MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty juki ogrodowej wyglądają pięknie i są... jadalne. Jak je przygotować i co z nich zrobić? Wypróbuj przepisy i zachwyć się smakiem lata

Katarzyna Laszczak
Juki karolińskie wspaniale kwitną, a ich kwiaty są nie tylko piękne, ale też jadalne i smaczne.
Juki karolińskie wspaniale kwitną, a ich kwiaty są nie tylko piękne, ale też jadalne i smaczne. Katarzyna Laszczak
Juki ogrodowe doceniamy za urodę ich kwiatów i łatwość uprawy. Ale te rośliny mają więcej zalet – ich kwiaty są jadalne, a wykorzystuje się także ich liście oraz kłącza. Sprawdź, jak przygotować kwiaty juki karolińskiej do jedzenia i co z nich zrobić. Polecam ją do kiszenia, sałatek i różnych potraw.

Spis treści

Juka karolińska, czyli juka włóknista. Co to za roślina?

Juka karolińska jest też znana jako juka ogrodowa, bo w Polsce świetnie rośnie i kwitnie w gruncie. Natomiast jej inne oficjalne nazwy to juka włóknista (Yucca filamentosa). Jej polska nazwa to krępla karolińska i włóknista.

Ten i inne gatunki juki naturalnie występują w południowej części USA oraz Ameryce Środkowej, gdzie są wykorzystywane jako rośliny użytkowe. Pomimo pochodzenia z cieplejszego klimatu, juki karolińskie doskonale rosną w Polsce i są odporne na mróz (w dodatku ich liście są zielone również zimą), świetnie znoszą suszę i słońce. Wystarczy zadbać o ich podstawowe potrzeby, by cieszyć się pięknymi kwiatami juki w ogrodzie.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać jukę karolińską w ogrodzie i co robić, żeby pięknie kwitła? Poznaj tajniki jej uprawy

Kwiaty juki ogrodowej

Juki ogrodowe kwitną w lipcu i sierpniu, a wyglądają wtedy naprawdę spektakularnie. Spomiędzy liści wyrasta wysoki i mocny pęd kwiatowy (może mieć nawet około 2 m wysokości!). W górnej części pęd rozgałęzia się, a każda „gałązka” jest obwieszona dużymi, białymi kwiatami o dzwonkowatym kształcie. Na jednej roślinie może ich być kilkadziesiąt. Kwiaty juki ogrodowej przeważnie podziwiamy, ale rzadziej wiemy, że są one jadalne i bardzo smaczne.

Jak smakują kwiaty juki ogrodowej?

Płatki kwiatów juki są chrupiące i mają przyjemny, lekko kwaskowo-cytrynowy smak i wyraźny kwiatowy aromat.

Jak zrywać kwiaty juki?

Kwiaty najlepiej zrywać w słoneczny dzień. Nie musimy zrywać wszystkich, część możemy pozostawić jako dekorację ogrodu. Oczywiście kwiaty pozyskujemy z roślin, które rosną z dala od ulic.

Uwaga! To musisz sprawdzić, zanim wykorzystasz kwiaty juki

Zanim na dobre weźmiemy się za jedzenie kwiatów juki, najpierw skosztujmy ich. Niestety może się zdarzyć, że będą gorzkie. To sprawka saponin, substancji, w które obfitują przede wszystkim w korzenie tej rośliny, ale mogą też przenikać do innych części. Saponiny występujące w tych jukach mają swoje zalety, ale nie należy ich jeść. Jest jednak łatwy sposób, żeby pozbyć się zarówno ich, jak i gorzkiego smaku, który powodują. Gorzkie kwiaty juki wystarczy obgotować przez kilka minut i odlać wodę. Oczywiście pamiętajmy też o wcześniejszym opłukaniu kwiatów, bo odwiedzają je również owady.
Uwaga: jeśli mamy kilka kwitnących roślin, skosztujmy kwiatów z każdej z nich.

Jak jeść kwiaty juki karolińskiej?

Kwiaty juki karolińskiej można jeść na wiele sposobów. Jeśli nie są gorzkie, można je spożywać nawet na surowo, ale lepiej nie przesadzajmy z ich ilością. Potraktujmy je jako spożywany od czasu do czasu dodatek.

Sałatka z kwiatami juki i nasturcji

Kwiaty juki są doskonałym dodatkiem do sałatek. Ich smak świetnie komponuje się np. z lekko pikantnymi kwiatami nasturcji, a całość wygląda oszałamiająco. Wystarczy parę liści sałaty (może być mieszanka), białe płatki juki, pomarańczowe płatki nasturcji i delikatny sos winegret. To tylko jeden z pomysłów, bo płatki juki można dorzucać do przeróżnych sałatek, również owocowych.

Co jeszcze zrobić z kwiatów juki?

Kwiaty juki mogą być dodatkiem do przeróżnych dań (najlepiej po wcześniejszym obgotowaniu). Można je, np. dodawać do.:

  • zapiekanek i tart,
  • gulaszy (warzywnych i mięsnych) oraz zup,
  • deserów, lodów i sorbetów,
  • zapiekać w lekkim cieście naleśnikowym.

Polecamy także: Przepisy na dania z kwiatów cukinii. Sprawdź, jak je zrywać, żeby nie stracić owoców

Jajecznica i omlet z kwiatami juki

Wyjątkowo prosta do przygotowania jest jajecznica lub omlet z kwiatami juki. Kwiaty wystarczy podsmażyć (najlepiej na maśle), dodać cebulkę albo szczypiorek i wlać jajka. Można też dodać podsmażony bekon lub tofu.

Zobacz także: Juka ma egzotyczne kwiaty i lecznicze liście. Oczyszcza z toksyn i odtruwa. Przygotuj zdrowotne mikstury

Podsmażone kwiaty juki

Jeśli chcecie wykorzystać kwiaty juki nie jako dodatek, ale jeden z głównych składników:

  • podsmażcie na patelni nieco kiełbasy lub boczku, a w wersji wege – tofu
  • dodajcie kwiaty juki i mieszając, smażcie przez kilka minut. Na koniec można dodać szczypiorek lub szczypior z cebuli.

Danie można podawać z ryżem lub zjeść z chlebem.

Kiszone kwiaty juki

Kwiaty juki można także ukisić jak ogórki. Po umyciu (i obgotowaniu) układamy je w słoiku i zalewamy ostudzoną solanką (1 litr wody z 1 łyżką soli). Warto dodać tradycyjne dodatki jak czosnek i koper, opcjonalnie też ziele angielskie i liść laurowy, ostrą papryczkę, gorczycę, ziarna pieprzu (również kolorowego). Kwiaty będą gotowe do jedzenia po kilku dniach.

Pędy, liście i korzenie juki również są pożyteczne

Jadalne są także młode pędy kwiatowe juki, które przygotowuje się jak szparagi (obie rośliny należą do tej samej rodziny), jednak szkoda się ich pozbywać, bo tym samym nie będziemy mieć kwiatów.

Liście juki, która przecież nazywa się „włóknista”, rzeczywiście dostarczają mocnych włókien, z których wytwarza się m.in. liny i kosze. Natomiast korzenie są wykorzystywane w ziołolecznictwie i kosmetyce (występujące w nich saponiny mają właściwości lecznicze, ale też myjące).

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski