Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KUL będzie uczył języka chińskiego

Małgorzata Wielgosz
Katolicki Uniwersytet Lubelski uruchamia sinologię
Katolicki Uniwersytet Lubelski uruchamia sinologię Archiwum
Jest już w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, a od przyszłego roku akademickiego będzie w Lublinie. Katolicki Uniwersytet Lubelski uruchamia sinologię. Program studiów obejmie język chiński oraz podstawy kultury, historii i filozofii Chin. Od października na KUL będzie też można studiować krajoznawstwo i turystykę historyczną oraz edytorstwo.

- Sinologię można studiować w Warszawie, Krakowie i w Poznaniu - mówi prof. Krzysztof Narecki, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych. - Najstarsza powstała w Warszawie, jeszcze przed wojną. Ma już ugruntowaną pozycję na rynku. My będziemy świeżą sinologią, ale jedyną na wschodzie. Sądzę, że wzbudzimy zainteresowanie.

Maturzyści, by dostać się na ten kierunek, będą musieli zdawać język polski i angielski.

Dlaczego warto studiować sinologię? - Następuje coraz większa ekspansja firm chińskich w Polsce i polskich w Chinach - tłumaczy prof. Narecki. - Poza tym, powstaje lotnisko w Świdniku. Tam również najprawdopodobniej będą potrzebni sinolodzy. Myślę, że warto także kształcić osoby, które poradzą sobie z tłumaczeniami symultanicznymi i działaniem w biznesie.

Dlatego część zajęć zostanie poświęcona na język chiński biznesowy. - Wykładowców pozyskamy zarówno z Chin, jak i naszego kraju, gdzie posiadamy wybitnych polskich sinologów - zapewnia prof. Narecki. - Część już mamy, bo od jakiegoś czasu na KUL prowadzony jest lektorat języka chińskiego.

Dla tych, którzy marzą o karierze przewodnika, uczelnia proponuje krajoznawstwo i turystykę historyczną.

- Kierunek ten może być bazą dla turystyki muzealnej - przekonuje prof. Narecki. - Dotyka dziedziny kulturowej, religijnej, pielgrzymkowej, literackiej, innymi słowy żywej historii. Absolwenci mogą znaleźć pracę w instytucjach kultury i zajmować się profesją przewodnika.

Z kolei dla osób zainteresowanych pracą w wydawnictwach uczelnia otworzy kolejny kierunek - edytorstwo.
- Specjaliści w zakresie edytorstwa są poszukiwani na rynku pracy - podkreśla prof. Wojciech Kaczmarek, prodziekan ds. studenckich. - Potrzeba fachowców do wydawnictw. Edytorstwo pozwala wejść nie tylko w obszar oddziaływania przewidziany dla dzieł wydawanych drukiem, ale daje szansę na działalność multimedialną.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski