Kto najwięcej choruje? Ci pracownicy biorą najwięcej zwolnień lekarskich [18.08.2019 roku]

Agnieszka Domka-RybkaZaktualizowano 
Krzysztof Szymczak
Urzędnicy biorą masowo zwolnienia lekarskie po urlopie - twierdzi nowy pracownik budżetówki.

- Od niedawna pracuję w urzędzie, a wcześniej to była firma produkcyjna - opowiada pan Jacek z Torunia.

Angina, zwichnięta noga...

- Nie dość, że wszystko się na mnie zrzuca, bo jestem nowy, to jeszcze wykonuję pracę za królewny, co to po urlopie przynoszą zwolnienie lekarskie. Ponoć to tutaj norma. I, faktycznie, tak jest. Niektórzy pracownicy po urlopach nie przychodzą, tylko są chorzy, a to angina, zwichnięta noga, spuchnięta stopa. W firmie, w której pracowałem to było nie do pojęcia. Przecież wiadomo, że ci ludzie są zdrowi, ale dwa tygodnie urlopu plus dwa zwolnienia daje miesiąc laby. Ściema! - dodaje pan Jacek.

Polecamy także: Kobiety idą na lewe chorobowe, by posprzątać i ugotować na święta [dane z regionu]

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować zarówno prawidłowość orzekania niezdolności do pracy, jak i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich - odpowiada Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić. Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia polega natomiast na sprawdzeniu czy osoba korzystająca ze zwolnienia, a tym samym świadczenia chorobowego, nie świadczy pracy lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. Uprawnienia do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień mają także płatnicy składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają swoim ubezpieczonym, (płatnicy składek, którzy zatrudniają ponad 20 osób - red.).

- Kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby może podlegać każde zwolnienie lekarskie bez względu na wskazania lekarskie, tj. zarówno, gdy jest adnotacja „chory powinien leżeć” jak i w przypadku adnotacji „chory może chodzić”. Kontroli podlegają przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich od różnych lekarzy albo zwolnień długoterminowych, a także osoby, które kiedyś musiały zwrócić zasiłek, bo korzystały ze zwolnienia nieprawidłowo. Często też informacje o nieprawidłowym wykorzystaniu zwolnienia ZUS dostaje od pracodawców czy „życzliwych”. Część zwolnień typujemy też do kontroli losowo, więc każde zwolnienie może być sprawdzone - dodaje Michałek.

Urzędnicy? Nie tylko

Każde zwolnienie jest zwolnieniem od wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej oraz wszelkich czynności, które mogą utrudnić powrót do zdrowia. Zwolnienie nie może też pełnić roli swoistego urlopu. Pracownik, który w czasie trwania zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje to zwolnienie niezgodnie z jego celem, musi liczyć się z tym, że straci prawo do zasiłku chorobowego.

Polecamy także: Rekordzista wziął L-4, by... pobiec w maratonie. Na co bierzemy lewe zwolnienia?

Najwięcej zwolnień lekarskich biorą pracownicy przetwórstwa przemysłowego, w 2018 roku, w skali kraju 4,4 mln zwolnień, handlu - 4,1 mln, budownictwa - 1,1 mln, administracji publicznej i pomocy narodowej - 1,5 mln, edukacji - 1,5 mln, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej- 1,1 mln, usług administrowania - ok. 1 mln.

polecane: FLESZ: Smartfon zamiast kas fiskalnych.

Wideo

Materiał oryginalny: Kto najwięcej choruje? Ci pracownicy biorą najwięcej zwolnień lekarskich [18.08.2019 roku] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 50

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-17T21:41:13 02:00, gość:

No i mają rację, rozmnażajaca się patologia nie chodzi do pracy i z plusów tj. 500 plus, emerytury plus i dodatku 500 plus do emerytury plus mają więcej jak my za pracę

Rozmnażająca się patologia sprawiła że jesteś na tym świecie.

G
Gość
2019-08-16T13:58:03 02:00, Gość:

Domniemanie niewinności - mówi wam to coś? Jeżeli ktoś uważa, że lekarz wystawia lewe zwolnienie za łapówkę, to niech to udowodni i zgłosi do organów ścigania. Aha, i nie każdy kto wygląda młodo i zdrowo musi być zdrowy. Znowu zaczyna się szczucie jednych na drugich (zdrowych na chorych).

Nie wiedziałem że jesteś chory

z
zniesmaczony
2019-08-15T12:01:44 02:00, Kapral:

Zlikwidować zasiłki dla"samotnych matek"bo to są zwykłe ściemniary.

2019-08-16T09:06:38 02:00, Hinamori:

Nie wszystkie. Mama sama wychowywała mnie i mojego brata, alimenty to jakieś psie pieniądze i czasem te 150 zł na dwoje dzieci ratowało nam tyłki. Chociaż to prawda, mogliby to jakoś bardziej kontrolować. My nie mieliśmy nic do ukrycia, ale są sytuacje, gdzie rodzice specjalnie się rozwodzą, chociaż mają ze sobą dobre relacje, tylko po to, żeby dostać jakiś zasiłek. Niestety, znam taką rodzinę i nie rozumiem ich decyzji, zwłaszcza, że nie byli i dalej nie są biedni :/

A mama nie myślała decydując się na dzieci z kimś kto nie chce ich utrzymywać? Dlaczego konsekwencje jej wyborów mają ponosić płatnicy podatków?

G
Gość

Najwięcej choruje Donald Tusk

g
gość

No i mają rację, rozmnażajaca się patologia nie chodzi do pracy i z plusów tj. 500 plus, emerytury plus i dodatku 500 plus do emerytury plus mają więcej jak my za pracę

G
Gość

Mam znajomych pracujących w ZUS starostwie i szkole- tyle co oni chorują to mi się w głowie nie mieści. Ja jeśli raz w roku zachoruje to sukces u nich jest to nagminne co drugi miesiąc albo co miesiąc na dziecko. I narzekają że mało płacą.

M
Miodny
2019-08-15T12:00:33 02:00, Piotr:

Jest jeden sposób na uratowanie tego bałaganu równa praca dla wszystkich po 35lat pracy bez L4ale dla wszystkich dla mundurowych górników nauczycieli prokuratury

I równa emerytura jak chce pracować świadczenie jest wstrzymane na czas a rencistom to zakaz pracy jak słyszę że rencista pracuje to mi gały tyłkiem wyłażą gdzie tu chory 10godzin robi

J
Jm
2019-08-15T16:43:01 02:00, Gość:

"Najwięcej zwolnień lekarskich biorą pracownicy przetwórstwa przemysłowego, w 2018 roku, w skali kraju 4,4 mln zwolnień, handlu - 4,1 mln, budownictwa - 1,1 mln, administracji publicznej i pomocy narodowej - 1,5 mln, edukacji - 1,5 mln, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej- 1,1 mln, usług administrowania - ok. 1 mln."

Ta informacja niczego nie wnosi aby pokazać skalę problemu... Prosił bym o dane dotyczące jaki % stanowi dana liczba w danej dziedzinie

Jeżeli 4,4 mln stanowi np. 8% pracowników a 1,5 mln stanowi np. 70%

Sposób przekazania tej informacji jest dla mnie nie do przyjęcia, osoba odpowiedzialna za publikacje winna zostać zwolniona...

Taaa... Jedyny konkretny komentarz

G
Gość
2019-08-15T12:01:44 02:00, Kapral:

Zlikwidować zasiłki dla"samotnych matek"bo to są zwykłe ściemniary.

2019-08-16T09:06:38 02:00, Hinamori:

Nie wszystkie. Mama sama wychowywała mnie i mojego brata, alimenty to jakieś psie pieniądze i czasem te 150 zł na dwoje dzieci ratowało nam tyłki. Chociaż to prawda, mogliby to jakoś bardziej kontrolować. My nie mieliśmy nic do ukrycia, ale są sytuacje, gdzie rodzice specjalnie się rozwodzą, chociaż mają ze sobą dobre relacje, tylko po to, żeby dostać jakiś zasiłek. Niestety, znam taką rodzinę i nie rozumiem ich decyzji, zwłaszcza, że nie byli i dalej nie są biedni :/

Nie żal się tu są ludzie co alimentów na oczy nie widzieli szczesciazu!

G
Gość
2019-08-16T13:58:03 02:00, Gość:

Domniemanie niewinności - mówi wam to coś? Jeżeli ktoś uważa, że lekarz wystawia lewe zwolnienie za łapówkę, to niech to udowodni i zgłosi do organów ścigania. Aha, i nie każdy kto wygląda młodo i zdrowo musi być zdrowy. Znowu zaczyna się szczucie jednych na drugich (zdrowych na chorych).

Domniemany to ty jesteś

G
Gość
2019-08-15T21:15:23 02:00, Istot:

,,No dziwne,że pracownicy opieki biorą zwolnienia😢kręgosĺupy siadają po 12 godzinach każdy ratuje się jak może żeby na l4 nie iść bo to kasa leci niech pracownicy zus podzwigają to zobaczymy jak to super

Smieszne jesteś

G
Gość
2019-08-15T08:18:24 02:00, Abrakadabra:

W tym kraju to już lepiej robić na czarno niż utrzymywać tych wszystkich darmozjadów i nierobów polskich od polityków po społeczeństwo symulantów.

2019-08-15T11:15:55 02:00, Łyżka:

Pewnie. Robić na czarno rejestrować się na kuroniu. Rodzinę ubezpiecza urząd pracy a Wam się należy 500 rodzinne z Caritas i się śmiejecie a my płacimy za to wszystko. Dostaje do ręki 2900 i mi się nic nie należy a mój pracodawca płaci wszystko jak Pan Bóg kazał i ponosi 1500 zł kosztów i te całe pieniądze idą na takich darmozjadów jak Ty! Dla mnie jesteście patologią. Bo gdyby ludzie trzymali się tego że państwo jest utrzymywane przez nas i nie oszukiwaliby urzędów na każdym kroku to wpływy do państwa wzrosły by o kolejne 15% i wszystkim było by lepiej.

2019-08-16T11:25:57 02:00, Gość:

i mają rację, jak chory pozbawiony logicznego myślenia rząd na to pozwala i jeszcze im płaci za to plusami tj. 500 plus i emerytura plus oraz dodatek do emerytury kolejne 500 plus

500 I jebac ZUS

G
Gość

Czyli budzetowka najwięcej. Jak zwykle.

G
Gość

Ludzie ciężko pracują w niektórych zawodach i jeśli ktoś poszedł na zwolnienie to jeszcze mu premię zabierają to oni boją się iść na L4. Fakt są spryciarze biorą L4 i wyjeżdża na wczasy niech ZUS zobaczy fotki na FB Instagramie .

G
Gość

Domniemanie niewinności - mówi wam to coś? Jeżeli ktoś uważa, że lekarz wystawia lewe zwolnienie za łapówkę, to niech to udowodni i zgłosi do organów ścigania. Aha, i nie każdy kto wygląda młodo i zdrowo musi być zdrowy. Znowu zaczyna się szczucie jednych na drugich (zdrowych na chorych).

Dodaj ogłoszenie