Które grzyby zbierzesz jeszcze w listopadzie? Sezon dobiega końca, ale da się jeszcze wyjść z lasu z pełnym koszem

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Do kiedy zbieramy prawdziwki, do kiedy podgrzybki?
Do kiedy zbieramy prawdziwki, do kiedy podgrzybki? Małgorzata Genca /Polska Press
Jak jesień, to grzyby. Ostatnie tygodnie obficie obrodziły w kosze pełne podgrzybków, prawdziwków i kurek. Niestety, wszystko, co dobre ma swój koniec. Z niektórymi gatunkami pora się pożegnać. Zobacz, które grzyby zbierzesz rzutem na taśmę, a które będą widoczne w lasach jeszcze w listopadzie.

Spis treści

Boom na grzyby trwa. W lasach wysyp prawdziwków i podgrzybków

Choć tegoroczne wakacje upłynęły pod znakiem suszy, wrzesień i październik przyniosły deszcze, a co za tym idzie, wysyp grzybów. W niektórych regionach kraju grzybiarze donosili, że można wyjść z lasu z kilkoma wiadrami pełnymi dobroci.

Kodeks grzybiarza. O czym trzeba pamiętać w lesie?

W trakcie grzybobrania trzeba przestrzegać wielu zasad. Nie tylko odpowiednie wycinanie lub wykręcanie znalezionych okazów ma znaczenie. Liczą się także znajomość przepisów obowiązujących w lesie, ubiór, przechowywanie grzybów (żadnych foliowych reklamówek) oraz świadomość, które z nich są jadalne, które trujące.

Najczęściej z rodziną muchomorów kojarzy się ten czerwony, inne jednak też są groźne. Muchomor zielonawy sromotnikowy stwarza szczególne zagrożenie. Jego cechy charakterystyczne to oliwkowa barwa kapelusza, blaszki pod spodem i smukły trzon. Warto uważnie oglądać niektóre okazy, zwłaszcza jadalne, bo przypominają go z wyglądu. Wśród nich są gąska zielona i gołąbek zielonawy.

Atlas grzybów - na niektóre z nich trzeba uważać! Grzybobran...

Początkujący grzybiarze powinni zacząć od szukania grzybów rurkowych, w tej grupie nie ma śmiertelnie trujących gatunków, więc pomyłka nie będzie nas kosztować zdrowia. Część grzybów można przygotować na świeżo, część zamrozić lub ususzyć.

W polskich lasach występuje około 200 gatunków trujących grzybów, dlatego warto wykręcać tylko te, które są nam znane. Zwłaszcza że wiele jadalnych odpowiedników ma swojego roślinnego „bliźniaka”. Przykład - muchomor zielonawy sromotnikowy. Nie wydziela konkretnego zapachu, w smaku jest neutralny, a wizualnie przypomina gąskę lub gołąbka. Podobnie na pierwszy rzut oka lisówka pomarańczowa może być pomylona z pieprznikiem jadalnym, czyli kurką.

Gdzie szukać grzybów? Drzewa stanowią wyznacznik

Jedni wolą podgrzybki, drudzy kurki. Każdy ma swoje ulubione grzyby, warto więc wiedzieć, w jakiej części lasu ich szukać. Wiele gatunków kooperuje z konkretnymi drzewami. Niektóre spotkamy w sąsiedztwie sosen, niektóre preferują tylko brzozy.

Te grzyby znajdziesz jeszcze w listopadzie

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego grzyby, które "kalendarzowo" kończą się wraz z październikiem, to:

  • borowiki (prawdziwki) – występują od lipca do października,
  • maślaki – występują od czerwca do października,
  • koźlarze – występują od lipca do października.

Jak na początek nowego miesiąca aura jest wyjątkowo korzystna, co sprawia, że te gatunki można jeszcze spotkać w przyrodzie. Z kolei jeszcze w listopadzie znajdziemy podgrzybki, kanie, opieńki, gąski, kurki. To, jak długo będzie można ich szukać, zależy od prognoz pogody. Owocniki muszą mieć konkretne warunki do wzrostu, nagła fala przymrozków jeszcze w tym miesiącu może sprawić, że z sezonem pożegnamy się znacznie wcześniej, niż zakłada kalendarz.

Źródło: GIS, Lasy Państwowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Które grzyby zbierzesz jeszcze w listopadzie? Sezon dobiega końca, ale da się jeszcze wyjść z lasu z pełnym koszem - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie