Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Tytuły, które polecamy do czytania

LUB
Oto kolejne nowości książkowe z lubelskich księgarń, które polecamy Waszej uwadze. Wybierzcie coś interesującego dla siebie. Życzymy mocnych wrażeń z lektury.

Aline Ohanesian „Dziedzictewo Orchana” (Wydawnictwo Kobiece) Opowieść snuje się od ostatnich lat istnienia Imperium Osmańskiego po czasy współczesne. Jest żarliwa miłość, wielkie rodzinne tragedie i skrywane, mroczne tajemnice, których wyjawienie spowoduje lawinę wydarzeń. Kiedy dziadek Orchana zostaje znaleziony martwy, młody mężczyzna dziedziczy po nim rodzinną firmę specjalizującą się w tkaniu kilimów. Jednak w testamencie przedstawiciela szlachetnego rodu znajduje się więcej pytań niż odpowiedzi. Okazuje się bowiem, że Kemal pozostawił posiadłość rodzinną zupełnie obcej kobiecie przebywającej w domu starości w Los Angeles. Orchan, próbując dociec motywów postępowania swojego przodka, kupuje bilet na najbliższy lot do Los Angeles.

Gilberto Villahermosa „Spadochroniarz Hitlera” (Rebis)Biografia Rudolfa Witziga (1916 - 2001), oficera niemieckich sił powietrzno--desantowych. Sławę zyskał już w maju 1940 roku, gdy jako młody porucznik zaplanował i poprowadził operację zdobycia fortu Eben-Emael w Belgii. Spadochroniarze odnieśli spektakularny sukces, nagłośniony przez hitlerowską machinę propagandową. Witzig, który nigdy nie został członkiem partii nazistowskiej, walczył również m.in. na Krecie, w Afryce Północnej, w czerwcu 1944 roku we Francji, potem w krajach bałtyckich i pod koniec wojny w Holandii. Zakończył wojnę w stopniu majora. Za walki w Prusach Wschodnich w 1944 roku został odznaczony osobiście przez Hitlera Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu.

Elisabeth Herrmann „Śnieżny wędrowiec” (Prószyński i S-ka)Ktoś porywa małego chłopca. Śledztwo utknęło w martwym punkcie. Cztery lata później w lesie znaleziono ludzki szkielet. Posterunkowa Sanela Beara, która dostała tę sprawę do wyjaśnienia, ma wątpliwości. Czy to rzeczywiście było porwanie? A może doszło do niego przez pomyłkę? Niestety, wszystkie osoby związane z tą sprawą milczą. Beara dochodzi do wniosku, że tylko w jeden sposób może dojść do prawdy: pod przybraną postacią zatrudnia się w willi zamożnej rodziny Reinartzów, w której matka porwanego chłopca pracowała wcześniej jako pomoc domowa. Beara zostaje wciągnięta w gmatwaninę nienawiści, pożądania i pogardy, co doprowadza ją do granic wytrzymałości.

Krystyna Kaplan „Londyn w czasach Sherlocka Holmesa” (PWN) Pięknie zilustrowana książka, w której znajdziecie masę ciekawostek, ploteczek i zaskakujących informacji dotyczących Londynu i jego mieszkańców. Ale przede wszystkim jest to opowieść o życiu w tym mieście i jego rozwoju, bo Londyn na przełomie XIX i XX wieku był stolicą największego i najbogatszego imperium w dziejach świata i najszybciej rozwijającą się metropolią. Stał się areną postępu materialnego, cywilizacyjnego i intelektualnego, wreszcie zmiany obyczajowości. Tu tworzyli wybitni ludzie kultury i sztuki, tu rozwijały się nauka, sport, nowoczesny handel, nowe środki transportu i wiele innych dziedzin życia, których nie sposób w tym miejscu wymienić. Przeczytajcie o tym sami.

Thomas Kunze „Ceausescu. Piekło na ziemi” (Prószyński i S-ka)Kolejna książka z bardzo dobrej serii poświęconej dyktatorom XX wieku. Pozycja obowiązkowa dla tych młodych czytelników, którzy chcą się dowiedzieć, czym był komunizm i jak funkcjonowały państwa tzw. demokracji ludowej. Tym razem mamy do czynienia z Rumunią, która była najbardziej zapyziałym skansenem w socjalistycznym obozie aż do chwili upadku Nicolae Ceausescu w 1989 r. Zanim obaliła go krwawa rewolucja, przez ponad dwadzieścia lat rządził krajem, otaczał się kuriozalnym kultem jednostki na wzór Stalina. W Rumunii nigdy nie było tzw. odwilży, próby zmian i reformowania ustroju, a tylko twardy zamordyzm i osławiona tajna policja Securitate - symbol komunistycznego terroru.

Christian Jacq „Złodziej dusz. Śledztwa księcia Setny” (Rebis)Nad królestwo nadciągają chmury podejrzeń, napięć, niepewności. Książę Setna i jego towarzyszka Sekhet nadal prowadzą walkę ze Złem. Jednak obrót zdarzeń komplikuje ich misję. Podczas gdy wszyscy sądzą, że Setna utonął, on żegluje w kierunku świętego miasta bogini-kocicy. Ma nadzieję, że znajdzie tam dzban Ozyrysa, bez którego nie może powstrzymać czarnego maga. Pada jednak ofiarą śmiertelnego mirażu. Czy będzie miał dość odwagi i czy jego miłość do Sekhet okaże się wystarczająco silna, by młody skryba oparł się pokusom, które prowadzą go ku zatracie? Sekhet, przekonana, że jej ukochany żyje, chroni się w przybytku bogini-lwicy. Mimo powziętych środków ostrożności, wciąż pozostaje w zasięgu czarownika.

Krzysztof Wójcik „Mafia na Wybrzeżu” (Muza)Po raz pierwszy w Polsce na sali sądowej w Gdańsku stanęła kuloodporna klatka odgradzająca niebezpiecznych przestępców od sędziego, prawników i publiczności. Zapadły surowe wyroki kary śmierci. Wśród dzien- nikarzy relacjonujących przebieg procesu był wtedy Krzysztof Wójcik - dziennikarz śledczy. Po latach jeszcze raz wraca do tamtych wydarzeń, rozmawia z przestępcami i mordercami - także tymi, którzy siedzą w izolatkach w najcięższym polskim więzieniu w Sztumie. Przytacza policyjne i sądowe dokumenty, opisuje największe mafijne zbrodnie w Trójmieście. A także korupcję w wymiarze sprawiedliwości, w wyniku której na 12 lat poszedł siedzieć Czesław Kowalczyk „Czester”, skazany za morderstwo, którego nie popełnił.

Denis Szabałow „Prawo do życia” (Insignis)Historia ludzkości to niekończące się wojny. Walka o przeżycie, o środki, o niepodległość, za wiarę, o ideały. Gdzie tu miejsce na przykazanie miłości, na humanizm?! Chcesz żyć? Zabij i zabierz. Oto cała filozofia. Przecież prawo do życia zawsze idzie w parze z prawem do użycia siły. Daniła Dobrynin i jego towarzysze broni dobrze wiedzą, że jeśli nie wezmą szturmem składu Rosrezerwy, ich rodzinny Schron wcześniej czy później przemieni się w cmentarzysko. „Prawo do życia” to kontynuacja innej książki Szabałowa „Prawo do użycia siły”. „Ta powieść wyszła spod pióra człowieka, który wie prawie wszystko o broni i sztukach walki” - napisał Dmitry Glukhovsky.

Hanna Cygler „3 razy R” (Rebis) Lata dziewięćdziesiąte. Trzy młode kobiety prowadzące wspólny biznes, szukając w życiu szczęścia, dokonują ważnych wyborów. Olga musi zwalczyć bolesne wspomnienia fatalnego małżeństwa i uważniej przyjrzeć się teraźniejszości, Klaudia próbuje zapanować nad swoim temperamentem, który zbyt często rzuca ją w ramiona nieodpowiednich mężczyzn, Lidkę zaś dręczy zazdrość o męża. Czy ich przyjaźń prze-trwa niespodziewany obrót wydarzeń?

Trudno byłoby zliczyć, która to już książka Hanny Cygler. Losy jej sympatycznych bohaterek bawią i wzruszają, a fabuła książek wciąga przede wszystkim czytelniczki, które mają już dawno za sobą okres dojrzewania i pierwsze, trudne życiowe doświadczenia.

Hakan Nesser „Żywi i umarli w Winsford” (Czarna Owca) Pewnego listopadowego wieczoru w Winsford, miasteczku w południowo-zachodniej Anglii, pojawia się tajemnicza kobieta. Nikt nie zna jej prawdziwego nazwiska, a cel jej pobytu pozostaje nieznany. „Żywi i umarli w Winsford” to opowieść o ucieczce od dawnego życia. O próbie rekompensaty. A także o rozpoczynaniu wszystkiego od nowa, mimo że nie ma się już nastu lat.

Czarna seria ma renomę wśród czytelników powieści kryminalnych i sensacyjnych, zaś Nesser należy do czołówki szwedzkich autorów kryminałów. Komisarz Van Veeteren, bohater jego serii kryminalnej, znany jest aż w 25 krajach świata, niczym słynny Wallander innego szwedzkiego autora - Heninga Mankella.

Amelia Noguera „Malarka gwiazd” (Rebis) W roku 1934 Diego, Elisa i Martín uciekają z niespokojnej Hiszpanii i wyjeżdżają do Francji, gdzie rozpoczynają nowe życie. Elisa spełni tu swoje największe marzenie, zostanie malarką i wejdzie do magicznego świata paryskich galerii, co wraz z szaloną miłością Diega przyniesie jej pełnię szczęścia. Ale przyjdzie wojna, zdrada i barbarzyństwo zrujnują ich marzenia. Siedemdziesiąt lat później Diego chce przed śmiercią uporać się z demonami przeszłości, z nadzieją, że to przywróci mu spokój sumienia. Violeta, jego wnuczka, wyruszy z dziadkiem w podróż do Asturii, jego ziemi rodzinnej, gdzie nigdy nie miał odwagi powrócić. Będzie to podróż, która sprawi, że Violeta całkowicie przebuduje swoje życie.

Linda Nagata „Czerwień. Misja Brzask” (Rebis)Fascynujący obraz wojen w bliskiej przyszłości, w których nanotechnologia i sztuczne inteligencje decydują o losach żołnierzy, bitew i konfliktów. Inteligentna powieść łącząca realizm wojennej codzienności z ekscytującymi bitewnymi scenami.

Porucznik James Shelley jest dowódcą elitarnego oddziału Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych i posiada niezwykły dar wyczuwania zagrożeń. Oddział walczy z buntownikami w ogarniętym wojną afrykańskim państwie. „Podrasowani” żołnierze przyszłości wyposażeni są w egzoszkielety dające im moc i szybkość oraz sprzęt zapewniający bezprzewodową łączność między członkami oddziału, a także poprzez drony z czuwającym nad ich działaniami Nadzorem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski