Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KUL i inne uczelnie w Lublinie organizują obrony prac doktorskich i dyplomowych online

Patrycja Pakuła
Patrycja Pakuła
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Tytuł inżyniera zdobyło pięciu studentów Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Wszystko za pośrednictwem sieci. W podobny sposób Katolicki Uniwersytet Lubelski w sobotę zorganizował obronę doktoratu.

Najprawdopodobniej pierwsze w Lublinie, a nawet województwie, obrony online tytułu inżyniera odbyły się w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji. Pieczę nad nimi sprawował rektor uczelni, Marcin Smolira.

– Efekt końcowy nie różni się od tradycyjnego – mówi rektor WSPA.

Jak wyglądała cała procedura? Do obrony wystarczyły dobre chęci i platforma Teams. To tam każdy ze zdających miał założony swój zespół, w którym oprócz niego znalazła się też komisja. – Studenci udostępnili nam swoje ekrany z prezentacjami, a niektórzy na wizji przedstawiali swoje programy. Potem nadszedł czas na pytania – relacjonuje Marcin Smolira. Rektor mówi również o miłym zaskoczeniu jakim było podejście studentów do sytuacji.

– Nie spodziewałem, że potraktują sytuację na tyle poważnie, żeby ubrać się na galowo – śmieje się rektor.

Miłym zaskoczeniem zdaniem Marcina Smoliry były też okrzyki radości i gratulacje słyszane w tle.

- Wszystko poszło sprawnie. Studenci, jako przedstawiciele IT, byli przygotowani na każdą ewentualność – opowiada rektor. Na szczęście nie było potrzeby korzystania z wyjść awaryjnych, a pięciu studentów mogło wykazać się zdobytą wiedzą i umiejętnościami przez zaplanowane dla nich pół godziny.

- Obrona w takiej formie jest bardzo sensowna, szczególnie dla osób, którym sytuacja losowa nie pozwala na osobiste uczestnictwo – podsumowuje Marcin Smolira.

„Bronię doktoratu on-line”

Grzegorz Jędrek, od soboty może szczycić się tytułem doktora. Obronił go w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wszystko odbyło się zdalnie za pomocą platformy Zoom, a w obronie uczestniczyło ok. 50 osób wśród nich rodzina i ludzie zupełnie obcy, zainteresowani tą formą obrony.

– Cała sytuacja była ciekawym spektaklem dla obserwujących, bo w innych okolicznościach nie mieliby możliwości w takiej obronie uczestniczyć – mówi Grzegorz Jędrek.

Były nerwy? Jak nam tłumaczy stresujące było czekanie, bo pierwotny termin obrony, czyli 31 marca, został odwołany z powodu epidemii. – Byłem w domu. Przed swoim komputerem. Obok była moja żona i synek, czułem to wsparcie najbliższych – relacjonuje świeżo upieczony doktor. Zaletą była również pewna swoboda, której trudno byłoby doświadczyć skupiając na sobie przez trzy godziny wzrok kilkudziesięciu obserwatorów.

- Taka forma obrony nie jest mniej wzruszająca od tradycyjnej. Nie mam też poczucia abym coś stracił, broniąc się online – podsumowuje dr Grzegorz Jędrek.

Uczelnie deklarują gotowość

Do bronienia tytułów w formie zdalnej szykują się też inne uczelnie. Od środy mają zielone światło z ministerstwa, aby je przeprowadzić. Lubelskie uczelnie są w trakcie opracowywania procedur, ale technicznie nic nie stoi na przeszkodzie aby przyszli inżynierowie, licencjaci czy magistrzy mogli bronić się w sieci.

- Najwcześniej obrony będą się odbywały w drugiej połowie czerwca. W jakiej formie będą prowadzone egzaminy dyplomowe to zależy od dalszych rekomendacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i tego, czy zajęcia będą realizowane w formie stacjonarnej – mówi Iwona Pachcińska, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego.

Obrony w czerwcu i lipcu tradycyjnie już w tych terminach są planowane na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. - Egzaminy dyplomowe będą się odbywały w dużej mierze poprzez platformę Teams – tłumaczy Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.

Politechnika Lubelska z przeprowadzeniem zdalnych obron problemów również mieć nie będzie. - Pod względem technicznym jesteśmy przygotowani – podsumowuje Iwona Czajkowska- Deneka, rzeczniczka PL.

- Jesteśmy przygotowani do obrony prac dyplomowych przyszłych absolwentów (licencjackie i magisterskie) oraz obrony prac/przewodów doktorskich pracowników naukowych (doktoraty i habilitacje) z wykorzystaniem technologii informatycznych – zaznacza rzecznik Uniwersytetu Medycznego, Włodzimierz Matysiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski