Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Polecamy ponad dwadzieścia tytułów

Marek Podgajny
Marek Podgajny
Przed wami kolejna porcja zapowiedzi książkowych. Wszystkie gorąco polecamy waszej uwadze, z pewnością znajdziecie coś interesującego dla siebie.

Knud Rasmussen „Wielka podróż psim zaprzęgiem”, Marginesy
Nieustający bestseller w Danii. Arktyka opisana przez Rasmussena to nie lodowa pustynia ziejąca pustką i śmiercią, ale przestrzeń kipiąca życiem, posiadająca własną historię i kulturę, którym należy się szacunek. Piąta Ekspedycja Thule (1921-1924) to najdłuższa i najważniejsza podróż, jaką Rasmussen oraz dwójka Inuitów odbyli psimi zaprzęgami. Przejechali dystans 18 000 km od Zatoki Hudsona, przez Przejście Północno-Zachodnie, Alaskę, aż po Czukotkę znajdującą się po zachodniej stronie Cieśniny Beringa. Podczas podróży Rasmussen odwiedzał wszystkie społeczności inuickie zamieszkujące wzdłuż północnych wybrzeży Ameryki oraz w głębi lądu, spisując ich mity i wierzenia oraz zbierając eksponaty etnograficzne dla Muzeum Narodowego w Kopenhadze.

Sylvia Plath „Szklany klosz”, Marginesy
Szokująca, realistyczna i niezwykle emocjonalna powieść o kobiecie wpadającej w paszczę szaleństwa. Książka ukazała się już jakiś czas temu, ale jeśli natraficie na nią w księgarni, nie zastanawiajcie się długo. Warta jest waszego czasu, a potem stałego miejsca na półce. Esther jest wyjątkowo inteligentna, piękna, utalentowana, jednak powoli jej świat się rozpada - i być może nie ma już dla niej ratunku. Sylvia Plath opisuje chorobę Esther, a jej załamanie nerwowe jest przedstawione w tak wiarygodny sposób, że wydaje się racjonalne. „Szklany klosz” to podróż do najmroczniejszych i najbardziej przerażających zakamarków ludzkiej psychiki. Powieść ukazała się pod pseudonimem Victoria Lucas w Wielkiej Brytanii w styczniu 1963 roku. Niecały miesiąc później Sylvia Plath popełniła samobójstwo.

Alexander Watson „Twierdza”, Rebis
We wrześniu 1914 roku, zaledwie miesiąc po wybuchu pierwszej wojny światowej, armia rosyjska rozpoczęła oblężenie Przemyśla. Wieloetniczne miasto zamieniono w twierdzę, która stanowiła najważniejszy bastion broniący monarchii habsburskiej przed najazdem. Przez sześć miesięcy, odpierając szturmy i zmagając się z głodem, wielonarodowa załoga twierdzy stawiała zacięty opór, uniemożliwiając Rosjanom osiągnięcie szybkiego zwycięstwa, które pozwoliłoby wygrać całą wojnę. Miasto padło dopiero w marcu 1915 roku, co oznaczało początek okupacji, prześladowań i pierwszej brutalnej czystki antysemickiej, jakiej doświadczyła Europa Środkowo-Wschodnia w XX wieku. Alexander Watson pokazuje nadejście wojny totalnej. To najbardziej wnikliwy opis tamtej kluczowej kampanii frontu wschodniego I wojny światowej,

Jenny Blackhurst „Córka mordercy”, Albatros
Kathryn miała pięć lat, kiedy jej ukochany tata zabił jej rówieśniczkę i najlepszą przyjaciółkę, Elsie. Teraz jest trzydziestoletnią kobietą i nadal sobie z tym nie poradziła. Regularnie odwiedza ojca, który odsiaduje wyrok, i bezskutecznie próbuje się od niego dowiedzieć, gdzie ukrył ciało swojej ofiary. A dziennikarze dbają o to, by nie zapomniała o tamtym strasznym zdarzeniu. Regularnie pojawiają się przed jej domem i bombardują ją pytaniami. I na pewno sobie tego nie odpuszczą w dwudziestą piątą rocznicę śmierci Elsie. Ale tego dnia to nie paparazzi sprawiają, że serce zamiera Kathryn zamiera z przerażenia, lecz wiadomość o zniknięciu pięcioletniej Abigail z domu, w którym dwie i pół dekady wcześniej zniknęła Elsie. Kathryn wraca w swoje rodzinne strony i włącza się w poszukiwania zaginionej dziewczynki.

Anne Glenconner „Dama dworu”, Rebis
Światowy bestseller. Anne Glenconner, dama dworu księżniczki Małgorzaty, odkrywa tajemnice i szczegóły prywatnego życia brytyjskiej rodziny królewskiej. Od wczesnego dzieciństwa znajdowała się w ścisłym monarszym kręgu, poznała i zaprzyjaźniła się z przyszłą królową Elżbietą II, a przede wszystkim z jej siostrą, księżniczką Małgorzatą. Anne stała się wyjątkowym świadkiem historii królestwa: dramatycznych lat wojny i powojennej biedy, była jedną z druhen towarzyszących Elżbiecie II podczas koronacji, a później została damą dworu. W swoim intymnym, szczerym pamiętniku kreśli wyrazisty, emocjonalny obraz życia arystokracji: edukacji w szkole z internatem, debiutanckich balów, wielkich polowań, ale także ścisłych powinności oraz sztywnych ról potomków i potomkiń możnych rodów.

Mariusz Urbanek „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna”, Iskry
Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną. Współpracując ze sobą, bądź rywalizując, przeciwstawiając matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, a Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej. Ich burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe, dramatyczne dzieje kończące się w wielu przypadkach śmiercią od kul hitlerowskich okupantów, opisuje Urbanek na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej. Pasjonująca historia wybitnych naukowców.

Andrzej G. Kruszewicz, Katarzyna Burda, „Sekrety życia seksualnego zwierząt”, Rebis

Jak TO robią zwierzaki? Ekstremalne zbliżenia, imponujące atrybuty seksualne i sprytne strategie uwodzenia - poznaj sekrety seksualnego życia zwierząt. Kim są autorzy? Andrzej Kruszewicz - z wykształcenia lekarz weterynarii, z zamiłowania ornitolog, podróżnik, założyciel i szef Azylu dla Ptaków w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie, którego dyrektorem został w 2009 roku. Autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii i życia zwierząt. Katarzyna Burda to dziennikarka specjalizująca się w tematyce naukowej. Laureatka nagrody Dziennikarze dla Klimatu. Pasjonatka nauki. Mieszka na Podlasiu z rodziną oraz dwoma psami i sześcioma kotami. Natura, której tajniki zgłębia w pracy i z którą obcuje w każdej wolnej chwili, onieśmiela ją, zachwyca i inspiruje.

Diane Setterfield „Czarne skrzydła czasu”, Albatros
Kiedy William Bellman był dzieckiem, dopuścił się nieprzemyślanego aktu okrucieństwa - strzałem z procy uśmiercił kruka. Wybryk - drobny, jak sądził William - natychmiast odszedł w niepamięć. Po latach William założył rodzinę i nieźle prosperujący biznes i wydawało się, że los jest mu przychylny... Tragedia lubi jednak uderzać znienacka. Gdy śmierć zaczyna zbierać żniwo wśród jego krewnych, a przy życiu zostaje już tylko najmłodsza i najbardziej kochana córka, William już wie, że to koniec szczęśliwej passy. Rozpaczliwie próbując ocalić jedyną cenną rzecz, jaka mu jeszcze pozostała, William wchodzi w spółkę z tajemniczym nieznajomym w czerni. Dość dziwna okazja, z jeszcze dziwniejszym partnerem, na założenie zdecydowanie makabrycznego biznesu. Czy jeden nieprzemyślany akt okrucieństwa może położyć się cieniem na całym ludzkim życiu?

Andrzej Dziurawiec „Bardzo długi marzec”, Wydawnictwo Lira
Warszawa, druga połowa lat sześćdziesiątych. Nastoletni Adam Sander jest uczniem dobrego warszawskiego liceum. Nawiązuje i zrywa przyjaźnie, przeżywa pierwszą miłość, poznaje moc muzyki Stonesów i taniego alkoholu, ale także brutalnie konfrontuje się z historią. Wydarzenia marcowe, inicjowane przez władze komunistyczne wystąpienia antysemickie i ataki milicjantów na studentów Uniwersytetu Warszawskiego powodują, że Adam musi poznać korzenie swojej rodziny i znaleźć odpowiedź na pytanie, kim właściwie jest. To poruszająca historia o dojrzewaniu i przedwczesnym wkraczaniu w dorosłość, w której jedną z bohaterek jest Warszawa - ponura, przytłoczona PRL-owską szarzyzną, ale zarazem wibrująca energią młodych ludzi pragnących dla siebie pełniejszego życia.

Peter Handke „Strach bramkarza przed jedenastką”, Officyna
Czy ta książka to kryminał? W pewnym sensie tak, jednak o ile dla Holmesa i Poirota zbrodnia stanowi zaledwie drobną rysę na tafli idealnego porządku, o tyle w przypadku byłego bramkarza Josefa Blocha morderstwo okazuje się jedną z niewielu oczywistości w zagmatwanym gąszczu znaków, gestów, poszlak i symboli. W tym sensie można powiedzieć, że to kryminał radykalny albo kryminał a rebours. ”Strach bramkarza przed jedenastką” ma już swoje lata i należy do najbardziej znanych utworów Petera Handkego, ale dopiero teraz ukazuje się w polskim przekładzie. Pomimo to nie straciło na aktualności, i to niezależnie od tego, czy czytać je jako studium postępującej choroby psychicznej, traktat o problemie interpretacji, dogłębną charakterystykę wyalienowanej jednostki czy też w jeszcze inny sposób.

Kazimiera Szczuka „Lady Baba Jaga”, Rebis
Stylistka fryzur, artystka, pionierka niezależnego biznesu. W latach transformacji jej cięcie przeobrażało Polki w istoty nowoczesne, wzmacniało w nich wolę przetrwania. Od ćwierćwiecza jej fryzury są znakiem jakości stylu i mody w Polsce. Oglądamy je w operze, w teatrach, w filmie, na dyplomowych pokazach studentów wydziału mody warszawskiej ASP. Jaga Hupało urodziła się w Ziemi Kłodzkiej, w pół drogi między Kłodzkiem a Nową Rudą. „Praca, praca, praca, nauka, nauka, nauka i dużo modlenia się” - tak jej siostra streszcza matczyne wychowanie. Mistyczne uniesienia Jagi przy muzyce organów w kościele Świętego Jerzego w Wojborzu przemieniły się w zachwyt nastolatki nad muzyką Depeche Mode, Velvet Underground i Duran Duran. Od pracy i nauki nie odstąpiła nigdy.

Gary John Bishop „Miłość unf*cked”, Insignis
Autor w prostych i mocnych słowach odkrywa tajemnicę udanej relacji z inną osobą: jesteś nią ty i twoja chęć naprawienia siebie. Nieważne, ilu wspaniałych rad byś wysłuchał i jak bardzo byś się starał, czasem zupełnie nic nie pomaga. Bo prawda jest taka, że do bycia w dobrym związku jesteś żałośnie źle przygotowany. A przecież chyba żadne inne zobowiązanie nie definiuje twojego życia tak bardzo, jak relacja z drugą osobą. Jesteś z kimś? A może dopiero o tym marzysz? Może leczysz rany po zerwaniu? A może jedną nogą jeszcze jesteś w związku, a drugą już poza nim? Jesteś po ślubie? Po rozwodzie? Singielką, singlem? A może po prostu związki cię przytłaczają? Posłuchaj, najwyższy czas wyjść z tego uczuciowego bagna i wziąć sprawy w swoje ręce.

Tim Weiner „Szaleństwo i chwała”, Rebis
Historia zmagań i rywalizacji między dwoma mocarstwami - szpiegostwa, sabotażu, trudnej dyplomacji i skutecznej dezinformacji - od 1945 roku aż po koniec prezydentury Donalda Trumpa w roku 2020. Autor zabiera nas za zamknięte drzwi gabinetów oraz śledzi poczynania CIA i machinacje KGB na całym świecie. Bezpardonową walkę o rząd dusz pokazują niedawno odtajnione dokumenty dotyczące zrywów wolnościowych w NRD w 1953 roku, w Polsce i na Węgrzech w roku 1956. Rola Radia Wolna Europa oraz propaganda i akcje dezinformacyjne, narodziny „Solidarności” i stan wojenny w Polsce, upadek muru berlińskiego, krach Związku Radzieckiego, relacje Billa Clintona i Borisa Jelcyna, zjednoczenie Niemiec, rozszerzenie Unii Europejskiej i NATO. I pojawienie się na scenie politycznej Władimira Putina.

Fannie Flagg „Wciąż o tobie śnię”, Wydawnictwo Literackie
Stare dobre czasy, kiedy Maggie Fortenberry z dumą reprezentowała stan Alabama w konkursie Miss Ameryki, to już zamknięty rozdział w jej życiu. Wciąż jednak jest piękna i podziwiana. Odniosła też wiele zawodowych sukcesów. Mimo to w głębi serca czuje żal. Co stało się z jej marzeniami o kochającym mężu, gromadce dzieci i pięknym domu? Jako agentka nieruchomości sprzedaje je innym. Po śmierci Hazel Whisenknott, najdroższej przyjaciółki, a zarazem mentorki i pracodawczyni, Maggie chce zacząć wszystko od nowa. Ale na niektóre rzeczy jest zbyt młoda, na inne - zbyt stara. Powiedziała więc sobie: dość i zaczęła realizować swój plan. Na szczęście życie potrafi zaskakiwać także wtedy, gdy myślisz, że to, co najlepsze, jest już za Tobą. Ta powieść to skarbnica endorfin i zastrzyk witalności.

Robert Silverberg „Umierając, żyjemy”, Rebis
David Selig od dzieciństwa ma zdolności telepatyczne. Bez trudu czyta w myślach innych ludzi i poznaje ich najgłębiej skrywane sekrety. Z czasem jednak dochodzi do wniosku, że ten dar jest zarówno narzędziem władzy, jak i przekleństwem. Wkraczający w wiek średni, coraz bardziej wyalienowany Selig nie potrafi nawiązać normalnych związków z ludźmi. Ledwo wiąże koniec z końcem, utrzymując się z pisania prac semestralnych dla studentów. Wkrótce odkrywa, że jego cudowny dar zaczyna z niewiadomego powodu zanikać. Autor, amerykański pisarz i redaktor, jest bardzo popularny w swoim kraju. Został wybrany do Galerii Sławy Science Fiction, a stowarzyszenie Science Fiction and Fantasy Writers of America przyznało mu nagrodę Wielkiego Mistrza za całokształt twórczości.

Lisa Gardner „Sąsiad”, Albatros
Dziennikarz Jason Jones w środku nocy zgłasza na policję zaginięcie żony, Sandry. Robi to dopiero trzy godziny po tym, jak po powrocie do domu zastaje tylko córeczkę - samą - choć wie, że żona nigdy nie zostawiłaby jej bez opieki. Jason nie zachowuje się jednak jak zrozpaczony mąż, nie rwie się do poszukiwania Sandry, w żaden sposób nie ułatwia policji śledztwa. Wręcz przeciwnie ¬- usiłuje usuwać dowody i nie dopuszcza do przesłuchania córki. Prowadząca dochodzenie detektyw sierżant D.D. Warren sprawdza wszystkie tropy. Ale żeby rozwiązać tę sprawę, będzie musiała wyjść poza rutynę i zagłębić się w przeszłość Sandry i Jasona Jonesów. I musi się śpieszyć, ponieważ jedynemu świadkowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Bo są tacy ludzie, których nie wystarczy zabić raz.

Christopher Ruocchio „Bezkresna ciemność”, Rebis
Hadrian Marlowe przez pół stulecia szukał pośród dalekich gwiazd zagubionej planety Vorgossos, mając nadzieję, że nawiąże kontakt z nieuchwytnymi obcymi, Cielcinami. A dzięki temu zdoła zakończyć trwającą prawie czterysta lat wojnę i zaprowadzi pokój. Uparcie starając się odkryć ich tajemnice, Hadrian musi zapuścić się poza bezpieczne obszary Solarnego Imperium i przeniknąć do zamieszkujących odległe światy Extrasolarian. Tam odnajduje nie tylko obcych, ale ma też do czynienia z potwornymi istotami, które kiedyś były ludźmi, ze zdrajcami we własnym otoczeniu, a także z najstarszym wrogiem rodzaju ludzkiego. Jeśli osiągnie sukces, zaprowadzi najtrwalszy pokój w historii ludzkości, jeśli mu się nie uda, wszechświat spłonie. Epicka science fiction w wydaniu Christophera Ruocchio zebrała dobre recenzje krytyków.

Piotr Czarnecki "Reder 44", Wydawnictwo Neptun
Powieść political-fiction w realiach II wojny światowej. Polscy komandosi za liniami wroga. Śmiałe akcje polskiego wywiadu. Walka o władzę walącego się hitlerowskiego kolosa. Brutalni szpiedzy i misje w najdalszych zakątkach globu. Tajemnicza dama w czerwieni. Świat w którym sojusznik staje się wrogiem, a wola przetrwania determinuje jednostki oraz całe narody. Wojna w której orężem jest fałsz, podstęp, seks i pieniądz. Historia, która mogła się wydarzyć.

Wiktor Krajewski „Kobiety pistolety”, Prószyński i S-ka
Maria Kowalska, pseudonim „Myszka”, sanitariuszka z pułku „Baszta”, jako siedemnastolatka wstąpiła do konspiracji. Koniec Powstania Warszawskiego był dla niej początkiem piekła. W grupie czterdziestu sanitariuszek i łączniczek z powstania trafiła do pierwszego i najdłużej działającego na polskich ziemiach obozu koncentracyjnego - Stutthof. Były to jedyne Polki o statusie jeńców wojennych, które trafiły do obozu. Wcielone w mundurach i z opaską powstańczą na rękach wzbudzały szacunek i chęć pomocy ze strony innych więźniów, ale też niechęć czy zazdrość. Stanowczo sprzeciwiły się włożeniu obozowych ubrań i naszyciu numerów. Ich historia to opowieść o kobiecej przyjaźni i solidarności jako szansie na przetrwanie w obozie. Wspomina jedna z ostatnich żyjących kobiet pistoletów.

Lee Child „Jack Reacher. Poziom śmierci”, Albatros
W Margrave, sennym miasteczku w Georgii, wszystko wygląda idealnie. Tak idealnie, że aż budzi grozę. Zero problemów, zero przemocy. Jack Reacher zamierza spędzić tu leniwy weekend, ale ledwie przekracza granice miasta, zostaje aresztowany. Właśnie popełniono morderstwo, a że Reacher jest jedynym obcym, automatycznie staje się głównym podejrzanym. Kilkadziesiąt godzin spędzonych w więzieniu wśród najbardziej niebezpiecznych kryminalistów to dopiero początek jego kłopotów. Nie ma pojęcia, że wdepnął w aferę, która sięga Waszyngtonu, a w Margrave zrobi się naprawdę gorąco. Kolejne mocne przygody „seryjnego” bohatera powieści autorstwa Lee Child. I jeszcze wiadomość dla fanów: Jack Reacher zagości na srebrnych ekranach już w 2022 roku.

Hanna Greń „Sam w dolinie”, Czwarta Strona
Plotka puszczona w świat jest jak pocisk, którego nie sposób powstrzymać. W budynku mieszkalnym w dolinie Kromparku znaleziono zwłoki Szymona Klisia. O mężczyźnie i jego bujnym życiu erotycznym w okolicy krąży wiele plotek. Czyżby otrucie rolnika miało okazać się zemstą odrzuconej kochanki? Podkomisarz Konstanty Nakański typuje pierwszych podejrzanych. Jakiś czas później ginie jedna z byłych partnerek Klisia i jednocześnie jedna z głównych podejrzanych o zamordowanie go. Kolejne tropy wiodą donikąd, a zeznania nielicznych świadków zdają się jeszcze bardziej gmatwać dochodzenie. Niebawem okaże się, że morderca nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. I jakikolwiek obrał cel, najwyraźniej pozostaje on niezrealizowany. A to nie wróży niczego dobrego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski