Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Polecamy nowości z lubelskich księgarni

lub
Oto kolejna porcja książek, które czekają na swoich czytelników.

Tomasz Lach „Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych” (Muza) Zbeletryzowane wspomnienia o życiu rodzinnym wybitnego jazzmana i kompozytora muzyki filmowej Krzysztofa Komedy. Siermiężna Polska przełomu lat 50. i 60. Rozkwit epoki Gomułki, pierwsze utracone złudzenia. Środowisko artystów tworzących w PRL-owskiej rzeczywistości, choć niektórzy z nich “liznęli” już trochę Zachodu. Tomasz Lach, pasierb Krzysztofa Komedy, snuje opowieść o swoim dorastaniu, które przypadło na tak burzliwe czasy, o ludziach tworzących ówczesną artystyczną bohemę oraz o relacji, która łączyła go z wybitnym kompozytorem i pianistą jazzowym. To zapis doświadczeń osobistych i pokoleniowych, ale przede wszystkim historia ludzi, którzy mieli odwagę wciąż chcieć więcej.

Jeffrey Archer "Dzienniki więzienne" (Rebis)W 2001 roku Jeffrey Archer został skazany na cztery lata więzienia za krzywoprzysięstwo i utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości – proces był echem skandalu z roku 1987, kiedy Archer walczył w sądzie z gazetą „The Daily Star”, która oskarżyła go o korzystanie z usług prostytutki. Pisarz nie byłby sobą, gdyby czasu w więzieniu – ostatecznie dwóch lat z zasądzonych czterech – nie poświęcił na stworzenie nowego dzieła. Już pierwszego dnia zaczął prowadzić dziennik. Opisywał swoje doświadczenia z poznawania zupełnie mu obcego świata, kontakty z innymi więźniami, procedury, zdarzenia, przelewał na papier własne refleksje. Tak powstały Dzienniki więzienne – w trzech częściach, odpowiadających zakładom, w których odsiadywał wyrok: od najcięższego Belmarsh – Piekła, przez łagodniejsze Wayland – Czyściec, po więzienie otwarte North Sea Camp – Niebo.

Jorge Cham, Daniel Whiteson "Nie mamy pojęcia" (Insignis)
Wiedza człowieka o otaczającym świecie pełna jest luk. I nie są to luki małe – takie, które można by bez obaw zignorować. Mowa tu raczej o ziejących pustką otchłaniach! Tak! Aż do tego stopnia nie mamy pojęcia, jak działa wszechświat! Jorge Cham, robotyk i twórca znanej serii pasków komiksowych PHD, oraz Daniel Whiteson, fizyk cząstek elementarnych, połączyli siły, by zbadać stan naszej wiedzy – a raczej ogromnej niewiedzy! – o wszechświecie. Za pomocą zabawnych rysunków komiksowych, przemawiających do wyobraźni infografik i niezwykle humorystycznych, a przy tym bardzo klarownych wyjaśnień naukowych Jorge i Daniel przedstawiają cały wachlarz zdumiewających pytań, które wciąż wprawiają naukowców w zakłopotanie, i próbują szukać najlepszych możliwych i zgodnych z obecnym stanem wiedzy odpowiedzi.

Nina Majewska-Brown "Anka. Inne oblicze szczęścia" (Eedipresse)To pierwsza część historii o czterdziestoletniej Ani, która nieustająco poszukuje spełnienia, miłości i akceptacji. Mimo pozornego szczęścia jej życiem targają niespełnione marzenia, z których największym jest to o wielkiej miłości, dobrej pracy i radosnym domu. Tymczasem musi zmierzyć się z toksyczną szefową, wypalonym małżeństwem i synem nieudacznikiem. Czy odnajdzie szczęście w sobie, czy pokocha i zaakceptuje siebie? Czy znajdzie miłość w Internecie i dokąd zaprowadzi ją nowa znajomość?

Remigiusz Grzela "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska" (Prószynski i S-ka)Dwie wyjątkowe kobiety, dwie silne osobowości, dwie wybitne dziennikarki. Odważne, bezkompromisowe, piekielnie pracowite. Teresa Torańska bardziej empatyczna – ostra, ale nieprzekraczająca norm; Oriana Fallaci bez skrupułów, w ocenie innych niemająca hamulców. Czasem mijały się na reporterskim szlaku, ale nigdy się nie spotkały. Rozmawiały z reżyserami i aktorami historii, starały się ich zrozumieć, by pomóc swoim czytelnikom w lepszym pojmowaniu zjawisk i wydarzeń. Mimo to nie udało im się nas zmienić – nie wpływają na nas ani wstrząsające reportaże, ani wybitne powieści, choć stanowią aż nadto wyraziste memento. Zapominamy, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze i że pobłażliwość wobec nienawiści – również tej ukrywającej się w języku – prędzej czy później prowadzi do katastrofy.

Chris Barez-Brown "Obudź się!" (MUZA)Ponad 80 procent czasu nie poświęcanego na sen spędzamy na autopilocie. „Obudź się!” to seria eksperymentów pomagających wyrwać się z tej pułapki. Poczujesz się lepiej we własnej skórze i sprawisz, że każdy dzień będzie wyjątkowy.

Anna Brones "Żyj lagom. Szwedzka sztuka życia w harmonii" (Edipresse)Robienie wszystkiego w ilości lagom pozwala osiągnąć osobistą harmonię i nadać jej cechę trwałości. Kto żyje lagom, ten znajduje szczęście, inne jednak niż to pochodzące z posiadania rzeczy albo pieniędzy. .

Piotr Śliwiński „Ryngraf” (Muza)Rok 1794. Ostatnie miesiące istnienia I Rzeczypospolitej. Uście Solne - senne miasteczko w zaborze austriackim u ujścia Raby do Wisły. Do Stanisława Krzysztofczyka, kowala i byłego podoficera piechoty koronnej, przybywa jego dawny przyjaciel, oficer artylerii, dziś sprzysiężony emisariusz Julian Zakrzeński i próbuje nakłonić go do uczestnictwa w przygotowywanej insurekcji. Krzysztofczyk początkowo odmawia, jednak późniejsze zdarzenia zmuszą go nieoczekiwanie do dokończenia misji przyjaciela i tym samym do udziału w powstaniu. “Ryngraf” to epopeja powstańcza, w której pojawiają się piękna i tragiczna miłość, ciemna intryga i zamach na Kościuszkę, a obok postaci fikcyjnych występuje cała plejada historycznych.

Eliza Drogosz „Berło zniszczenia” (Wydawnictwo Poligraf)Bogowie upadającego starożytnego Egiptu znaleźli sposób, by zachować swą moc.Pogrążeni we śnie, czekali na odpowiedni moment, by powrócić do życia.Ich czas wreszcie nadszedł.Jak długo Sonia będzie w stanie utrzymać w tajemnicy, z kim spędza coraz więcej czasu i kto staje się dla niej coraz ważniejszy? Czy jeśli przyjaźń oznacza niebezpieczeństwo, mimo to się na nią odważy? Czy Briant może uciec od tego, co drzemie w jego duszy, duszy boga pustyni, zniszczenia i chaosu? Jak wiele będzie w stanie poświęcić, by zdobyć to, czego pragnie, i pomścić śmierć swoich bliskich?Gdy przeszłość czyha na niego na każdym kroku, jak uda mu się myśleć o przyszłości?

Laszlo Bock „Praca rządzi” (Insignis)Metody pracy się zmieniają. A Ty? Ta książka jest o tym jak uczyć się od kolegów z pracy - tych najlepszych i tych najgorszych, dlaczego powinno się zatrudniać ludzi mądrzejszych od nas samych, w jakim celu należy znieść władzę menedżerów nad pracownikami. „Obecnie większość swojego czasu spędzamy, pracując. To źle, jeśli praca nas demotywuje lub odczłowiecza” - tak twierdzi Laszlo Bock, wizjoner kierujący przez wiele lat działem rekrutacji. Bock zabiera nas także za kulisy firmy z najbardziej spektakularnymi sukcesami na koncie - Google’a - ujawniając, dlaczego wciąż przoduje ona w rankingach najlepszych pracodawców. Lata swojego bogatego doświadczenia Bock zawarł w niemalże rozrywkowej narracji i szeregu prostych do wdrożenia zasad.

Sabina Waszut „Zielony bryfyj” (Muza)Czas i historia zataczają koło, aby ponownie spleść losy rodziny Trauterów i Zaleskich. Nikt już nie cierpi głodu, ale strach o życie nadal towarzyszy Zosi i Władkowi. Kto z rodziny wytrzyma, kto uzna, że życie jest gdzie indziej? Zalescy są sobie bliscy jak nigdy przedtem, rodzina wspiera się, aby przetrwać kolejny trudny okres, który wielu Polakom wciąż przypomina mroczne czasy okupacji. Przychodzą na świat kolejne pokolenia, które chcą żyć i cieszyć się wolnością. Wnuczka Zofii, Oliwia, podejmuje walkę o zachowanie jedynej pamiątki po pradziadkach. Stare domy i kuźnia odradzają się wraz z pewnością, że nie ma na świecie takiej siły, która mogłaby odebrać ludziom nadzieję i wiarę w lepszą przyszłość.

Hervé Tullet „Gra w kolory” (Insignis)Autor kultowego Naciśnij mnie proponuje niezwykłą serią książeczek dla dzieci, łączącą frajdę lektury z niczym nieskrępowaną zabawą. Hervé Tullet to francuski grafik i ilustrator urodzony w 1958 roku w Normandii. Swoją karierę rozpoczynał jako dyrektor artystyczny i ilustrator prasowy, by w 1994 roku wydać swoją pierwszą książkę dla dzieci. To właśnie dzięki interaktywnym, kolorowym i pobudzającym do działania publikacjom dla najmłodszych stał się znany na całym świecie. Jego wielokrotnie nagradzane prace zostały przetłumaczone na wiele języków i wydane w kilkudziesięciu krajach całego świata, gdzie natychmiast zyskiwały status bestsellerów (www.tullet.pl - nowa strona, na której znajdziesz informacje o najnowszej serii książek Hervégo Tulleta).

Tomasz Owsiany „Pod ciemną skórą Filipin” (Muza) W ciągu samotnej ośmiomiesięcznej wyprawy poznawczo-reporterskiej Tomasz Owsiany odwiedził siedem plemion i ludów oraz wybrane społeczności Filipin we wszystkich makroregionach kraju. Wyrabiał węgiel, uprawiał zbieractwo, orał bawołami ryżowiska i brał udział w często szokujących ceremoniach. Poznał szamana uprawiającego czarną magię i dotarł do obozu grupy paramilitarnej na Mindanao. Mieszkał w kolonii karnej i rezydencji filipińskiego multimilionera. Celem jego wyprawy było poznanie nieeksportowej twarzy kraju oraz odnalezienie odpowiedzi na pytanie, jak przeobrażają się tamtejsze rdzenne kultury pod wpływem nowoczesności. W historii tej nie brak humoru czy anegdot wypływających wprost z filipińskiej rzeczywistości.

Paweł Dunin-Wąsowicz „Dzika biblioteka” (Iskry)Paweł Dunin-Wąsowicz opowiada o ważnych dla niego książkach. O detektywistycznych powieściach, które poznał w dzieciństwie i dziwactwach wyszperanych w antykwariatach. Także o tym, jak wydał pierwsze książki Doroty Masłowskiej i Jakuba Żulczyka i jak nie wydał innych bestsellerów. Ta opowieść to labirynt pełęn zakamarków, z których wyłaniaja się bardziej i mniej znane kisiązkowe niesamowitości: dopisane dalsze losy Wokulskiego, polskie Robinsony, powieści o muzykach i zmorach z drugorzędnej literatury przedwojennej. Ta gawędziarksa bibliografia to w istocie literacka autobiografia znanego publicysty, krytyka literackiego i wydawcy, który - jak o sobie mówi - preferuje fikcję nad rzeczywistość.

William Butler Yeats „Eseje” (Officyna)Powszechnie uważany jest za jednego z największych klasyków dwudziestowiecznej poezji światowej. W Polsce pojawiały się także tłumaczenia jego dramatów i opowiadań, wydano poświęconą mu rzetelną monografię. Brakowało natomiast dotąd publikacji esejów pisarza. Niniejszy wybór jest pierwszą ich książkową prezentacją w naszym kraju. Szkice Yeatsa rzucają wiele światła na jego twórczość poetycką i dramatyczną i są znakomitymi przykładami wysmakowanej prozy eseistycznej, a także świadectwem ewolucji myśli i postaw irlandzkiego twórcy. Poeta pisze między innymi o mitologii celtyckiej, folklorze, literaturze irlandzkiej i angielskiej, symbolizmie w literaturze i sztuce, własnej wizji teatru i inspirującym go w dużym stopniu okultyzmie.

Regina Brett „Kochaj” (Insignis)Ta książka nie jest dla każdego. Napisałam ją z myślą o tych, którzy zostali zranieni albo kochają zranionych, ale i dla tych, którzy są nieświadomi własnych ran, chociaż innym wydają się one oczywiste - pisze autorka. - Głodna miłości - tak czułam się przez wiele lat mojego życia. I wiem, że nie jestem w tym odosobniona. Przeżyłam wiele trudnych chwil. Dziś potrafię spojrzeć wstecz i dostrzec dar w każdym z moich doświadczeń. Gdybym mogła wybierać z menu życia, nigdy nie zdecydowałabym się na większość sytuacji, które mi się przytrafiły - a mimo to żadnej nie żałuję. Każde doznanie i każdy związek uczyniły mnie tą osobą, którą jestem. Dziś wreszcie mogę powiedzieć, że kocham ją całym sercem. Pragnę, żebyś i ty ze wszystkich sił pokochał siebie, swoje życie i otaczających cię ludzi.

Andy Weir „Artemis” (Muza)Dwudziestokilkuletnia Jazz marzy o życiu pełnym przygód i dostatków, ale musi pogodzić się z rzeczywistością małego prowincjonalnego miasteczka. Nawet bardzo prowincjonalnego, bo na Księżycu. Dobrze żyje się tam właściwie tylko turystom i ekscentrycznym miliarderom, a tak się składa, że Jazz nie należy do żadnej z tych kategorii. Ma nudną, nisko płatną pracę i sporo długów do spłacenia, nic więc dziwnego, że dorabia drobnym przemytem. Nic dziwnego, że kiedy pojawia się okazja zarobienia naprawdę wielkich pieniędzy, nie waha się ani chwili. Tym, że misterny plan oznacza konieczność wejścia na ścieżkę przestępstwa, nie przejmuje się ani przez chwilę.

Eliza Drogosz „Władca piasków” (Poligraf)Sonia nigdy nie przypuszczała, jak bardzo niezwykły może być wakacyjny obóz. Nawet taki organizowany w Egipcie. Podczas wyjazdu od samego początku dzieją się bardzo dziwne rzeczy. Dziewczyna zaczyna widzieć to, o czym wcześniej nawet jej się nie śniło. Spotyka ludzi, którzy potrafią więcej niż inni. Straszliwe istoty, które podobno nie istnieją. Oliver próbuje udawać kogoś, kim nie jest. Na każdym kroku dostrzega przebudzoną magię sprzed wieków. Za wszelką cenę stara się odkryć tajemnice skrywane przez kierownika obozu. Musi jednak uważać, żeby nie zdradzić przy okazji siebie.Razem muszą stawić czoła sekretom, które wstrząsną całym światem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski