Ładowanie samochodu elektrycznego – jak to zrobić, ile to kosztuje

Materiał informacyjny Ford
Udostępnij:
Nie ma wątpliwości, że samochody elektryczne stanowią poważną konkurencję dla tych z napędem tradycyjnym. Jak jednak ma się rzecz z ładowaniem baterii? Czy lepiej naładować samochód elektryczny w domu, czy może na stacji szybkiego ładowania? To nasuwa kolejne pytanie: czy sieć stacji ładowania jest już na tyle gęsta, że można spokojnie wyjechać w dłuższą trasę bez obawy, że nagle zabraknie nam energii? I w końcu: jak długo ładuje się samochód elektryczny i ile to kosztuje?

Samochody elektryczne – w stronę przyszłości

Na polskich drogach z roku na rok można zaobserwować coraz więcej samochodów elektrycznych. Poznać je można po charakterystycznym, cichym dźwięku, który wydają podczas jazdy. Inna sprawa, że mogłyby być jeszcze cichsze, jednak przepisy unijne wprowadziły obowiązek wydawania przez samochody sztucznego hałasu, aby były słyszalne przez rowerzystów i pieszych. W każdym razie ten charakterystyczny sztuczny dźwięk będziemy słyszeć coraz częściej. Jak podaje Licznik Elektromobilności, powstały dzięki wysiłkom Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, w pierwszej połowie 2022 roku zarejestrowanych w Polsce było ponad 44 tysiące samochodów osobowych w pełni elektrycznych oraz tych z napędem hybrydowym (z lekką przewagą tych ostatnich).

W całej Europie w 2021 roku sprzedano aż ponad 2,2 miliona samochodów z wtyczką, a rok wcześniej liczba samochodów elektrycznych na Starym Kontynencie osiągnęła 3,2 miliona sztuk. Na tym tle Polska nie wygląda jeszcze tak imponująco, ale ważniejsza jest dynamika wzrostu użytkowników samochodów elektrycznych – a tu widać wyraźny trend wzrostowy.

Ekonomia

Popularność hybryd oraz aut w pełni elektrycznych tłumaczy się przede wszystkim dwiema przyczynami. Po pierwsze, koszty użytkowania takich maszyn okazują się dużo niższe od kosztów eksploatacyjnych samochodów z napędem tradycyjnym – zwłaszcza w dobie bardzo wysokich cen paliw na stacjach benzynowych. Producenci aut elektrycznych obliczają, że rocznie można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Ponadto samochody elektryczne, przez to, że są znacznie prostsze w budowie niż auta z silnikami spalinowymi, nie wymagają tak częstych wizyt u mechanika. Wszystko to przekłada się na niższe koszty, które zawsze brane są pod uwagę przy wyborze samochodu. Ekologia

Po drugie, chodzi oczywiście o środowisko, z którym samochody elektryczne żyją w pełnej zgodzie. W związku z dużym zanieczyszczeniem miast i ogólnymi trendami proekologicznymi, samochody elektryczne będą coraz popularniejsze. Niskoemisyjność oraz zeroemisyjność pojawiają się w planach rozwojowych wielu państw. Wybierając samochód elektryczny, dołączasz do awangardy zmian, dzięki której nie będziesz musiał oglądać się na potencjalne ograniczenia w zakresie emisji spalin – a te już dziś są dość wyśrubowane (na przykład obowiązująca od 2014 roku norma Euro 6).

Tu podaj tekst alternatywny

Jakie samochody elektryczne można ładować?

Warto również podkreślić, że nie wszystkie samochody, które w swoich napędach wykorzystują energię elektryczną, trzeba ładować. Mowa tu przede wszystkim o samochodach hybrydowych z systemem tak zwanej miękkiej hybrydy. Popularne samochody „z wtyczką” to hybrydy typu PHEV oraz samochody w pełni elektryczne.

Pamiętajmy, że samochody elektryczne (zarówno hybrydowe, jak i te w pełni elektryczne) to bardzo inteligentnie skonstruowane maszyny. Z reguły są one wyposażone w systemy odzyskiwania energii podczas hamowania (tak zwane hamowanie rekuperacyjne), więc do pewnego stopnia nasz pojazd to perpetuum mobile: sam się napędza, przekazując odzyskaną energię do akumulatora.

Sposoby ładowania samochodu elektrycznego

W zasadzie ładowanie samochodu elektrycznego można podzielić na kilka sposobów. Najbardziej oczywistym jest podział ze względu na miejsce ładowania. Dlatego też wyróżniamy:

  • ładowanie samochodu elektrycznego w domu,
  • ładowanie samochodu elektrycznego na stacjach ładowania.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: gdzie lepiej ładować samochód? To raczej kwestia okoliczności, w których się znajdujemy. Wiadomo, że będąc w trasie skorzystamy z publicznej stacji albo punktu ładowania, podczas gdy parkując w domowym garażu, podłączymy auto do gniazdka albo specjalnej ładowarki.

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu

Najpraktyczniejsze jest oczywiście ładowanie samochodu w domu. Jednak i tutaj mamy różne możliwości. Możemy:

  • ładować samochód z gniazdka,
  • ładować samochód za pomocą wallboxa.

Każdy z tych sposobów ma swoje plusy i minusy. Korzystając z normalnego gniazdka o mocy 230 V, zapłacimy mniej, ale automatycznie wydłużamy czas ładowania baterii. Jeśli mamy możliwość zostawienia samochodu podłączonego do prądu na kilkanaście godzin, wówczas ładowanie z gniazdka ma sens. W przeciwnym wypadku lepiej korzystać ze specjalnych ładowarek wallbox, które znacząco przyspieszają (nawet pięciokrotnie – przy kompatybilnym sprzęcie) czas ładowania.

Korzystanie z publicznych stacji ładowania

Stacje szybkiego ładowania to dobre rozwiązanie w trasie: można na nich szybko uzupełnić wyczerpaną baterię. Sieć ogólnodostępnych stacji ładowania jest coraz gęstsza – na koniec kwietnia było w Polsce ponad 2150 takich miejsc. Pamiętać należy, że cały czas powstają też publiczne punkty ładowania przy sklepach, centrach handlowych, hotelach itp. Producenci samochodów elektrycznych, na przykład Ford, oferują ponadto aplikacje, dzięki którym bez problemu można znaleźć najbliższy publiczny punkt ładowania.

Superszybkie ładowanie na stacjach Ionity

W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć o sieci superszybkich, publicznych stacji ładowania Ionity, która sukcesywnie rozwija się w całej Europie, w tym również w Polsce. W projekt zaangażowani są różni producenci samochodów elektrycznych. Co ciekawe, energia do zasilania na stacjach pochodzi w stu procentach ze źródeł odnawialnych. Ładowarki są lokalizowane głównie przy autostradach i drogach ekspresowych, czyli w dogodnych miejscach dla ładowania samochodu w trasie. Niestety, na razie Ionity w Polsce dopiero raczkuje, więc trzeba będzie nieco poczekać, choć spółka powołana przez producentów samochodów elektrycznych zapowiada wciąż kolejne inwestycje.

Czas i koszt ładowania samochodu elektrycznego

Czas ładowania zależy oczywiście od tego, jakiego sposobu będziemy używać: za pomocą kabla podłączonego do tradycyjnego gniazdka, ładowarki wallbox czy może ładowarki na stacji szybkiego ładowania. Jak długo ładuje się samochód elektryczny? Weźmy przykładowo baterię o pojemności 50 kWh. Przy ładowaniu z mocą 3,6 kW do pełnego naładowania będziemy potrzebowali około 14 godzin. W wielu przypadkach nie możemy pozwolić sobie na tak długie oczekiwanie, dlatego zaleca się korzystanie z mocniejszych ładowarek. Z kolei na stacjach AC (ładowanie prądem zmiennym) w godzinę naładujemy baterię do poziomu pozwalającego przejechać około 60–70 km, a na stacjach DC (prąd stały) – nawet 300 km.

Pamiętać należy, że koszt ładowania na stacjach będzie wyższy od ładowania w domu: w pierwszym wypadku będzie to nawet ok. 2 złotych za 1 kW, podczas gdy w warunkach domowych za 1 kW zapłacimy mniej niż złotówkę (oczywiście w zależności od cen oferowanych przez danego operatora).

Chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach ładowania samochodów elektrycznych w domu? Sprawdź, jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie!

Podsumowanie

Samochody elektryczne będą coraz bardziej dawać sobie znać. Mają niezaprzeczalne zalety, a ich ładowanie nie dość, że jest względnie tanie, to nie przysparza dziś już właściwie żadnych problemów. Samochód można naładować w domu na różne sposoby, powstaje też coraz gęstsza sieć publicznych stacji i punktów ładowania.

Krótko mówiąc: przyszłość puka do naszych drzwi i pyta, czy nie czas przesiąść się do samochodu elektrycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie