Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lądowisko przy szpitalu MSW w Lublinie do poprawki

Gabriela Bogaczyk
W 2015 roku śmigłowce lądowały w Lublinie 354 razy
W 2015 roku śmigłowce lądowały w Lublinie 354 razy archiwum
W minionym tygodniu przedstawiciele Lotniczego Pogotowia Ratunkowego rozmawiali o lądowisku z dyrekcją szpitala MSW przy Grenadierów.

Środowe spotkanie dotyczyło nieczynnego lądowiska dla śmigłowców przy szpitalu MSW w Lublinie. Przypomnijmy, że w zeszłym roku nie wylądował na nim żaden helikopter LPR.

Sprawa jest o tyle bulwersująca, że w 2013 roku zakończyła się przebudowa lądowiska przy Grenadierów, kosztowała ponad 330 tys. zł. W trakcie modernizacji lądowisko wzbogaciło się o nową płytę, zjazd z kostki brukowej dla karetek i oświetlenie nawigacyjne.

Ale liczby są nieubłagalne. Od maja 2013 do listopada 2014 roku śmigłowce 11 razy lądowały przy szpitalu MSW, a w 2015 roku ani razu. LPR zdecydowało bowiem o zawieszeniu lądowiska dla śmigłowców przy szpitalu MSW. - Nie spełnia ono wymogów. Przyczyną są prze-szkody na ścieżce podejścia do lądowania. Chodzi o zbyt bliską odległość od budynku, rosnące w pobliżu drzewa i stojący niedaleko maszt. Piloci uznali lądowisko za niebezpieczne - informowała nas w grudniu ubie-głego roku Justyna Sochacka, rzeczniczka prasowa LPR.

Właśnie temu problemowi było poświęcone spotkanie dyrekcji szpitala MSW z przedstawicielami LPR.

- Uzgodniono, że po podjęciu przez szpital niezbędnych działań, LPR wznowi operacje lotnicze na lądowisku - czytamy w odpowiedzi mailowej z biura prasowego MSWiA.

Dopytujemy, jakie to będą działania. - Ustalono wytyczenie dodatkowego kierunku podejścia do lądowania i startu śmigłowców. W zakres prac wchodzi też np. obniżenie lamp -precyzuje MSWiA.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wyjaśnia, że zmodyfikowane zostaną również ścieżki podejścia do lądowania.

- Wszelkie zmiany zostaną uwzględnione w instrukcji operacyjnej lądowiska i dokumentacji operacyjnej. Szpital zadeklarował podjęcie wszelkich czynności bez zbędnej zwłoki - dodaje Sochacka. - Trudno na razie oszacować, jaki to będzie koszt oraz kiedy helikoptery będą mogły lądować przy szpitalu. Postaramy się, by było to jak najszybciej - słyszymy w MSWiA.

W zeszłym roku śmigłowce LPR lądowały w Lublinie 354 razy. Szpital dziecięcy w Lublinie przyjął 212 helikopterów, a szpital przy Kraśnickiej - 142.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski