonarodzeniowe reklamy - pracy, w której poznaje byłego więźnia i jest świadkiem cudu.

Miguel de Cervantes Saavedra "Przemyślny rycerz Don Kichot z Manczy" cz. 2 (Rebis)Długo oczekiwane pierwsze polskie wydanie krytyczne drugiej części Don Kichota, w nowym, doskonałym przekładzie Wojciecha Charchalisa, przygotowane specjalnie z okazji obchodów czterechsetlecia śmierci autora.

W roku 1613, osiem lat po publikacji Don Kichota, do Cervantesa dotarła krążąca po Madrycie plotka, że ktoś pisze kontynuację jego powieści. Oburzony autor zaczął w pośpiechu przygotowywać swoją drugą część. Gdy latem 1614 pisał właśnie rozdział LIX, niejaki Avellaneda, pisarz do dziś pozostający anonimowy, opublikował drugą część don Kichota z Manczy. Twórca oryginału był tą powieścią ewidentnie zniesmaczony, przeredagował więc swój tekst i zrobił z niego dialog z apokryfem, wyszydzając go i bezwzględnie wyśmiewając od prologu aż po ostatnie zdanie. Tym sposobem, prawdopodobnie zupełnie niechcący, powodowany wyłącznie zalewającą go żółcią, Cervantes dopełnił Don Kichota drugą częścią przygód tytułowego bohatera i ostatecznie stworzył pierwszą w pełni nowożytną powieść europejską.

Choć wydaje się, że prawie każdy zna powieść Cervantesa i wielokrotnie widział don Kichota w dziełach wielkich artystów, jak Gustave Doré, Honoré Daumier, Salvador Dali, Pablo Picasso i wielu innych, to z pewnością zaskoczą go rysunki i wizje Wojciecha Siudmaka. Jego dzieła nawiązują głębiej i śmielej do fantastycznych wizji Cervantesa i marzeń don Kichota. Tu, gdzie inni widzieli humorystyczne anegdoty, artysta odczytuje filozoficzne intencje autora.

Christer Mjaset „To ty jesteś Bobbym Fischerem” (Smak Słowa)Hakon wraca do Lille-hammer w związku z pogrzebem przyjaciela. Nie postawił jeszcze nogi na peronie, a już żałuje, że zgodził się przyjechać. Czterdziestoletni mężczyzna zmuszony jest spojrzeć w przeszłość, na coś, co dręczyło go przez całe życie. Pogrzeb przyjaciela jest okazją do spotkania się po latach czterech dawnych kolegów. Tak razem, jak i indywidualnie, muszą zmierzyć się z bolesnymi wydarzeniami, które rozegrały się latem dawno temu. Ich przyjaciółka Agnes zniknęła bez śladu, a jednocześnie doszło do innych przerażających zdarzeń. Dlaczego Hakon nosi w sobie poczucie winy? Czytelnik stopniowo poznaje brutalną prawdę. Powieść ekscytuje do ostatniej kropki.

Romek Pawlak „Biało-czerwone mistrzostwa. Misja Euro 2016” (Rebis) Ilustrowane vademecum dla młodego czytelnika z prezentacją 24 zespołów, które zagrają na Euro 2016. Są tam piłkarskie gwiazdy polskie i zagraniczne, wycieczka po francuskich stadionach, na których rozgrywane będą mecze, no i historia zmagań o mistrzostwo Europy. Tekst wzbogacony jest dodatkami, konkursem z atrakcyjnymi piłkarskimi nagrodami i futbolowym quizem.

Angielski kryminał z ćwiczeniami Tomorrow Never Knows (Edgard) Połączenie przyjemności lektury z nauką języka. Wciągające historie, dzięki którym poznasz słownictwo, utrwalisz poprawne konstrukcje leksykalno-gramatyczne oraz poprawną wymowę. Dostępna jest też wersja niemiecka i hiszpańska.

Yalda T. Uhls „Cyfrowi rodzice. Dzieci w siecji - jak być czujnym, a nie przeczulonym” (IUVI)Twoje dziecko wcześniej nauczyło się obsługiwać tablet albo komputer niż zawiązywać buty? A teraz więcej czasu spędza w sieci niż z Tobą? Jeśli tak, to jesteś cyfrowym rodzicem, czy tego chcesz, czy nie. I pewnie czujesz się trochę zagubiony, może nawet przerażony tym, jak dużo miejsca w życiu Twojego dziecka zajmują media społecznościowe i życie w sieci. „Cyfrowi rodzice” są dobrym poradnikiem dla rodziców e-dzieci. Autorka nazywa i systematyzuje to, co czujemy intuicyjnie (i co czasem spędza sen z powiek), oddzielając fakty od mitów. Rozbiera na czynniki pierwsze świat nowych mediów, ukazując go w kontekście wychowywania dzieci i młodzieży.

Kaz Cooke „Ciężarówką przez 9 miesięcy”. (Insignis)Ponownie zredagowany i zaktualizowany tekst i odświeżona szata graficzna oraz nowe materiały. Chociaż rady zawarte w większości poradników dla ciężarnych są zwykle bezcenne, to ich lektura jest równie przyjemna jak mieszanie cementu rękami. A poradnik Kaz Cooke to jak kąpiel z bąbelkami. Jest okraszony dowcipem i napisany z dużym wdziękiem. Znajdziecie tu mnóstwo zebranych w pocie czoła informacji, setki rzetelnych i zarazem dowcipnych odpowiedzi na pytania bardzo ważne, ważne i niepoważne, np.: co robić, gdy zamiast tradycyjnego apetytu na ogórki kiszone i miód najdzie cię chęć na precle, śliwowicę i kilka odcinków Janosika?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski