Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KUL otwiera się dla Polonii w Paryżu. Inauguracja studium już niedługo

OPRAC.:
Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Pierwsze Biuro Studium KUL dla Polonii i Polaków znajdujących się za granica powstanie w stolicy Francji. Inauguracja działalności nastąpi już w najbliższą sobotę.

Władze uczelni podkreślają, że celem tej instytucji jest promocja polskiej nauki i kultury, a także poszerzanie kompetencji w różnych dziedzinach technologicznych.

– Oferta edukacyjna uniwersytetu skierowana do Polonii i Polaków za granicą stanowi odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez naszych rodaków. Jest ona inspirowana wieloma spotkaniami oraz rozmowami z przedstawicielami środowisk polonijnych, m.in. organizacji, stowarzyszeń, parafii. Chcemy odpowiadać na bieżące wyzwania, które wpisują się w naszą misję i strategię. Od lutego rozpoczynamy nową rekrutację zarówno jako kontynuację edukacji dla obecnych uczestników, jak i dla nowych chętnych – powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

– Wydarzenie paryskie jest równocześnie początkiem rekrutacji do drugiej edycji Studium, do której zaprosimy uczestników szczególnie z Ameryk, dostosowując godziny realizacji zajęć dla tamtej strefy czasowej, choć oczywiście do udziału zachęcamy również kolejnych rodaków z Europy – przekazał dr Wojciech Wciseł, koordynator ds. projektów edukacyjno-kulturalnych KUL dla Polonii i Polaków za granicą.

Czym będzie zajmować się biuro studium w Paryżu?

Przede wszystkim będzie organizować zajęcia w ramach szkoleń, kursów i studiów podyplomowych. Zajmie się także organizacją konferencji, sympozjów i debat, a przede wszystkim kursów języka polskiego podnoszących kwalifikacje. Będzie to także miejsce spotkań dla dzieci i młodzieży polonijnej, nie tylko z Francji, ale także krajów sąsiednich tj. Luksemburg czy Belgia, gdzie także znajduje się wielu naszych rodaków.

Studium zainaugurowało swoją działalność jesienią 2022 roku. Od tamtej pory udział w zajęciach bierze udział około 330 osób z 11 krajów (m.in. Francja, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy). Eksperci KUL prowadzą bezpłatne dla uczestników zajęcia w formie hybrydowej - dwudniowe zjazdy stacjonarne i czterodniowe zjazdy online. Absolwenci po zakończeniu kursu otrzymają 2 dyplomy potwierdzające udział w zajęciach - w języku polskim i języku kraju w którym zamieszkują.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski