Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze: Prezentujemy nowości na lato

lub
Wakacje i sezon urlopowy tuż, tuż. Mamy dla Was bogaty wybór nowości książkowych, w sam raz na letni wypoczynek.

Graham Masterton „Wirus” (Rebis)Autor swego czasu bardzo popularnych w Polsce powieści kryminalnych i opowieści grozy. W tej książce akcja toczy się w Londynie, gdzie dochodzi do tajemniczych zgonów. Piękna młoda Pakistanka Samira popełnia makabryczne samobójstwo. Spokojna pracownica sklepu z używaną odzieżą, Sophie, zabija chłopaka, a David, bezbarwny mąż-pantoflarz, niespodziewanie morduje żonę, która tyranizowała go od lat. Detektyw Jeremy Thomas Pardoe, który wraz z detektyw sierżant Dżamilą Patel prowadzi śledztwo, wkrótce odkrywa, że ze wszystkimi tymi sprawami mają związek ubrania. Wkrótce na ulicach Londynu przestaje być bezpiecznie. Życie tracą kolejne osoby, a sytuacja zaczyna się wymykać spod kontroli. Rozwiązanie zagadki nie jest proste, a zagmatwana droga ku prawdzie wiedzie policjantów aż na odległą Litwę.

Adam Jarniewski „Nie mieszkam w igloo” (Muza)Na Grenlandię nie wygnała mnie przygoda ani chęć eksploracji Arktyki - pisze autor. - Nie zabrała mnie tam również fala emigracji zarobkowej. Nie jest to książka o karkołomnej ekspedycji kajakiem ani przemierzaniu lądolodu. Do Sisimiut, „miejsca przy lisich norach”, zabrało mnie życie, które również później pozwoliło mi spędzić w tym niesamowitym miejscu 12 lat, założyć rodzinę, znaleźć sobie zajęcie, wybudować domek letniskowy i przede wszystkim choć odrobinę poznać sposób myślenia dzisiejszych Grenlandczyków. Kraina ta dała Adamowi wolność nie tylko nieograniczonej przestrzeni, lecz także życie bez nieustannie krępujących reguł. Z jakimi problemami musiał się zmierzyć? Czy Polak może stać się pełnoprawnym uczestnikiem typowo grenlandzkiego życia, czy tylko jego obserwatorem?

Victor Sebestyen „Lenin. Dyktator” (Prószyński i S-ka)Biografia Lenina autorstwa Victora Sebestyena to nie tylko wnikliwe studium dyktatury. To także głęboki portret człowieka odpowiedzialnego za największy horror ludzkości. Lenin wymyka się schematom, którym podlegali wszyscy późniejsi dyktatorzy. Nie działał wyłącznie za pomocą terroru. Pod wieloma względami był fenomenem politycznym, demagogiem, szafującym obietnicami bez pokrycia, kłamstwami i wyznającym prostą zasadę, że cel uświęca środki. W kontaktach osobistych uprzejmy dżentelmen z wyższej klasy średniej. Stworzył system oparty na idei, że terror jest usprawiedliwiony wyższymi racjami, który został następnie udoskonalony przez Stalina. Pragnął władzy i pragnął zmienić świat. Osiągnął jedno i drugie. Bolszewicki przewrót 1917 roku postawił świat na głowie.

Katarzyna Pawlikowska „YEStem kobietą!” (Edipresse)To radosna i pełna dowcipu książka o kobietach - pisze autorka. - O tym, jakie jesteśmy i jak istotne jest, byśmy nigdy nie rezygnowały z tego, co dla nas ważne, o spełnieniu, dystansie do siebie, związkach, przyjaźniach, stylu i kobiecości bez względu na wiek. O tym, że wspaniale jest być kobietą, cieszyć się sobą i akceptować siebie, niczego na siłę nie zmieniając. To także bardzo przyjemna chwila relaksu, a jednocześnie zastanowienia, oparta na przykładach wziętych nie tylko z badań i książek, ale również z życia codziennego. Wielka wiedza o tym, jakie jesteśmy my, kobiety, podana tak lekko, że pewne od dawna przeczuwane kwestie stają się jasne jak słońce w letni poranek. To książka o tym, jak radzić sobie z całym bagażem darów i obciążeń narzucanych nam przez biologię i wychowanie.

Ian McEwan „Pokuta” (Albatros)
Powieść przez wielu krytyków uznana za arcydzieło, warta polecenia bez dwóch zdań. W pewien upalny ranek 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallis jest przypadkowym świadkiem sceny miłosnej między swoją starszą siostrą, Cecilią, a synem sprzątaczki, Robbiem. Wyobraźnia podsuwa jej najrozmaitsze interpretacje tego, co widziała. W końcu dziewczynka na głos wyraża to, co sobie dopowiedziała, i skazuje w konsekwencji niewinnego człowieka na więzienie. To ostatni wieczór, kiedy rodzina Tallisów stanowi jedność. II wojna światowa. Briony, która zostaje pielęgniarką i stawia pierwsze kroki jako pisarka, zdaje sobie sprawę ze zła, jakie wyrządziła. Pisarstwo staje się jej pokutą, a kolejne wersje opowieści coraz bardziej przybliżają ją do prawdy o owych kilku upalnych dniach. Ale czy pokuta zawsze oznacza odkupienie?

Przemysław Semczuk „Tak będzie prościej” (Rebis)Osnuta na faktach opowieść, która poza wątkiem kryminalnym pokazuje też społeczną rzeczywistość czasów przemiany ustrojowej, kiedy to milicja z dnia na dzień stała się policją. Zabójstwo przewodnika sudeckiego staje się sensacją. Cała Jelenia Góra plotkuje o skarbach, które zgromadził, i o przyjaźni z zamordowanym byłym premierem Piotrem Jaroszewiczem. Dla policji kluczem do sprawy jest jednak homoseksualizm ofiary. Tymczasem dochodzi do kolejnych zagadkowych morderstw, a śledztwo prowadzi w góry, do przemytników i na przejścia graniczne. Czy w grę wchodzi przemyt, a może powiązania z Jaroszewiczem, tajne archiwa i złoto, które Niemcy wywieźli z Wrocławia w ostatnich dniach wojny? Gdy podejrzanego udaje się w końcu namierzyć w środowisku homoseksualistów, wtedy okazuje się, że...

Sally Thorne „Wredne igraszki” (Rebis) Zabawny i seksowny romans biurowy. Lucy Hutton i Joshua Templeman nienawidzą się. Nie mają żadnych oporów z okazywaniem tego uczucia, kiedy tak siedzą naprzeciwko siebie w wydawnictwie, w którym każde z nich jest asystentem swojego prezesa. Lucy nie rozumie sztywnego, pedantycznego podejścia, z jakim Josh traktuje pracę. Z kolei Josh jest wiecznie skonsternowany zbyt kolorowymi strojami Lucy, jej bałaganiarstwem i dziwacznymi przyzwyczajeniami. Kiedy szefostwo ogłasza konkurs na nowe stanowisko, Lucy i Josh wytaczają przeciwko sobie najcięższe działa, bo żadne z nich nie ma ochoty ustąpić: zdobycie tej posady to nie tylko awans, ale także okazja do upokorzenia rywala. Napięcie osiąga punkt wrzenia, ale Lucy znienacka odkrywa, że być może wcale nie nienawidzi Josha.

Daniel Hume „Sztuka ognia” (Edipresse)Ogień fascynuje, inspiruje, pobudza wyobraźnię, ale także może przerazić. Odwołuje się do czegoś tkwiącego głęboko w każdym człowieku. Od tysięcy lat w każdym zakątku świata ludzie gromadzą się wokół ognia. Odgrywa on bowiem kluczową rolę w całym naszym życiu: od zaspokajania podstawowych potrzeb, takich jak światło i ciepło, przez dostarczanie energii, dzięki której możemy przygotowywać posiłki, po wiele aspektów współczesnego bytu. Umiejętność szybkiego i wprawnego rozpalania ognia jest jedną z najważniejszych zdolności, jakie może posiadać człowiek wyruszający na wyprawę w nieznane. “Sztuka ognia” jest nie tylko kompendium sztuki niecenia ognia, ale też opowieścią, w której Daniel Hume porusza tematy związane z wpływem ognia na kształt otaczającego nas świata.

F. Scott Fitzgerald „Dla ciebie mogę umrzeć i inne zagubione opowiadania” (Rebis)Zbiór niepublikowanych opowiadań F. Scotta Fitzgeralda, legendarnego amerykańskiego pisarza. Tytuł nawiązuje do słynnego określenia Gertrude Stein, „zagubione pokolenie”, do którego zaliczany jest Fitzgerald. Autor tworzył opowiadania przez całe życie. Wiele z zebranych w niniejszym tomie złożył w czasopismach amerykańskich i chociaż zostały przyjęte, nigdy nie ukazały się drukiem. Kilka powstało jako propozycje na scenariusze filmowe, jednak nie doczekały się ekranizacji. Napisane w charakterystycznym dlań ciętym i zaskakującym stylu kreślą obraz środowisk filmowych, lekarskich, uniwersyteckich na tle realiów lat 30. XX wieku, a jednak poruszają kwestie uniwersalne. Książka jest wzbogacona zdjęciami pisarza i jego rękopisów.

Robert Migdał „Pamelo żegnaj” (Marina)Izabella Skrybant-Dziewiątkowska dla wielu Polaków była i jest gwiazdą największego formatu, która mimo zdobycia wielu złotych, platynowych i diamentowych płyt oraz nagrania setek piosenek, pozostała sobą - Izą z sąsiedztwa. Jej życie to gotowy materiał na scenariusz filmowy. Przeżyła wielką miłość ze Zbigniewem Dziewiątkowskim - założycielem “Tercetu Egzotycznego”. Mówią, że taka miłość się nie zdarza. Dzięki “Tercetowi” Iza i Zbyszek zwiedzili cały świat, w samych Stanach Zjednoczonych byli 49 razy. Płyty z piosenką “Pamelo, żegnaj” - największym hitem wyśpiewanym przez Izabellę Skrybant-Dziewiątkowską - rozeszły się w kilkunastomilionowych nakładach. Jedno jest pewne: “Tercet Egzotyczny” nie istniałby bez Izabelli, a Izabella nie istniałaby bez “Tercetu”.

Amos Oz „Do fanatyków” (Rebis)Trzy eseje, w których Amos Oz mierzy się z problemami historycznymi, politycznymi i społecznymi, ważnymi dziś nie tylko w Izraelu: co jest istotą fanatyzmu? Skąd się on bierze? A może jego ziarno tkwi w każdym z nas? Czy można mu jakoś przeciwdziałać? Choć autor odnosi się do historii, kultury i uwarunkowań Izraela, jego refleksje są przejmująco uniwersalne i niezwykle aktualne. Wyraża niepokój o przyszłość, ale też nadzieję, że lepsza przyszłość jest możliwa. W świecie, w którym coraz silniej dają o sobie znać nacjonalizm i inne skrajne ideologie, warto wsłuchać się w jego głos.

Amos Oz to najpoczytniejszy na świecie pisarz izraelski. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród literackich, jego książki przełożono na 37 języków, od lat wymienia się go wśród kandydatów do literackiego Nobla.

Beata Pawlikowska „Samotne wyprawy” (Edipresse)Lubię podróżować sama. Bez sztywnego planu, bez rezerwacji, bez żadnych zobowiązań. Jadę tam, gdzie popchnie mnie ciekawość, fascynacja, chęć poznania czegoś nowego. Lubię przygody, lubię kiedy jest trudno. Lubię się zmęczyć, zabłądzić i odkryć coś tak zachwycającego, że brakuje mi tchu. Podróżuję tylko lokalnymi środkami transportu. Łodzią, wózkiem, autobusem, a jeśli trzeba, to pieszo ścieżką przez dżunglę albo na szczyt góry. Śpię w hotelach dla tubylców i jem to co oni. Ubieram się tak, żeby nie zwracać na siebie uwagi. Podróż jest przygodą. Kształtuje charakter, zmusza do uczenia się nowych umiejętności, wyzwala w człowieku wewnętrzną siłę.

Melanie Greenberg „Mózg odporny na stres” (Rebis)Naucz się kontrolować własne reakcje na stres, tak by nie niszczył twojego życia. Nie da się uniknąć rzeczy, które nas stresują, można jednak kontrolować własne reakcje na stres, tak aby nie zdominował on naszego życia. Z tym skutecznym, zawierającym mnóstwo przydatnych technik i ćwiczeń poradnikiem nauczysz się radzić sobie zarówno z poważnymi, jak i codziennymi wyzwaniami i staniesz się szczęśliwszą i zdrowszą osobą.

Jolanta Sosnowska „Hetman Chrystusa. Biografia świętego Jana Pawła II” (Biały Kruk)Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny. Autorka wędrując śladami Jana Pawła II przytacza obszerne, najciekawsze fragmenty jego nauczania. Myśli polskiego Papieża okazują się dziś bowiem jeszcze bardziej aktualne niż przed laty! Wiele z nich ma walor sprawdzających się na naszych oczach przepowiedni. Nikt nie objaśnia(ł) nowoczesnego świata tak zrozumiale, tak logicznie, jak św. Jan Paweł II.

Christian Jacq „Sfinks” (Rebis)
Starożytny Egipt był uporządkowaną cywilizacją, w której duchowość, rządy, społeczeństwo i gospodarka łączyła zasada harmonii. Dziś mamy do czynienia z uniformizacją naszej planety pod władzą bezwzględnego bóstwa: postępu technologicznego. Larry Page, współzałożyciel firmy Google, powiedział: „Jeśli nie wiemy, w jakim miejscu jesteśmy, nie wiemy też, dokąd podążamy. Ale to nie szkodzi: big data wiedzą to za nas”. Tak naprawdę nasz świat już do nas nie należy. Oddaliśmy jego stery w ręce uczniów czarnoksiężnika, którzy uznali, że „mózg ludzki to przestarzały komputer”. W pejzażu sformatowanym przez Maszynę nie będzie miejsca dla myślących inaczej. A wszelki brak konformizmu zostanie uznany za przestępstwo. Sfinks to trzymająca w napięciu powieść o ostatnich sprawiedliwych, którzy stawiają opór ludzkiemu szaleństwu.

Kristen Ciccarelli „Ostatni namsara” (IUVI)Na początku był Namsara – zrodzony z nieba i ducha – który wszędzie, gdzie się pojawił, przynosił miłość i śmiech. Lecz gdzie jest światło, tam musi być ciemność. Dlatego była też Iskari – zrodzona z krwi i blasku księżyca. Niszczycielka. Przynosząca śmierć.
Oto legendy, na których wychowała się Asha, córka króla Firgaardu. Opowiadano je szeptem, a ona słuchała z zapartym tchem, zafascynowana zakazanymi bohaterami z przeszłości. Jednak dopiero kiedy sama stała się najbardziej zaciekłym, budzącym postrach pogromcą smoków, przyjęła rolę następnej iskari – samotny los, który sprawił, że Asha czuła się jak broń w cudzych rękach, a nie dziewczyna.

Tomasz Jakubiak, Joanna Jakubiak „Ugotuj mi tato” (Edipresse)On - znany kucharz, ona - fachowa niania i właścicielka agencji opiekunek. Razem stworzyli zestaw przepisów, z którymi doskonale poradzi siebie każdy tata, nawet jeśli dotąd sam nie zrobił choćby jajecznicy. Książka uwzględnia wszystkie dziecięce diety, żadna z proponowanych potraw nie zawiera cukru, a każda zrobiona razem z tatą może być świetną przygodą dla niego i dla dzieciaków. Sprytny system infografik pomoże rozszyfrować kuchenną alchemię.

Michael Crichton „Smocze kły” (Rebis)Rok 1876, Dziki Zachód. Wojsko amerykańskie prowadzi zaciętą walkę z indiańskimi plemionami, a na fali gorączki złota wszędzie zaczynają wyrastać miasteczka bezprawia. W tej scenerii toczy się również słynna wojna o kości. Dwóch rywalizujących ze sobą profesorów paleontologii poszukuje skamieniałych szczątków dinozaurów, uciekając się do wszelkich możliwych chwytów.

Adam Galinsky, Maurice Schweitzer „Przyjaciel i wróg” (Smak Słowa)Skarbnica złotych bryłek wiedzy i wnikliwych spostrzeżeń cennych niczym perły. Co jest potrzebne do odniesienia sukcesu? To pytanie jest przedmiotem toczącego się od dawna sporu. Niektórzy twierdzą, że ludzie są z natury skłonni do rywalizacji, a dbałość o własny interes jest najlepszym sposobem, w jaki można wyprzedzić konkurentów. Inni uważają, że ludzie są stworzeni do współpracy i że odnoszą największe sukcesy, kiedy współdziałają z bliźnimi.

Magda Zdrowa Szczęśliwa Adamowska “Schematrix. W klatce normalości ” (Zdrowa Szczęśliwa Kobieta)Ta książka to ucieleśnione marzenie - pisze autorka. Marzenie o życiu w zgodzie z własnym sercem. Pierwsze 6 rozdziałów poświęconych jest tematowi zaburzeń odżywiania, głównie bulimii. Opowiadam o sytuacjach wywołujących u mnie napięcie emocjonalne, z którym próbowałam sobie poradzić za pomocą naprzemiennych głodówek i napadów obżarstwa. Potem są refleksje dotyczące destrukcyjnych schematów emocjonalnych, powielanych przeze mnie w relacjach międzyludzkich. Opowiadam w nich m.in. o moim tragikomicznym małżeństwie, a także o tym, jak doświadczałam siebie jako istoty cielesno-seksualnej, gdy byłam osobą uzależnioną. Na koniec pokazuję moje życie z perspektywy Zdrowej Szcześliwej Kobiety, którą stałam się po tym, gdy wyszłam z klatki “normalności”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski