Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KUL zainaugurował rok akademicki. Prezydent Duda wygłosił wykład (ZDJĘCIA, WIDEO)

Maciej Wijatkowski
Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 miała wyjątkowo uroczysty charakter w obliczu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i równie okrągłej rocznicy powstania KUL.

Liczba i ranga dostojnych gości zgromadzonych w auli kard. Wyszyńskiego potwierdzała wyjątkowość wydarzenia. Zajmujący scenę Senat Kul, w pełni insygniów, miał naprzeciw siebie równie dostojne grono: Prezydenta RP, Prymasa Polski, rektorów , ministrów, posłów i senatorów, wyższe duchowieństwo i najwyższe lokalne i regionalne władze. Aulę dopełniali również pracownicy naukowi KUL, w tym emerytowani, przedstawiciele studentów, duchowieństwa, kultury i mediów. Chór KUL rozpoczął wykonaniem hymnu.

Gospodarzem uroczystości był rektor KUL ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński. Powitawszy zebranych, szczególnie podkreślił zasługi KUL dla idei niepodległości i jeszcze raz gorąco powitał rektorów polskich uczelni, którzy przybyli na obchody i na konferencję, która odbywa się dziś, a jej przedmiotem jest wprowadzenie nowej ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym.

Rektor Dębiński wyraził zaniepokojenie możliwością zdominowania mniejszych ośrodków akademickich przez uczelnie technologiczno-innowacyjne, których rozwój nieustannie podkreśla się nie tylko w nowej ustawie. Po swoim wystąpieniu rektor przyjął ślubowanie i pasował swoim berłem przedstawicieli studentów I roku studiów magisterskich i studiów doktoranckich.

Prezydencki wykład

Swoje wystąpienie prezydent Andrzej Duda rozpoczął wręczeniem odznaczeń państwowych zasłużonym pracownikom KUL. Prof. Piotr Gutowski i dr hab. Grzegorz Pecka - muzykolog i kierownik artystyczny Chóru KUL, otrzymali Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, a grupa uczonych i pracowników administracji - Złote i Srebrne Krzyże Zasługi.

Prezydencki wykład rozpoczął się przypomnieniem pierwszych tygodni niepodległości, kiedy rownolegle działały dla Polski: KUL i gabinet Ignacego Daszyńskiego, socjalisty o radykalnym programie. A. Duda podkreślił konieczność wspólnego działania dla wspólnych celów. Dziś zagraża nam zerwanie ciągłości dziejów - praw, kultury, obyczajów. Technologie i cyfryzacja budują nowy świat, ale też zagrażają jego filarom: rodzinie, tradycji, religiom. Prezydent stwierdził, że pora na zwyczajność i konsumpcję owoców trudu Polaków. Trzeba oprzeć się na innowacyjności, a nie taniej sile roboczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski