18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto będzie następcą abpa Józefa Życińskiego?

EP
archiwum
Liberał czy konserwatysta - to nie ważne. Zdaniem publicystów piszących o Kościele następcą abpa Życińskiego zostanie duchowny z dorobkiem naukowym, który będzie odpowiadał specyficznym wymaganiom archidiecezji.

Lublin: Pogrzeb abpa Życińskiego (RELACJA)

- Wierni w tej części Polski mają raczej tradycyjne podejście do religijności. Z drugiej strony jest sam Lublin - miasto uniwersyteckie z masą młodych ludzi. Metropolita będzie musiał trafić w potrzeby pierwszej grupy i umieć dogadać się z inteligencją - tłumaczy Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny portalu Fronda.pl.

- Trzeciorzędne znaczenie będzie miało to, czy media postrzegają go jako liberała czy konserwatystę - podkreśla Terlikowski.

Podobne zdanie mają inni publicyści. - Nie będzie świeckiego klucza, czyli wskazywania liberała czy konserwatysty. Według mnie o wyborze zdecydują kwestie naukowe - uważa Bogumił Łoziński z Gościa Niedzielnego. - To będzie duchowny z dużym dorobkiem naukowym, prawdopodobnie z tytułem profesorskim - tłumaczy.

W kościelnych kuluarach od jakiegoś czasu wymienia się nazwiska księży, którzy mają szanse na arcybiskupią nominację. Są wśród nich m.in. ks. Jerzy Szymik, profesor KUL i Uniwersytetu Śląskiego, ks. Wacław Depo, biskup zamojsko-lubaczowski, biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Procedurę ustanowienia biskupa diecezjalnego określa Kodeks Prawa Kanonicznego. - Kandydatów wskaże nuncjusz apostolski w Polsce. Co do ich liczby nuncjusz ma dowolność, zazwyczaj jest to trzech kandydatów. Nominacji dokona zaś papież - wyjaśnia ks. prof. Leszek Adamowicz z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL.

Termin, kiedy nowy hierarcha zostanie nominowany, nie jest w kodeksie określony. - Dokonuje się tego bez zbędnej zwłoki. Kiedy biskup, ze względu na wiek, planuje przejście na emeryturę, kwestia jego następcy jest rozpatrywana z odpowiednim wyprzedzeniem. Ale w przypadku tak nagłej i niespodziewanej sytuacji, jak nasza, trudno mówić o terminach - tłumaczy ks. Adamowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski