Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kunickiego do zmiany. Mieszkańcy chcą przebudowy ulicy

Artur Jurkowski
Ul. Kunickiego.
Ul. Kunickiego. Anna Kurkiewicz
Ponad tysiąc osób podpisało się pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie przebudowy ul. Kunickiego. Ratusz nie ma pieniędzy na tę inwestycję.

- Jezdnia jest w bardzo złym stanie, podobnie z chodnikami. Jest problem z bezpiecznym przejściem przez drogę - wylicza mankamenty ul. Kunickiego Marcin Krupiński, przewodniczący rady dzielnicy Dziesiąta.

Mieszkańcy chcą zmian. Przygotowali obywatelski projekt uchwały w sprawie przebudowy ulicy. Podpisało się pod nim ponad 1150 osób. Miejscy radni będą nad nim debatować na sesji 3 września.

- Od dawna zwracaliśmy uwagę na problemy ul. Kunickiego. Bez rezultatu. Uznaliśmy, że przedstawienie obywatelskiego projektu uchwały pokaże, jak ważna jest to inwestycja dla mieszkańców - dodaje Krupiński.

Przebudowa ulicy miałaby objąć dotychczas nieremontowane fragmenty tej drogi. M.in. odcinek od ul. Zemborzyckiej do ul. Staffa.

- Lista niezbędnych prac jest naprawdę długa. Przede wszystkim trzeba zacząć od samej jezdni, na której powstały koleiny utrudniające jazdę. Następne na liście są chodniki, które są pozapadane - wylicza Krupiński.

Mieszkańcy chcą też poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. M.in. na wysokości kościoła oraz przy skrzyżowaniu z ul. Reja. Postulują o wykonanie azyli bezpieczeństwa na środku jezdni, a także sygnalizacji świetlnych. - Piesi mają do pokonania bardzo szeroką ulicę z czterema pasami ruchu. Przy tak ruchliwej arterii to naprawdę duże wyzwanie - podkreśla Krupiński.

W projekcie uchwały zapisano, że inwestycja powinna być zrealizowana w latach 2016 - 2017. - W przyszłym roku mogłaby powstać dokumentacja projektowa, a roboty drogowe byłby wykonane w 2017 r. - wskazuje Krupiński.

Nie wiadomo ile miałaby kosztować inwestycja. - W grę może wchodzić od kilku do nawet kilkunastu milionów złotych - szacuje Krupiński.

Przebudowy ul. Kunickiego nie ma w aktualnych planach ratusza. I nie wiadomo czy znajdą się na nią pieniądze.

- Ważny jest dla nas każdy głos mieszkańców, ale w pierwszym rzędzie koncentrujemy się na inwestycjach, na które możemy uzyskać wsparcie z funduszy zewnętrznych, głównie z Unii Europejskiej - wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski