Książki w Kurierze. Prezentujemy nowości z księgarskich półek

lub
Udostępnij:
Na koniec roku mamy dla Was zapowiedzi ponad dwudziestu tytułów, które przed świętami pojawiły się w księgarniach.

Edward Brooke-Hitching „Złoty atlas” (Rebis)
Autor ma na koncie piękną książkę, międzynarodowy bestseller “Atlas lądów niebyłych”, który został wydany w Rebisie w 2017 r. Teraz przypomina się polskiemu czytelnikowi nową publikacją, pasjonującą historią odkryć geograficznych zilustrowaną najrzadszymi, najpiękniejszymi mapami w dziejach kartografii. To fascynujące kompendium wiedzy w tej dziedzinie, pełne zaskakujących faktów, obficie czerpie z najnowszych badań. Największe wyprawy i odkrycia. Pięknie wydana książka, napisana z ikrą i pięknie ilustrowana, może być wspaniałym prezentem pod choinkę. Brooke-Hitching, syn antykwariusza, jest nieuleczalnym mapofilem. Mieszka w Londynie wśród stert zakurzonych starych map i książek. Jego miłość do starych druków aż bije z tej książki. Polecam.

Denis Bukin, Kamil Guliev „Szkoła szpiegów” (Insignis)Większość ludzi, słysząc słowo „szpieg”, wyobraża sobie rozmaite gadżety - laserowe długopisy albo wybuchające zapalniczki. Tymczasem najważniejsze narzędzie tajnego agenta to jego własny mózg. Sprawny umysł jest niezbędny w pracy wywiadowczej, której specyfika wymaga przestrzegania zasad ścisłej konspiracji. Agent często nie może niczego zapisać - musi polegać wyłącznie na swoim mózgu i jego zdolności do rejestrowania oraz odtwarzania z absolutną dokładnością ogromnych ilości informacji. Dzięki tej książce dowiesz się, jak poprawić swoją pamięć i bystrość umysłu, wykonując rozmaite ćwiczenia, które od lat wykorzystywane są w procesie szkolenia najlepszych szpiegów na świecie. A wszystko to okraszone zostało trzymającą w napięciu szpiegowską historią z czasów zimnej wojny.

Agata Kaźmierska, Wojciech Brzeziński „Strefy cyberwojny” (Oficyna 4eM)Internetowe manipulacje nigdy dotąd nie były tak skuteczne, nie trafiały tak celnie i jeszcze nigdy nie byliśmy wobec nich tak bezbronni. Algorytmy sprawiają, że internet zmienia się w strefę cyberwojen o naszą przyszłość. Ukrywający się za kilkoma linijkami komputerowego kodu napastnicy mogą zmienić wynik wyborów, powalić na kolana gospodarkę kraju albo zniszczyć komuś życie. Autorzy prowadzą nas przez świat wirtualnych zagrożeń i wskazują jak ich unikać. Mechanizmy, które miały porządkować, upraszczać i ulepszać nasz świat, służą dziś psuciu go w niewyobrażalnej skali. A my wikłamy się w to przez własną, błogą nieświadomość. Książka napisana przez dziennikarzy, z zacięciem do pogłębionej analizy, korzystania ze źródeł, a przy tym bardzo przystępnym językiem.

Agnieszka Zakrzewska „Pocztówki z Amsterdamu” (Edipresse)Kiedy kończy się miłość, która miała być na zawsze, Agnieszka szuka schronienia w ciepłym i bezpiecznym rodzinnym domu. Powoli stara się oswoić rzeczywistość w Drawnie, sennym miasteczku na Pojezierzu Pomorskim. Wraca do pracy w redakcji miejscowej gazety, odnawia stare przyjaźnie i na nowo odkrywa miejsca z przeszłości. Sielankowy spokój małej miejscowości nad pięknym jeziorem Zgubie okazuje się jednak pozorny. Agnieszka przez przypadek odkrywa skrzętnie skrywaną tajemnicę jednego z miejscowych prominentów. W tropieniu afery pomaga jej Johan, Holender o polskich korzeniach, romantyczny właściciel ukrytej wśród pomorskich lasów i jezior Wyspy Czarnego Łabędzia. Czy Agnieszka odnajdzie szczęście w Polsce? Czy będzie umiała zapomnieć o przeszłości?

Simone St. James „Złamane dusze” (Wydawnictwo NieZwykłe)Jest takie miejsce dla dziewcząt, których nikt nie chce. Dla awanturnic, dla córek z nieprawego łoża, dla dziewczynek zbyt mądrych jak na swoje czasy. Nazywa się Idlewild Hall. W pobliskim miasteczku krążą plotki, że szkoła jest nawiedzona. Cztery współlokatorki z internatu łączy wyrażany szeptem strach. Ich przyjaźń rozkwita do czasu, aż jedna znika w tajemniczych okolicznościach. Kilkadziesiąt lat później dziennikarka Fiona Sheridan próbując rozwikłać zagadkę śmierci swojej siostry, którą znaleziono nieopodal ruin Idlewild Hall, odkrywa drugie dno. Gdy dowiaduje się, że Idlewild Hall ma zostać odrestaurowane przez anonimową milionerkę, postanawia napisać o szkole artykuł. Jednak wstrząsające odkrycie, dokonane podczas renowacji, połączy śmierć jej siostry z sekretami z przeszłości, które miały pozostać ukryte w cieniu.

F.G. Haghenbeck „Diablero” (Rebis)Po dramatycznej śmierci brata były więzień Elvis Infante, weteran wojny w Afganistanie, błąka się po podejrzanych dzielnicach Los Angeles, pracując jako diablero: łowca demonów, upadłych aniołów i innych nadprzyrodzonych istot, którymi handluje się na czarnym rynku i organizuje z ich udziałem nielegalne walki. Jest doskonale świadomy, że prędzej czy później nadarzy mu się sprawa taka jak ta: mocno skomplikowana, z udziałem księdza o uwodzicielskim talencie, bezlitosnej zabójczyni, która wygląda jak gotycka lolitka, oraz potężnej międzynarodowej organizacji związanej z owym nielegalnym handlem. Fabuła tej książki to interesujące połączenie thrillera i horroru z akcją toczącą się w niebywałym tempie. Plus spora dawka przewrotnego, czarnego humoru. Jak wyszło to połączenie? Czytelnik przekona się sam.

Mariusz Ziomecki „Odetchnij jeszcze raz” (Akurat)
Słynny i bogaty kompozytor gotowy jest zapłacić górę pieniędzy za rozwikłanie zagadki zabójstwa jego żony w schyłkowych latach PRL, a zrzeszenie banków chce, by podinspektor policji w stanie spoczynku Roman Medyna wykrył kim są tajemniczy akrobaci, którzy okradają prowincjonalne placówki. Jedna z tych spraw znajdzie finał na Sycylii, gdzie detektyw stanie oko w oko z najczystszym złem w ludzkiej postaci. W życiu prywatnym byłego policjanta też czeka niełatwe zadanie: za wszelką cenę chce odzyskać miłość i zaufanie ukochanej żony, która - nie bez przyczyny! - wyrzuciła go z domu. Barbara Medyna, była policyjna psycholog, lepiej odnajduje się w cywilu niż jej uparty i porywczy partner. Czy śmiertelne zagrożenie i konieczność zmierzenia się z niebezpieczeństwem scementują chwiejący się w posadach związek?

Graham Lawton „Początki (prawie) wszystkiego” (Insignis)Skąd się wzięliśmy? Jak to się wszystko zaczęło? To najbardziej fundamentalne pytania we wszechświecie. Odpowie na nie ta książka, wypełniona przemawiającymi do wyobraźni i nierzadko dowcipnymi infografikami, ciekawostkami i faktami. Napisali ją i zilustrowali redaktorzy uznanego magazynu „NewScientist”, a wprowadzeniem opatrzył sam profesor Stephen Hawking. „Początki (prawie) wszystkiego” to wybór współczesnych historii o różnego rodzaju początkach ukazanych z punktu widzenia nauki. Zawiera najważniejsze, najciekawsze i najbardziej zaskakujące fakty w 53 rozdziałach, prezentujących niesamowicie szerokie spektrum zagadnień - jest tu (prawie) wszystko o początkach wszechświata, życia, cywilizacji - znakomicie wyjaśnione i zilustrowane.

Hanna Greń „Mam chusteczkę haftowaną” (Replika)Aspirant Konstanty Nakański prowadzi sprawę zabójstwa. Śledztwo przebiega opornie, gdyż policjant nie może znaleźć żadnego powodu, dla którego ktoś miałby pozbawić życia pewnego młodego mężczyznę. Jedyny ślad stanowi znaleziona na miejscu zbrodni chusteczka z ozdobnym haftowanym monogramem. Po śmierci rodziców Eliza Rogowska odnosi wrażenie, że całkiem straciła kontrolę nad swoim życiem. Mężczyzna, z którym jest, zmienia się diametralnie, a ponadto okazuje się, że matka i ojciec ukrywali przed nią wiele tajemnic, także związanych z jej przeszłością. Eliza postanawia odkryć te tajemnice. Przypadek sprawia, że drogi Kostka i Elizy się krzyżują, a wówczas okazuje się, że odpowiedzi, których poszukują, są częścią tej samej układanki.

Helen Russell „Atlas szczęścia” (Insignis)Podróż dookoła świata, podczas której poznasz 33 sposoby na szczęście. Pogubiłeś się w życiu? Sprawdź, jak w podobnej sytuacji radzą sobie Chińczycy, i znajdź swoje xingfú - cel, który nada twoim działaniom głębszy sens. Zbyt wiele spraw na głowie? Z pomocą przyjdą ci Włosi i opanowana przez nich do perfekcji sztuka słodkiego nicnierobienia, czyli dolce far niente. Przytłoczony pracą i oderwany od natury? Szwedzi mają na to radę: smultronställe, dosłownie poletko poziomek, a w głębszym znaczeniu sielskie odludzie, dokąd możesz uciec przed zgiełkiem współczesnego świata. Atlas szczęścia zabierze cię do Australii, Walii, Bhutanu, Irlandii, Finlandii, Turcji, Syrii, Japonii i wielu innych krajów. Odkryjesz sekrety szczęścia z różnych zakątków świata i przekonasz się, jak dzięki nim można zmienić swoją codzienność.

Paulina Świst „Karuzela” (Akurat)Wielka kasa budzi wielkie namiętności. I wielkie pożądanie. Czasem otumania i ogłupia. Zupełnie jak seks, albo jeszcze bardziej. Dwoje młodych adwokatów, Piotr i Olka, przyjaźni się od studiów. Są uwikłani w kompletnie nieudane małżeństwa: mąż Oli jest hazardzistą z upodobaniem rozpuszczającym jej pieniądze, żona Piotra leczy się po załamaniu nerwowym. Między Olką i Piotrem nawiązuje się romans, który jeszcze bardziej komplikuje ich i tak trudną sytuację. Żeby była jasność: żadne z nich nie jest kryształowe. Olka ma problem z używkami, Piotr wyjątkowo łatwo ulega wdziękom kręcących się wokół niego dziewczyn. Łączy ich nie tylko uczucie, ale także chęć zrobienia wielkich pieniędzy. Korzystając z prawniczej wiedzy i kontaktów w przestępczym półświatku rozkręcają karuzelę podatkową. Ale tylko do czasu.

Nathan Lents „Człowiek i błędy rewolucji” (Rebis)My, ludzie, lubimy myśleć o sobie jak o wysoce rozwiniętych istotach. Skoro jednak jesteśmy najdoskonalszym wytworem ewolucji, to dlaczego nasze kolana są tak wadliwe? Dlaczego tak często się przeziębiamy? Dlaczego przeważająca część naszego genomu niczemu nie służy? Czy naprawdę musimy oddychać i przełykać tą samą cienką rurką? Profesor biologii Nathan Lents wyjaśnia, że historia naszej ewolucji to nic innego jak jeden wielki zbiór pomyłek - a każda kolejna bardziej niezręczna, czasem wręcz bezlitosna. Ludzki organizm jest niezwykłą mozaiką kompromisów. Zarazem jednak świadczy to o naszej wielkości, gdyż - jak pokazuje badacz - mając tak wiele wad konstrukcyjnych, stajemy się mistrzami w ich obchodzeniu. T o pouczająca opowieść o kosztach naszego sukcesu.

Roy Jacobsen „Niewidzialni” (Wydawnictwo Poznańskie) Bardzo interesująca powieść, choćby tylko z tego powodu, że jej akcja rozgrywa się w scenerii surowej norweskiej przyrody, na małej wysepce, wśród dziesiątek innych wysepek targanych przez sztormy. Ale to nie jedyny plus tej książki. Jest ich więcej, choćby nieskomplikowana fabuła o życiu kilkorga ludzi w miejscu, które wydawać by się mogło, nie nadaje się do życia. Czy opowieść o życiu w takich warunkach może być ciekawa? Tak. Jacobsen skupia się na jednej tylko rodzinie. Są biedni, żyją z uprawy niewielkiej ziemi, mają trochę żywego inwentarza, łowią ryby i korzystają z tego, co fale wyrzucą na brzeg. Tak wygląda ich każdy dzień, miesiąc i rok. Monotonia... Niby tak, ale karty książki nie zioną nudą, zawsze coś się dzieje. A gdy dorastająca Ingrid decyduje się opuścić wyspę, nie zwiastuje to niczego dobrego.

Agnieszka Gozdyra „Męskie zwierze(nia)” (Oficyna 4 eM)To książka o tym, że także twardziele wzruszają się i reagują na krzywdę tych, którzy sami nie mają głosu i nie są w stanie się obronić. Autorka pisze o znanych ludziach, ale od ich prywatnej, intymnej niemalże strony. O czym można więc przeczytać? O tym jak Zbigniew Hołdys i jego syn, Tytus, rozmawiają z psem Elvisem. W jaki sposób Elvis uratował Tytusa. Dlaczego Różal Marcin Różalski uważa, że zwierzęta są lepsze od ludzi? Jak to się stało, że on, znany sportowiec, zrezygnował z jedzenia mięsa i noszenia skórzanych ubrań? Dlaczego wypalił sobie na głowie liczbę - numer cielaka, przeznaczonego na rzeź? Co zrobiłby dla zwierząt Robert Biedroń, gdyby został prezydentem Polski? O tym wszystkim panowie opowiadają Agnieszce Gozdyrze w wyjątkowych, intymnych rozmowach.

Guy Sajer „Zapomniany żołnierz” (Rebis) Wstrząsająca i brutalna książka o II wojnie światowej. Guy Sajer jako kilkunastolatek wyruszył w 1942 roku w szeregach Wehrmachtu na front wschodni. Początkowo służył w jednostce transportowej, a latem 1943 roku zgłosił się na ochotnika do Dywizji „Gross Deutschland”. Marzył o przygodzie, lecz musiał desperacko walczyć o przetrwanie. Jego wspomnienia są wyjątkowe, to zapis wydarzeń „oglądanych oczyma siedemnastoletniego młodzieńca, który przeżywać musi to, co wielu dojrzałym mężczyznom niełatwo byłoby znieść. Ta opowieść o wojnie jeszcze dzisiaj poraża ładunkiem grozy i naturalizmu: plastyczne opisy walk i ich skutków, straszliwych ostrzałów artyleryjskich z „organów Stalina”, mrozów i głodu podczas rosyjskiej zimy, chaosu i przerażenia żołnierzy z pierwszej linii, często pozostawianych samym sobie.

Piotr Wilkowiecki, Michał Gaszyński „Atlas odkrywców” (Insignis)Każda strona Atlasu odkrywców to mnóstwo niebanalnych informacji o kulturze, historii, ekonomii, przyrodzie, geografii, wydarzeniach sportowych i wielu innych dziedzinach. Między okładkami tej książki czeka na Ciebie niezwykła wyprawa przez kontynenty. Przemierz morza i oceany z największymi odkrywcami, prześledź bieg najdłuższych rzek, dotrzyj do najbardziej odizolowanego plemienia w Amazonii, zachwyć się bioróżnorodnością motyli w Nigerii i poznaj wyspy Kiribati, zanim te znikną na dobre. Atlas zaprojektowano tak, byś dzięki czytelnym ikonom z łatwością znalazł na mapach państw wszystko, co cię zaciekawia, a harmonijna oprawa graficzna sprawi, że zatracisz się odkrywaniu nieznanego i niezwykłego lądu.

Terry Pratchett „Sztuczna broda Świętego Mikołaja” (Rebis)Czy zdarzyło ci się kiedyś pomyśleć, że Boże Narodzenie mogłoby wyglądać inaczej? Zanurkuj w fantastycznie zabawny świat sir Terry’ego Pratchetta i wpadnij na świąteczną bajkową ucztę niepodobną do innych. Jedenaście opowiastek sprawi, że najpierw parskniesz, potem zakwiczysz, a wreszcie popłaczesz się ze śmiechu i już nigdy nie pomyślisz o Bożym Narodzeniu tak jak dawniej.

Władimir Szygin „Tajemnice złotych konwojów” (Rea)Sześć relacji opisujących losy rosyjskich, niemieckich i angielskich okrętów, które zatonęły ze złotem w ładowniach, w czasach od Wojny Krymskiej 1854-1855 po II Wojnę Światową. Przedstawione w książce wydarzenia, z udziałem najczęściej mało znanych, za to niezwykle barwnych postaci, rozgrywają się na wielu morzach i oceanach półkuli północnej.

Piotr Zychowicz „Żydzi 2” (Rebis)Kontynuacja wcześniejszej książki Piotra Zychowicza. Porusza w tej książce niemal wszystkie kontrowersyjne tematy. Z jednej strony – żydowska policja w gettach, Judenraty, obozowe Sonderkommanda i „żydokomuna”. Z drugiej – działalność granatowej policji, polskie donosy, zabójstwa i antysemityzm oraz złożony problem stosunku podziemia do Holokaustu. Są tu również tematy współczesne – krwawe zamachy terrorystyczne, brawurowe akcje Mosadu, działalność lobby żydowskiego w USA, a nawet wojny izraelskich kibiców piłkarskich.

Jurij Wiktorowicz Rubcow „Marszałkowie Stalina” (Rea)Książka ciekawa nie tylko ze względu na postacie dwudziestu marszałków ZSRR, ale także rolę jaką odegrali w okresie stalinowskiej dyktatury. Autor opisuje bohaterów postrzeganych nie tylko poprzez pryzmat funkcjonowania na stanowisku dowodzenia, zajętych kierowaniem przebiegiem bitwy lub planowaniem operacji. Definiuje również Marszałków Związku Radzieckiego jako podmioty wielkiej polityki a zarazem ludzi zależnych od polityki i kaprysów Stalina.

Jeffrey Archer „I tak wygrasz” (Rebis)Leningrad 1968. Aleksandr i Władimir marzą o wielkiej przyszłości – każdy na swoją miarę. Kiedy ojciec tego pierwszego zostaje zgładzony przez KGB za to, że próbował utworzyć niezależny związek zawodowy, wszystkie marzenia chłopca wydają się stracone. A jednak wraz z matką podejmuje desperacką próbę ucieczki z ZSRR. Czy powinni wsiąść na statek płynący do Stanów Zjednoczonych czy do Wielkiej Brytanii? O tym decyduje rzut monetą.

Temple Grandin „Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl. Twórz. Bądź wynalazcą” (Insignis)Co sprawia, że latawiec lata, a łódka pływa? Dlaczego płatki śniegu są symetryczne, a piłeczki do golfa mają malutkie wgłębienia? Kto i w jakich okolicznościach wynalazł zapięcie na rzepy? Skąd wynalazcy biorą pomysły? Temple Grandin w interesujący sposób opisuje podstawy naukowe rozmaitych wynalazków i opowiada, jak ich autorzy tworzyli i poprawiali swoje pomysły. Ta książka to wspaniała zachęta dla młodych wynalazców, by tworzyć i eksperymentować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie