Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Książki w Kurierze. Polecamy nowości z księgarskich półek

lub

Colson Whitehead „Miedziaki”, Albatros
Nazwisko dobrze już znane w pisarskim świecie i kolejny dramatyczny wątek z historii Ameryki. Jeżeli nie znasz tego pisarza i jego twórczości, czas to nadrobić. Tym razem akcja powieści rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku, a fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku. Jeden z bohaterów, Elwood Curtis, wziął sobie do serca słowa dr. Martina Luthera Kinga i nabrał przekonania, że jest „równie dobry jak każdy inny”. Jest na dobrej drodze do dostania się do lokalnego college’u dla kolorowych. Ale kiedy jest się czarnym chłopcem żyjącym we wczesnych latach 60. XX wieku na amerykańskim Południu, gdzie stosunki społeczne wciąż regulują prawa Jima Crowa, niewinny błąd może przekreślić nadzieje na świetlaną, a nawet jakąkolwiek, przyszłość.

Grzegorz Kalinowski „Śmierć z ogłoszenia”, Muza
Polska lat 30. to epoka ogromnych kontrastów: z jednej strony wystawne życie elit pełne rautów, z drugiej - stale rosnące bezrobocie i przestępczość. W tych trudnych społeczno-politycznych okolicznościach komisarz Kornel Strasburger i członkowie sekcji specjalnej Komendy Głównej muszą się wykazać wyjątkowymi umiejętnościami, by odnaleźć córkę wpływowego człowieka mającego przyjaciół w najwyższych kręgach władzy. Sprawa z błahej zmienia się w serię dramatycznych zdarzeń. Bójki, strzelaniny i pościgi, tajemniczy morderca prowadzący swą szaloną grę przy pomocy ogłoszeń zamieszczanych w prasie oraz ambicje ludzi chcących zaistnieć w przemyśle filmowym. Precyzyjnie skonstruowana intryga, ukazane z reporterskim zacięciem realia Polski lat 30. oraz odmitologizowany obraz II Rzeczpospolitej.

Edward Brooke -Hitching „Atlas nieba”, Rebis
Pięknie wydana książka z wieloma barwnymi ilustracjami. Perełka, która odkrywa tajemnice wszechświata. Zobaczycie niebo w postaci, w jakiej nigdy przedtem go nie przedstawiano: królestwo gwiazd i planet, lecz również bogów, demonów, płanetników, podniebnych żeglarzy, średniowiecznych kosmitów, mitycznych stworzeń i grasujących duchów. Nie było chyba lepszego momentu niż dzisiaj - kiedy tajemnice kosmosu są odkrywane z niebywałą jasnością - na pojawienie się tej pięknej jak samo nocne niebo książki, która ukazuje skalę tych osiągnięć i osadza je w kontekście historycznym. Po ogromnym światowym sukcesie “Atlasu lądów niebyłych” i “Złotego atlasu” nadszedł czas na najpiękniejsze opowieści i mapy, jakie powstały z dążenia ludzkości do poznania firmamentu niebieskiego.

Rebecca Tinker, Gina Rodriguez, Duane Capizz „Kim, do licha, jest Carmen”, Insignis
Coś dla miłośników seriali kryminalnych. Także animowanych. To oficjalna książka oryginalnego serialu Netflix. Oglądaliście? Może więc pora przeczytać książkę? Od dawien dawna ludzie pytali: gdzie, do licha, jest Carmen Sandiego? A może powinni raczej zapytać: kim tak naprawdę jest ta niesławna i nieuchwytna kryminalistka? Naszą zręczną i zwinną złodziejkę podczas jej tajemniczej misji wciąż ścigają ACME i Interpol. Dama w czerwieni jest jednak zawsze o krok przed nimi! W tej ekscytującej i wypełnionej akcją książce, opartej na znanym animowanym serialu Netflixa, Carmen Sandiego po raz pierwszy tak szczegółowo opowie o swoich niesamowitych przygodach. Nadszedł czas, by dowiedzieć się kim, do licha, jest Carmen Sandiego?

Reeli Reinaus "Żona dla taty", Widnokrąg
Sztuka flirtowania, chemia i amulety, czyli kilka zwariowanych historii o poszukiwaniu prawdziwej miłości. Opowiedziane lekko i z przymrużeniem oka przygody taty, który postanowił szukać nowej żony i jego córki Kaisy, która mu szczerze kibicuje. Wspólnie opracowują i zamieszczają ogłoszenie w Internecie… Co z tego wyniknie? Przede wszystkim mnóstwo nieprawdopodobnych historii. Oboje przekonają się, że poszukiwanie miłości nie jest łatwe i wymaga rozwagi oraz cierpliwości, zwłaszcza że dorośli często sami komplikują różne sprawy… Na szczęście tacie pomaga Kaisa, a Kaisie – koleżanka Merit, która bardzo dobrze zna się na miłości. Niektóre jej rady okażą się bezcenne, inne… no cóż, sami sprawdźcie.

Brian Catlos „Królestwa wiary”, Rebis
Napisana na nowo, podważająca mity historia Hiszpanii w czasach arabskiego podboju, obejmująca okres od powstania islamu w VII wieku aż do ostatecznego wypędzenia muzułmanów z Półwyspu Iberyjskiego w wieku XVII. Autor twierdzi, że wbrew utrwalonym poglądom Al-Andalus nie była ani rajem, w którym panowała światła tolerancja, ani miejscem zderzenia cywilizacji. Przeciwnie, muzułmanie, chrześcijanie i żydzi - chociaż walczyli ze sobą i między sobą - wspólnie budowali kulturalnie i naukowo wyrafinowaną cywilizację, która przeobraziła zachodni świat, położyła podwaliny pod renesans, epokę dominacji Europy, i nowożytną kulturę żydowską. Tak książka przedstawia panoramiczny obraz bardzo ważnego, ale mało znanego okresu dziejów tej części Europy.

Piotr Głuchowski, Łukasz Kośmicki, Marcel Sawicki „Ukryta gra”, Agora
Rok 1962. Sowieci instalują na Kubie wyrzutnie nuklearnych pocisków balistycznych, Ameryka jest gotowa odpowiedzieć atakiem atomowym. Prezydent Kennedy potrzebuje tylko jednej informacji: głowice są już w wyrzutniach czy dopiero płyną? Jeżeli płyną, morska blokada Kuby powstrzyma Chruszczowa. Jeżeli już są - wybuchnie wojna. Kluczową informację ma przekazać ulokowany w centrum moskiewskim kret. Ale radzieckie tajne służby właśnie wpadły na jego trop. Ostatnią szansą na odbiór kluczowej wiadomości jest trwający w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki pojedynek szachowy pomiędzy mistrzami z ZSRR i USA - Władimirem Gawryłowem i Joshuą Manskym. Oba mocarstwa wysyłają do Polski agentów pod przykryciem.

Tove Nilsson „Ramen. Zupa szczęścia i miłości”, Prószyński i S-ka
Ramen to obok sushi największy kulinarny towar eksportowy Japonii, który od lat robi furorę na całym świecie. Niewiele dań jest równie uzależniających. Na Ramen składa się kilkadziesiąt przepisów, w których kluczową rolę odgrywają domowej roboty bulion i makaron ramen, ale znajdziesz tutaj również dania takie jak soba, udon, gyoza, okonomiyaki i tempura. Na początek dostajesz dużą miskę wypełnioną po brzegi parującym bulionem, gotowanym nawet przez 48 godzin. Bulion ma wyjątkowo intensywny smak od suszonych grzybów, alg, miso i płatków suszonej ryby oraz cudownie gładką powierzchnię z widocznymi kropelkami tłuszczu. W głębokiej misce znajdują się zwinięte nitki cienkiego, sprężystego makaronu, marynowane w sosie sojowym jajka i inne dodatki.

Anna Zamojska „Nigdy więcej”, Insignis
Historia czternastoletniej dziewczyny z niewielkiego miasteczka, która doświadczała przemocy seksualnej ze strony księdza. Na drodze Anny stanął proboszcz parafii, lubiany w okolicy opiekun scholi, głoszący z ambony słowa o Bożym Miłosierdziu. I nie chciał z tej drogi zejść przez dwa długie lata. To opowieść o upokarzaniu i krzywdzeniu. O wykorzystywaniu, manipulacjach, o złości, krzykach i przemocy. O wilku w owczej skórze. Ale to również opowieść o cudzie przetrwania. O chęci życia, która trwa nawet wtedy, gdy stopa już staje na parapecie, a ręka otwiera okno na wysokim piętrze. O nadziei, długo uśpionej, ale wciąż żywej, która wyprowadza z ciemności. Do spisania i publikacji wspomnień Annę Zamojską zachęciły książki Reginy Brett, w szczególności ostatnia - zatytułowana „,Mów własnym głosem“.

Katarzyna Ryrych "Piąta babcia Dominika", Wydawnictwo Edgard
Nowa żona dziadka od razu wydała się Dominikowi podejrzana – ani nie wygląda na babcię, ani nie zachowuje się jak na babcię przystało. Nie robi na drutach, nie smaży konfitur, zna się na komputerach, a do tego według wyliczeń jest piątą babcią z kolei! Dziadek też jest jakiś inny, robi sweter z grubej wełny palcami i wcale nie uważa, że to babskie zajęcie. Co się z nimi stało. Wakacyjna nuda i leniuchowanie? Nie dla Dominika Zajonca – dziesięciolatka, którego przygody rozpoczynają się od pierwszej samodzielnej podróży pociągiem nad morze. Odwiedziny u dziadka i poznanie piątej babci rozpoczynają serię przygód z nietypowymi osobami, nietypowymi zdarzeniami, zupełnie tak nietypowymi, jak nazwisko – Zajonc.

Alice Hoffman „Zasady magii”, Albatros
Wszystko zaczęło się w 1620 roku, kiedy Maria Owens została oskarżona o czary. Ukarano ją za to, że pokochała niewłaściwego mężczyznę. Kilkaset lat później w Nowym Jorku lat 60., Susanna Owens przekonała się, że trójka jej dzieci jest niebezpiecznie wyjątkowa. Trudna Franny, o skórze białej jak mleko i krwistoczerwonych włosach, nieśmiała i piękna Jet, która potrafi czytać w myślach, i charyzmatyczny Vincent, który odkąd nauczył się chodzić, pakuje się w tarapaty. Od samego początku Susanna wyznaczyła swoim dzieciom sztywne granice: żadnych wędrówek w świetle księżyca, czarnych strojów, kotów, kruków ani podręczników czarnej magii. A przede wszystkim: żadnych ognistych romansów! Ale czy uda się im uciec od rodzinnej klątwy? Młodzi Owensowie nie unikną swego losu i przeznaczenia.

Katherine Marsh „Chłopiec znikąd”,Widnokrąg
Opowieść o syryjskim uchodźcy i amerykańskim nastolatku. Mały Ahmed stracił rodzinę. Gdy jakimś cudem udaje mu się dotrzeć do Belgii, czeka go życie w przepełnionym ośrodku lub deportacja. Postanawia więc ukryć się, a potem uciec do Anglii. Drugi bohater książki, trzynastoletni Max Howard, przeprowadził się z rodziną do Brukseli. Jego życie jest okropne, nie ma przyjaciół, nowe środowisko budzi w nim lęk i niechęć. Pewnego dnia schodzi do piwnicy i odkrywa ukrywającego się młodego syryjskiego uchodźcę. Postanawia mu pomóc, zainspirowany historią o belgijskim bohaterze ruchu oporu z czasów II wojny światowej. Niestety wraz z rodzącą się przyjaźnią rośnie zagrożenie - w Paryżu i Brukseli doszło do ataków terrorystycznych, policja i wojsko urządzają blokady, a nastroje antyimigracyjne rosną.

Brian W. Aldiss „Cieplarnia”, Rebis
Ponura, lecz hipnotyzująca wizja przyszłości naszej planety - jedna z najlepszych w całej fantastyce. Ziemię, tkwiącą nieruchomo pod palącym światłem umierającego powoli Słońca, pokrywa nieprzebyta dżungla rozrośniętego do planetarnych rozmiarów figowca. Bezlitosną walkę z bogactwem agresywnych, zmutowanych roślinnych form życia przeżyły tylko nieliczne zwierzęta i zdegenerowany, coraz rzadziej występujący człowiek. Czy związek z myślącym grzybem pozwoli mu przetrwać? Brian W. Aldiss to ojciec chrzestny brytyjskiej literatury science fiction, autor blisko 80 książek i ponad 300 opowiadań. Sławę przyniosła mu pierwsza powieść SF “Non stop”, natychmiast zaliczona do klasyki gatunku, a ugruntowały ją “Cieplarnia” i trylogia o Helikonii. Wielka gratka dla miłośników fantastyki.

Małgorzata Rogala „Cicha noc”, Czwarta Strona
Podczas przyjęcia, na którym świętowano sukces reality show „Nowe życie”, zostaje zamordowany reżyser programu. Wszystko wskazuje na to, że zabójcą jest ktoś z uczestników imprezy. Do rozwiązania sprawy przydzielona zostaje Agata Górska, która mimo problemów ze zdrowiem robi wszystko, żeby spełnić oczekiwanie przełożonego - sprawca ma być ujęty przed świętami. Tymczasem Sławek Tomczyk wyjeżdża na szkolenie do Budapesztu. Jednak gdy dowiaduje się o uprowadzeniu swojej siostry, błyskawicznie wraca do Polski. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Czy to możliwe, żeby zniknięcie Kingi i sprawa, nad którą pracuje Agata, były ze sobą powiązane? Kryminał bardzo przyjemny w lekturze, akurat na gorący okres przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.

Adam Kay "Świąteczny dyżur", Insignis
Idą święta, gęsi przybierają na wadze, jednak prawie półtora miliona lekarzy i pielęgniarek zatrudnionych w brytyjskiej publicznej służbie zdrowia będzie musiało stawić się w pracy także w Boże Narodzenie. W tej książce Adam Kay wraca do swoich dzienników i dzieli się z czytelnikami komicznymi, choć niejednokrotnie poruszającymi historiami, które rozegrały się za błękitną kotarą w okresie świąt. "Świąteczny dyżur" to list miłosny adresowany do wszystkich, którzy spędzają ten najpiękniejszy czas w roku na pierwszej linii frontu publicznej służby zdrowia, wyciągając zaklinowane bobasy i bombki z różnych otworów ciała pacjentek.

Agnieszka Walczak-Chojecka "Naprawdę jaki jesteś", Edipresse
Żeby być szczęśliwym, trzeba być sobą. W jaki sposób jednak Herman ma to osiągnąć, jeśli czuje w sobie skazę? Głęboką skazę. Ratunku szuka w przynależności do grupy twardych ludzi i w miłości pięknej Marii. Walczy też z demonami przeszłości i apodyktycznym ojcem. Niechcący jednak zastawia na siebie pułapkę. Bo prawda może okazać się śmiertelna. A wszystko to w barwnej Warszawie lat trzydziestych, w blasku świateł żywiołowego kabaretu. Czy w przeddzień wojennej zawieruchy Herman dostanie szansę na ratunek?

99,98% policzonych głosów: Andrzej Duda wygrywa wybory

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3