Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lądowiska przy lubelskich szpitalach. Śmigłowiec przywiezie pacjenta

Gabriela Bogaczyk
Tak wygląda po remoncie lądowisko dla śmigłowców przy szpitalu dziecięcym w Lublinie
Tak wygląda po remoncie lądowisko dla śmigłowców przy szpitalu dziecięcym w Lublinie Anna Kurkiewicz
Zakończyła się przebudowa lądowiska przy szpitalu dziecięcym. Teraz czas na remont przy al. Kraśnickiej. A na wyremontowanym lądowisku szpitalnym MSWiA w Lublinie nie wylądował żaden helikopter.

Śmigłowce z pacjentami mogą już lądować przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Po dwóch miesiącach zakończyła się przebudowa lądowiska. Inwestycja pochłonęła 366 tys. złotych.

- Ze względu na to, że nasze lądowisko obsługuje dwa szpitale: dziecięcy i SPSK4 przy Jaczewskiego, koszt modernizacji rozłożyliśmy po połowie - informuje Adam Fimiarz, zastępca dyrektora ds. infrastruktury w szpitalu dziecięcym.

Dzięki gruntownej mo-dernizacji obecnie lądowisko spełnia wszystkie wymagania Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Miejsce przeznaczone do lądowania śmigłowców jest teraz większe i lepiej oświetlone, by ułatwić nocne loty. Zmienił się też kierunek nalotu śmigłowców. - Wcześniej helikoptery nadlatywały od strony osiedla. Po przebudowie lądują od strony SPSK4. Ta zmiana spowodowana jest głównie wyższymi budynkami, które powstały w ostatnim czasie - wyjaśnia dyrektor Fimiarz.

Nowoczesne lądowisko przygotowane jest również do przyjęcia pacjentów w razie ewentualnej katastrofy w mieście, ponieważ po przebudowie powstało też miejsce do parkowania pojazdów straży pożarnej lub wozów bojowych. - Wygląda na to, że jesteśmy teraz nowocześniejszym i najbardziej bezpiecznym lądowiskiem przyszpitalnym w Lublinie - mówi Adam Fimiarz.

Nie lądują przez drzewa

W Lublinie funkcjonują trzy lądowiska przyszpitalne: w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Gębali, w szpitalu MSWiA przy ul. Grenadierów oraz w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej. - Planujemy remont również naszego lądowiska. W przyszłym roku będziemy się starać pozyskać środki finansowe na inwestycje z funduszy Unii Europejskiej - zapowiada Hanna Filipowicz, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych z alei Kraśnickiej.

W tym roku odbyło się już 335 lądowań helikopterów przy lubelskich szpitalach. Lądowisko przy al. Kraśnickiej przy-jęło 136 śmigłowców, szpital dziecięcy: 199, a szpital MSWiA... zero.

Skąd tak słaby wynik szpitala przy ul. Grenadierów? Okazuje się, że od roku lądowisko jest zawieszone przez Lotni-cze Pogotowie Ratunkowe, w związku z czym żaden śmigłowiec LPR nie może na nim wylądować. - Lądowisko zostało zawieszone, ponieważ nie spełnia wymogów. Przyczyną są przeszkody na ścieżce podejścia do lądowania: to zbyt bliska odległość od budynku, rosnące w pobliżu drzewa i stojący niedaleko maszt. Piloci uznali lądowisko za niebezpieczne - informuje Justyna Sochacka, rzeczniczka prasowa LPR.

Przypomnijmy, że dwa lata temu lądowisko przy szpitalu MSWiA przeszło gruntowną modernizację za 330 tys. złotych. Co w tej sytuacji ma do powiedzenia MSWiA?

- W najbliższym czasie planowane jest spotkanie przedstawicieli szpitala MSWiA w Lublinie i LPR. Celem spotkania jest omówienie sytuacji związanej z lądowiskiem oraz ostateczne wyjaśnienie tej sprawy - informuje wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski