Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurs walutowy, a sprawa polska

Dr Mariusz Świetlicki
Polski eksport był w styczniu i lutym bieżącego roku o 14,1 procent wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, podał w ostatnim tygodniu Główny Urząd Statystyczny. Wynik imponujący! Na pozór może świadczyć o dynamice rozwoju naszej gospodarki, która coraz bardziej nastawiona jest na rynki zagraniczne. Niestety, to tylko złudzenie kursowe. Gdy danym przyjrzymy się dokładniej, to okazuje się, że wprawdzie wzrost był, ale tylko rzędu 2,2 proc. Skąd ta różnica? Ze zmiany kursu naszej waluty. Dzięki osłabieniu się złotówki, eksport przeliczony na naszą walutę wyraźnie wzrósł, gdy jednak wyrazimy go w euro dane nie są tak imponujące.

Podobnie z importem. Wyrażony w złotówkach wzrósł aż o 12,8 proc., zaś w euro tylko o 1 proc. Handel zagraniczny prowadzony jest w walutach wymienialnych, przede wszystkim w euro i dolarach amerykańskich, stąd też jego przeliczanie na złotówki wyraźnie zniekształca statystyki.

Pisałem ostatnio o tym, jak osłabienie złotówki wpływa na poprawę wyniku finansowego Narodowego Banku Polskiego, na czym korzysta także budżet państwa. Statystyka eksportowa, to kolejny przykład korzyści, jakie niesie ze sobą niski kurs złotego. Czy zatem powinniśmy się z tego cieszyć, że wobec innych walut złoty jest relatywnie tani? Co się stanie, gdy ta tendencja się odwróci?

Wynik Narodowego Banku Polskiego się pogorszy, eksport spadnie, ale jednocześnie tańsze będą sprowadzane z zagranicy towary, w tym paliwo do samochodów, obniżą się raty kredytów zaciągniętych w innych walutach, zmniejszy się obciążenie budżetu państwa z tytułu obsługi pożyczek zagranicznych. Jak zwykle więc, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia…

Prawda jest taka, że dla gospodarki, a zatem dla nas wszystkich, najkorzystniejsza jest stabilność kursu, a nie jego wysoki lub niski poziom. Każde, zwłaszcza gwałtowne zmiany, powodują niepewność i dużą nieprzewidywalność sytuacji, a co za tym idzie trudności w podejmowaniu decyzji gospodarczych. Jak więc zapewnić stabilność kursu?

Przyjąć w Polsce euro.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski